A G7 számolt be Moshe Hazan és szerzőtársainak kutatásáról, ami alapján nemcsak morálisan, de gazdaságilag is fontosnak bizonyult a nők jogainak kiterjesztése és az emancipációs törekvések.
A 19. század második felében/végén fokozatosan bevezetett intézkedések előtt a férjeknek teljhatalmuk volt a háztartásban, minden döntést ők hozhattak meg és természetesen gazdasági-anyagi kérdésekben is ők döntöttek.
A jogok kiterjesztése nem egyszerre történt, például az Egyesült Államokban az egymással határos Ohio és Pennsylvania állam közül Ohio hamarabb lépett így. A kutatóknak ez azért volt hasznos most, mert kulturálisan és társadalmilag teljesen hasonló településeket tudtak vizsgálni, amikor csak a nők helyzete tért el egymástól.
Két dolgoban tapasztaltak változást:
- csökkent a vállalt gyerekek száma,
- jelentősen nőtt a megszületett gyerekek iskolázottsága.
Korábbi kutatások alapján a nőknek fontosabb a gyerekek iskolázottsága, ez viszont sokba kerül, így kevesebb gyereket engedhet meg magának egy család. Itt számított az is, hogy a korban a nők még nagy számban haltak bele a szülésbe vagy szenvedtek el komoly sérüléseket közben. A törvény beiktatása után azokban az államokban, ahol magasabb volt a szülés közbeni halálozás, ott jobban csökkent a vállalt gyerekszám.
Szintén fontos, hogy a növekvő iskoláztatás ugyanúgy kiterjedt a lányokra és a fiúkra is, mert már számoltak azzal, hogy a lányok is munkába fognak állni.
Természetesen a változás történetéhez hozzátartozik, hogy a jogok kiterjesztését akkor is sokan ellenezték, és attól tartottak, megrendül a fennálló társadalmi rend.
Azzal, hogy a nők bevonása a munkaerőpiacra és a döntéshozói státuszokba pozitív hatással van a gazdaságra és a társadalomra, sok tanulmány, kutatás és mozgalom foglalkozik. Az olvasók országa sorozatunk keretében Linda Scott közgazdász és oxfordi professzor Dupla X című könyvét ajánlottuk, amibe itt bele is olvashatsz.
A Linda Scott által megalkotott, a "dupla X gazdasága" fogalom új elméleti kereteket ad a gyakorlati tapasztalatoknak: hogyan zárják ki rendszerszinten a nőket a világ pénzügyi döntéshozatali folyamataiból. Scott cáfolhatatlan tényekkel, józanul, saját tapasztalatait is segítségül hívva érvel amellett, hogy nemi identitástól függetlenül mindenki nyertese lehet annak, ha egyszer a megkövesedett korlátokat és keretrendszereket végre lebontanánk. Scott meggyőződése, hogy a probléma orvosolható. Konkrét cselekvésekre tesz javaslatot: arra buzdítja olvasóit, hogy lépjenek, csatlakozzanak a nők gazdasági erejének növelését célzó, napról napra nagyobb teret nyerő globális mozgalomhoz.
Linda Scott az Oxford University Entrepreneurship and Innovation programjának DP World professzor emeritája, többek között a Global Business Coalition for Women's Economic Empowerment főtanácsadója, akit a Prospect (Egyesült Királyság) korunk huszonöt legjelentősebb globális gondolkodója közé sorolt 2015-ben. Scott nemzetközi vállalatoknál, ügynökségeknél, nemzeti kormányoknál és globális civil szervezeteknél készít elő és felügyel olyan projekteket, amelyek a nők nagyobb részvételét teszik lehetővé a világgazdaságban.