A Nemzeti Kulturális Alap Szépirodalom Kollégiuma úgy döntött, a 2024-es évre indoklás és fellebbezési lehetőség nélkül teljesen megszünteti a Szépírók Társasága támogatását – közölte kedden a társaság a Facebook-oldalán. Ezúttal is a korábbiakhoz hasonló színvonalon állították össze a pályázati anyagot, szerényebb méretű keretösszeggel. Az NKA a tavalyi évben már harmadára csökkentette a szervezet támogatását.
"Mivel »a jelentős, legalább egy évtizedes hagyománnyal rendelkező, reprezentatív magyarországi (...) írószervezetek, melyek taglétszáma a pályázatot megelőző évben legalább száz fő, és éves rendszerességgel szerveznek a pályázati célban megjelölt programokat« számára kiírt pályázaton éppen a negyedszázados múlttal, négyszáz taggal rendelkező és évi száz programot megvalósító Szépírók Társasága nem bizonyult érdemesnek a támogatásra,
így a döntést nehezen tudjuk máshogy értelmezni, mint a hazai független irodalmi-kulturális civil közösség elleni, a független színházak kivéreztetéséhez hasonló egyértelmű és nyílt politikai támadásként, elhallgattatási szándékként.
Tagjaink: a könyvkiadásban, a recepcióban és az irodalom népszerűsítésében évente publikációk ezreivel jelen levő magyarországi és határon túli szerzők maradnak így önképviseleti lehetőség nélkül. Az imént ismertetett pályázati kiírásnak megfelelő írószervezetek közül ráadásul egyedüliként, ami újfent megerősíti a döntés diszkriminatív voltát.”
A Szépírók Társasága ezért ismét adománygyűjtő kampányba kezdett, hogy folytatni tudják működésüket. Emellett azt is bejelentették, hogy december 20-ára Támogatói Estet szerveznek.
A szakmai és érdekvédelmi közösséget 1997-ben alapították „azzal a céllal, hogy a korszerű irodalomszemlélet, a hatékony érdekképviselet és a demokratikus kultúrpolitika fóruma legyen”. A tagság nagy része a Magyar Írószövetségből vált ki.
FRISSÍTÉS
A Nemzeti Kulturális Alap közleményben cáfolja, hogy megszüntette volna a Szépírók Társaságának támogatását, "mert ilyennel nem rendelkezett a Társaság".
Azt írják, a NKA "projektek (rész)támogatását végzi.
Kifejezetten nem feladata és nincs is rá jogszabályi lehetősége, hogy bármely kulturális szervezet működési költségeit finanszírozza, a teljes támogatási igény biztosításával.
A pályáztatást – kezdve a pályázati felhívások során alkalmazott kritériumrendszer megfogalmazásától a döntések meghozataláig bezárólag szakemberekből álló szakmai kollégium végzi." Visszautasítják továbbá, hogy a Szépírók Társasága politikai döntésnek akarja beállítani az NKA "Szépirodalom Kollégiuma által hozott szakmai támogatási döntést".
A döntésről és a jogorvoslati lehetőségről a következőket írják: az "NKA-kollégiumában a szakmai szervezetek, a Magyar Művészeti Akadémia és a Kulturális és Innovációs miniszter delegál 3-3 főt, tehát egy 9 fős szakemberekből álló kuratóriumról van szó, ahol a kurátorok többségi szavazással döntenek, ki-ki a maga szakmai belátása szerint és a maga felelősségére, a demokratikus rendszerek szokásjoga szerint. Jelen esetben elutasító döntés született úgy, hogy egyetlen tagnak sem volt kifogása és észrevétele a szavazati eredménnyel kapcsolatban. Az öt altémában meghirdetett felhívásra 187 db pályázat érkezett, amelyből 76 részesült támogatásban, 111-et elutasított a kuratórium.
Ami a fellebbezést illeti, a pályázati eljárás során az államháztartási törvény végrehajtásáról szóló Korm. rendelet vonatkozó rendelkezéseinek megfelelően lehetséges jogorvoslati lehetőségként az eljárás minden fázisában, a hivatkozott jogszabály által meghatározott módon kifogást benyújtani, melynek feltételeit mind a felhívás, mind az elutasító levél tartalmazza."