Mit teszel, ha a gyilkos a könyvedből kapott kedvet az öléshez?

Mit teszel, ha a gyilkos a könyvedből kapott kedvet az öléshez?

A brutálisan meggyilkolt Julie arcába késsel titokzatos mintát vágnak. Az elborzasztó haláleset azonban más okból is felkelti az excentrikus, néha megmosolyogtató nyomozópáros, Jeppe Korner és Anette Werner figyelmét. Minden jel arra utal, hogy a lány halálát előre megírták egy még csak készülő, kiadatlan regényben. Olvass bele a Krokodilmadár című krimibe!

Könyves Magazin | 2021. június 25. |

Katrine Engberg dán regényíró egyúttal ismert színpadi táncos, koreográfus és rendező. A krimi és a thriller határán egyensúlyozó regényeinek feszültségét a hatásos jellem- és helyszínábrázolás mellett a magával ragadó nyelvi megformálás adja.

Katrine Engberg
Krokodilmadár - Koppenhága-sorozat 1.
Ford. Haris Ildikó, Alexandra, 2021, 429 oldal
-

A Krokodilmadár Engberg első krimije, amelyben a bűnügyet Jeppe Kørner és Anette Werner nyomozók igyekeznek felgöngyölíteni. A főhőspáros története azóta a városukról elnevezett Koppenhága-sorozattá nőtte ki magát, a második, Üvegszárny című regény már előrendelhető!

Katrine a koppenhágai Østerbróban él férjével és fiúgyermekükkel.

Katrine Engberg: Krokodilmadár - Koppenhága-sorozat 1.

Esther de Laurenti a nappali közepén ült, előtte a laptopja, szemüvege az orra hegyére csúszva, körülötte a perzsaszőnyegen sűrűn teleírt papírlapok borítottak minden négyzetcentimétert. A kutyák elégedetten horkoltak egymás hegyén-hátán a kosarukban, az egész lakás idillien békésnek tűnt a beömlő déli napsütésben. Hajnalban riadt fel arra, hogy valami rémeset álmodott. 

Álmában térdig érő zavaros vízben állt, és ahogy lenézett, látta, hogy vér folyik le a lábán.

Sokáig feküdt rettegve kapaszkodva a matracba, míg végre rendesen felébredt, és meg tudott nyugodni. Ismerős rémálma volt ez, amelyet idővel megtanult elnyomni – de ma még ennél is rémálomszerűbb valóságra ébredt. Eddig nem volt hajlandó elfogadni a gondolatot, hogy összefüggés lehet a könyve és Julie halála között, de immár képtelen volt tovább tagadni. A net híradásai egyértelműek voltak, és a rettenetes kép Julie szétkaszabolt arcáról végleg eldöntötte a kérdést. Az előtte fekvő papírkötegekben keresgélve előhúzott egy lapot.

A következő héten újra találkoznak. Ezúttal a férfi szorosan mögötte áll, amikor bezárja a kaput, és hátrafordul. Alig magasabb, mint ő, de a vállai erősek, a háta széles. A szemüvege lencséje mögött incselkedve mosolyognak rá a szemei. A férfi odanyújtja a kezét, és a lány habozás nélkül megragadja.

Sétálnak egyet a nyári estében a csatorna mellett, kéz a kézben. Egyikük sem mond semmit, csak mosolyognak egymásra, és olykor-olykor felnevetnek, amikor eszükbe jut, milyen abszurd ez az egész. A lány megkérdezi a nevét, de ő gyengéden az ajkaira helyezi a mutatóujját, és rámosolyog. Nem ma este, gyönyörűm, még nem. Lesz még rá időnk.

A férfi idősebb, mint ő, de ez nem érdekli a lányt. Már tudja, hogy ami összeköti őket, az erősebb, mint a hely és az idő. A férfi a kapuig kíséri, és csókot dob utána, ahogy felmegy a lépcsőn. Semmi üres ígéret: lelki társak térben és időben. Csak másnap reggel tör rá a kétely. Hallani fog még valaha felőle? Csak ő érzi úgy, hogy meghal, ha hamarosan nem látja újra?

