Hogyan lesz milliók előtt szavaló költő egy beszédhibás kislányból?

Hogyan lesz milliók előtt szavaló költő egy beszédhibás kislányból?

sa | 2021. december 09. |

Az idén 23 éves Amanda Gorman azzal robbant be a nemzetközi köztudatba, hogy ő lett az eddigi legfiatalabb költő, aki verset mondhatott elnöki beiktatáson. És nem is akárhogy, az egykor beszédproblémákkal küzdő nő tehetsége és kisugárzása a képernyőkön is átütött.

A The Hill We Climb – magyarul Totth Benedek fordításában A hegy, amit megmászunk – című verse Michelle Obama és Hillary Clinton tetszését is elnyerte. Miközben identitáspolitikai viták alakultak ki akörül, hogy ki fordíthatja le egy fekete nő verseit (magyarra a Van Helyed Alapítvány roma növendékei ültetik át), Gorman díjat alapított középiskolás költőknek, TED-előadást tartott a politikai költészetről, ő lett az első költő, aki felléphetett a Super Bowlon, és ő lett az Estée Lauder kozmetikai márka legújabb arca

Azt gondolhatnánk, hogy egy ilyen tehetség magabiztosan indult learatni a babérokat - pedig nem így van.

A Call Us What We Carry című debütáló kötete kapcsán az USA Today megszólaltatta az egykori mentorait, akik egy a beszédhibája miatt bátortalan kislányt, de egyértelmű tehetséget láttak benne. 

A Los Angeles-i születésű Gorman a WriteGirl nevű kreatív írás programban vett részt kamaszkorában. A programot Keren Taylor alapította 2001-ben, és azóta több mint 500 lány vett részt benne, hogy változatos programok és feladatok segítségével fejlessze a képességeit.

Dinah Berland, aki Gorman mentora volt a WriteGirlnél, felidézte az első alkalmat, amikor hallotta Gormant a saját versét szavalni. Berland akkor azonnal tudta, hogy nagy tehetséggel van dolga, aki sok fiatal számára példává válhat. Szerinte Gorman költészete megnyitja a lehetőségeket a társadalmi változások előtt.

-

Amanda Gorman a WriteGirl dalszövegíró workshopján

Allison Deegan, a program igazgatója az egyetemi felkészülésben is segítette Gormant, aki azóta lediplomázott a Harvardon. Azt meséli, hogy az első nap, mikor Gorman besétált a programba, még nagyon kicsike volt. “Azon gondolkodtam, vajon meg fog-e szólalni, aztán kiderült hogy nehézségei vannak a beszéddel.” Deegan így játékosan és lassan elkezdett azon dolgozni, hogy felépítse Gorman önbizalmát. A korai közös munkával kapcsolatban pedig azt is felidézte, hogy Gorman már akkor sem félt attól, hogy kipróbáljon különböző műfajokat és stílusokat - prózát, újságcikket és dalszöveget is írt.

Hírlevél feliratkozás



Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Amanda Gorman és a Penguin Random House középiskolás költőknek alapított díjat

10000 dolláros díjat alapított a Joe Biden beiktatásáról ismert Amanda Gorman, valamint a Penguin Random House. Az Amanda Gorman Költészeti Díjat olyan végzős középiskolás diákok nyerhetik meg, akik pályáznak saját versükkel.

...
Hírek

Amanda Gorman megjelenik magyarul, a Van Helyed Alapítvány roma növendékei fordítják

Bódis Kriszta vezetésével a Van Helyed Alapítvány irodalmi műhelye fordítja le Amanda Gorman verseskötetét.

...
Hírek

Hallgasd meg Amanda Gorman TED-előadását a politikai költészetről!

A 22 éves Amanda Gorman az elnöki beiktatáson mondta el The Hill We Climb (A hegy, amit megmászunk) című versét, amitől egycsapásra világhírű lett. Három éve éppen a politika és a költészet összefonódásáról tartott izgalmas TED-előadást. Hallgassátok meg!

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Gurubi Ágnes: Szauna nap

Gurubi Ágnes a Szív utca című kötetével 2021-ben a top3-ban végzett a legjobb első prózakötetesnek járó Margó-díjért folyó versenyben. Volt értelme megőrülni című tárcasorozata mostantól egy évig olvasható a Könyves Magazinon. Ez az első rész.

