Mit teszel, ha a gyilkos a könyvedből kapott kedvet az öléshez?

Mit teszel, ha a gyilkos a könyvedből kapott kedvet az öléshez?

A brutálisan meggyilkolt Julie arcába késsel titokzatos mintát vágnak. Az elborzasztó haláleset azonban más okból is felkelti az excentrikus, néha megmosolyogtató nyomozópáros, Jeppe Korner és Anette Werner figyelmét. Minden jel arra utal, hogy a lány halálát előre megírták egy még csak készülő, kiadatlan regényben. Olvass bele a Krokodilmadár című krimibe!

Könyves Magazin | 2021. június 25. |

Katrine Engberg dán regényíró egyúttal ismert színpadi táncos, koreográfus és rendező. A krimi és a thriller határán egyensúlyozó regényeinek feszültségét a hatásos jellem- és helyszínábrázolás mellett a magával ragadó nyelvi megformálás adja.

Katrine Engberg
Krokodilmadár - Koppenhága-sorozat 1.
Ford. Haris Ildikó, Alexandra, 2021, 429 oldal
-

A Krokodilmadár Engberg első krimije, amelyben a bűnügyet Jeppe Kørner és Anette Werner nyomozók igyekeznek felgöngyölíteni. A főhőspáros története azóta a városukról elnevezett Koppenhága-sorozattá nőtte ki magát, a második, Üvegszárny című regény már előrendelhető!

Katrine a koppenhágai Østerbróban él férjével és fiúgyermekükkel.

Katrine Engberg: Krokodilmadár - Koppenhága-sorozat 1.

Esther de Laurenti a nappali közepén ült, előtte a laptopja, szemüvege az orra hegyére csúszva, körülötte a perzsaszőnyegen sűrűn teleírt papírlapok borítottak minden négyzetcentimétert. A kutyák elégedetten horkoltak egymás hegyén-hátán a kosarukban, az egész lakás idillien békésnek tűnt a beömlő déli napsütésben. Hajnalban riadt fel arra, hogy valami rémeset álmodott. 

Álmában térdig érő zavaros vízben állt, és ahogy lenézett, látta, hogy vér folyik le a lábán.

Sokáig feküdt rettegve kapaszkodva a matracba, míg végre rendesen felébredt, és meg tudott nyugodni. Ismerős rémálma volt ez, amelyet idővel megtanult elnyomni – de ma még ennél is rémálomszerűbb valóságra ébredt. Eddig nem volt hajlandó elfogadni a gondolatot, hogy összefüggés lehet a könyve és Julie halála között, de immár képtelen volt tovább tagadni. A net híradásai egyértelműek voltak, és a rettenetes kép Julie szétkaszabolt arcáról végleg eldöntötte a kérdést. Az előtte fekvő papírkötegekben keresgélve előhúzott egy lapot.

A következő héten újra találkoznak. Ezúttal a férfi szorosan mögötte áll, amikor bezárja a kaput, és hátrafordul. Alig magasabb, mint ő, de a vállai erősek, a háta széles. A szemüvege lencséje mögött incselkedve mosolyognak rá a szemei. A férfi odanyújtja a kezét, és a lány habozás nélkül megragadja.

Sétálnak egyet a nyári estében a csatorna mellett, kéz a kézben. Egyikük sem mond semmit, csak mosolyognak egymásra, és olykor-olykor felnevetnek, amikor eszükbe jut, milyen abszurd ez az egész. A lány megkérdezi a nevét, de ő gyengéden az ajkaira helyezi a mutatóujját, és rámosolyog. Nem ma este, gyönyörűm, még nem. Lesz még rá időnk.

A férfi idősebb, mint ő, de ez nem érdekli a lányt. Már tudja, hogy ami összeköti őket, az erősebb, mint a hely és az idő. A férfi a kapuig kíséri, és csókot dob utána, ahogy felmegy a lépcsőn. Semmi üres ígéret: lelki társak térben és időben. Csak másnap reggel tör rá a kétely. Hallani fog még valaha felőle? Csak ő érzi úgy, hogy meghal, ha hamarosan nem látja újra?