Eltelik hét nap. Hét hosszú nap, amikor minden este hűségesen fel-alá sétál az utcában. Már majdnem feladja a reményt. A hetedik nap estéjén, ahogy befordul a sarkon, megpillantja a férfit, amint ott áll a kapuja előtt.

És mosolyog.

Esther azért választotta Juliét, mert a lány saját magára emlékeztette, és azért ölte meg a papíron, mert beleillett a krimije ötletébe. Ki tudta még, hogy Juliéről szól a könyv? Levegő után kapkodott. Az utóbbi órában többször támadt az az érzése, hogy nem tudja leszívni a levegőt egészen a tüdejébe, 

mintha satuba lenne szorítva a mellkasa.

Ismerős volt a reakció a stresszes tanszéki időszakokból. Letette a szöveget, és kiürítette a köntöse zsebéből a használt papír zsebkendőket. Nem mászkálhat így egész nap, fel kell öltöznie, és meglátogatni szegény Gregerst a kórházban. Ki is volt az, talán Victor Hugo, aki megparancsolta az inasának, hogy rejtse el a ruháit, amikor ír, hogy kénytelen legyen köntösben mászkálni, míg készen nincs a könyvvel? És most mit kezdjen a kézirattal? Maga elé vett egy másik lapot.

A lány és a férfi némán mennek fel a lakásba. Pont ilyenek vagyunk, gondolja a lány, egy kislány és egy felnőtt férfi. Bizonytalanul és idegesen matat a kulcsokkal; a férfi mögötte áll, és mosolygó szemekkel figyeli, ahogy kinyitja az ajtót. A lány szégyelli magát a rendetlenség miatt, de nem szabadkozik, érzi, hogy gyerekesen hangzana. A férfi amúgy sem néz körül, csak őt nézi. Valahol mélyen legbelül a lány azt akarja, hogy menjen el, de nem, mégsem mehet, soha.

Kávét? Bort? A férfi a fejét rázza, leül a fotel széles karfájára.

Vedd le a blúzodat!

Remegek, gondolja a lány, és aztán tényleg remegni kezd. Hát ilyen érzés? A szerelem. Mint az influenza, a vizsgadrukk és a hullámvasút egyszerre? A blúz megakad, ahogy keresztülhúzná a fején. Elpirul a blúz alatt, legszívesebben meghalna. Még sosem éreztem ilyet, gondolja. Soha. Mire végre sikerül átügyeskednie a blúzt a fején, a férfi kezében megvillan egy kés.

És mosolyog.

Esther kiment a konyhába, odébb tolt néhány piszkos tányért, és beöntötte a kávézaccot a mosogatóba. Megkérte Kristoffert, hogy most egyelőre tartsa távol magát, úgyhogy egyre csak halmozódott a mosogatnivaló. Hogyan válhatott az általa egy hónappal ezelőtt kitalált forgatókönyv valósággá? Valaki elolvasta a forgatókönyvet, és elhatározta, hogy valóra váltja. Ez lehetséges lenne? Még mindig nehezen tudta elhinni.

A nyilvánvaló válasz ott volt az orra előtt: Kristoffer. Ismerte Juliét, talán szerelmes volt belé, és korlátlanul hozzáfért minden papírhoz a lakásban. Lehetséges, hogy elolvasta a regényt, és volt oka, hogy bántsa Juliét? Lehet, hogy a lány visszautasította?

De hát ez teljesen beteg, a gyilkosság egy elmebeteg műve, egy őrült követte el, nem Kristoffer.

 Nem az a Kristoffer, akit ő ismer.

Amikor januárban kiürítette a dolgozószobáját az egyetemen, és megrendezte az évtized legextravagánsabb búcsúbuliját, úgy érezte, megkönnyebbült. A barátai kérdezték, hogy nem érzi-e üresnek az életét most, hogy nincs már munkája, amiért fel kell kelnie reggelente. De Esther még soha nem érezte ilyen jól magát. Az, hogy megússza a konfliktusokat a kollégákkal, és az elkényeztetett hallgatók nyavalygását, egyáltalán nem veszteség. Most végre nekiállhat, hogy megírja a könyvet, amit mindig is meg akart írni. Soha többé tudományos cikkek; gyermeki lelkesedéssel vetette bele magát a bonyodalom és a szereplők megalkotásába. Amikor Julie beköltözött a házba, azonnal felismerte benne a megfelelő áldozatot. Kedves vidéki lány, zavaros múlttal – már-már túl banális, de voltak vonásai, amelyektől mégis érdekes lett. A halott anya, a domináns apa, a csöndes mosoly mögött rejtőző erős akarat és a szemeiben tükröződő vágyakozás. Julie összetett személyiség volt. Most pedig halott. Ez nem lehet véletlen! Jól tette, hogy telefonált a rendőröknek.

