A koronavírus miatt idén nem lesz Nobel-ceremónia

A koronavírus miatt idén nem lesz Nobel-ceremónia

Évtizedek óta először nem lesz ünnepélyes Nobel-díjátadó. Az ok: a járvány.

Könyves Magazin | 2020. július 22. |

1956 óta először nem tartják meg idén a Nobel-díjak ünnepélyes átadóját - közölte a Nobel Alapítvány, amely a koronavírus-járvánnyal indokolta a döntést. A Nobel-díjazás egyik csúcspontja, amikor Stockholmban ünnepélyes keretek között átadják az elismeréseket. Lars Heikensten, a Nobel Alapítvány igazgatója szerint ugyanakkor az idei Nobel-hét a járvány miatt más lesz, mint az eddigiek - úgy fogalmazott: egy olyan különleges évről beszélünk, amely mindenki részéről áldozatokat követel, és muszáj alkalmazkodni az új körülményekhez.

Az alapítvány - a tervek szerint - mindenesetre másképp próbálja majd reflektorfénybe állítani a díjazottakat és munkájukat, és az igazgató utalt arra, hogy esetleg majd a hazájukban vagy hazájuk nagykövetségein adhatják majd át nekik a díjat. Rendes körülmények között a díjazottakat december elején meghívják Stockholmba, ahol a svéd királyi család és több mint ezer meghívott jelenlétében tartanak egy vacsorát, a friss Nobel-díjasok pedig beszédet mondanak. Ez most egészen biztosan elmarad.

A bejelentések menete ugyanakkor nem változott, így a szokásokhoz híven október 5-12-e között közlik majd, hogy ki kapta az egyes kategóriák díjait (köztük az irodalomét is). Legutóbb 1956-ban kellett lemondani a Nobel-ünnepséget, így akarták ugyanis elkerülni a szovjet nagykövet meghívását - tiltakozva egyúttal a magyar forradalom erőszakos elfojtása ellen.

Forrás: The Local

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Mécs László, Tolkien és Szolzsenyicin is esélyes volt 1969-ben a Nobel-díjra

...
Hírek

Két külső tag is távozott az irodalmi Nobel-díj bizottságából

...
Hírek

Olga Tokarczuk 2018 és Peter Handke 2019 irodalmi Nobel-díjasa!

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

...
Zöld

A szerzetes, aki megalkotta a középkori Google Earth-öt

Fra Mauro, a velencei laikus testvér az addigi történelem legrészletesebb térképét készítette el az 1450-es években. Csettintenének rá a Google Earth tervezői is.

...
Zöld

Vajon tudod a választ 3 egyszerű kérdésre a pedofíliáról és a gyerekek elleni erőszakról?

A cikkben könyveket is találsz a Hintalovon ajánlásával!

Olvass!
...
Beleolvasó

Az Emberszemlélet humanista filozófiába öltöztetett kézikönyv a fenntarthatóságról

Gazsi Zoltán első könyve életrajzba bújtatott vállalati-impresszionista tankönyv cégvezetésről, fenntarthatóságról, a hétköznapok vidámságáról és a nehéz élethelyzetek túléléséről. Olvass bele!

...
Beleolvasó

A PTSD-s detektív egy megfojtott nő ügyét próbálja felderíteni ebben a mágikus krimiben

Kocsis Gergely A varjúszellem című regényében közélet és történelem, krimi és horror szálai fonódnak lidérces, felkavaró történetté, melynek legfőbb kérdése, hogy a holtak mentik meg az élőket, vagy fordítva. Olvass bele!

...
Beleolvasó

A Kovács ikrek regényében az élők gürcölnek, a holtak mulatnak – Olvass bele!

Tovább vinni az évtizedek óta épített családi gazdaságot, vagy meglépni előle? Többek közt erről szól a Kovács ikrek különleges humorú, mágikus realista családregénye. Olvass bele a Lesz majd minden című könyvbe!

A hét könyve
Kritika
A Kovács ikrek fergeteges családregénye sokkal többről szól, mint beszűkült parasztokról
...
Nagy

Mivel pörgeti fel egy mentalista Camilla Läckberg új szektás krimijét?

A pszichológiát és a sötét rejtélyt kiválóan ötvöző krimi, A doboz után a héten került a boltokba A szekta, Läckberg és Fexeus közös regénytrilógiájának második része. Ez alkalomból beszélgettünk a szerzőpárossal.