Kutatások bizonyítják, hogy az olvasás jót tesz az ember mentális egészségének és csökkenti a stresszt, ennek ellenére egy felmérés szerint az Egyesült Államokban minden harmadik ember úgy érzi, nem tud annyit olvasni, mint amennyit szeretne. Hasonló a helyzet Franciaországban is, ott a 15 éven felüliek 65%-a mondta azt, hogy szívesebben olvasna többet, ha tudna.
Az olvasás az a tevékenység, amit általában akkor csinálunk, ha nincs semmi más dolgunk, ez pedig – valljuk be – nagyon ritkán, vagy szinte soha nem fordul elő. Éppen ezért kell tudatosabban kezelni ezt a témát, és megteremteni az időt az olvasásra.
Fontos, hogy egy gyerek mennyi könyv között nő fel - Könyves magazin
Az otthoni könyvtárak méretének nagyobb szerepe van a gyerekek fejlődésében, mint gondoltuk, egy új kutatás szerint legalábbis nagyobb eséllyel tesznek szert fontos képességekre azok, akik sok könyv között nőnek fel. Az utóbbi időben számos kutatás foglalkozott az olvasás pozitív hatásaival. Bizonyított tény például, hogy a könyvek csökkentik a stresszt és a szorongást.
Ahhoz, hogy az ember több időt tudjon könyvek között tölteni, arra van szükség, hogy az olvasás szokássá váljon, ehhez pedig feljebb kell jutnia a prioritási listán. A legjobb az, ha meg tudjuk találni a helyét a napi rutinunkban, ha pedig sikerül, hamar rájövünk, hogy nagyon megéri. A Psyche magazin most összegyűjtötte a legjobb stratégiákat ahhoz, hogy ezt meg tudjuk valósítani:
- Fontos, hogy miért szeretnénk többet olvasni. Ahhoz, hogy valamilyen tevékenység a szokásunkká váljon, elengedhetetlen a motiváció. Tegyük fel magunknak a kérdést, mi a hasznunk az olvasásból (szórakozás, tudásszerzés, szociális érzékenység fejlesztése?). Minél erősebb a belső motiváció, annál nagyobb az esély arra, hogy hosszú távra szokásunkká válik az olvasás.
- Adjuk meg az engedélyt magunknak, hogy félretehessünk egy könyvet, ha nem tetszik.
- Teremtsük meg a megfelelő környezetet az olvasáshoz a fizikai vagy akár a digitális térben. Legyenek elérhetők a könyvek, illetve az olvasós alkalmazások.
- Tudatosítsuk a céljainkat! Legyenek ezek a célok egyszerűek, teljesíthetők. Ha egy oldalt olvasunk el egy nap, akkor egy oldalt, de akkor ahhoz tartsuk magunkat.
- Nézzük meg, milyen szokásaink vannak, milyen a napi rutinunk és hova tudnánk beilleszteni ebbe az olvasást. Köthetjük akár meglévő szokáshoz is (pl. kávézás, teázás). Minél specifikusabb ez a szokás, annál jobb.
- Próbáljunk meg minden körülmények között hódolni az új szokásnak, akkor is, ha eleinte ez nehéz. Idővel természetessé és könnyűvé fog válni.
- Kövessük nyomon, mennyit fejlődtünk. Nem az számít, hogy hány könyvet olvastunk el, hanem, hogy sikerült-e beépítenünk az olvasást a napjainkba. Két hét után azt fogjuk érezni, kezd szokássá válni az olvasás.
- Fontoljuk meg, hogy van-e kedvünk társasággal olvasni. Csatlakozhatunk könyvklubokhoz, könyvkihívásokhoz.
- Tekintsünk úgy magunkra, mint akinek az identitása olvasó. Írjuk le egy papírra, hogy milyen emberré szeretnénk válni, és hogyan fogja segíteni a célunkat az olvasás.