A turulszobor rengeteg traumát hozott felszínre

A turulszobor rengeteg traumát hozott felszínre

Ma van a holokauszt nemzetközi emléknapja, a 444 pedig tegnap este tette elérhetővé egyórás dokumentumfilmjét, amely a 12. kerületi vitatott turulszobrot övező viták bemutatásán keresztül a környék második világháború alatti kegyetlen és tragikus történetét meséli el. A témában az elmúlt években több könyv is megjelent, ezekből ajánlunk néhányat.

ro | 2021. január 27. |

Ha valaki nem a fővárosban él, az is sokat hallhatott már a Böszörményi úti turulszoborról, amelynek felállítása az elmúlt években rengeteg vitát váltott ki: egy emlékmű mindig túlmutat önmagán, ezt bizonyítja a 444 új dokumentumfilmje is. A gyilkosok emlékműve már az első kockákon arra figyelmeztet, hogy a film egyesek számára felkavaró lehet. Nincs ebben semmi túlzás, hiszen az alkotók, amellett, hogy bemutatják a szobor keletkezésének körülményeit és az egyre durvuló politikai vitákat, ennek örvén sokkal régebbre nyúlnak vissza és felidézik a nyilasok második világháborús vérengzéseit is. Emblematikus helyszínek és hírhedt figurák váltogatják egymást a képkockákon, és egy mai ésszel egészen felfoghatatlan történet bontakozik ki, ami a filmben a nyilasok kínzókamráit nyolchónapos terhesként megjárt Bokorné Szegő Hanna, későbbi kiváló jogtudós-egyetemi tanár visszaemlékezéseiben csúcsosodik ki.

Budapest és a Városmajor második világháborús történetét több könyv is feldolgozta már, és még nyilván rengeteg a fehér folt, de akit érdekel a téma, annak mutatunk néhány kötetet.

Zoltán Gábor
Orgia
Kalligram, 2016, 314 oldal
-

A dokumentumfilm egyik megszólalója Zoltán Gábor, akinek két könyve, az Orgia (2016) és a Szomszéd (2018) egyaránt a második világháború végnapjait, a nyilasok kegyetlenkedéseit feltáró, rendkívül naturalista, szinte sokkolóan megrázó kötetek. Az Orgia megjelenését követően készült páros interjúnkban (Závada Pál volt a másik megszólaló) Zoltán Gábor a következőt mondta a kötet keletkezéséről: „A Maros utcában nőttem fel, és 30 éves voltam, amikor nagyjából elkezdtem tudni, hogy néhány házzal arrébb mi történt. Ezt kell felfejteni, megérteni, hogy tulajdonképpen tudhatnánk róla, és miért is nem tudunk?”

Finy Petra
Marlenka
Athenaeum, 2019, 304 oldal
-

Szintén a Városmajor utca környékén játszódik Finy Petra regénye, a Marlenka, amelynek címszereplője ugyanakkor a Városmajort járva bizonyos pontokon iszonyúan elkezd szorongani. A múlt eseményei – különösen azok, amelyek 1944 telén történtek a budai városrészben – a család több nemzedékére is kihatnak. Finy Petra korábbi interjúnkban a következőt nyilatkozta: „Az a fajta hiány jelenik meg a regényben, ami kiszúrja az ember szemét. Az a fajta hiány, ami irritálja az íriszt, és az agy azonnal ki akarja egészíteni, tartalommal megtölteni. Ebben a gyönyörű, zöld kerületben halált hozó fű terem a parkokban, mert minden helynek megvan a maga szomorú története. Emléktáblák és emlékszobrok ügyében pedig nem állunk túl jól. Van, ahol a hősök szobrára elkövetők neve is felkerül, van, ahol egy szikár, semmitmondó mondattal intéznek el egy borzalmas nyilas bűncselekményt és gyilkosságot. De soha nincs késő, hogy ezek a dolgok megváltozzanak.”

Ungváry Krisztián
Budapest ostroma
Corvina, 2016, 364 oldal
-

A 444 dokumentumfilmjében megszólal a korszak egyik legismertebb kutatója, Ungváry Krisztián is, aki legutóbb Horthy Miklósról írt könyvet (a margós bemutatóról ITT írtunk). Ungváry írt már nagyszabású könyvet Budapest ostromáról, és a budapesti csata német katonai elitjéről is (utóbbiba ITT bele tudtok lapozni). A gyilkosok emlékművében is elhangzik, hogy a háború után a nyilasok teljes körű felelősségre vonása elmaradt, mivel a kommunisták párttagként számítottak rájuk. A történész pár éve az általa szerkesztett Búvópatakok – A jobboldal és az állambiztonság 1945-1989 című tanulmánykötet megjelenésekor hasonlóképpen nyilatkozott, akkor a következőt mondta interjúnkban: „A Rákosi-rendszer rémuralom volt. Egy olyan rémuralom, ahol a lakosság teljes egészét folyamatosan terrorizálták. Azt hiszem, ennél gyengébb szavakat nem lehet használni arra, ami ott történt. Érdekes módon a nyilasokat viszont külön azért, mert nyilasok voltak, nem bántották. De alapvetően mindenki mást.”

Nyitókép: Fortepan

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Zoltán Gábor óriási értékeket talált az 1944-es versek közt

Zoltán Gábor elképzelte, milyen lenne a Szép versek 1944, pontosabban utána járt, milyen verseket írtak a magyar költők abban a háromszázhatvanöt napban, és mindezt kötetbe is rendezte. Az abszurd antológiát tegnap mutatták be a Margó Irodalmi Fesztiválon. A szerzővel Tóth-Czifra Júlia beszélgetett.

