A turulszobor rengeteg traumát hozott felszínre

A turulszobor rengeteg traumát hozott felszínre

Ma van a holokauszt nemzetközi emléknapja, a 444 pedig tegnap este tette elérhetővé egyórás dokumentumfilmjét, amely a 12. kerületi vitatott turulszobrot övező viták bemutatásán keresztül a környék második világháború alatti kegyetlen és tragikus történetét meséli el. A témában az elmúlt években több könyv is megjelent, ezekből ajánlunk néhányat.

ro | 2021. január 27. |

Ha valaki nem a fővárosban él, az is sokat hallhatott már a Böszörményi úti turulszoborról, amelynek felállítása az elmúlt években rengeteg vitát váltott ki: egy emlékmű mindig túlmutat önmagán, ezt bizonyítja a 444 új dokumentumfilmje is. A gyilkosok emlékműve már az első kockákon arra figyelmeztet, hogy a film egyesek számára felkavaró lehet. Nincs ebben semmi túlzás, hiszen az alkotók, amellett, hogy bemutatják a szobor keletkezésének körülményeit és az egyre durvuló politikai vitákat, ennek örvén sokkal régebbre nyúlnak vissza és felidézik a nyilasok második világháborús vérengzéseit is. Emblematikus helyszínek és hírhedt figurák váltogatják egymást a képkockákon, és egy mai ésszel egészen felfoghatatlan történet bontakozik ki, ami a filmben a nyilasok kínzókamráit nyolchónapos terhesként megjárt Bokorné Szegő Hanna, későbbi kiváló jogtudós-egyetemi tanár visszaemlékezéseiben csúcsosodik ki.

Budapest és a Városmajor második világháborús történetét több könyv is feldolgozta már, és még nyilván rengeteg a fehér folt, de akit érdekel a téma, annak mutatunk néhány kötetet.

Zoltán Gábor
Orgia
Kalligram, 2016, 314 oldal
-

A dokumentumfilm egyik megszólalója Zoltán Gábor, akinek két könyve, az Orgia (2016) és a Szomszéd (2018) egyaránt a második világháború végnapjait, a nyilasok kegyetlenkedéseit feltáró, rendkívül naturalista, szinte sokkolóan megrázó kötetek. Az Orgia megjelenését követően készült páros interjúnkban (Závada Pál volt a másik megszólaló) Zoltán Gábor a következőt mondta a kötet keletkezéséről: „A Maros utcában nőttem fel, és 30 éves voltam, amikor nagyjából elkezdtem tudni, hogy néhány házzal arrébb mi történt. Ezt kell felfejteni, megérteni, hogy tulajdonképpen tudhatnánk róla, és miért is nem tudunk?”

Finy Petra
Marlenka
Athenaeum, 2019, 304 oldal
-

Szintén a Városmajor utca környékén játszódik Finy Petra regénye, a Marlenka, amelynek címszereplője ugyanakkor a Városmajort járva bizonyos pontokon iszonyúan elkezd szorongani. A múlt eseményei – különösen azok, amelyek 1944 telén történtek a budai városrészben – a család több nemzedékére is kihatnak. Finy Petra korábbi interjúnkban a következőt nyilatkozta: „Az a fajta hiány jelenik meg a regényben, ami kiszúrja az ember szemét. Az a fajta hiány, ami irritálja az íriszt, és az agy azonnal ki akarja egészíteni, tartalommal megtölteni. Ebben a gyönyörű, zöld kerületben halált hozó fű terem a parkokban, mert minden helynek megvan a maga szomorú története. Emléktáblák és emlékszobrok ügyében pedig nem állunk túl jól. Van, ahol a hősök szobrára elkövetők neve is felkerül, van, ahol egy szikár, semmitmondó mondattal intéznek el egy borzalmas nyilas bűncselekményt és gyilkosságot. De soha nincs késő, hogy ezek a dolgok megváltozzanak.”

Ungváry Krisztián
Budapest ostroma
Corvina, 2016, 364 oldal
-

A 444 dokumentumfilmjében megszólal a korszak egyik legismertebb kutatója, Ungváry Krisztián is, aki legutóbb Horthy Miklósról írt könyvet (a margós bemutatóról ITT írtunk). Ungváry írt már nagyszabású könyvet Budapest ostromáról, és a budapesti csata német katonai elitjéről is (utóbbiba ITT bele tudtok lapozni). A gyilkosok emlékművében is elhangzik, hogy a háború után a nyilasok teljes körű felelősségre vonása elmaradt, mivel a kommunisták párttagként számítottak rájuk. A történész pár éve az általa szerkesztett Búvópatakok – A jobboldal és az állambiztonság 1945-1989 című tanulmánykötet megjelenésekor hasonlóképpen nyilatkozott, akkor a következőt mondta interjúnkban: „A Rákosi-rendszer rémuralom volt. Egy olyan rémuralom, ahol a lakosság teljes egészét folyamatosan terrorizálták. Azt hiszem, ennél gyengébb szavakat nem lehet használni arra, ami ott történt. Érdekes módon a nyilasokat viszont külön azért, mert nyilasok voltak, nem bántották. De alapvetően mindenki mást.”

