A Wellington téren lakhatott James Bond

James Bond, Ian Fleming híres 007-es titkos ügynöke kitalált karakter, de a kalandjait folytató William Boyd Fleming regényeinek útmutatása alapján felkutatta, hogy hol lakhatott Londonban.

Könyves Magazin | 2020. július 24. |

Fleming az 1950-es és 60-as években 14 Bond-könyvet írt, ezek közül kettő novellagyűjtemény volt, de egyik írásában sem jelölte meg konkrétan a titkos ügynök otthonának címét. A könyveiben elejtett megjegyzések és leírások nyomán azonban Boyd, aki 2013-ban írt egy Bond-regényt, arra a megállapításra jutott, hogy Bond Chelsea-ben, a Wellington tér 25. számú házában lakott.

Nincs kütyüje az új James Bondnak (interjú+részlet) - Könyves magazin

William Boyd: Solo - Az új James Bond-regény XXI. Század kiadó, 2014, 320 oldal, 3490 Ft Az új James Bond-regény írója szabad kezet kapott a Fleming-családtól, hogy újabb történettel gazdagítsa a 007-es ügynök legendáriumát. A szerző klasszikus kémsztoriban hozta vissza Bondot, akinek a kezében nem csörög mobiltelefon.

Boyd a Times Literary Supplement irodalmi folyóiratban publikálta a kutatásról szóló esszéjét.

"James Bond nyilvánvalóan kitalált figura, és igazából nem lakott sehol. De azért különös módon előfordul, hogy néhány kitalált karakter önálló életre kel, mintha igazán élne és lélegezne, lenne címe és jelzálogja" - fogalmazott Boyd. Az író kutatása Fleming Holdkelte című 1955-ös könyvével indult, amelynek leírása szerint Bond "kényelmes lakásban élt a King's Road környékén egy platánokkal beültetett téren", vagyis Chelsea-ben.

A lakcím pontosabb megállapításához az 1961-es Tűzgolyó című regény adott tippet, amelyben Fleming arról írt, hogy Bond lakása rövid autókázásra volt a Hyde parktól, s ez egyúttal a Wellington térre szűkítette a keresést. Boyd azt is megvizsgálta, hogy Fleming milyen társasági életet élt, milyen körökben mozgott Londonban. Fleming legtöbb regényét Jamaicán írta, abban a házban, amit a második világháború után építtetett. De mielőtt odaköltözött volna, a brit haditengerészeti hírszerzésénél dolgozott és szerkesztője volt a Sunday Timesnak is. A lapnál egyik kollégája, Desmond MacCarthy volt, aki a feleségével a Wellington tér 25-ben lakott.

Boyd szerint a házaspár otthona olyan volt, mint egy társasági szalon, és Fleming egy közeli barátjával is kapcsolatban álltak. Az író úgy véli, Fleming legalább egy vagy több alkalommal részt vett MacCarthyék partijain a Welligton téren. A lakás ráadásul illik Fleming leírásába, ami Oroszországból, szeretettel című 1957-es regényében szerepel, "hosszú, nagy ablakos nappalival". Bond nappaliját olyan helyként írta le, ahol a falakat könyvespolcok borítják, ami szintén egybevág MacCarthyék egykori otthonával.

Végső érvként Boyd azzal zárta le nyomozását, hogy a Wellington tér éppen egy kőhajításnyira van a Bywater utcától, ahol egy másik híres kémregényíró, John Le Carré kitalált hőse, George Smiley élt.

(MTI)

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Nincs kütyüje az új James Bondnak (interjú+részlet)

...
Általános cikkek

Ilyen lesz az új James Bond-regény borítója!

...
Nagy

50 éves a James Bond-film

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Harari az AI-ról: Soha ne idézz meg olyan erőt, amit nem tudsz irányítani

Felejtsd el a hollywoodi képsorokat az utcákon randalírozó, fegyveres robotokról, az AI valósága sokkal veszélyesebb – figyelmeztet az izraeli történész és író Harari az új könyvében, amiből a Guardian közölt exkluzív részletet.

...
Zöld

A fantáziád segít a legtöbbet az ökológiai válság ellen - Olvass bele a Világelejébe!

