A kultúrának akkor van értelme, ha azt át tudjuk élni. Azzal a kultúrával, amely egy üvegfal mögött van, nem lehet azonosulni - mutatott rá a könyvbemutatón Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára, hangsúlyozva: a népmesék tanulságot adnak az életre, muníciót, amit erősíteni kell.
Andrásfalvy Bertalan az eseményen felidézte, hogy annak idején a Népművészeti Intézet megbízásából
néptáncgyűjtőként járta be a vidéket, de a néptánc és -zenekutatás közben mesemondókra is talált a Dél-Dunántúlon, főként Tolna megyében.
A mesemondók többnyire emlékezetből, hallgatóság nélkül, külön kérésre meséltek. "Tudtam, hogy ez egy nagy kincs, és örülök annak, hogy több mint hét évtizeddel az első mesekutatásaim után - az eddig kiadatlan gyűjtéseim megjelenhettek" - hangsúlyozta.
A gyűjtemény 45, felnőtteknek is szóló mesét tartalmaz, amelyek kilenc település tizenegy mesemondójától származnak. A kötethez tartozik egy hangoskönyv-melléklet is, amely a vers.hu oldalon érhető el - mondta Lutter Imre előadóművész, drámapedagógus, a Magyar Versmondók Egyesületének elnöke, a kötet menedzsere.
Tóth Gábor szociológus, néprajzkutató, a kötet szerkesztője hangsúlyozta: Andrásfalvy Bertalan színvonalas szakmai életútját a sokszínűség jellemzi, az ártéri gazdálkodáson és a gyümölcstermesztésen át sok mindennel, néptánc- és balladagyűjtéssel, valamint népdalgyűjtéssel foglalkozott, mesegyűjtései kevésbé voltak ismertek.
1950 és 1963 között mintegy 188 mesét gyűjtött, az egyik legtermékenyebb mesegyűjtő volt, mégis utoljára 1960-ban jelent meg népmesekötete. A Mátyás király és a török basa című könyvben olvasható mesék azokról az időkről vallanak, amikor még a paraszti kultúrában élő volt a mesemondás szokása. Andrásfalvy Bertalan a meséket hangrögzítővel rögzítette, illetve legépelte.
A 45 mesének 11 hangzó anyaga eredeti archív felvételen szólal meg, a többit a versmondó egyesületnek köszönhetően kortárs művészek adják elő.
A kötetet az archív képek mellett gyerekek rajzai illusztrálják, és idegen szavak jegyzéke segíti az olvasókat az eligazodásban.
A Mátyás király és a török basa című kötet a Nemzeti Kulturális Alap és a Petőfi Kulturális Ügynökség támogatásával jelent meg.
Kiemelt fotó: Petőfi Kulturális Ügynökség / Bach Máté