Nyitókép: Fortepan

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Zoltán Gábor óriási értékeket talált az 1944-es versek közt

Zoltán Gábor elképzelte, milyen lenne a Szép versek 1944, pontosabban utána járt, milyen verseket írtak a magyar költők abban a háromszázhatvanöt napban, és mindezt kötetbe is rendezte. Az abszurd antológiát tegnap mutatták be a Margó Irodalmi Fesztiválon. A szerzővel Tóth-Czifra Júlia beszélgetett.

...

Borítópornó: Zoltán Gábor – Szomszéd

...

Ungváry Krisztián: Horthyban az a legfélelmetesebb, hogy nem értett semmit - Összekötve 

Ungváry Krisztiánnal Horthy Miklós – A kormányzó és felelőssége 1920-1944 című legújabb kötete kapcsán most saját Horthy-képének átalakulásáról, az egykori kormányzó elhibázott politikájáról, illetve ennek történelmi következményeiről beszélgettünk.

Kiemeltek
...

Fehér Renátó: Nem vagyok jó irodalom

Most elolvashatod, hogyan emlékezett meg Fehér Renátó James Joyce csillagos egéről.

...

Ki lesz 2025 legjobb elsőkönyvese? – eddig lehet nevezni a 11. Margó-díjra

A győztes az elismerés mellé egymillió forintot kap, valamint a Bookline 15 millió forint értékű médiakampánnyal segíti a könyv népszerűsítését.

...

Kiss Tibor Noé: Szeretni lehet, de felejteni nem

Kiss Tibor Noét kérdeztük honvágyról, személyességről és erőszakról, de nem kerültük ki a transzneműség témáját sem. Interjú.

A hét könyve
Kritika
Török Ábel varázslatos könyve elhiteti, létezik egy szebb világ
Török Ábel varázslatos könyve elhiteti, létezik egy szebb világ

Török Ábel varázslatos könyve elhiteti, létezik egy szebb világ

Izgalmas forma, felejthetetlen történet: Török Ábel második prózakötete elcsendesíti az olvasóját. A harmadik ég a hét könyve. 

Felültünk az Ithaka IC-re, hogy Ulysses és a szabadság nyomába eredjünk

Felültünk az Ithaka IC-re, hogy Ulysses és a szabadság nyomába eredjünk

Szabadság, irodalom, közösség és tomboló nyár – röviden így lehetne összefoglalni a Bloomsday Fesztiválon begyűjtött élményeket.

Szerzőink

Tasi Annabella
Tasi Annabella

Török Ábel varázslatos könyve elhiteti, létezik egy szebb világ

Szabolcsi Alexander
Szabolcsi Alexander

Az utolsó nagy felfedezés az óceánok mélyére visz – 5 érdekesség David Attenborough Óceán című könyvéből

Olvass!
...

Meg tudja-e gyógyítani az Adria a traumákat? Olvass bele Csigó Katalin új könyvébe!

Mi köze egy 17. javasasszonynak és budapesti altatóorvoshoz?

...

Mihez kezdünk a sorsunkat meghatározó családi mintákkal? – Olvass bele Kertész Edina új regényébe!

A Magda menekülése fontos történelmi események és családi titkok útvesztőjében kalauzolja az olvasót. Mutatunk egy részletet.

...

Miért ne írhatnánk át egy térképet, ha nem értünk egyet a határokkal? - Olvass bele Szeles Judit verseskötetébe!

Ezen a térképen biztos nem fogsz eltévedni, a versek biztosan fogják a kezed. 

Polc

Apakeresés, szerelem, kultúrsokk és egyéb zűrök a Balkánon 

...

Van helye szeretetnek és megbocsátásnak az erőszak tájain? Kiss Tibor Noé új könyvéből kiderül!

...

Ezt a családot még a történelem se teheti tönkre, ameddig van, aki emlékezik

...

A Fehér Lótusz lakossági verziója nyulakkal érkezik

...