Papírhiány fenyegeti a könyvkiadást

Papírhiány nehezíti a könyvkiadók számára a tervezést idén ősszel. A probléma olyan mértékű, hogy elképzelhető, bizonyos könyvek csak csúszással tudnak majd megjelenni. Emellett a papír árának drasztikus emelkedése lecsapódhat majd a kiadványok árában is, illetve példányszámcsökkenést is eredményezhet.

fk | 2021. október 22. |

Már egy ideje lehet hallani róla, hogy globális papírhiány van, ami miatt jelentősen emelkedett is az utóbbi időben a papír ára. Úgy tűnik, a helyzet a könyvkiadásra is hatással lehet. A Fumax arról írt Facebook-oldalán a napokban, hogy emiatt elképzelhetők hiányok, csúszások a következő időszakban.

A posztban a következőket fogalmazták meg:

„Figyelem, fontos!

Biztosan ti is szembesültetek már azzal, hogy sok mindenből hiánycikk lett az elmúlt időszakban a világon. Sajnos egy ideje ez a jelenség a nyomdai papírellátást is egyre fokozódó erővel érinti: egyes nyomdák már azzal jelentkeztek nálunk, hogy a többszörösére is nőhet az amúgy is megnövekedett átfutás ideje (tehát a kiadvány nyomdába adásától a megjelenéséig szükséges idő). Most az átlag nyomdai átfutás 4 hét körül mozog, szóval ez növekedhet akár a többszörösére is, ami iszonyú csapást jelenthet a kiadóknak. A tervezhetőséget megint csak rémesen megnehezíti ez a helyzet, így könnyen előfordulhat, hogy egy adott hónapra tervezett kiadványok csupán jóval később tudnak megjelenni, akár hónapokról is beszélhetünk.

Egyelőre viszonylag jól tudtuk kezelni ezt a helyzetet, de senki sem tudhatja, mennyire fajul el ez a dolog a jövőben. Emiatt jobbnak láttuk, hogy beavassunk és előre figyelmeztessünk benneteket is erre az eshetőségre. A most előrendelhető címeinket ez még nem érinti, bár rövid csúszások itt is előfordulhatnak. Emellett fontos tudni, hogy a papír ára folyamatosan emelkedett az utóbbi időben, de a nyomdák szerint további drasztikus áremelkedés várható a hiány miatt, ami a kiadványok árában is nyilván le fog csapódni, és példányszámcsökkenést is eredményez.”

A papírhiányról, illetve annak okairól és következményeiről már egyre több oldalon cikkeznek. A CBC arról írt nemrég, hogy a könyvnyomtatáshoz szükséges kellékek (papír, tinta) világszintű hiánya azt eredményezi, hogy bizonyos könyvek megjelenését el kell halasztani. Arról is írnak, hogy bár több szegmenst is érint a papírhiány, elképzelhető, hogy a könyvkiadást jobban fogja terhelni, mivel a papírfelhasználást racionalizálni kell (értsd: kell a papírtörlőhöz, WC-papírhoz stb.). Mint írják, a probléma hatással lehet majd a karácsonyi szezonra is, amikor egyébként rengeteg könyvet szoktak eladni. Az olvasókat arra biztatják, hogy rendeljék meg előre a könyveket, vagy válasszanak alternatív megoldásokat, ekönyvet vagy hangoskönyvet például.

A Vox arról cikkezett, hogy a hiány hátterében a pandémia, a papír iránti megnövekedett kereslet és a nyomdaipar szabályozása áll. Ők azt írták, attól nem kell tartani, hogy a rögtön könyvhiány fog fellépni, hiszen a könyvpiac egyik jellemzője, hogy hónapokkal előre szoktak tervezni. Az őszi új megjelenéseket pedig ennek köszönhetően nagyrészt kinyomták már. Az viszont előfordulhat, hogy az új könyvek megjelenése csúszik majd. Probléma most főként abból adódhat, ha valamiből hirtelen bestseller lesz, az utánnyomást ugyanis nem olyan egyszerű megoldani, mint máskor.

Hírlevél feliratkozás
Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

A robot még nem ír könyvet, de segít a könyvkiadásban

A BrainBaron Jentetics Kinga, a PublishDrive alapítója mesélt arról, túléli-e a könyvkiadás a 21. századot.

