A Bestiarium Hungaricumból a lidérc négy különböző formáját is megismerheted

A Bestiarium Hungaricumból a lidérc négy különböző formáját is megismerheted

A magyar hiedelemvilág lényeit Németh Gyula színes grafikái, P. Szathmáry István fekete-fehér linómetszetei és Magyar Zoltán néprajzi és kultúrtörténeti leírásai jelenítik meg. A Bestiarium Hungaricum e két kulturális közelítés: kép és szöveg szimbiózisa által válik igazán különlegessé. Olvass bele!

Könyves Magazin | 2023. október 14. |
Magyar Zoltán
Bestiarium Hungaricum - Csodás lények és teremtmények a magyar néphagyományban
Ill. Németh Gyula, P. Szathmáry István, Cser Kiadó, 2023, 251 oldal
-

Csodaszarvas, turul, bányarém, markoláb, garabonciás vagy prikulics. Ikonikus alakok a magyar mese- és mondavilágból vagy azokból a rémtörténetekből, amelyekkel dédszüleink ijesztgették a rosszalkodó gyerekeket. Ezeket a lényeket gyűjti össze a Bestiarium Hungaricum, amely első ízben kísérli meg áttekinteni a magyar népi kultúra vonatkozó hagyományait, bemutatva annak legjellemzőbb szegmenseit. Az album 31 fejezete megannyi külön világ, sajátos, hiedelmekkel átszőtt népköltészeti univerzum.

Margó
A kötet bemutatója a Margón lesz október 15-én, 15 órakor. A könyv alkotóival, Magyar Zoltánnal, Németh Gyulával és P. Szathmáry Istvánnal Sándor Anna beszélget. Részletek erre>>>

Magyar Zoltán, Németh Gyula, P. Szathmáry István: Bestiarium Hungaricum (részlet)

Lidérc

Démonikus jellegű természetfeletti lény, amely a magyar hiedelemvilág egyik legrégebbről ismert alakja az összes nyelvterületen. A magyar szókészlet honfoglalás előtti rétegébe tartozik, ismeretlen eredetű. Már az Árpád-korból vannak feljegyzések lidércnyomásról, valamint nőkkel közösülő éjszakai démonról, a kora újkor századaira azonban számos vonást magába olvasztott a keresztény ördögképzetekből is, amelyre a hiedelemlény dunántúli névváltozata emlékeztet (lucfér = Lucifer). Eredetére vonatkozóan számos elképzelés terjedt el: 

halott boszorkány, elátkozott lélek egyaránt lidérccé válhat, lidérccsirkére pedig kiköltéssel tehet szert az ember. 

A lidérc a néphitben négy, egymástól jelentősen különböző előfordulási formában ismert. Leginkább elterjedt az éjszakai nyomódémonként történő megjelenése (lidércnyomás), amely szexuális tartalmú kontextusban is szerepelhet (szexuálisan is kínozza az általa megnyomott ellenkezű nemű partnert – vö. incubus). A népi elbeszélésekben általában láthatatlan formában nehezedik rá az alvók mellére, légszomjat és teljes mozgásképtelenséget okozva. E motívum több más természetfeletti és természetfeletti képességű hiedelemalak narratív hagyományaiban is feltűnik (ördög, boszorkány, szépasszony). 

A lidércről szóló hiedelmek második csoportját a különféle természetfeletti eredetű fényjelenségekkel kapcsolatos hagyományok alkotják. E képzetek szerint a lidérc bűnös és elkárhozott halottak tüzes lelke, amely főként régi temetőkben, illetve ingoványos helyeken tűnik fel, csap a felszínre (lidércfény), és a kísértethez hasonlóan tévútra vezeti, maga után csalja az óvatlan embert. E hiedelemalakot egyes tájakon gyertyásnak, másutt lámpásnak nevezik, némi hasonlóságot mutatva az elátkozott bolygó mérnök és a tüzes ember alakváltozataival.

