Pető Péter: Olyan gyönyörű ez a szöveg, hogy csak pucéran olvasom
– Szerző tehát a humor és tréfa újmódi eszközeivel élt? – kérdezné tőlem Esterházy Péter leheletnyit csipkelődőn, ha lelkendezhetnék neki Pető Péter új regényéről, s bárcsak! Bárcsak elmesélhetném neki is, hogy a fiatal írónemzedékben a nyelvi invenciók imaginárius készlete szintén kifogyhatatlan – feltéve, ha a szerző (mint esetünkben) ismeri a magyar mikrokozmoszt, írástechnikájában pedig oly leleményes, mint egy el-elkalandozó, de a céljától eltántoríthatatlan Odüsszeusz. Új regényében Pető ismét bizonyságot ad róla, hogy szenvedélyesen érdekli a mai magyar valóság – ami pedig a humor és tréfa marketingeszközeit illeti: az író a közösségi média és az internetes reklám merőben új fogalmait vegyíti az irodalomtudomány rég bevett szakkifejezéseivel. Targetált textusának élvezeti faktora ettől revelatív. Úgy értem, a fogyasztói célcsoportban. (Kácsor Zsolt.) A szerzővel Kadarkai Endre beszélget.
Mikor? október 12. 17:00 Hol? Nagyterem / Nemzeti Táncszínház
Részletek erre>>>
Bódis Kriszta: Korzón a pokolba
„Tüdős Klára olyan női ikon, akinek embersége, egyénisége, alkotóereje és tettei túlnőttek a huszadik századon. Az ő szobrát a történelem és az emberi nem drámája faragta, de valahogy úgy, ahogy tengervíz töri, pusztítja el a sziklákat. Én ezt a láthatatlan emlékművet most életre keltem. Jó volna hozzájárulni Tüdős Klára reneszánszához, alkotásai, munkája, élete újrafelfedezéséhez. Tragikus, hogy azok a művek, amiket nem hozhatott létre – vagy azért, mert nőnek született, vagy azért, mert egy bizonyos társadalmi réteghez tartozott –, már soha nem fognak megszületni. Nem tudok lehetőséget adni, hogy teljes virágában kibontakoztathassa a tehetségét, amit életében nem ismertek el és nem ismertek fel, de talán fel tudom mutatni. Elveszett álmait nem tudom beteljesíteni, de tovább álmodni igen. Azt remélem, hogy Tüdős Klára erős személyisége, ideológiák fölötti békességre törekvése, Isten-keresése, mélyülő, tettre kész hite, életének példája rezonanciára talál az olvasó lelkében.” (Bódis Kriszta) A szerzővel Németh Gábor beszélget.
Mikor? október 12. 17:30 Hol? Kávézószínpad / Nemzeti Táncszínház
Részletek erre>>>
Szilasi László: Saját élet
Szilasi László egyedülálló szépséggel írja meg családja és saját önálló életét. A felmenők: a nagyszülők és egy keresztanya, a szülők és a szerző két öccse a könyv hősei. Megismerhetjük a falusi, tanyasi életet, a Kádár-kor küzdelmes hétköznapjait, a hit megtartó erejét. Az elindulás és a felnövekvés pillanatképeit követik az önálló felnőtt élet útkeresései, a megérkezés, a kudarcok, tragédiák. Szilasi 2018-ban, Luther kutyái című regényében merészkedett először közel az önéletrajz műfajához. Új könyve ezt teljesíti ki, és ugyan „minden szava igaz”, mégis regény a javából. A szerzővel Németh Gábor beszélget. Közreműködik: Pataki Ferenc.
