Hallgasd meg Amanda Gorman TED-előadását a politikai költészetről!

A 22 éves Amanda Gorman az elnöki beiktatáson mondta el The Hill We Climb (A hegy, amit megmászunk) című versét, amitől egycsapásra világhírű lett. A politikai szöveget sok millióan nézték meg a videómegosztókon és közösségi oldalakon, a Könyves Magazinon pedig a magyar fordítását is rengetegen olvasták, amelyet Totth Benedek készített. Gorman három éve éppen a politika és a költészet összefonódásáról tartott izgalmas TED-előadást. Hallgassátok meg!

fk | 2021. január 26. |

Napok óta egy fiatal költőről, Amanda Gormanről beszél az egész világ. A 22 éves Gorman Joe Biden elnöki beiktatásán olvasta fel The Hill We Climb című versét (magyarul ITT, angolul ITT tudjátok elolvasni), és ezzel óriási hatást váltott ki. Sok sajtóorgánum egyenesen arról írt, hogy ellopta a showt a két főszereplő, Joe Biden és Kamala Harris elől (nem is beszélve Lady Gagáról és Jennifer Lopezről).

Magyarországról nézve elképzelhetetlen esemény egy ilyen felolvasás, költők ennyire nyíltan jellemzően nem vállalnak politikai szereplést (bár azt hozzá kell tenni, hogy Amerikában ez nem egyedi esemény volt, már hagyománynak számít, hogy a beiktatáson költő is fellép). Ezért is izgalmas Amanda Gorman három évvel ezelőtti TED-előadása, amely kifejezetten a költészet politikai erejével foglalkozik.

Gorman szerint ugyanis a költészet mindenkihez szól, és a lényege az, hogy a kapcsolatokról, az együttműködésről beszéljen. A szenvedélyes előadásban elmondja azt is, hogy a költészet szerinte miért eredendően politikai, és hangsúlyozza, hogy miért kell kiállni és felszólalni, akkor is, ha az félelmetes. A költészet szerinte mindig is olyan nyelv volt, amely nem akadályokat, hanem hidakat teremtett, mert ha nem is mindenki lesz költő, de mindenki tud kapcsolódni hozzá. Ez teszi a költészetét erőssé, és ez teszi politikussá is: nem mindegy, hogy egy történetet miért akaruk elmondani, ahogy az sem, hogy ki az, aki elmondhatja. Éppen emiatt a költészet a legpolitikaibb kérdés körül mozog, méghozzá akörül, hogy mit jelent a demokrácia. 

Amanda Gormanről korábban megírtuk, hogy Los Angelesben született és ott is nőtt fel. Szociológiát tanult a Harvardon. 2017-ben elsőként nyerte el a National Youth Poet Laureate címet.

Joe Biden felesége, Jill Biden kérte fel Gormant, hogy olvassa fel versét a beiktatáson. A költő dolgozni is kezdett a versén, amit csak az írt felül, hogy január 6-án megszállták a Capitoliumot. Először aggódott, hogy fogja befejezni a sokkoló esemény után a verset, de végül még aznap a végére ért.

A Penguin Young Readers bejelentette, hogy a verset tavasszal 150 ezer példányban adják ki, majd Gorman első verseskötete is megjelenik szeptemberben, nem meglepő módon The Hill We Climb címen.

A verset magyarul Totth Benedek fordításában ITT olvashatjátok el.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Megmutatjuk magyarul a 22 éves költő, Amanda Gorman versét, amitől felrobbant az internet

22 éves Amanda Gorman volt, aki a beiktatások történetének hatodik, egyben legfiatalabb költőjeként mondta el versét, a The Hill We Climb címűt. Az író és műfordító Totth Benedek lefordította a verset A hegy, amit megmászunk címen. 

...
Hírek

Amanda Gorman a legfiatalabb költő valaha, aki verset mondhat amerikai elnök beiktatásán

A 22 éves Amanda Gorman The Hill We Climb című versét mondja el Joe Biden szerdai elnöki beiktatásán. Ezzel olyan költők nyomába léphet, mint Robert Frost vagy Maya Angelou.

...
Hírek

Egy sebezhető Amerika képével vitte el a showt a 22 éves költő az elnöki beiktatáson

A 22 éves Amanda Gorman tegnap felolvasta The Hill We Climb című versét, amitől kis túlzással felrobbant az internet. Megmutatjuk!

A hét könyve
Kritika
Grecsó Krisztián családtörténetében háborúk dúlnak a szabadságért
...
Nagy

A Mozgókép 2024 legjobb könyve: a film akkor is forog, ha nácik diktálnak és táborokból hozzák a statisztákat

Daniel Kehlmann regénye megmutatja, hogy egy totalitárius rendszerben mit jelent művésznek lenni akkor is, ha arra kényszerítik az embert, amit nem akar.

Polc

Edith Eva Eger a testen keresztül meséli el a holokauszt borzalmait

...

Jón Kalman Stefánssonnak a Beatles segít a gyász feldolgozásában

...

Sally Rooney új regénye megindító történet a gyászról, nem csak milleniáloknak

...

Kurva nagy kert Magyarország, nem győzi a személyzet – magyarságtrip Cserna-Szabó Andrással

...
Olvass!
...
Beleolvasó

Ezen az évfolyamtalálkozón minden titokra fény derül – Olvass bele Karen Swan bekuckózós karácsonyi regényébe!

Részlet a Karácsony gyertyafénynél című regényből.

...
Beleolvasó

Aranka legyen egy szerethető, megszánható Jutka néni – Gerőcs Péter esszéje a történetírásról

Hogyan legyen együttérző a szereplőivel, és maradjon következetes az olvasóval? Részlet Gerőcs Péter esszékötetéből.

...
Beleolvasó

„Nincs párkapcsolatom, és nem is akarok addig, amíg anyu él” – Olvass bele Bibók Bea Ellopott felnőttkor című kötetébe!

Bibók Bea újabb gondolatébresztő könyvvel jelentkezett.