-

A lidérc-hiedelemkör harmadik nagy csoportjának szintén tűz, illetve fényjelenség az egyik fő megjelenési formája. Az alkonyat után az égen sebesen szálló tüzes rúd alakját magára öltő démonnak bizonyára a hullócsillag látványa lehet a természettudományos háttere. Számos monda szerint, ha mérges vagy siet, tüzet szór maga után, innen ered a moldvai csángó megnevezése (tűzszaró). E képzetkör a nyugati határszélen (a Göcsejben, a Muravidéken, az Őrségben és más vasi tájakon), valamint a keleti magyar nyelvterületen (a Királyhágótól keletre) terjedt el (nyugaton ludvérc, lucfér, míg Erdélyben lüdérc a közkeletű neve). Az erdélyi és csángó néphitben a lidérc szinte kizárólag lidércszeretői értelemben szerepel. Fő célja a hűtlen kedvesét, távol lévő társát „búsuló” ember megkísértése, jellemző módon a hiányolt személy képében.

Az általa kiszemelt helyre alkonyat után, a már említett tüzes rúd alakjában érkezik, és csak a házhoz leszállva vagy a kéményen besuhanva ölt emberi formát.

Meglátogathat férfit és asszonyt, legényt és leányt, bár a mondák szerint túlnyomórészt a „fehérnépeket” kísérti meg. Ha a lidérc áldozata nem jön rá a megcsalattatására, vagy csak későn veszi észre, akkor „addig járja a lüdérc” – addig él vele szexuális életet –, amíg áldozata fokozatosan elsorvad, belepusztul. Védekezni csak vallásos vagy mágikus módon (pap vagy tudós bevonásával) lehet ellene, valamint a felismerésével, ugyanis a közvélekedés szerint az egyik lábát nem képes átváltoztatni, az emberi formában is lúdláb marad. A székely és csángó néphitben még az ezredfordulón is élményfrissességű történetek tucatjait lehetett feljegyezni arról, hogy a lidérc sikeresen kísértett meg egy helybeli, magányosan élő embert.

-

A lidérc negyedik jellemző megjelenési formája a segítőszellemi szerepköre. Elterjedési köre főként az Alföldre és a felföldi részekre tehető, a Dunántúlon inkább csak regionálisan ismert, a Királyhágótól keletre pedig már csak az ördög-hiedelemkör részeként. Helyi elnevezése nagy változatosságot mutat (ludvérc, srátli, iglic, mitmitke, lidérccsirke), utalva arra, hogy az arra vállalkozó ember által a hóna alatt kiköltött lidérctojásból satnya, baromfiszerű lény kel életre. Segítőszellemként a gazdája minden kívánságát teljesíti ő is, gazdaggá és szerencséssé teszi, úgy él vele, mintha családtag lenne (övé mindenből az első falat), ám idővel szükségszerű megszabadulni tőle. Míg Gyimesben valóban élt ördögtulajdonost is megneveztek, a lidérccsirke tartásáról szóló hagyomány már javarészt hiedelemhátterét vesztette. A narratív hagyománykör legismertebb népi elbeszélése is valójában egy tréfás történet: mikor a gazdája már nem tud mit mondani segítőszelleme folytonos

„Mit, mit, mit?” kérdésére, indulatosan azt mondja neki, hogy hozzon lószart, mire az udvar másnap tele lesz állati ürülékkel.

