Hallgasd meg Amanda Gorman TED-előadását a politikai költészetről!

A 22 éves Amanda Gorman az elnöki beiktatáson mondta el The Hill We Climb (A hegy, amit megmászunk) című versét, amitől egycsapásra világhírű lett. A politikai szöveget sok millióan nézték meg a videómegosztókon és közösségi oldalakon, a Könyves Magazinon pedig a magyar fordítását is rengetegen olvasták, amelyet Totth Benedek készített. Gorman három éve éppen a politika és a költészet összefonódásáról tartott izgalmas TED-előadást. Hallgassátok meg!

fk | 2021. január 26. |

Napok óta egy fiatal költőről, Amanda Gormanről beszél az egész világ. A 22 éves Gorman Joe Biden elnöki beiktatásán olvasta fel The Hill We Climb című versét (magyarul ITT, angolul ITT tudjátok elolvasni), és ezzel óriási hatást váltott ki. Sok sajtóorgánum egyenesen arról írt, hogy ellopta a showt a két főszereplő, Joe Biden és Kamala Harris elől (nem is beszélve Lady Gagáról és Jennifer Lopezről).

Magyarországról nézve elképzelhetetlen esemény egy ilyen felolvasás, költők ennyire nyíltan jellemzően nem vállalnak politikai szereplést (bár azt hozzá kell tenni, hogy Amerikában ez nem egyedi esemény volt, már hagyománynak számít, hogy a beiktatáson költő is fellép). Ezért is izgalmas Amanda Gorman három évvel ezelőtti TED-előadása, amely kifejezetten a költészet politikai erejével foglalkozik.

Gorman szerint ugyanis a költészet mindenkihez szól, és a lényege az, hogy a kapcsolatokról, az együttműködésről beszéljen. A szenvedélyes előadásban elmondja azt is, hogy a költészet szerinte miért eredendően politikai, és hangsúlyozza, hogy miért kell kiállni és felszólalni, akkor is, ha az félelmetes. A költészet szerinte mindig is olyan nyelv volt, amely nem akadályokat, hanem hidakat teremtett, mert ha nem is mindenki lesz költő, de mindenki tud kapcsolódni hozzá. Ez teszi a költészetét erőssé, és ez teszi politikussá is: nem mindegy, hogy egy történetet miért akaruk elmondani, ahogy az sem, hogy ki az, aki elmondhatja. Éppen emiatt a költészet a legpolitikaibb kérdés körül mozog, méghozzá akörül, hogy mit jelent a demokrácia. 

Amanda Gormanről korábban megírtuk, hogy Los Angelesben született és ott is nőtt fel. Szociológiát tanult a Harvardon. 2017-ben elsőként nyerte el a National Youth Poet Laureate címet.

Joe Biden felesége, Jill Biden kérte fel Gormant, hogy olvassa fel versét a beiktatáson. A költő dolgozni is kezdett a versén, amit csak az írt felül, hogy január 6-án megszállták a Capitoliumot. Először aggódott, hogy fogja befejezni a sokkoló esemény után a verset, de végül még aznap a végére ért.

A Penguin Young Readers bejelentette, hogy a verset tavasszal 150 ezer példányban adják ki, majd Gorman első verseskötete is megjelenik szeptemberben, nem meglepő módon The Hill We Climb címen.

A verset magyarul Totth Benedek fordításában ITT olvashatjátok el.

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Megmutatjuk magyarul a 22 éves költő, Amanda Gorman versét, amitől felrobbant az internet

22 éves Amanda Gorman volt, aki a beiktatások történetének hatodik, egyben legfiatalabb költőjeként mondta el versét, a The Hill We Climb címűt. Az író és műfordító Totth Benedek lefordította a verset A hegy, amit megmászunk címen. 

...

Amanda Gorman a legfiatalabb költő valaha, aki verset mondhat amerikai elnök beiktatásán

A 22 éves Amanda Gorman The Hill We Climb című versét mondja el Joe Biden szerdai elnöki beiktatásán. Ezzel olyan költők nyomába léphet, mint Robert Frost vagy Maya Angelou.

...

Egy sebezhető Amerika képével vitte el a showt a 22 éves költő az elnöki beiktatáson

A 22 éves Amanda Gorman tegnap felolvasta The Hill We Climb című versét, amitől kis túlzással felrobbant az internet. Megmutatjuk!

A hét könyve
Kritika
Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?
...

Jókai Mór 200: 6 érdekesség az íróról

Jókai Mór regényeit iskoláskorunk óta olvassuk, könyvei ott vannak minden családi könyvespolcon. Bár 200 éve született, írói hagyatékával ma is foglalkozunk.

Polc

Egy idióta zaklatóval is együtt lehet érezni – Virginie Despentes MeToo-regényéről

...

Papp-Zakor Ilka egy autista fiú történetében mutatja meg, hogyan kell összeszorított fogakkal szeretni

...

Evelio Rosero kolumbiai háborújában nincsenek oldalak, csak népirtás

...

Richard Osman új krimije: amikor egy após az egyedüli fegyver az influenszer-gyilkos ellen

...
Olvass!
...

Hogyan változik meg az életed, ha kávéházat nyitsz a háború utáni Bécsben?

Az osztrák író és színész regénye az 1966-as évek Bécsébe kalauzolja az olvasót.

...

„Harmincnégy évesen még mindig az anyja elismerésére és áldására várt” – ilyen a mérgező anya-lánya kapcsolat

Hogyan lehet felépülni abból, ha az anyánk nem jól szeretett? 

...

A gleccser sem áll a szerelem útjába a finn író-biológus könyvében – Olvass bele!

Inkeri Markkula író-biológus hőse az éghajlatváltozás következményeit tanulmányozza egy gyorsan olvadó gleccseren, amikor egy titokzatos férfival találkozik.