Egy floridai férfi betiltatná a Bibliát az iskolákban, mert szerinte az nem gyerekeknek való

Floridában nemrég elfogadtak egy olyan törvényt, amely lehetővé teszi, hogy a szülők megvétózzanak bizonyos oktatási segédanyagokat. Egy aktivista – hogy felhívja a figyelmet a szerinte képmutató intézkedésre – petíciót indított azért, hogy tiltsák ki a Bibliát az iskolákból.

fk | 2022. április 28. |

Amerikában az utóbbi időben heves vita folyik arról, hogy milyen könyveket szabad a gyerekek kezébe adni és milyeneket nem, sőt, több államban meg is tiltották, hogy a diákok bizonyos könyvekhez hozzáférjenek. Sok helyen a törvényhozás egészen drasztikus módszerekhez folyamodott és „feketelisták” is születtek a károsnak ítélt könyvekről.

Texasi diákok petícióval tiltakoznak a könyvtári cenzúra ellen
Texasi diákok petícióval tiltakoznak a könyvtári cenzúra ellen

A texasi Granbury középiskolásai szót emeltek az ellen, hogy az iskolai könyvtárakban politikai utasításra feketelistára tettek könyveket.

Tovább olvasok

Februárban például egy Tennessee állambeli iskolai tanács tiltólistára tette Art Spiegelman holokauszt témájú képregényét, a Maust, mondván, hogy az trágár szavakat és meztelenséget tartalmaz. Szintén Tennessee-ben történt, hogy egy lelkipásztor, Greg Locke felhívást tett közzé, amelyben arra kérte a híveit, hogy dobjanak tűzre minden olyan könyvet (vagy filmet), amely szerintük a boszorkánysághoz köthető. A könyvekből azután egy Nashville közeli városban közösen máglyát emeltek, és elégették azokat. Texasban abból volt botrány nemrég, hogy az iskolai könyvtárakban politikai utasításra feketelistára tettek bizonyos könyveket. Ennél azonban még több eset is volt, úgy tűnik, mostanra állandó téma lett, hogy milyen könyveket kellene cenzúrázni a könyvtárakban és az iskolákban.

A téma odáig fajult, hogy márciusban egy oklahomai törvényhozó csótányokhoz hasonlította a könyvtárosokat, és azzal vádolta meg őket, hogy visszatartják a gyerekek könyvkölcsönzési adatait - egy törvényjavaslat ugyanis azt célozta, hogy a szülőknek a jövőben jobb rálátásuk legyen arra, milyen könyveket vesznek a kezükbe a gyerekeik az iskolában. A javaslat ellenzői ugyanakkor azzal érveltek, hogy ez alááshatja az állami iskolákba vetett bizalmat, és a bántalmazó szülők ezáltal még jobban kontrollálni tudják majd a gyerekeiket.

Magyarország is példa a cenzúra világszintű növekedésére
Magyarország is példa a cenzúra világszintű növekedésére

A koronavírus-járvány kitörése óta aggasztóan növekszik a könyvek cenzúrája világszerte, írja a Publishers Weekly. 2020 októberében a nemzetközi könyvkiadó szervezet, az International Publishers Association (IPA) 106 oldalas jelentést készített “Freedom to Publish: Challenges, Violations and Countries of Concern” (A könyvkiadás szabadsága: kihívások, jogsértések és érintett országok) címmel. A jelentésben 847 esetet is tárgyaltak, amik 55 százalékát az állami hatóságok rendelték el. A helyzet a riport óta romlott, és ennek illusztrálására Kínát, Venezuelát és Belaruszt megelőzően Magyarországot mutatják fel első példaként. Közben itthon megjelentek a melegellenes pedofiltörvény könyvekre vonatkozó részletei.

Tovább olvasok

És miközben a könyvtárak és egyetemek ingyenes előadásokkal és e-olvasójegyekkel próbálják biztosítani a diákok számára a könyvekhez való szabad hozzáférést, egy floridai aktivista még merészebb húzáshoz folyamodott: petíciót nyújtott be az állam összes iskolakerülete számára, melyben azt kéri, hogy tiltsák ki a Bibliát (és minden Bibliával kapcsolatos vagy azt idéző könyvet) az iskolákban a tantermekből, a tananyagokból és a könyvtárakból, mivel szerinte az nem gyermekeknek való tartalom. Chaz Steven azzal indokolta a fentieket, hogy márciusban Floridában is elfogadtak egy olyan törvényt, amely lehetővé teszi, hogy a szülők megvétózzanak bizonyos oktatási segédanyagokat. Az akciójával a képmutatásra akarja felhívni a figyelmet. Szerinte ugyanis ezen az alapon a Biblia sem való kiskorúaknak, hiszen teljesen hétköznapi módon számol be gyilkosságokról, házasságtörésről, szexuális erkölcstelenségről és közösülésről, de nemi erőszak, csecsemőgyilkosság, bestialitás és kannibalizmus is előfordul benne. „Tényleg azt akarjuk, hogy a gyerekek részeg orgiákról tanuljanak?” - írta a petícióban. 