A lidérctől történő megszabadulás általában is fontos szegmense a hiedelemkörnek. A temetőből felszálló lidérc kijárását úgy próbálják megakadályozni, hogy betömik azt a síron tátongó lyukat, amely levezet föld alatti rejtekhelyére. Az éjszakai lidércnyomás többnyire csak fohászt mormolva szűnik meg. Erdélyben nemrég még minden vidéken ismertek egy-két olyan specialistát, aki mágikus módon (a vasvillát a földbe szúrva és elhárító célú ráolvasást mondogatva) megállásra, leszállásra tudta késztetni az áldozatához repülő lidércet, míg a lidérccsirkétől történő megszabadulás legbiztosabb módja az volt, ha a tyúk által tojt kis méretű tojást háttal állva átdobták a szomszédba, hogy abból még véletlenül se kelhessen ki démoni lény.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Szórakozás

TGM, Bestiarium Hungaricum és az ember vége – non-fiction bemutatók a Margón

A magyar nép csodás lényei először egy kötetben; a TGM életműkiadás második darabja; hálózatkutató biológus ökológiai gyorstalpalója a túléléshez; az ismeretlen Budapest színes történetei – mai ajánlónkban a magyar tényirodalmi bemutatókat gyűjtöttük össze.

...
Szórakozás

Parti Nagy, Jászberényi, F. Várkonyi, Babarczy, Varró – magyar irodalom a Margón

Tüdős Klárától a gyerekversekig, az ukrajnai háborútól a budapesti állatkertig, történelmi traumáktól a gunyoros kisprózáig. Magyar szerzők könyvbemutatói közül válogattunk.

...
Hírek

Jón Kalman Stefánsson, Luiz Schwarcz és írók a világ minden tájáról - külföldi irodalom a Margón

Finn pszichothriller, brazil memoár, spanyol regény a gyászról, norvég coming of age sztori, és Jón Kalman Stefánsson két mesés regénye. Kortárs világirodalom az őszi Margó Fesztiválon.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.

Természetesen olvasok
...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

...
Zöld

A gyereknevelésnek nem szükségszerű velejárója a kiabálás – így előzd meg

...
Zöld

Az AI-nak már most gazdagabb a szókincse a magasan képzett emberekénél

...
Zöld

Ez a könyv bebizonyítja, hogy a szívből jövő nevetéstől leszünk igazán boldogok

...
Zöld

Vajon megváltoztatja-e az embert, ha napi kapcsolatban van a halállal?

...
Zöld

3 könyv szülőknek, amit érdemes előjegyezni szeptemberben

...
Zöld

Most éppen naponta ennyi lépést kell tenned a tudósok szerint az egészségedért + 3 könyv

...
Zöld

A fantáziád segít a legtöbbet az ökológiai válság ellen - Olvass bele a Világelejébe!

A hét könyve
Kritika
Sally Rooney új regénye megindító történet a gyászról, nem csak milleniáloknak
...
Podcast

Csak önismereti munkával lehet valakiből igazán jó vezető [Bridge Budapest x Margó]

A Margó és a Bridge Budapest Üzleti Könyvreggelijén Faludi Viktória pszichológussal és Szilágyi Gábor üzletemberrel beszélgettünk arról, miért szükséges az önismeret a mentális jólléthez az üzleti életben is. Hallgasd meg!

Olvass!
...
Beleolvasó

Fraktálhaza, bölcsészkócs, folklórköpet – Olvass bele az új Pelevin-regénybe!

Mindig eseményszámba megy, amikor Viktor Pelevinnek új kötete jelenik meg. De vajon tényleg képes utópiát írni? 

...
Beleolvasó

Cserhalmi György: Nagy baj, amikor egy ember elkezd magának is hazudni – Olvass bele a könyvbe!

Csáki Judit új kötetében Cserhalmi György sztorijait és anekdotáit gyűjtötte össze színházról, filmről, legendás kollégákról. Most elolvashatsz belőle egy részletet.

...
Beleolvasó

Hogyan zajlott Szendrey Júlia és Petőfi Sándor esküvője? Olvasd el Gyimesi Emese új könyvében!

Ez a könyv elsőként vállalkozik arra, hogy Szendrey Júlia és Petőfi Sándor szerelmének történetét a reformkor grandiózus társadalmi változásainak fényében vizsgálja. Olvass bele!