Az Artportal művészeti adatbázis és hírportál csapata szerdán jelentette be Facebook-oldalán, hogy leáll:
„Kedves Barátaink, tisztelt Olvasóink, az a csapat, amelyik az elmúlt években működtette és tartalommal töltötte meg az artportált, befejezte tevékenységét. Köszönjük olvasóinknak az irántunk tanúsított figyelmet, szerzőinknek a kiváló írásokat és bízunk benne, hogy kapcsolatunk a jövőben sem szakad meg. Az artportal jelenleg nem érhető el a világhálón, további sorsáról tulajdonosai döntenek”.
Csakhogy egyelőre nem egyszerűen leállásról van szó, hanem az archívum és az adatbázis sem elérhető. Az oldalra navigálva csak hibaüzenet olvasható, arról pedig nincs információ, hogy ez egy átmeneti állapot, vagy az oldal értékes tartalmai és információi örökre eltűntek az internetről.
Miért volt olyan fontos az Artportal?
A portál és adatbázis alapítója F. Almási Éva és az Enciklopédia Kiadó volt 2003 decemberében, tehát a magyar online újságok hőskorában. Az oldalon a magyar művészeti élet híreit, interjúkat, programajánlókat találhattál.
Mondhatnánk, hogy ezeknek már bőven találjuk alternatíváját máshol is, ám az Artportal része volt a 8000 szócikkből álló Kortárs Magyar Művészeti Lexikon (I-III), amit kiegészített egy fiatal művészeket bemutató adatbázis is, közel 4000 szócikkel.
A portál 2012-ben kerül új tulajdonoshoz, Kiss Ferenchez, a weboldal kiadója az Artportal Hungary Kft lett.
Eltávolodás a valóságtól és a realitástól?
Nem csak az Artportaltól búcsúzik a hazai kulturális élet. A kifejezetten fiatalok által működtetett f21 művészeti oldal április 18-án tartotta búcsúestjét, miután 2023 végén, nyolc év működés után leálltak.
Vincze Bence, a portál alapítója a Literának adott interjúban azt mondta: „A szerkesztőség rájött, hogy itt sokkal mélyebben gyökerező problémák vannak, amire az f21 modellje valójában nem megoldás, csak tűzoltás.
Hiába volt meg a lelkesedésünk, nem tudtunk professzionalizálódni,
behatárolt minket a politikai és társadalmi helyzet és valójában a saját közegünk is.”
Mindezt kifejtette a búcsúesten tartott beszédében is, amiben megoldásokat keresett a magyar kulturális jelenlegi kihívásaira.
Ahogy beszédében fogalmazott: „Ez a jelenség már nemcsak közvetlen a profithiányról és a független kultúra ellehetetlenítéséről szól. Sokkal súlyosabbnak tartom mindennek a folyamatnak a rendszerváltás óta alakuló, mára csúcspontjára érő közvetett eredményét: a közeg eltávolodását a valóságtól és a realitástól. Egyre kisebb közösségeket, belső köreinknek szóló egyre szélsőségesebb és hangzatosabb elképzeléseket teremtettünk (...).”
Vincze elmondta, hogy az előremutató megoldások alapja az a feladat, amivel a közeg már régen adós,
hogy működő közösséget alkosson.
Végül javaslatot tett egy civil, kulturális bizottság létrehozására, amelynek a feladata a kutatás, a vizsgálat, a kiértékelés és az alternatívák keresése lenne, valamint egy olyan kulturális és művészeti érdekképviseleti szervezet, ami ennek a bizottságnak a munkájára alapozva támogatást nyújthat a kulturális szféra megújítására.
A teljes beszédet itt tudod elolvasni.