Gál Katalin volt a legutóbbi vendége Nyáry Krisztián podcastjának, a Buksónak. A Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülésének elnöke főként az MKKE munkájáról és a ma kezdődő Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál programjairól mesélt, de szóba került az is, hogy milyen helyzetben van jelenleg a magyar könyvipar.
Az MKKE elnöke szerint mind a tendenciájában, mind a kulminációjában rekordnak számít az a sok probléma, amely jelenleg a könyvipart sújtja. Nyáry Krisztiánnal „hét csapást” soroltak fel:
- a covid és könyvesbolt bezárások hatásait
- a papírárak emelkedését
- a forint romlását
- a kata megszüntetését
- a rezsiemelkedést
- a pályázati források beszüntetését
- valamint a béreket érintő inflációs hatást.
Papírhiány nehezíti a könyvkiadók számára a tervezést idén ősszel. A probléma olyan mértékű, hogy elképzelhető, bizonyos könyvek csak csúszással tudnak majd megjelenni.
Tovább olvasokNyáry Krisztián kiemelte, hogy mindennek ellenére a tavalyi év óriási forgalmat produkált, úgy tűnik, hogy a nehéz helyzetben az emberek a könyvekhez fordulnak, a vásárlók száma nő. Gál Katalin pedig arról beszélt, hogy a könyvszakma permanens krízisben van, a túlélési taktikái viszont nagyjából sikeresek. Ugyanakkor a háttértörténések arra utalnak, hogy vannak a kiadói, terjesztői világban gyógyíthatatlan történések, például egyre kevesebb a szakmaorientált kiadó, őket nem kéne hagyni kihalni.
Szó esett arról is, hogy a rezsi kérdése az egész könyvszakmát érinti, ugyanis a könyvesboltok is nehezen termelik ki a többszörösére növekvő költségeket. Gál Katalin szerint sajnos lehetnek boltbezárások, a nagykereskedelmi hálózatokat mélyen fogja érinteni az áremelkedés, sokaknak ráadásul euró alapú bérleti díjat kell fizetni. „Nagy valószínűség szerint boltbezárásokra lehet számítani” – mondta az MKKE elnöke, aki szerint, ha ilyen helyzet áll elő, akkor az erősebb online értékesítés segíthet.