Tippek ahhoz, hogyan olvassunk többet

Tippek ahhoz, hogyan olvassunk többet

A modern élet sokszor túlságosan gyors és kaotikus ahhoz, hogy az ember elmélyedjen egy-egy könyvben. Éppen ezért jók az olyan tippek és stratégiák, amelyek segítenek abban, hogy az olvasást beépítsük a napjainkba.

Könyves Magazin | 2020. augusztus 17. |

Kutatások bizonyítják, hogy az olvasás jót tesz az ember mentális egészségének és csökkenti a stresszt, ennek ellenére egy felmérés szerint az Egyesült Államokban minden harmadik ember úgy érzi, nem tud annyit olvasni, mint amennyit szeretne. Hasonló a helyzet Franciaországban is, ott a 15 éven felüliek 65%-a mondta azt, hogy szívesebben olvasna többet, ha tudna.

Az olvasás az a tevékenység, amit általában akkor csinálunk, ha nincs semmi más dolgunk, ez pedig – valljuk be – nagyon ritkán, vagy szinte soha nem fordul elő. Éppen ezért kell tudatosabban kezelni ezt a témát, és megteremteni az időt az olvasásra.

Fontos, hogy egy gyerek mennyi könyv között nő fel - Könyves magazin

Az otthoni könyvtárak méretének nagyobb szerepe van a gyerekek fejlődésében, mint gondoltuk, egy új kutatás szerint legalábbis nagyobb eséllyel tesznek szert fontos képességekre azok, akik sok könyv között nőnek fel. Az utóbbi időben számos kutatás foglalkozott az olvasás pozitív hatásaival. Bizonyított tény például, hogy a könyvek csökkentik a stresszt és a szorongást.

Ahhoz, hogy az ember több időt tudjon könyvek között tölteni, arra van szükség, hogy az olvasás szokássá váljon, ehhez pedig feljebb kell jutnia a prioritási listán. A legjobb az, ha meg tudjuk találni a helyét a napi rutinunkban, ha pedig sikerül, hamar rájövünk, hogy nagyon megéri. A Psyche magazin most összegyűjtötte a legjobb stratégiákat ahhoz, hogy ezt meg tudjuk valósítani:

  • Fontos, hogy miért szeretnénk többet olvasni. Ahhoz, hogy valamilyen tevékenység a szokásunkká váljon, elengedhetetlen a motiváció. Tegyük fel magunknak a kérdést, mi a hasznunk az olvasásból (szórakozás, tudásszerzés, szociális érzékenység fejlesztése?). Minél erősebb a belső motiváció, annál nagyobb az esély arra, hogy hosszú távra szokásunkká válik az olvasás.
  • Adjuk meg az engedélyt magunknak, hogy félretehessünk egy könyvet, ha nem tetszik.
  • Teremtsük meg a megfelelő környezetet az olvasáshoz a fizikai vagy akár a digitális térben. Legyenek elérhetők a könyvek, illetve az olvasós alkalmazások.
  • Tudatosítsuk a céljainkat! Legyenek ezek a célok egyszerűek, teljesíthetők. Ha egy oldalt olvasunk el egy nap, akkor egy oldalt, de akkor ahhoz tartsuk magunkat.
  • Nézzük meg, milyen szokásaink vannak, milyen a napi rutinunk és hova tudnánk beilleszteni ebbe az olvasást. Köthetjük akár meglévő szokáshoz is (pl. kávézás, teázás). Minél specifikusabb ez a szokás, annál jobb.
  • Próbáljunk meg minden körülmények között hódolni az új szokásnak, akkor is, ha eleinte ez nehéz. Idővel természetessé és könnyűvé fog válni.
  • Kövessük nyomon, mennyit fejlődtünk. Nem az számít, hogy hány könyvet olvastunk el, hanem, hogy sikerült-e beépítenünk az olvasást a napjainkba. Két hét után azt fogjuk érezni, kezd szokássá válni az olvasás.
  • Fontoljuk meg, hogy van-e kedvünk társasággal olvasni. Csatlakozhatunk könyvklubokhoz, könyvkihívásokhoz.
  • Tekintsünk  úgy magunkra, mint akinek az identitása olvasó. Írjuk le egy papírra, hogy milyen emberré szeretnénk válni, és hogyan fogja segíteni a célunkat az olvasás.
Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Dudolf megmutatja, milyen hibákat nem szabad elkövetni olvasás közben

Szuperaranyos animációban mutatja be nekünk Dudolf, hogy mire érdemes odafigyelni, ha könyvet veszünk a kezünkbe. Ha te se akarod elkövetni a 10 legnagyobb hibát, amely véget vet az olvasásnak, akkor nézd meg a videóját, mutatjuk!