Eltelik hét nap. Hét hosszú nap, amikor minden este hűségesen fel-alá sétál az utcában. Már majdnem feladja a reményt. A hetedik nap estéjén, ahogy befordul a sarkon, megpillantja a férfit, amint ott áll a kapuja előtt.

És mosolyog.

Esther azért választotta Juliét, mert a lány saját magára emlékeztette, és azért ölte meg a papíron, mert beleillett a krimije ötletébe. Ki tudta még, hogy Juliéről szól a könyv? Levegő után kapkodott. Az utóbbi órában többször támadt az az érzése, hogy nem tudja leszívni a levegőt egészen a tüdejébe, 

mintha satuba lenne szorítva a mellkasa.

Ismerős volt a reakció a stresszes tanszéki időszakokból. Letette a szöveget, és kiürítette a köntöse zsebéből a használt papír zsebkendőket. Nem mászkálhat így egész nap, fel kell öltöznie, és meglátogatni szegény Gregerst a kórházban. Ki is volt az, talán Victor Hugo, aki megparancsolta az inasának, hogy rejtse el a ruháit, amikor ír, hogy kénytelen legyen köntösben mászkálni, míg készen nincs a könyvvel? És most mit kezdjen a kézirattal? Maga elé vett egy másik lapot.

A lány és a férfi némán mennek fel a lakásba. Pont ilyenek vagyunk, gondolja a lány, egy kislány és egy felnőtt férfi. Bizonytalanul és idegesen matat a kulcsokkal; a férfi mögötte áll, és mosolygó szemekkel figyeli, ahogy kinyitja az ajtót. A lány szégyelli magát a rendetlenség miatt, de nem szabadkozik, érzi, hogy gyerekesen hangzana. A férfi amúgy sem néz körül, csak őt nézi. Valahol mélyen legbelül a lány azt akarja, hogy menjen el, de nem, mégsem mehet, soha.

Kávét? Bort? A férfi a fejét rázza, leül a fotel széles karfájára.

Vedd le a blúzodat!

Remegek, gondolja a lány, és aztán tényleg remegni kezd. Hát ilyen érzés? A szerelem. Mint az influenza, a vizsgadrukk és a hullámvasút egyszerre? A blúz megakad, ahogy keresztülhúzná a fején. Elpirul a blúz alatt, legszívesebben meghalna. Még sosem éreztem ilyet, gondolja. Soha. Mire végre sikerül átügyeskednie a blúzt a fején, a férfi kezében megvillan egy kés.

És mosolyog.

Esther kiment a konyhába, odébb tolt néhány piszkos tányért, és beöntötte a kávézaccot a mosogatóba. Megkérte Kristoffert, hogy most egyelőre tartsa távol magát, úgyhogy egyre csak halmozódott a mosogatnivaló. Hogyan válhatott az általa egy hónappal ezelőtt kitalált forgatókönyv valósággá? Valaki elolvasta a forgatókönyvet, és elhatározta, hogy valóra váltja. Ez lehetséges lenne? Még mindig nehezen tudta elhinni.

A nyilvánvaló válasz ott volt az orra előtt: Kristoffer. Ismerte Juliét, talán szerelmes volt belé, és korlátlanul hozzáfért minden papírhoz a lakásban. Lehetséges, hogy elolvasta a regényt, és volt oka, hogy bántsa Juliét? Lehet, hogy a lány visszautasította?

De hát ez teljesen beteg, a gyilkosság egy elmebeteg műve, egy őrült követte el, nem Kristoffer.

 Nem az a Kristoffer, akit ő ismer.

Amikor januárban kiürítette a dolgozószobáját az egyetemen, és megrendezte az évtized legextravagánsabb búcsúbuliját, úgy érezte, megkönnyebbült. A barátai kérdezték, hogy nem érzi-e üresnek az életét most, hogy nincs már munkája, amiért fel kell kelnie reggelente. De Esther még soha nem érezte ilyen jól magát. Az, hogy megússza a konfliktusokat a kollégákkal, és az elkényeztetett hallgatók nyavalygását, egyáltalán nem veszteség. Most végre nekiállhat, hogy megírja a könyvet, amit mindig is meg akart írni. Soha többé tudományos cikkek; gyermeki lelkesedéssel vetette bele magát a bonyodalom és a szereplők megalkotásába. Amikor Julie beköltözött a házba, azonnal felismerte benne a megfelelő áldozatot. Kedves vidéki lány, zavaros múlttal – már-már túl banális, de voltak vonásai, amelyektől mégis érdekes lett. A halott anya, a domináns apa, a csöndes mosoly mögött rejtőző erős akarat és a szemeiben tükröződő vágyakozás. Julie összetett személyiség volt. Most pedig halott. Ez nem lehet véletlen! Jól tette, hogy telefonált a rendőröknek.