Kapcsolódó cikkek
...
Beleolvasó

Jacinda Ardern – Az új korszak vezetője

A világ legfiatalabb női politikai vezetője, akinél valóban megfér egymás mellett a család és a karrier. Egy politikus, aki világszerte százmillióknak ad reményt a terrorizmus, a szélsőségek és a klímaváltozás elleni harcban. Olvass bele Madeleine Chapman Jacinda Ardern új-zélandi miniszterelnökről szóló könyvébe.

...
Beleolvasó

A legpusztítóbb járványokat nem vírusok okozzák, hanem mi magunk

Vivek Murthy A közösség hatalma című könyvében pontosan megrajzolt, átfogó képet nyújt napjaink egyik legalattomosabb és egyben legpusztítóbb járványáról, a magányosságról, és ráébreszt minket arra, hogy a kézzelfogható megoldás ott hever az orrunk előtt.

...
Beleolvasó

A Disney-titok – Tanulj a vállalatvezetés nagymesterétől!

Walt Disney a a huszadik század egyik legnagyobb újítója és kreatív gondolkodója volt. Az első színes rajzfilm készítőjének, Disneyland megálmodójának roppant alkotóereje, minden akadályt leküzdő kitartása és sikerei még napjainkban is példaértékűek, a cégvezetési stratégiájáról nem is beszélve. Ennek titkaiba enged bepillantás Pat Williams könyve, ami a kisvállakozótól kezdve a multinacionális cég csúcsmenedzseréig számos tanulságot tartogat. Mutatunk belőle egy részletet!

SZÓRAKOZÁS
...
Nagy

Ezeket a könyveket olvasd, ha tetszett A páciens!

A páciens című sorozathoz kapcsolódva most öt olyan könyvet mutatunk, amelyekben a pszichológus szemszögén keresztül beleshetünk a terápia zárt ajtaja mögé, és amelyekből kiderül, hogy a szakember is ugyanolyan esendő, mint a páciens.  

...
Podcast

Szabó Benedek: Az igazán jó műveknek nincs eleje és vége

A hallgatók társalkotói szerepéről, John Cheever prózájáról, hidegháborúról és melankóliáról beszélgettünk Szabó Benedekkel, aki az egyrészt-másrészt generációjához tartozik.

...
Szórakozás

Müller Péter Sziámi: A dal tud valamit, amit szeretnék tudni én is

„Életem összes kalandja másodszándékból következett” ‒ mondja Müller Péter Sziámi, akinek napestig sorolhatnánk a titulusait és a kitüntetéseit, magára legszívesebben mégis költőként tekint. Elmesélte nekünk, hogy lelt rá élete legjobb játszótársára nemrégiben, és megtudtuk tőle, miért csendesednek el bennünk a dalok, mire felnövünk.

Olvass!
...
Beleolvasó

Tom Felton: Harry Potter és Draco Malfoy egyazon érme két oldala

A Harry Potter-filmek forgatásáról, felnövésről, barátságokról, a hírnév előnyeiről és hátrányairól is mesél önéletrajzában Tom Felton színész, akit Draco Malfoyként ismert meg a világ. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Szerhij Zsadan: Ezt a földet mától Ukrajnának nevezd!

Harkiv Hotel címmel jelent meg az ukrán Szerhij Zsadan kötete, melynek verseit Vonnák Diána válogatta és fordította magyarra. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Az elitiskola tanárának manipulációja a szülők életét sem kíméli

A saját érdekedben az iskolai közösségek olykor viszontagságos működésébe enged betekintést, ahol sokszor csupán egy szikra kell, hogy lángra lobbanjanak a lappangó indulatok. Olvass bele!