Mikor? október 12. 19:00 Hol? Kávézószínpad / Nemzeti Táncszínház
Részletek erre>>>
Kiss Ottó: Ég bolt – Versek ég alatt, föld felett
A költészet egyik kimondatlan alapszabálya, hogy roppant bonyolult dolgokat végtelenül egyszerűen fogalmaz meg, akárcsak a matematika. Az Ég Bolt című kötetben egy kiskamasz felnövéstörténetét ismerhetjük meg. Ez a felnőtté válás azonban egy igen különleges metamorfózis, ugyanis nemcsak az első szerelem, hanem egy komoly betegség is végigkíséri a főhőst, aki mindeközben számos olyan hétköznapi életigazságot vagy épp hittel átitatott gondolatot tár elénk, amellyel felnőttek és gyerekek egyaránt tudnak azonosulni. A nagysikerű Csillagszedő Márió régóta várt folytatása ez a könyv, amelyet ezúttal is Paulovkin Boglárka rajzai gazdagítanak. A szerzővel Haász János beszélget
Mikor? október 13. 18:30 Hol? Kamaraterem / Nemzeti Táncszínház
Részletek erre>>>
Tisza Kata: Szakáll Péter illúziói – Emberfüggések és szabadulások
Beszélgetés a társ- és kapcsolati függőségekről, a szabadulásról és a pszichológia lehetőségeiről. Tisza Kata ebben a rendhagyó kötetében egyszerre a szakember és az érintett szempontjából szedi darabjaira a kodependencia, vagyis a társ- és kapcsolati függőségek sokszor igen kaotikus és összetett fogalomrendszerét, motívumait, hogy a végén, szokás szerint, egy tiszta érzelmi térképet és hozzá szabadulólevelet is kaphassunk. Ezúttal a főhős férfi, Szakáll Péter, egy kapcsolatfüggőségekkel foglalkozó, maga is felépülő függő terapeuta, akinek egy teljes munkahetét s az ő igen sokféle, fiktív, mégis hasonló és életszerű eseteit mutatja be a regénytörténet. Minden helyzetben a szer maga az ember, miközben mindezt szakmai értelmező keretbe helyezi a szerző és hozza a megértést az olvasóhoz közel. A szerzővel Dr. Kőváry Zoltán klinikai szakpszichológus beszélget. Közreműködik: Premier Passion.
Mikor? október 13. 17:00 Hol? Nagyterem / Nemzeti Táncszínház
Részletek erre>>>
Száraz Miklós György: Bitang nyarak
Száraz Miklós György könyvének szövegei regényként és novellákként is olvashatók. Tíz fejezet, tíz történet, melyek mind a gyerekkor felhőtlen boldogságáról és rettenetes boldogtalanságáról szólnak. A főváros környéki falu, ahol az író főhőse mozog, a veszélyes gyerekjátékok és kalandok olykor kísérteties színtere kozmogóniai térré válik. Mert ezekben a balladai sűrűségű, sodró történetekben a gondtalan gyerekkor játékairól és kalandjairól kiderül, hogy nem játékok és nem kalandok, hanem a létezés olyan rítusai, beavatási szertartásai, melyek szigorú szabályok szerint zajlanak, és amelyekben ugyanúgy elbukhatunk vagy felemelkedhetünk, megtisztulhatunk vagy bemocskolódhatunk, mint a felnőttek világában. A szerzővel Smid Róbert beszélget. Közreműködik: Dresch Mihály.
Mikor? október 13. 17:30 Hol? Kávézószínpad / Nemzeti Táncszínház
Részletek erre>>>
Jászberényi Sándor: Mindenki másképp gyászol
"Azt írja, senki nem jut haza egy háborúból, mert nem azok jönnek vissza, akik elmentek. Azért tudhatja, mert ő sokadjára ment el. Jászberényi Sándor azon nagyon kevés magyar író egyike, aki odasiet, ahonnan mások elrohannak. Az ennek köszönhető radikális tapasztalatnak köszönhetjük különleges szövegeit, amelyek világlóan mutatják a könyörtelenséget, az emberi szenvedést, az elgondolhatatlan üresedést. Leginkább talán azt: ha elkezdték, az érintettek életében már sohasem ér véget. Azt is írja, álmodsz majd, ha eleget voltál a fronton. Nehéz az igazsággal elbírni. Ezért kell ezt olvasni." (Pető Péter) A kötet a hét könyve volt nálunk, a szerzővel Valuska László beszélget.
Mikor? október 13. 21:00 Hol? Könyves Magazin Színpad / Nemzeti Táncszínház
Részletek erre>>>
Mészöly Ágnes: Nap aranya, Hold ezüstje
Vajon áldás vagy átok, ha valaki érti a szélben sodródó hangokat? Mi lesz azzal, aki a Nap aranyára és a Hold ezüstjére vágyik? Boldog életet élhet-e bárki, ha soha nem néz szembe a sötétséggel? Kiknek a szerelmét hirdetik a hófehér lótuszok? Mészöly Ágnes felnőtteknek szóló meséit nemcsak sajátos hangulatuk teszi különlegessé, hanem az is, hogy a tizenhárom történet mindegyikét Viive Noor észt illusztrátor egyedi világú képei ihlették. A szerzővel Boldizsár Ildikó beszélget.