Folyton reménytelen elemzésekkel találkozol? Olvasnál már végre valami lelkesítőt is az ökológiai válság kapcsán? Mutatunk egy részletet.

...
Zöld

Másképp kezeli a gyerekek agya a nyomtatott és a digitális szöveget

A digitális korban a hagyományos nyomtatott médiáról a képernyőre váltás általános tendencia, mely a gyerekeket is érinti. Egy tanulmány nemrégiben rámutatott arra, hogy az agyban zajló folyamatok nem pontosan ugyanazok, amikor a gyerekek digitális eszközről vagy nyomtatott kiadványból olvasnak. 

Hírek
...
Nagy

5 könyv, amiben a macskák hozzájuk méltóan fontos szerepet kapnak

...
Hírek

Gillian Anderson 174 nő szexuális vágyairól írt könyvet

...
Nagy

Ki volt Claire Clairmont, Byron gyermekének anyja?

...
Zöld

Vajon megváltoztatja-e az embert, ha napi kapcsolatban van a halállal?

...
Szórakozás

John Malkovich Bolaño-szöveggel lép fel a Magyar Zene Házában

...
Szórakozás

A Netflix animációs sorozatban kelti életre az Alkonyat vámpírjait

Kiemeltek
...
Nagy

5 idézet a hét könyvéből: Knausgard és Az öröklét farkasai

Knausgard a halálról beszél, miközben fordulatos cselekményt alakít, kiváló karaktereket épít és hatalmas műveltséganyagot is játékba hoz. A Hajnalcsillag-sorozat második része, Az öröklét farkasai lett a hét könyve, melyből most öt izgalmas idézetet mutatunk. 

...
Szórakozás

Nemere István szerelmes, valamint macska- és munkamániás – megnéztük a róla szóló dokumentumfilmet

Az Addig írok, amíg élek állatbarát sztoikusként ábrázolja Nemere Istvánt. Szalma Sándor dokumentumfilmjének főszereplője az írásnak rendeli alá mindenapjait, közben egy kicsit mintha unná már a saját történeteit.

...
Nagy

Miért és mióta vannak fejezetek a könyvekben? 

Mára teljesen természetesnek tűnik, hogy a tagoltság és így az olvashatóság, a történetvezetés miatt fejezetekre tagolt könyveket olvasunk – de nem volt ez mindig így.

...
Beleolvasó

Oscar nem gondolta volna, hogy a lányokkal vigyáznia kell. Aztán jött a cancel culture - Olvass bele!

Virginie Despentes, a francia irodalom punk provokátora ezúttal a #MeToo mozgalom, az internetes zaklatás, a cancel culture és a francia társadalom viszonyát boncolgatja.

Szerzőink

...
ko

5 idézet a hét könyvéből: Knausgard és Az öröklét farkasai

...
hhz

Ki volt Claire Clairmont, Byron gyermekének anyja?

...
ko

A kötelező olvasmányokat utálni szokás, pedig vannak köztük ma is hatásos kötetek

Olvass!
...
Beleolvasó

Hintázó tyúk és bájos malacok derítik fel a rideg lengyel napokat - Olvass bele Martyna Bunda regényébe!

Martyna Bunda Észak-Lengyelországban játszódó regényében rövidebb anekdotikus fejezetek füzérén keresztül vezet minket a negyvenes évektől a hetvenes évek közepéig egy jellegzetes kelet-közép-európai történeten. Olvass bele!

...
Beleolvasó

A tudatos olvasást érdemes megtanulni, mert olyan, mint a meditáció

Kiolvasni egy könyvet nem ugyanaz, mint elolvasni. A tudatos olvasás művészete című könyvében Ella Berthoud bilioterapeuta elmagyarázza, hogyan hat az olvasás az agyunkra, a testi és lelki egészségünkre, ha odafigyelünk rá. Mutatunk egy részletet.

...
Beleolvasó

A perc, amikor rájössz, hogy a férjed egy másik nőt ejtett teherbe – Olvass bele a Brooklyn folytatásába!

Colm Tóibín új regényében megírta, hogyan folytatódik hőse, Eilis Lacey története húsz évvel azután, hogy az amerikai élet mellett döntött. Mutatunk egy részletet a könyvből.