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Krasznahorkai László könyvét lapozgatják a britek az angol könyvesboltokban

Nemrég annak jártam utána, hogyan fogadták a britek Harry herceg memoárját Londonban, most pedig ismét nyakamba vettem a várost, hogy kiderítsem, mit gondolnak a magyar szerzőkről. Így hát könyvesboltról könyvesboltra jártam, hogy felkutassam, mely művek alapján ismerhetnek minket a britek.

...
Nagy

Az utolsó mohikánon nőttél fel, de ezeket nem tudtad

Milyen történelmi előzményei vannak a regénynek? Mi tükröződik abban, ahogyan Cooper az őslakosokat ábrázolja? Az eredeti szöveg melyik rétegével nem találkozhattak Magyarországon azok, akik Réz Ádám átdolgozását olvasták? És mit hagytak ki korábban több magyar fordításból?

...
Nagy

Tar Sándor a térképről leszorult helyek és emberek írója

Tar Sándorról írt monográfiát Deczki Sarolta, akit az elesettek, a kiszolgáltatottak, a periféria írójaként is emlegetett szerző életéről és műveinek erőteljes hatásáról is kérdeztünk. 

...
Nagy

„Kommunista volt-e Petőfi? Néger volt-e Kossuth?”

A Petőfi-délibábok című programsorozat Petőfi politikai emlékezete a dualizmustól napjainkig című nyitórendezvényén kiderült, hogy az évek során Petőfi lobogó helyett sokaknak inkább dobogó volt: emelvény, amelyről ki-ki a maga hasznát remélve szónokolt.

...
Nagy

Fantasztikus írókat adtak a világnak, a britek mégsem falják a könyveket

Az angolok olyan szerzőket adtak a világnak, mint William ShakespeareAgatha Christie, Jane AustenCharles DickensJ. R. R. Tolkien, J.K. Rowling. Ezek alapján joggal hihetnénk, hogy az angolok a világ legnagyobb könyvfogyasztói, de tényleg így van? 

...
Kritika

Fakó lábujjak és parányi nők – Így szól a horror a nagyvilágban

Magyarul is olvasható az amerikai Valancourt kiadó nemzetközi antológiája, amiben Veres Attilától is jelent meg novella. A kötet történetei úgy mesélnek az emberi félelmek és szorongások egyetemességéről, hogy közben sokféle szerző, sokféle stílusában, sokféle horrortradícióhoz kapcsolódnak eredetien. Ez a hét könyve.

Polc

Fakó lábujjak és parányi nők – Így szól a horror a nagyvilágban

...

Bevezetés a városi magány mesterségébe

...

A totális diktatúra receptje: a biztonságra hivatkozva építsd le a szabadságot

...

Ukrajnában a költészet ott kezdődik, ahol a szókincs véget ér

...
A hét könyve
Kritika
Atwood varázstalanítja Odüsszeusz mítoszát
...
Nagy

Krasznahorkai László könyvét lapozgatják a britek az angol könyvesboltokban

Nemrég annak jártam utána, hogyan fogadták a britek Harry herceg memoárját Londonban, most pedig ismét nyakamba vettem a várost, hogy kiderítsem, mit gondolnak a magyar szerzőkről. Így hát könyvesboltról könyvesboltra jártam, hogy felkutassam, mely művek alapján ismerhetnek minket a britek.

...
Nagy

Nádas szerint elkerülhetetlen az összeomlás, de muszáj tennünk a dolgunkat

A Nádas Péterről készült dokumentumfilm, a Saját erdő egyszerre portré- és természetfilm, meditatív alkotás, mely a világról és önmagunkról alkotott tudásunk átgondolására késztet. Kárpáti György Mór alkotása megállásra késztet, kiléptet a mindennapok zajából és felületességéből, és bevezeti a nézőt az író gondolatainak terébe. 

Szerzőink

...
Valuska László

Iamyank: Ki akartam mondani, hogy mind meg fogunk halni

...
Ruff Orsolya

Atwood varázstalanítja Odüsszeusz mítoszát

...
Sándor Anna

Az utolsó mohikánon nőttél fel, de ezeket nem tudtad