Mikor? október 14. 15:00 Hol? Kamaraterem / Nemzeti Táncszínház
Részletek erre>>>
Babarczy Eszter: Néhány szabály a boldogsághoz // Két nő – két történet
A változás korában – a kötet első novellaciklusában – egy ötvenes éveinek közepén járó nő mindennapi életének epizódjai tárulnak fel: küzdelme a magánnyal, az öregedéssel hol keserűen, hol iróniával vagy éppen tárgyszerű távolságtartással jelenik meg. A múló idő nyomokat hagy, sebeket ejt a testben és a lélekben, és számvetésre készteti az elbeszélések hősét, aki mindeközben könyörtelenül szembesül a társadalom és a szépségipar kínálta divatos és olcsó megoldási stratégiák kudarcaival. A második, Mi ketten című ciklus egy középkorú nő és egy roma lány összefonódó történetét kettejük egymásnak címzett monológjaiban meséli el. A fővárosi értelmiségi Emma egy vidéki roma családot támogat: éveken át próbálja segíteni a legkisebb lányt, Dalmát a tanulásban, munkában és később a családalapításban is. Végül Emma komolyan vállalt szolidaritása és empátiája sem tudja kiállni a próbát a lassan kontrollálhatatlanná váló eseményekkel szemben. Minden szándék és akarat ellenére képtelen megállítani a zuhanást. A szerzővel Valuska László beszélget.
Mikor? október 14. 17:00 Hol? Nagyterem / Nemzeti Táncszínház
Részletek erre>>>
Harag Anita: Valakire mindig gondolni kell
A Margó-díjas szerző új könyve. Harag Anita történetei mindennapi mániák és álmodozások labirintusába vezetnek. Szakítások után képzeljük el, mi történhet épp most a másikkal, vagy még valódi találkozások előtt találgatjuk, hogy mi fog történni. A nyelv nem leírja a valóságot, hanem megteremti: mondatok segítségével teszünk úgy, mintha egy családi nyaralásra mennénk, vagy példamondatok kapcsolnak össze két embert, akik amúgy csak egy közös nyelvórán kerülnek egymás mellé. A novellák szereplői szelíd rögeszméken keresztül próbálnak eligazodni a társas magány keserédes mindennapjaiban. A szerzővel Turi Tímea beszélget. Közreműködik: Kiss-Végh Emőke.
Mikor? október 14. 17:30 Hol? Kávézószínpad / Nemzeti Táncszínház
Részletek erre>>>
Kovács Krisztián: Minden csendes és nyugtalan
1993-ban a budapesti állatkert agg hím tigrise egy éjszakai etetés alkalmával megöli a személyzeti igazgatót. Kende Zalán az éj leple alatt elbujdosik a helyszínről, mert szentül hiszi, hogy ő tehet a tragédiáról. 2017-ben a Boráros téren leég egy könyvesbolt, az elszenesedett romok közt holttest fekszik. Novák Hunor épp csak megmenekül a lángok elől, meggyőződése, hogy miatta lobbant fel a tűz. Két, egymástól térben és időben is látszólag független esemény, melyek mégis kapcsolatban állnak egymással. A tragédiák valójában nem ott és akkor vették kezdetüket, okaik évtizedekre nyúlnak vissza a két fiatalember múltjába: testszagú kollégiumi szobák, koszos pesterzsébeti műhelyek, dzsungel közepén álló kalyibák, eldugott, dohos antikváriumok színtereire, kusza és olykor kibogozhatatlan családi kapcsolatok mélyére. Zalán és Hunor soha nem találkoztak, mégis hatással vannak a másik életére. Kovács Krisztián, a Hiányzó történetek szerzője második regényében négy évtized mozaikszerű eseményeiből tárja fel az emberi életeket mozgató és egymáshoz láncoló apró összefüggéseket és törvényszerűségeket, miközben arra keresi a választ, minden döntésünk a sajátunk-e, hogyan tudunk szembenézni a múlt hibáival, és hogyan vehetjük saját kezünkbe sorsunk irányítását. A szerzővel Csepelyi Adrienn és Krusovszky Dénes beszélgetnek.