Kapcsolódó cikkek
...
Beleolvasó

Jacinda Ardern – Az új korszak vezetője

A világ legfiatalabb női politikai vezetője, akinél valóban megfér egymás mellett a család és a karrier. Egy politikus, aki világszerte százmillióknak ad reményt a terrorizmus, a szélsőségek és a klímaváltozás elleni harcban. Olvass bele Madeleine Chapman Jacinda Ardern új-zélandi miniszterelnökről szóló könyvébe.

...
Beleolvasó

A legpusztítóbb járványokat nem vírusok okozzák, hanem mi magunk

Vivek Murthy A közösség hatalma című könyvében pontosan megrajzolt, átfogó képet nyújt napjaink egyik legalattomosabb és egyben legpusztítóbb járványáról, a magányosságról, és ráébreszt minket arra, hogy a kézzelfogható megoldás ott hever az orrunk előtt.

...
Beleolvasó

A Disney-titok – Tanulj a vállalatvezetés nagymesterétől!

Walt Disney a a huszadik század egyik legnagyobb újítója és kreatív gondolkodója volt. Az első színes rajzfilm készítőjének, Disneyland megálmodójának roppant alkotóereje, minden akadályt leküzdő kitartása és sikerei még napjainkban is példaértékűek, a cégvezetési stratégiájáról nem is beszélve. Ennek titkaiba enged bepillantás Pat Williams könyve, ami a kisvállakozótól kezdve a multinacionális cég csúcsmenedzseréig számos tanulságot tartogat. Mutatunk belőle egy részletet!

Legjobb Könyvek Nőknek

Az egyik legnagyobb ajándék, amit egy nő kaphat, az olvasás élménye. A kifejezetten nők számára írt könyvek óriási forrást jelentenek az önismeret, az inspiráció és az élet különböző aspektusainak megértéséhez. A "legjobb női könyvek" kifejezés mögött olyan könyvek gazdag és változatos könyvtára húzódik meg, amelyek megérintik a női lélek mélységeit, és arra inspirálnak bennünket, hogy a önmagunk legjobb verzióját hozzuk elő.

Rengeteg mű ebben a témában például egyedülálló utazásra visz minket az identitás és az önkifejezés világába. Több könyv pedig egy olyan nő történetét mesélik el, aki a világ különböző részein újra felfedezi önmagát. A legjobb női könyvek azok, amelyek képesek bemutatni a nők tapasztalatainak sokszínűségét és összetettségét, ugyanakkor inspiráló és megnyugtató üzeneteket közvetítenek. Az ilyen könyvek lehetnek regények, memoárok, pszichológiai kötetek vagy önismereti útikönyvek, amelyek mind hozzájárulnak a nők életének mélyebb megértéséhez és gazdagításához. E könyvek olvasásával a nők sokat tanulhatnak önmagukról, kapcsolataikról és a világról. Megérthetik saját érzéseiket, vágyaikat és álmaikat, és megerősödhetnek abban a tudatban, hogy nincsenek egyedül az útjukon. A legjobb könyveket nemcsak élvezetes olvasni, hanem életünk társává válnak, és segítenek abban, hogy a legjobbat hozzuk ki magunkból és a világból.

Életünk során számos nehézséggel és döntéssel szembesülünk, és gyakran nehéz megérteni önmagunkat és a bennünket vezérlő érzelmeket. Ezért fontos, hogy olyan könyveket olvassunk, amelyek segítenek jobban megismerni önmagunkat. Ezek a könyvek segíthetnek feltárni olyan belső gondolatokat, érzéseket és vágyakat, amelyeket nem mindig könnyű szavakkal kifejezni. Ha jobban megértjük önmagunkat, képessé válunk arra, hogy hatékonyabban kezeljük az élet kihívásait, erősítsük a másokkal való kapcsolatainkat, és valóban teljes életet éljünk. Ezek a könyvek lehetővé teszik számunkra, hogy mélyebb szinten kapcsolódjunk saját érzéseinkhez és tapasztalatainkhoz, így segítve, hogy valóban tartalmas és boldog életet éljünk.