...
Nagy

Borítópornó: Zoltán Gábor – Szomszéd

...
Összekötve

Ungváry Krisztián: Horthyban az a legfélelmetesebb, hogy nem értett semmit - Összekötve 

Ungváry Krisztiánnal Horthy Miklós – A kormányzó és felelőssége 1920-1944 című legújabb kötete kapcsán most saját Horthy-képének átalakulásáról, az egykori kormányzó elhibázott politikájáról, illetve ennek történelmi következményeiről beszélgettünk.

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Gurubi Ágnes: Szauna nap

Gurubi Ágnes a Szív utca című kötetével 2021-ben a top3-ban végzett a legjobb első prózakötetesnek járó Margó-díjért folyó versenyben. Volt értelme megőrülni című tárcasorozata mostantól egy évig olvasható a Könyves Magazinon. Ez az első rész.

...
Panodyssey

Závada Péter: Az új formákról

"A színház az elmúlt kétezerötszáz év során jelentős fejlődésen ment keresztül, és ma már olyan technológiák állnak rendelkezésünkre, melyek még huszonöt évvel ezelőtt sem léteztek. Mégis ahhoz, hogy számomra egy színházi előadás igazán inspiráló legyen, valami újat, eredetit és felforgatót kell mondania néző és színész relációjáról, olyasvalamit, ami mindent más perspektívába helyez." Závada Péter esszésorozata negyedik részében az új színházi formákról értekezik. 

...
Nagy

Nádas és Hajnóczy is magukról, vagyis a világról írnak

Azonosíthatjuk Nádas Pétert a Párhuzamos történetek főszereplőjével? Hajnóczy Péter magáról mintázta volna A halál kilovagolt Perzsiából alkoholista főhősét? Ezeket a kérdéseket boncolgatja a PIM kiállítása, amelyen Barnás Ferenc mondott beszédet.

...
Kritika

Bevezetés a városi magány mesterségébe

Jhumpa Lahiri Amerre járok című kötete pillanatképeket villant fel a városi magány mindennapjairól: a folyamatosan pergő mentális film egy névtelen nagyváros kulisszái között játszódik, hőse és mesélője pedig egy negyvenes nő, egy klasszikus megfigyelő, aki állandó önreflexióban él – sőt, nemcsak egyszerűen létezik, hanem folyamatos mozgásban van, jön, megy, bolyong.

...
Nagy

Húsz éve csak a kedvenc könyveiket akarták kiadni, majd az Agave minta és mérce lett

Húszéves idén az Agave kiadó, most vezetőjével, Velkei Zoltánnal beszélgettünk a kezdetekről, trenddiktáló borítókról és trendkövető élfestésről, kudarcokról és dacról, Veres Attila sikeréről és Zsoldos-díjakról, valamint az új Magnóliáról. Interjú.

...
Nagy

Boldizsár Ildikó: A jó kérdés kapu a megoldás felé

Boldizsár Ildikó hatvanéves lett, ez alkalomból köszöntötték őt barátai, pályatársai és olvasói, valamint legújabb kötetét is bemutatták a Puskin moziban rendezett ünnepségen. 

A hét könyve
Kritika
Fakó lábujjak és parányi nők – Így szól a horror a nagyvilágban
...
Podcast

Szabó Benedek: Az igazán jó műveknek nincs eleje és vége

A hallgatók társalkotói szerepéről, John Cheever prózájáról, hidegháborúról és melankóliáról beszélgettünk Szabó Benedekkel, aki az egyrészt-másrészt generációjához tartozik.

...
Nagy

Fantasztikus írókat adtak a világnak, a britek mégsem falják a könyveket

Az angolok olyan szerzőket adtak a világnak, mint William ShakespeareAgatha Christie, Jane AustenCharles DickensJ. R. R. Tolkien, J.K. Rowling. Ezek alapján joggal hihetnénk, hogy az angolok a világ legnagyobb könyvfogyasztói, de tényleg így van? 

Szerzőink

...
vl

Szabó Benedek: Az igazán jó műveknek nincs eleje és vége

...
Sándor Anna

Fakó lábujjak és parányi nők – Így szól a horror a nagyvilágban

...
Sándor Anna

A Last of Us előtt már begombásodott a (horror)irodalom

Olvass!
...
Beleolvasó

Tom Felton: Harry Potter és Draco Malfoy egyazon érme két oldala

A Harry Potter-filmek forgatásáról, felnövésről, barátságokról, a hírnév előnyeiről és hátrányairól is mesél önéletrajzában Tom Felton színész, akit Draco Malfoyként ismert meg a világ. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Szerhij Zsadan: Ezt a földet mától Ukrajnának nevezd!

Harkiv Hotel címmel jelent meg az ukrán Szerhij Zsadan kötete, melynek verseit Vonnák Diána válogatta és fordította magyarra. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Az elitiskola tanárának manipulációja a szülők életét sem kíméli

A saját érdekedben az iskolai közösségek olykor viszontagságos működésébe enged betekintést, ahol sokszor csupán egy szikra kell, hogy lángra lobbanjanak a lappangó indulatok. Olvass bele!

Polc

Bevezetés a városi magány mesterségébe

...

A totális diktatúra receptje: a biztonságra hivatkozva építsd le a szabadságot

...

Ukrajnában a költészet ott kezdődik, ahol a szókincs véget ér

...

A korlátlan hatalom torzít és legyalulja a lelkeket

...