...
Panodyssey

Závada Péter: Az új formákról

"A színház az elmúlt kétezerötszáz év során jelentős fejlődésen ment keresztül, és ma már olyan technológiák állnak rendelkezésünkre, melyek még huszonöt évvel ezelőtt sem léteztek. Mégis ahhoz, hogy számomra egy színházi előadás igazán inspiráló legyen, valami újat, eredetit és felforgatót kell mondania néző és színész relációjáról, olyasvalamit, ami mindent más perspektívába helyez." Závada Péter esszésorozata negyedik részében az új színházi formákról értekezik. 

...
Nagy

Nádas és Hajnóczy is magukról, vagyis a világról írnak

Azonosíthatjuk Nádas Pétert a Párhuzamos történetek főszereplőjével? Hajnóczy Péter magáról mintázta volna A halál kilovagolt Perzsiából alkoholista főhősét? Ezeket a kérdéseket boncolgatja a PIM kiállítása, amelyen Barnás Ferenc mondott beszédet.

...
Kritika

Bevezetés a városi magány mesterségébe

Jhumpa Lahiri Amerre járok című kötete pillanatképeket villant fel a városi magány mindennapjairól: a folyamatosan pergő mentális film egy névtelen nagyváros kulisszái között játszódik, hőse és mesélője pedig egy negyvenes nő, egy klasszikus megfigyelő, aki állandó önreflexióban él – sőt, nemcsak egyszerűen létezik, hanem folyamatos mozgásban van, jön, megy, bolyong.

...
Nagy

Húsz éve csak a kedvenc könyveiket akarták kiadni, majd az Agave minta és mérce lett

Húszéves idén az Agave kiadó, most vezetőjével, Velkei Zoltánnal beszélgettünk a kezdetekről, trenddiktáló borítókról és trendkövető élfestésről, kudarcokról és dacról, Veres Attila sikeréről és Zsoldos-díjakról, valamint az új Magnóliáról. Interjú.

...
Nagy

Boldizsár Ildikó: A jó kérdés kapu a megoldás felé

Boldizsár Ildikó hatvanéves lett, ez alkalomból köszöntötték őt barátai, pályatársai és olvasói, valamint legújabb kötetét is bemutatták a Puskin moziban rendezett ünnepségen. 

...
Nagy

Fantasztikus írókat adtak a világnak, a britek mégsem falják a könyveket

Az angolok olyan szerzőket adtak a világnak, mint William ShakespeareAgatha Christie, Jane AustenCharles DickensJ. R. R. Tolkien, J.K. Rowling. Ezek alapján joggal hihetnénk, hogy az angolok a világ legnagyobb könyvfogyasztói, de tényleg így van? 

Szerzőink

...
vl

Szabó Benedek: Az igazán jó műveknek nincs eleje és vége

...
Sándor Anna

Fakó lábujjak és parányi nők – Így szól a horror a nagyvilágban

...
Sándor Anna

A Last of Us előtt már begombásodott a (horror)irodalom

...

A Last of Us előtt már begombásodott a (horror)irodalom

...

Komplett iparágak dolgoznak azért, hogy az anyák rettenetesen érezzék magukat

...

Hollywood legendagyártó gépezete Lugosi Bélát sem kímélte

...

Litkai Gergely: Mi történne a világgal, ha eltűnnének a méhek? / A méhek története

A hét könyve
Kritika
Fakó lábujjak és parányi nők – Így szól a horror a nagyvilágban
...
Podcast

Szabó Benedek: Az igazán jó műveknek nincs eleje és vége

A hallgatók társalkotói szerepéről, John Cheever prózájáról, hidegháborúról és melankóliáról beszélgettünk Szabó Benedekkel, aki az egyrészt-másrészt generációjához tartozik.

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

Müller Péter Sziámi: A dal tud valamit, amit szeretnék tudni én is

„Életem összes kalandja másodszándékból következett” ‒ mondja Müller Péter Sziámi, akinek napestig sorolhatnánk a titulusait és a kitüntetéseit, magára legszívesebben mégis költőként tekint. Elmesélte nekünk, hogy lelt rá élete legjobb játszótársára nemrégiben, és megtudtuk tőle, miért csendesednek el bennünk a dalok, mire felnövünk.

...
Szórakozás

Kíváncsiak az életre – HIÚZ: Ez ennyi volt

Az a.dal.szöveg rovatban ezúttal a HIÚZ zenekar Ez ennyi volt című dalával foglalkozunk. 

...
Szórakozás

Egyedi Péter: Kiadni magad ijesztő dolog és önterápia is

Versről és dalszövegről, Péterfy Borinak írt slágerről, a magyar és angol szövegek közti különbségekről is beszélgettünk az énekes-dalszerzővel. Az a.dal.szöveg podcastban Egyedi Péter volt a vendégünk.