Finy Petra: Akkor is

A 40 éves Sára tanárnő történetét meséli el. Két gyerek, kiszámítható munka, tökéletes házasság - legalábbis a főhősnő ezt hitte. Ám egy nap a férje összecsomagol. A főhősnő sokféle érdekeltségű nő: egy túlérzékeny anya, két koraérett gyerek, barátok, akik egyben kollégák is, egy mogorva szomszéd és egy férfi, aki kómában fekszik a kórházban, és soha nem beszélt vele, csak könyveket olvasott neki. A regény stílusa könnyed, helyenként nagyon fanyar és őszinte, annak ellenére, hogy egy nehéz sorsú nő sorsát ábrázolja. Kötelező darab a könyvespolcra!


Gurubi Ágnes: Szív utcájában

A történet a nagymama életének krónikája körül forog, de a regény narrátora nem teljesen a szerző. Ági laza határvonalat húz a valóság és a fikció között, és nemcsak saját családi történetével szembesül, hanem több generáció tükre is. A fő motívum egy zsidó család menekülése és az azt követő események, de ez nem holokausztregény, hiszen egy anya és lánya felnőtté válásának története származástól függetlenül érvényes.


Tompa Andrea: Haza

Főhőse olyan útra indul, amely nemcsak az otthon és a haza fogalmát tárja fel, hanem közelebb hozza őt önmagához is. A regény cselekmény helyett inkább a főhős belső útját írja le, amelyet életének és döntései megértése utal. A regényben egy nagyon találó gondolat is helyet kapott: „Elmenni lehet, de visszatérés nincs. Nincs visszatérés tehát, csak a kudarc tér vissza.” Ezek a szavak kiterjeszthetők az élet egészére. Az emberek nem tudják megváltoztatni múltbeli döntéseiket, ezért az elfogadás és a megbékélés az idő előrehaladtával egyre fontosabbá válik. Tompa Andrea regénye tehát nemcsak az otthon és a haza fogalmát járja körül, hanem a sors és a saját döntések elfogadását, valamint a visszafordíthatatlan idővel való megbékélést is. A főhősnő ezen utazása arra ösztönzi az olvasót, hogy elgondolkodjon saját életének kihívásain, és azon, hogyan lehet elfogadni azt, amin már nem lehet változtatni.


Bakos Gyöngyi: Nyolcszáz utcán járva

A regényként olvasható novellagyűjtemény egy filmkritikus önismereti, kalandos, apátlan és bátor, őszinte szexualitással teli utazása. Az olvasót nem egy, hanem több útra is elviszi, helyszínek, emberek és események váltják egymást. A szövegben a stroboszkópikusan felvillanó események mögött egy fiatal nő benyomásai, reflexiói és belső monológjai állnak, értelmezve a vadul galoppozó eseményeket.


Péntek Orsolya: Hóesés Rómában

Két nő sorsa tárul fel 1951 és 2020 között. Ebben a regényben a főszereplők alig ejtenek ki egy szót. A szavak önmagukban nem elegendőek érzéseik megértéséhez vagy közvetítéséhez. A lírai képek és benyomások azonban értelmezik az eseményeket, bár nem a megszokott racionális módon. Péntek Orsolya könyvében a hallgatag és zárkózott szereplők helyett az utcák, a tájak, sőt a kanálra ragadt lekvár íze is mesél. A regény nemcsak mesél, hanem az érzelmek és benyomások kifinomult leírásán keresztül mélyen belemerül a két nő életébe és belső világába.


Virginia Woolf: Egy saját szoba

Az irodalmi világban élő nők helyzetét elemzi a 20. század elején, kifejtve, hogy mire van szüksége a nőknek a szellemi függetlenséghez és a művészi kifejezéshez. A könyv filozofikus és történelmi utalásokkal gazdagított, ráadásul üde színfoltja az akkoriban férfiak uralta irodalmi világnak.


