A koronavírus miatt idén nem lesz Nobel-ceremónia

A koronavírus miatt idén nem lesz Nobel-ceremónia

Évtizedek óta először nem lesz ünnepélyes Nobel-díjátadó. Az ok: a járvány.

Könyves Magazin | 2020. július 22. |

1956 óta először nem tartják meg idén a Nobel-díjak ünnepélyes átadóját - közölte a Nobel Alapítvány, amely a koronavírus-járvánnyal indokolta a döntést. A Nobel-díjazás egyik csúcspontja, amikor Stockholmban ünnepélyes keretek között átadják az elismeréseket. Lars Heikensten, a Nobel Alapítvány igazgatója szerint ugyanakkor az idei Nobel-hét a járvány miatt más lesz, mint az eddigiek - úgy fogalmazott: egy olyan különleges évről beszélünk, amely mindenki részéről áldozatokat követel, és muszáj alkalmazkodni az új körülményekhez.

Az alapítvány - a tervek szerint - mindenesetre másképp próbálja majd reflektorfénybe állítani a díjazottakat és munkájukat, és az igazgató utalt arra, hogy esetleg majd a hazájukban vagy hazájuk nagykövetségein adhatják majd át nekik a díjat. Rendes körülmények között a díjazottakat december elején meghívják Stockholmba, ahol a svéd királyi család és több mint ezer meghívott jelenlétében tartanak egy vacsorát, a friss Nobel-díjasok pedig beszédet mondanak. Ez most egészen biztosan elmarad.

A bejelentések menete ugyanakkor nem változott, így a szokásokhoz híven október 5-12-e között közlik majd, hogy ki kapta az egyes kategóriák díjait (köztük az irodalomét is). Legutóbb 1956-ban kellett lemondani a Nobel-ünnepséget, így akarták ugyanis elkerülni a szovjet nagykövet meghívását - tiltakozva egyúttal a magyar forradalom erőszakos elfojtása ellen.

Forrás: The Local

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Mécs László, Tolkien és Szolzsenyicin is esélyes volt 1969-ben a Nobel-díjra

...
Hírek

Két külső tag is távozott az irodalmi Nobel-díj bizottságából

...
Hírek

Olga Tokarczuk 2018 és Peter Handke 2019 irodalmi Nobel-díjasa!

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.

Olvass!
...
Beleolvasó

A 90-es évek legdurvább magyar gyilkossági ügyei – Olvass bele Szlavicsek Judit Doszpot nyomoz című könyvébe!

Ötven százalék valóság és ötven százalék fikció, de 100% Doszpot.

...
Beleolvasó

Mit jelent a történelem annak, akit kitagadtak belőle? - Olvass bele Susan Rubin Suleiman új kötetébe!

A történelem lánya sokkal több mint egy visszaemlékezés, egy lehetőség arra, hogy megértsük a múlt, az identitás, és az otthon összekapcsolódó szálait.  

...
Beleolvasó

Hogyan formálja a politikai sárm a hatalmat? – Olvass bele Sonnevend Júlia kötetébe!

A politikai hatalom kulcsa a vonzerő, amelyet az időzítés, a helyszín és a közönség formál. Olvass bele Sonnevend Júlia könyvébe!

A hét könyve
Kritika
Grecsó Krisztián családtörténetében háborúk dúlnak a szabadságért
...
Nagy

Zágoni Balázs: A világháború, a vészkorszak története gyakrabban akad meg a felnőttek torkán, mint a fiatalokén

Szólhat ifjúsági regény a világháború egyik legsötétebb évéről, 1944 történéseiről, a zsidóüldözésről és a nyilasok kegyetlenkedéseiről? A csillag és a százados kötet szerzőjével, Zágoni Balázzsal beszélgettünk.