Mikor? október 14. 18:00 Hol? Kamaraterem / Nemzeti Táncszínház
Részletek erre>>>
Parti Nagy Lajos: Hadd legyek hűs
Parti Nagy Lajos 70. születésnapja a kortárs magyar irodalom ünnepe és egyben remek alkalom e páratlan költői életmű újraolvasására az Angyalstoptól a Szódalovagláson és a Grafitneszen át a legújabb versekig. Ahogyan Esterházy Péter nélkül nincsen posztmodern magyar próza, úgy Parti Nagy Lajos nélkül nincsen sem posztmodern, sem kortárs líra. A kötetet olvasva kirajzolódnak az életmű belső mozgásai; látjuk hogyan születnek meg a jellegzetes figurák, hogyan kapnak hangot és arcot a beszélő nevű és sokat is beszélő hősök. Parti Nagy Lajos írásművészete állandó párbeszédben van a hétköznapi beszélt nyelvvel és a magyar irodalom millió hagyományával; a könyvet olvasva pedig mi is részesei leszünk ennek a beszélgetésnek. A szerzővel Szegő János beszélget. Közreműködik Mácsai Pál és Máté Gábor.
Mikor? október 14. 18:30 Hol? Nagyterem / Nemzeti Táncszínház
Részletek erre>>>
Nagy Gabriella: Elviszlek Amerikába
1916. Egy cinkotai ház udvarán szörnyű bűntettek nyomára, bádoghordókban oszló női holttestekre bukkannak. A gyilkosságok egymást keresztező szálainak, a tettes, Kiss Béla és áldozatai sorsának az esténként összegyűlő helyiek és a faluba látogató érintettek erednek utána. Beszámolóikkal, szilánkos történeteikkel, heves szóváltásaikkal elsősorban mégis önmagukról, előítéleteikről, a közösség kegyetlenségéről adnak dermesztő látleletet.
1917. Az elmeklinikán a törvényszéki idegorvos, Morvay Ernő a sorozatgyilkos profilján dolgozik. Akárcsak pártfogoltja, a fiatal Bács Géza, a professzor maga is saját démonaival hadakozik, és eközben nem figyel a függőségeit féken tartani képtelen segédorvos új páciensére.
1937. A fiatal, csalódott Mária a rákosszentmihályi szülői házból Pestre utazik, hogy ott kezdjen új életet egy társkereső hirdetésben ismerkedő, soha nem látott férfi oldalán.
Nagy Gabriella leleményesen szőtt, a korszakról impozáns tárgyi és nyelvi tudást mozgató háromfejezetes regényének főhőse maga a pusztító szenvedély. Az őrülettel nemegyszer határos vágyak és becsvágyak éppúgy áthatják az orvost, mint betegét, a gyilkost, mint csapdájába a jobb élet reményében, a szerelem delejes izgalmában besétáló áldozatát, de még az utánuk nyomozókat is. A szerző példás hitelességgel és feszültséggel rajzolja elénk a saját korukkal, valóságukkal soha meg nem békülőket, a falujukból, országukból, sorsukból elvágyódókat. A legnyugtalanítóbb pedig az, hogy a legkevésbé sem idegenek. A szerzővel Valuska László beszélget.
Mikor? október 14. 19:00 Hol? Kávézószínpad / Nemzeti Táncszínház
Részletek erre>>>
Baráth Katalin: Aki gróf úr akar lenni
Mialatt Angliában Jane Austen a legújabb regényét körmöli, addig Magyarországon egy balsorsú grófkisasszonyt csak a házasság menthet ki szorult helyzetéből. Ám a kisasszony legalább olyan makrancos, mint amilyen ágrólszakadt. A szomszéd kastély urának jobbkezét, egy fortélyos, közrendű férfit szintén csak házasság segíthet hozzá, hogy följebb kapaszkodjon a ranglétrán. Ám a férfi legalább olyan csapodár, mint amilyen becsvágyó. Ők ketten talán megakadályozhatják a merényletet, amely végveszélybe sodorná az országot. Nincs visszaút: együtt kell menekülniük kémek, titkos társaságok és egyéb ármányok – no meg az esküvő fenyegetése elől. Baráth Katalin nyolcadik regényében kaland, intrika és csipkelődő főhősök várnak minden olvasót, aki szívesen elmerülne egy színes és derűs történelmi mesében. A szerzővel Hudácskó Brigitta beszélget.