...
Hírek

A türelmetlen olvasók miatt gyorsult fel a könyvkiadás

...
Hírek

Hányan rejtőznek egy könyv mögött? Miért van bajban a könyvpiac?

Dávid Anna, a Magvető igazgatója nemcsak feltette a kérdést, hogy hányan rejtőznek egy könyv mögött, de egy jól áttekinthető ábrán választ is adott rá: kiderül, milyen hosszú lánc végén jut az olvasó kezébe egy könyv, és emiatt érdemes végiggondolni, mennyire összetett és bonyolult a könyvpiac helyzete, ami az elmúlt egy hónapban szinte teljesen leállt. 

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Túlélés vagy tanulás? John Holt könyve az iskolai kudarcok meglepő okait mutatja be – Olvass bele!

Miért jelent kudarcélményt sok gyerek számára az iskola? Mi az oka, hogy rengeteg gyerek unatkozik, feszeng, retteg az órákon, és alig tanul valamit? Mi történik valójában az osz­tályteremben? Hogy lesz az egyik gyerekből „jó”, a másikból pedig „rossz tanuló”? Olvass bele John Holt könyvébe!

...
Zöld

UFO-invázió nem lesz, de arrogáns azt gondolni, hogy egyedül vagyunk – Podcast Rab Árpád jövőkutatóval

Litkai Gergely a Bookline Zöld új podcastjében Rab Árpád jövőkutatóval beszélget Jane McGonigal Elképzelhető című könyvéről. 

...
Zöld

3 új könyv az egészséges étrendről májusban, ha szakítanál az extrém diétákkal

Kipróbáltál már több diétát is, de belekerültél a jojóhatás ördögi körébe, vagy egyszerűen csak nem hozták a kívánt eredményeket? Olyan könyveket ajánlunk májusra, amik segítenek tudatosan felépíteni az egészséges értrendedet és életmódodat.

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

5 könyvből készült film és sorozat, amit májusban nézhetsz a Netflixen

Visszatér egy igazi Netflix-kedvenc, a Bridgerton, de Jeff Bridgest is új sorozatban láthatjuk.

...
Szórakozás

Viszály: kinek fáj jobban az árulás, Capoténak vagy a Hattyúknak?

Fényűzés, intrika, hűtlenség, egy megtörtént botrány, sztárszínészek –  a Viszály: Capote és a Hattyúk című sorozatban minden adott a sikerhez. Megnéztük.

...
Szórakozás

Ezeket az új adaptációkat nézd májusban a Disney+-on!

A Disney+ április végi és májusi premierjei között négy könyvadaptációt is találsz. 

Olvass!
...
Beleolvasó

Hogyan zajlott az ügynökök beszervezése a Kádár-korszakban? Olvass bele Takács Tibor könyvébe!

Hogyan működött az állambiztonsági hálózat Rákosi és Kádár alatt? Most elolvashatsz egy részletet az Ügynökök, informátorok, jelentések című könyvből.

...
Beleolvasó

A háromtest-problémában az univerzum hunyorgása több mint baljós – Mutatunk a regényből egy részletet!

Képesek a tudósok megállítani az idegen civilizáció invázióját? Olvass bele A háromtest problémába!

...
Beleolvasó

Charles Bukowski novellái olyanok, mint életünk első koncertje vagy berúgása – Olvass bele!

Charles Bukowski A város legszebb nője című kötete most jelenik meg Magyarországon először. Olvass bele!

...

Kerber Balázs: Az olvasás az sokszor az íráshoz is inspirációt jelent (podcast)

...

Ezt senki nem mondta – Péterfy-Novák Éva: Kívülállóként néztem a fájdalmaimra

...

Hogyan készüljünk fel a magyarérettségire? (podcast)

A hét könyve
Kritika
Jesmyn Ward rabszolgalányról szóló története a test nyelvén mesél pokoljárásról és felemelkedésről
...
Kritika

Ebben a horrorban a kutya minden, csak nem az ember legjobb barátja

Ken Greenhall klasszikus horrorja egy szociopata kutya ámokfutásáról mesél, mi pedig megkérdőjelezzük az addigi biztonságba vetett hitünket.