...
Gyerekirodalom

Tíz tipp, hogy rávegyük a gyerekeket az olvasásra

A nyári vakáció sokaknak a nagy olvasási maratonokról szól, de nem mindenkinek magától értetődő, hogy szabadidejében azonnal a könyv után nyúljon. Rengeteg szülőnek okoz fejtörést, hogyan vegye rá a gyerekét az olvasásra. A Parents nevű oldal korábban listába szedte a jó tanácsait, most ezek közül választottunk ki tízet.

...
Hírek

10 gondolat az olvasásról Harold Bloomtól

A tavaly elhunyt Harold Bloom.az Egyesült Államok egyik legfontosabb irodalomtörténésze volt. Most tíz gondolatot idézünk tőle, amelyben azt fejtegette, hogyan és miért olvas az ember. 

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Lehet, hogy az álom az alvás lényege? – 3 könyv, amiben az álom fontos szerepet játszik

Bár sokszor nem tűnik többnek az alvás furcsa mellékhatásánál – és persze tudattalanunk kedvelt játszóterénél –, előfordulhat, hogy az álom valójában egy létszükséglet.

...
Zöld

A Mitágó-erdő sűrűjébe a hősök és az olvasók is belevesznek – 40 éves a modern fantasy mesterműve

Ősidőkben gyökerező erdők, újjászülető harcos hercegnők, apák és fiúk, az elme történetteremtő képessége, Freud és Jung, Tolkien, növényhorror és növényvakság a fantasyben, valamint az ember és a nem emberi világ szoros kapcsolata is szóba kerül a podcastban.

...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.

...
Kritika

Öröklődő traumákról és elveszett gyerekekről szól Susanne Abel sikerkönyve

Mit jelent, ha egy anyát elszakítják a gyerekétől? Hogy élhetünk teljes életet, ha nem ismerjük a családunk történetét? Ezeket a kérdéseket járja körül az El a kezekkel Gretától!, egy magával sodró regény, ami elsők között beszél a háború utáni „Barna Babák” tragédiájáról. 

Szerzőink

...
Kolozsi Orsolya

Jövő héten magyarérettségi – mi változik és mi várható?

...
Valuska László

Stephen King 50 éves horrorja egy menstruáló kamaszlány miatt vált klasszikussá

...
Valuska László

A háromtest-probléma: mi lesz velünk, ha 400 év múlva elpusztítanak minket a szuperokos high-tech lények?

A hét könyve
Kritika
Stephen King 50 éves horrorja egy menstruáló kamaszlány miatt vált klasszikussá
...
Nagy

Jövő héten magyarérettségi – mi változik és mi várható?

A mostani végzősök azok, akik a középiskolát a Covid-járvány közepén, online oktatásban kezdték, most pedig az elsők, akiktől már az új NAT követelményeit kérik számon. Megnéztük, mire készülhetnek.

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Ezeket a könyveket olvasd, ha jobban meg akarod ismerni a roma irodalom gazdagságát!

A Nemzetközi Roma Nap alkalmából írókat és kutatókat kértünk meg, hogy ajánljanak olvasnivalókat a roma irodalomból. Cikkünkben most összegyűjtöttük ezeket.

...
Nagy

K. Varga Bence: Akna és kampó

„Egyetlen perc. Fent sár és csizma, lent betoncsend, torokkattanás” ‒ K. Varga Bence A csont és a csönd címmel ír tárcasorozatot a Könyvesen. Ez a második rész.

...
Kritika

A Bálnahullás letehetetlen thriller arról, mi van, ha véletlenül lenyel egy ámbráscet

Daniel Kraus Bálnahullás című thrillerében az óceán és egy ámbráscet gyomrának hátborzongató mélyén egy kamaszfiú küzd az életben maradásért, miközben végiggondolja apjához fűződő kapcsolatát is. Lélegzetelállítóan izgalmas könyv, melyben nemcsak az óceán, de a lélek mélységei is feltárulnak.

...
Nagy

Daróczi Ágnes: A roma fiatalok oktatása nem Magyarország legelemibb érdeke?

Milyen volt elsőnek lenni? Ki és hogyan képviseli a romákat? Mi történik a romani nyelvvel? Életút-kötete kapcsán többek között ezekről is beszélgettünk Daróczi Ágnessel, a roma mozgalmak egyik úttörő alakjával.

...
Podcast

Anyaság, apaság, az érzések kavalkádja – Ott Anna könyvajánlója [Ezt senki nem mondta!]

Ezt senki nem mondta! című podcastunk hatodik adásában Szabó T. Anna és Dragomán György voltak a vendégek, a beszélgetésükhöz pedig könyvajánló is tartozik Ott Anna válogatásában.

...
Nagy

Vérfertőző, wannabe-sátán és kölyökmedve-tulajdonos – 10 érdekesség a 200 éve elhunyt Byronról

George Byron mindent megvalósított, amit egy romantikus költő ismérvének gondolunk. Halálának 200. évfordulóján tíz érdekességet gyűjtöttünk össze a lírájáról és a botrányairól.