Mikor? 15. 15:00 Hol? Kamaraterem / Nemzeti Táncszínház
Részletek erre>>>
Bognár Péter: Minél kevesebb karácsonyt
Bognár Péter új regényében Oktáv, a polgárőr próbálja kibogozni a falu lakóinak szövevényes történeteit, miközben a saját élete megpróbáltatásain is felül kell kerekednie. Humoros és szívszorító történetek követik egymást egy lélektanilag különösen nehezített időszakban, hiszen a karácsony is közeledik, amit mindenki a maga ereje szerint próbál átvészelni. A szerzővel Turi Tímea beszélget. Közreműködik: Szikszai Rémusz
Mikor? október 15. 16:00 Hol? Kávézószínpad / Nemzeti Táncszínház
Részletek erre>>>
Ughy Szabina: Átlátszó nő
Milyen árat kell fizetni egy nőnek, hogy szépnek, egészségesnek tűnjön – hogy láthatóvá váljon? Ughy Szabina elbeszéléseiben a nők számára az önmagukra ismerés, testük és szellemük újrafelfedezése alapélmény. Életük fordulóponthoz érkezik, igényeik lassan nemcsak a környezetük, de saját maguk számára is alig érzékelhetők. A gyermekét elengedni nem tudó rózsadombi anya, a tinderező egyetemista, a depressziós felsővezető, a vidéki pincérlány, a Dubaiban szerencsét próbáló zongoratanárnő vagy épp a kiégett szerkesztő ugyan más-más élethelyzetben van, egyvalami mégis közös bennük: már rég nem szabadok. Az átlátszó nő novelláiban krízis nélkül nincs változás. Ahhoz, hogy újra láthatóvá váljanak, hogy ismét ők legyenek saját életük főszereplői, át kell élniük, ki kell hordaniuk szenvedésüket. A jelentéktelenség érzését hátrahagyva erőt kell gyűjteniük életük új fejezetéhez. Ahogy az egyik novella hőse megfogalmazza: „…mozdulataim szépnek és egészen idegennek tűnnek, mintha hosszú idő után újra látnék egy régi ismerőst”. Ughy Szabina érzékeny, a lélek rezdüléseit anatómiai pontossággal feltáró írásait a jól adagolt irónia és finom humor oldja. A szerzővel Terék Anna beszélget.
Mikor? október 15. 16:30 Hol? Kamaraterem / Nemzeti Táncszínház
Részletek erre>>>
Varró Dániel: Túl a Maszat-hegyen 2
Muhi Andris arra ébred, hogy túl csendes lett a világ: nem csilingel a villamos, nem dalolnak a madarak, nem szól az iskolacsengő. Eközben a hegy túloldalán Maszat Janka rádöbben, hogy a Paca cár szőrén-szálán eltűnt. Andris is, Janka is nyomozni kezd, de nem működnek a világok közötti átjárók. Eljut Andris Szösz néne házához? Megmenekül Pöckös Mackó a mormota halálos ítélete elől? És Janka a böngyöjbákoktól? Hogy kerülünk képregénybe? Mégis mi a fene történik? A szerzővel és az illusztrátor Varró Zsuzsával Mácsai Pál beszélget.
Mikor? 15. 17:00 Hol? Nagyterem / Nemzeti Táncszínház
Részletek erre>>>
Jánossy Lajos: Örök hely és mindenhol idő
„Kész a kakaód” – visszhangzik újra és újra a főhősnek címzett mondat egy budai nagypolgári lakásban. Óvodáskortól a főiskoláig telnek a Kádár-kor vigasztalan évei, váltakoznak a helyszínek is, bejárjuk Budát és Pestet a Feneketlen-tótól a Wichmann-kocsmáig. Örök barátságok köttetnek, szerelmek lángolnak fel és hűlnek ki, miközben az írói ambíciókat dédelgető elbeszélő saját útját keresve próbál egyensúlyozni családja elvárásai és a menekülés iránti dacos vágya között. A taxisblokád szimbolikus eseményéig követjük hősünket a főváros kultikus helyszínein, alternatív pincékbe és filmklubokba, középiskolai menzákra és lóversenyre, a kül- és a belváros kocsmáiba. Jánossy Lajos új regényében megelevenednek a rendszerváltás időszakának jellegzetes alakjai, felvillannak az ellenzéki mozgalmak születésének pillanatai, és megismerhetjük a kezdetben szórványos tüntetések koreográfiáját is. Az Örök hely és mindenhol idő a szabadságnak azzal a gyakorlatával igyekszik számot vetni, amely jelenkori életünket is keretbe foglalja. Nem ítélkezik, hanem sorra veszi a túlélési és boldogulási stratégiákat. A szerzővel Nagy Boglárka beszélget. Közreműködik: Olasz Renátó.
