Kerber Balázs Számtan a holdas estékre című verses prózája néhány hete, a költészet napjára jelent meg, ennek a kötetnek a tervével pályázott a Mastercard Alkotótárs Ösztöndíjra. A mostani podcastbeszélgetést még a megjelenés előtt vették fel, így szóba kerültek az utolsó simítások is.
Lázadás a bürokratikus hatalom ellen
Kerber nem először pályázott az ösztöndíjra, amikor megkapta, a nyertes pályázata pedig egy továbbfejlesztett változata az első verziónak. Az átalakítási munkához az Alkotótárs táborban kapott hasznos szempontokat, így lett narratív struktúrájú a kötet. „Azok a figurák, akik eddig szórványosan jelentek meg az anyagban, most már egy cselekményszerűség részeként tűnnek fel a disztopikus városi térben.”
A Számtan a holdas estékre egy túlbürokratizált városban játszódik, amit egy rettegett hadúr ural. A kötetben feltűnik egy könyv is, amit egy matematikus írt, és ami tele van mítoszokkal és legendákkal. A könyv alapján a hadúr űrhajót épít, mások viszont – elég megfáradtan – lázadni próbálnak a hatalom ellen.
Kerber Balázs és Zilahi Anna nyerte az idén harmadik alkalommal átadott Mastercard - Alkotótárs irodalmi ösztöndíjat és a vele járó 3-3 millió forintot.
Alternatív, de ismerős világok
A kötet mozaikszerűen építkezik, inkább fejezetek, mint ciklusok vannak benne. „A koncepció prózaversszerű, amelyben vannak lírai elemek és megszólalások, és talán az elbeszélő költeményeket újragondoló szakaszok is, valamint jegyzetek, reflexiók.”
Kerbert nagyon érdeklik az alternatív történelmi regények és filmek is, vagyis az, hogyan lehet egy olyan világot kitalálni, ami „kicsit hasonlít a mienkre, de közben mégis másmilyen”.
A szöveg alakításához több hasznos is tanácsot is kapott, például Németh Gábortól az Alkotótárs táborban. Németh arra vonatkozóan adott tippeket Kerbernek, hogyan lehet úgy szervezni a kissé túlburjánzó szöveget, hogy az az olvasónak befogadhatóbb legyen.
A teljes beszélgetést meghallgathatod itt, Spotifyon és PodBeanen is.