Dragomán György szerint ez a titka annak, hogy az olvasás a mindennapjaink részévé váljon

Dragomán György szerint ez a titka annak, hogy az olvasás a mindennapjaink részévé váljon

Dragomán György Facebookon osztotta meg tippjeit, hogyan találjunk vissza a rendszeres olvasáshoz. A szerző bevallása szerint folyamatosan bővülő listán jelenleg 21 tanács szerepel. Te mivel egészítenéd ki a listát? 

bzs | 2025. március 24. |

Dragomán György olvasási tippjei szinte minden hétköznapi élethelyzetet számításba vesznek, és igyekeznek a változó életritmushoz is igazodni. A cél szerinte a napi félórányi olvasás. Ehhez pedig gyakorlatilag bárhol felcsap egy könyvet, amint van pár percnyi ideje: tömegközlekedési eszközön, ágyban, fürdőkádban, de akár a WC-n is. Sőt, a felcsapot akár képletesen is lehet érteni, hiszen előfordulhat, hogy valakit a hangoskönyvek vagy épp az ebook-olvasó használata inspirál az olvasásra. De egy kényelmes fotel és egy jó olvasólámpa megvásárlása is ösztönző lehet.

Minden indok az olvasásra

Tapasztalatai szerint a műfajok váltogatása vagy épp a velük való kísérletezés is lehet ösztönző. A tömegközlekedésre rövidebb műveket javasol, novellákat, tényirodalmat. 

Ugyanakkor a képregények vagy a gyerekkori kedvencek (újra)felfedezése is jótékonyan hat az olvasási kedvre. Haladók ezeket akár párhuzamosan is futtathatják, illetve az újraolvasások önismereti vizsgálódásra is lehetőséget adni. (Ennek jótékony hatásáról itt írtunk.)

Van, akit a társaság visz bele az olvasásba.

Neki egy olvasóklub, online olvasóközösség, olvasási kihívás vagy akár irodalomterápiás csoport is megadhatja a kezdőlökést – vagy segíthet a lelkesedés fenntartásában.

Egy kedves könyvtáros és egy barátságos könyvtár is elérheti, hogy legyen kedvünk kézbe venni egy-egy könyvet. Az író-olvasó találkozók, könyvbemutatók, fesztiválok, mint a Margó, illetve egyéb könyves események is felkelthetik az érdeklődést egy szerző vagy könyv iránt.

Előfordulhat, hogy szívesebben forgatjuk a könyvet, ha társul hozzá egy arc és egy hang is. Erre akár a podcastok is alkalmasak.

Ha ódzkodunk a nagyobb csoportoktól, megpróbálhatjuk csak a párunkkal kettesben a bekuckózó gyertyafényes, romantikus közös olvasást, sőt, az egymásnak felolvasást. Dragomán György és Szabó T. Anna gyakran tesznek így: az író Facebook-posztjában elárulta, hogy most épp a Tücsökzene a közös olvasmányuk, de a Svejket, a Gyűrűk urát és a Harmónia Caelestist is hangosan olvasták fel egymásnak.

Cselezhetünk és összeköthetjük az olvasást más tevékenységekkel.

A hangoskönyvek hallgatása közben akár sportolni is lehet, emellett ezek segíthetnek a nyelvtanulásban is – vagy legalább megtudjuk a szereplők neveinek helyes kiejtését. Filmes vagy színházi előadások előtt is elolvashatjuk az eredeti művet, ha adaptációról van szó. 

Korábban is beszámoltunk már Dragomán György gyűjtéséről. Akkor 13 pontnál tartott. Te mivel egészítenéd ki a fenti listát?

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Tippek ahhoz, hogyan olvassunk többet

A modern élet sokszor túlságosan gyors és kaotikus ahhoz, hogy az ember elmélyedjen egy-egy könyvben. Éppen ezért jók az olyan tippek és stratégiák, amelyek segítenek abban, hogy az olvasást beépítsük a napjainkba.

...

10 tuti tipp, hogy visszatalálj a rendszeres olvasáshoz

Nyomaszt, hogy nem olvasol eleget? 

...

5 tipp, amik segítenek visszatérni az olvasáshoz egy hosszú szünet után

A multitasking, a darálós hétköznapok és a rengeteg képernyő előtt töltött idő után a nyár alkalmat kínál, hogy újból megszeresd az olvasást. De verskötetet vagy nagyregényt vigyél magaddal a strandra? Megosztunk veled öt olyan tippet, ami nekünk működik.

Listák&könyvek
...

7 könyv a rövidlistán: ők kaphatják az első Esterházy Irodalmi Díjat

...

Megvan a 2025-ös Nemzetközi Booker-díj rövidlistája

...

Hogyan lett a magyar történelemből Trónok Harca?

Olvass!
...

Ilyenek a mindennapok, ha valaki autizmussal él: olvass bele Andris Kalnozols naplóregényébe!

Autizmussal élni nem betegséget és nem is fogyatékosságot jelent, hanem egy egyedi agyműködésről van szó. Olvass bele!

...

Mit tesz a rák a barátsággal? Olvass bele Helen Garner regényébe!

Meddig és hogyan érdemes küzdeni a rák ellen? Mutatunk egy részletet Helen Garner regényéből.

...

A biciklizés szabadság – Olvass bele Marc Augé antropológus könyvébe!

Gondolkoztál már azon, hogy a bicikli nemcsak egy tárgy, hanem egy eszköz a szabadsághoz? 

...

Puskás Panni: Muszáj lenne olyan szövegeket mutatni a fiataloknak, amihez tudnak kapcsolódni

...

Rosszabb a levegőminőség egy magyar faluban, mint egy nagyvárosban?

...

A Föld jövője a tét, de az óriáscégek máig elbagatellizálják a klímaválságot