Mikor? október 15. 17:30 Hol? Kávézószínpad / Nemzeti Táncszínház
Részletek erre>>>
Bödőcs Tibor: Prímszámok hóesésben
Bödőcs Tibor új könyve sok kis írásból, „miniatűrökből” áll, melyekből mozaikszerűen rajzolódik ki jelen világunk tragikomikus képe. Groteszk Buddha-tanmeséktől a XX. század szövevényes – és gyakran szörnyűséges – történelmét felvillantó apokrif történeteken, valamint agyafúrt filozófusok parodizált gondolatain, sőt napjaink háborús borzalmain át eljutunk a mai magyar rögvalóságig és tovább (egészen bolygónk fekete humorral elképzelt sorsáig). Bödőcs Tibor részben nagy írók nyomdokain halad (Karinthy, Mrożek, Harmsz, Kafka, Hašek, Örkény stb.), amikor a barokkosan burjánzó stílusú Mulat a manézs után most szikár kisprózai műveket alkot – máshol meg találgathatunk, hogy a senkivel sem összetéveszthető bödőcsi rafinériával épp kit-mit parodizál mindabból, amit még lehet egyáltalán, mert nem vált önmaga paródiájává. Bár… ő éppenséggel megmutatja azt is, hogy a paródia paródiája is parodizálható. Bödőcs Tibor 1982-ben született Zalaegerszegen. Humorista. Elmúlt negyven. Nem sütis, leveses. A szerzővel Fehér Renátó beszélget.
Mikor? október 15. vasárnap 18:30 Hol? Nagyterem / Nemzeti Táncszínház
Részletek erre>>>
F. Várkonyi Zsuzsa: Béke volt
A Férfiidők lányregényében kislányként megismert Klára immáron felnőtt nő, aki megküzdött démonaival, szeretettel őrzi pótapja, Aldó emlékét, szakfordítóként dolgozik, és kézben tartja az életét. Az orvos Zoltán traumatikus válás után harcol fia láthatásáért, eközben az aranyszívű Julis néni gondoskodik róla, akire egyre inkább egyfajta pótnagymamaként tekint. Miután Klára és Zoltán egy véletlennek köszönhetően megismerkednek, szinte azonnal érzik, hogy az életben egyszer adódó lehetőséget jelent számukra a másik. Klárában azonban győz a hideg racionalitás, és a kettejük közti korkülönbség miatt „visszaadja Zoltán szabadságát” – megfosztva őt a boldogságtól, amiről azt hitte, végre megtalálta. Hogyan alakul a két, látszólag össze nem illő ember és családjaik sorsa a hetvenes évek Budapestjén? Mekkora bátorság kell, hogy elfogadjuk önmagunk vágyait és gyarlóságait, és hiteles életet élhessünk? Mit adhat egymásnak két ember szerelmesként, barátként, családtagként? Hol rejlik a boldogság kulcsa: a másikban vagy önmagunkban? „Ez a könyv a valóságról szól. Egy valóságról. Arról, hogyan lehet túljutni az élet akár nagyon nehéz indulásán, hogyan lehet magunkévá tenni az innen-onnan összeszedhető szép életmintákat, és felvállalni sérülékenységünket egy biztonságot adó szeretetkapcsolatban. Vendégségbe hívom az olvasót egy bonyolult családba, ahol bőven vannak kioldásra váró csomók.” (F. Várkonyi Zsuzsa) A szerzővel Harsányi Bence beszélget.
Mikor? október 15. 19:30 Hol? Könyves Magazin Színpad / Nemzeti Táncszínház
Részletek erre>>>