Forrás: 444/NPR

Hírlevél feliratkozás
Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Charles Dickens is áldozatul esett a TikTok-cenzúrának, de tisztázták a nevét

Annak, aki ismeri a közösségi média működését, nem meglepő, mi történt.

...
Hírek

Texasi diákok petícióval tiltakoznak a könyvtári cenzúra ellen

A texasi Granbury középiskolásai szót emeltek az ellen, hogy az iskolai könyvtárakban politikai utasításra feketelistára tettek könyveket.

...
Hírek

Magyarország is példa a cenzúra világszintű növekedésére

Oroszország volt a zászlóshajó, Magyarország megy utána, írja a Publishers Weekly.

...
Nagy

Tóth Krisztina: A mesterséges intelligencia soha nem helyettesítheti az emberi alkotást

Bemutatták Tóth Krisztina új, Ahonnan látni az eget című kötetét. A novellák az elmúlt öt év lenyomatai, olyan aktualitásokra reflektálnak, mint hogy milyen helyzetben vannak a melegek, hogyan írnak majd az írók a jövőben, vagy elveheti-e a művészek munkáját a mesterséges intelligencia. 

Szerzőink

...
Sándor Anna

Kleinheincz Csilla: Nem akartam a mágiával elvenni az olvasótól a valóságos megoldásokat

...
Kolozsi Orsolya

Kafkánál a valóság az igazi rémálom, az élet pedig maga a reménytelenség

...
Sándor Anna

A Tél Szokcsóban nem a beteljesülés regénye, hanem az áthidalhatatlan távolságoké

Gyerekirodalom
...
Gyerekirodalom

Minden idők száz legjobb gyerekkönyve a BBC listáján

A BBC Kultúra rovata 56 ország 177 könyvszakértőjét kérdezte, hogy megtalálja minden idők legjobb gyerekkönyveit. A szakértők között magyarok is voltak: Szekeres Nikoletta és Cseri Anna Flóra. 

...
Gyerekirodalom

Vámos Miklósé az első magyar mesekönyv, amit mesterséges intelligencia illusztrált

Úgy tűnik, a képalkotó mesterséges intelligenciának még vannak meglepő korlátai.

...
Gyerekirodalom

Berta Ádám: A Szöszmösz történetszövésében nem ütköztem korlátokba

Berta Ádám első gyerekkönyvének hőse egy süni, aki a zöld mohavirágot kutatva nagy utazásra indul. Szerencsére nem egyedül, hiszen útitársa egy Szöszmösz nevű tündéregér. Ketten vágnak neki az ismeretlennek, kalandjaik során pedig fura és emlékezetes szerzetek egész sorával találkoznak. A mesét Agócs Írisz illusztrálta, a szerzőt, Berta Ádámot pedig most inspirációról, meseírásról és a mélyből felbukkanó fontos témákról is kérdeztük.

...

Kleinheincz Csilla: Nem akartam a mágiával elvenni az olvasótól a valóságos megoldásokat

...

Szabó Magda egész életében hitt a nagy történetekben

...

Závada Péter: A szövegekbe visszavonulás is politika

...

Pál Sándor Attila: Kiküldtek a József Attila-óráról, mert fantasyt olvastam

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

A déli gótika mesterének novellái inspirálták Bruce Springsteen legsötétebb lemezét

Május elején jelent meg Warren Zanes Deliver Me from Nowhere című kötete, amely Bruce Springsteen tán legkülönlegesebb, és leginkább kedvelt lemezén, az 1982-es Nebraskán hallható dalok mögött felsejlő személyes motívumokat, és művészi hatásokat tekinti át.

...
Szórakozás

Jordan? Pipa! – Az alfakosaras, a tárgyalóasztal meg a munkaalkoholista fehér férfiak

Az Air – Harc a legendáért arra a pávatáncra fókuszál, amely 1984-ben zajlott a Jordan család és egy ambiciózus sportszergyártó vállalat vezetői között. Hozzáolvastuk a pár éve magyar nyelven is elérhető Michael Jordan-monográfia vonatkozó részeit.

...
Nagy

Cseh Tamás és Bereményi Géza dalai olyan korhű helyzetjelentések, melyek jelentőségével maguk sem voltak tisztában

Hétfőn este nyílt meg a Cseh Tamás életművéről szóló kiállítás a Petőfi Irodalmi Múzeumban. A zeneszerző-énekes idén januárban ünnepelte volna nyolcvanadik születésnapját; a tárlat megidézi emlékét, az archív felvételek pedig visszarepítenek a hetvenes évekbe.