Chimamanda Ngozi Adichie: Mindannyian feministák vagyunk

Esszéje egy rövid, mégis hatásos mű, amely a feminizmus modern értelmezését tárgyalja, arra ösztönözve olvasóit, hogy gondolkodjanak el a nemek közötti egyenlőség fontosságán és a társadalmi szerepek átalakításának szükségességén. Adichie éleslátása és közvetlen stílusa révén képes megragadni az olvasó figyelmét, és arra készteti, hogy újragondolja a nemi szerepekkel kapcsolatos saját előítéleteit.



Margaret Atwood: A Szolgálólány meséje

Olyan jövőképet fest, ahol a nők szabadságát drasztikusan korlátozzák, és szinte teljesen az uralkodó rendszer kiszolgálóivá válnak. Atwood mélyreható karakterábrázolása és a társadalomkritikai elemek ötvözete izgalmas olvasmányt biztosít, amely elgondolkodtatja az olvasót a jelenkor társadalmi dinamikáiról és a szabadság értékéről.



Maya Angelou: Én tudom, miért szabad a madár a kalitkában

Maya Angelou önéletrajzi műve egy erőteljes és megindító történet az önazonosság kereséséről, a rasszizmus és a nemi megkülönböztetés legyőzéséről. Angelou lírai prózája és őszinte hangvételű elbeszélése a személyes küzdelmek és győzelmek univerzális történetévé varázsolja a könyvet.


A legjobb könyvek nőknek különböző perspektívákból közelítik meg a női tapasztalatokat, és kiváló olvasmányt nyújtanak azok számára, akik mélyebb betekintést szeretnének nyerni a hölgyek életét érintő kihívásokba és győzelmekbe. Minden mű más és más stílusban és hangnemben szólal meg, de közös bennük a mély emberi érzések és társadalmi kérdések iránti elkötelezettség.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

...
Zöld

A szerzetes, aki megalkotta a középkori Google Earth-öt

Fra Mauro, a velencei laikus testvér az addigi történelem legrészletesebb térképét készítette el az 1450-es években. Csettintenének rá a Google Earth tervezői is.

...
Zöld

Vajon tudod a választ 3 egyszerű kérdésre a pedofíliáról és a gyerekek elleni erőszakról?

A cikkben könyveket is találsz a Hintalovon ajánlásával!

SZÓRAKOZÁS
...
Nagy

6 érdekesség, amit nem tudsz a Netflix Ripley-sorozatáról

Huszonöt évvel azután, hogy Matt Damon, Jude Law és Gwyneth Paltrow főszereplésével filmre vitték Patricia Highsmith thrillerét, Mr. Ripley ismét hódít, ezúttal fekete-fehérben. Összegyűjtöttünk hat érdekességet a vadonatúj Netflix-sorozatról.

...
Szórakozás

7 Oscar-díjas adaptáció, amit most láthatsz a Netflixen

Tuti befutókat néznél az este? Összeszedtük, milyen Oscar-díjas adaptációkat találsz most a Netflixen: lesz közte hard boiled krimi, izgalmas animáció, szórakoztató kaland és egy kakukktojás dráma is.

...
Szórakozás

„Ivy a kedvencem” – A Csengetett, Mylord?-enciklopédia szerzőjével beszélgettünk

Mi lehet a Csengetett, Mylord? titka, amivel ennyire betalált a magyar nézőknél? A sorozatról készült enciklopédia szerzőjét, Boromisza Istvánt kérdeztük.

Olvass!
...
Beleolvasó

Az Emberszemlélet humanista filozófiába öltöztetett kézikönyv a fenntarthatóságról

Gazsi Zoltán első könyve életrajzba bújtatott vállalati-impresszionista tankönyv cégvezetésről, fenntarthatóságról, a hétköznapok vidámságáról és a nehéz élethelyzetek túléléséről. Olvass bele!

...
Beleolvasó

A PTSD-s detektív egy megfojtott nő ügyét próbálja felderíteni ebben a mágikus krimiben

Kocsis Gergely A varjúszellem című regényében közélet és történelem, krimi és horror szálai fonódnak lidérces, felkavaró történetté, melynek legfőbb kérdése, hogy a holtak mentik meg az élőket, vagy fordítva. Olvass bele!

...
Beleolvasó

A Kovács ikrek regényében az élők gürcölnek, a holtak mulatnak – Olvass bele!

Tovább vinni az évtizedek óta épített családi gazdaságot, vagy meglépni előle? Többek közt erről szól a Kovács ikrek különleges humorú, mágikus realista családregénye. Olvass bele a Lesz majd minden című könyvbe!

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Miért hasonlítanak a roma mesék a kortárs versekre?

Hogyan mozgatnak meg egy kortárs költőt a roma mesék? Miben fedez fel hasonlóságot az archaikus történetek és generációja meghatározó irodalmi témái között? És miképpen válik a mesékből költészet? Veszprémi Szilveszter cikkében a Vijjogók munkacímű verseskötetéről mesél.

...
Nagy

Mit szeretnek az emberek a kihalt Balatonban? Ebből az albumból megtudod

Bartha Dorka kötete a Balaton-part eltűnőben lévő épített örökségét és múlhatatlanságát mutatja meg. A történész-újságíró szerzővel egy nyikorgós Csepel bringáról, fotózásról, történetek utáni kutatásról, illetve a déli part felfedezetlen értékeiről beszélgettünk.

...
Nagy

Milyen apa volt Hemingway?

A Nobel-díjas Ernest Hemingwaynek Papa volt a beceneve. De vajon hogy osztotta be az idejét, ha az írás és az apai teendők között kellett választania?

...
Nagy

Orsós Julianna: Mariella Mehr erőt kovácsolt a szenvedéséből [ROMA IRODALOM]

A Nemzetközi Roma Nap alkalmából írók és kutatók ajánlanak olvasmányokat a roma irodalomból, melyek reflektálnak a reprezentáció kérdéseire is. Orsós Julianna Mariella Mehr regényét választotta.

...
Kritika

„A rendszerek változnak, a cigánypolitikájuk nem” – Zsigó Jenő a Tények és tanúk sorozatban

Zsigó Jenő a magyarországi cigány mozgalom egyik legkiemelkedőbb alakjaként évtizedeken át dolgozott a hazai közéletben. Életinterjú-kötetén keresztül egy elkötelezett, soha meg nem alkuvó ember munkásságát ismerjük meg.

...
Nagy

Ayhan Gökhan: A fal című regényben a kívülállóság markánsan képviselteti magát [ROMA IRODALOM]

A Nemzetközi Roma Nap alkalmából írók és kutatók ajánlanak olvasmányokat a roma irodalomból, melyek reflektálnak a reprezentáció kérdéseire is. Ayhan Gökhan Marlen Haushofer egyik regényéről írt.

Polc

A Kovács ikrek fergeteges családregénye sokkal többről szól, mint beszűkült parasztokról

...

Kemény Lili harcai: az önéletírás mint felszámolás és teremtés

...

Ujgur költőnek lenni önmagában politikai tett Kínában, és akkor még nem írtál memoárt

...

Jon Fosse a banalitáson át talál utat a természetfelettihez

...
A hét könyve
Kritika
A Kovács ikrek fergeteges családregénye sokkal többről szól, mint beszűkült parasztokról
...
Nagy

Mivel pörgeti fel egy mentalista Camilla Läckberg új szektás krimijét?

A pszichológiát és a sötét rejtélyt kiválóan ötvöző krimi, A doboz után a héten került a boltokba A szekta, Läckberg és Fexeus közös regénytrilógiájának második része. Ez alkalomból beszélgettünk a szerzőpárossal.

...
Nagy

Vérfertőző, wannabe-sátán és kölyökmedve-tulajdonos – 10 érdekesség a 200 éve elhunyt Byronról

George Byron mindent megvalósított, amit egy romantikus költő ismérvének gondolunk. Halálának 200. évfordulóján tíz érdekességet gyűjtöttünk össze a lírájáról és a botrányairól.

Szerzőink

...
Kolozsi Orsolya

Mivel pörgeti fel egy mentalista Camilla Läckberg új szektás krimijét?

...
Vass Norbert

Mit szeretnek az emberek a kihalt Balatonban? Ebből az albumból megtudod

...
Vass Norbert

Milyen apa volt Hemingway?