Kerber Balázs és Zilahi Anna nyerte az idén harmadik alkalommal átadott Mastercard - Alkotótárs irodalmi ösztöndíjat és a vele járó 3-3 millió forintot. Az ösztöndíjra, csakúgy, mint tavaly, idén is közel ötven pályázat érkezett. A Könyves Magazin szakmai partnerségében megvalósuló ösztöndíjra nyílt pályázaton jelentkezhetett minden, a 40. évét be nem töltött vers- és prózaíró, akinek már megjelent legalább egy, legfeljebb két szépirodalmi kötete.
Kerber Balázs verseskötetében (Számtan a holdas estékre) korábbi versgyűjteményének tapasztalatait szeretné felhasználni, egy narratív struktúrába ágyazva kíván megmutatni egy disztópikus városi teret a benne mozgó alakokkal együtt, akik az egymással való kapcsolódás lehetőségeit keresik.
„Kerber Balázs fontos lépést tett: elhagyta első kötetének hermetikus, önmagába forduló zártságát, és kilépett a világba. Az irodalom paradoxona, hogy éppen ettől a kinyílástól vált sokkal bensőségesebbé a költészete. Készülő, harmadik kötetének anyaga már jelenlegi formájában is több mint ígéret. Saját világa van, a világnak pedig levegője. Agyonszennyezett korunkban pedig jólesik néha szabadon lélegezni” – emelte ki laudációjában Babiczky Tibor, a zsűri tagja.
A Mastercard-Alkotótárs pályázatának tíz döntőse közül ezúttal Kerber Balázs válaszolt rövid kérdéseinkre.
Tovább olvasokZilahi Anna a Fogak című regényében az önként vállalt gyermektelenség és a hiába áhított gyermekáldás nézőpontjait járná körül két fiatal nő egymásra találásán keresztül.
„Akármilyen meggyőző is volt a munkaterv, a zsűrit végső soron mégis a szövegrészlet szabadsága vette le a lábáról. Ez egyébként egy témájában és nyelvében tizennyolc pluszos jelenet, ami bár nem világraszóló újdonság az irodalomban, de könnyű rosszul csinálni. Szerencsére itt jól csinálják. De nem a szexben vagy a trágár szavakban gyökerezik a szöveg szabadsága, hanem leginkább abban, amilyen könnyedséggel felveti a munkaterv bizonyos kérdéseit, hogy a témáról már gondolkodóknak és még nem gondolkodóknak is egyaránt ráismerés-élményük legyen” – hangsúlyozta laudációjában Mán-Várhegyi Réka, a zsűri tagja.
Idén már harmadik alkalommal nyerheti el két fiatal alkotó a Mastercard - Alkotótárs irodalmi ösztöndíjat. Az előzsűri már kiválasztotta a tíz legjobbat, közülük ezúttal Zilahi Anna mesélt az alkotófolyamatról.
Tovább olvasokA díjakat a Mastercard – Alkotótárs ösztöndíj harmadik évére felkért zsűri (Babiczky Tibor, Enyedi Ildikó, Mán-Várhegyi Réka, Németh Gábor és Szécsi Noémi) döntése nyomán adták át. Eölyüs Endre, a Mastercard Magyarországért és Szlovéniáért felelős igazgatója a díjátadón elmondta: „A Mastercard – Alkotótárs ösztöndíjprogram sikerét jelzi, hogy az első év nyertesei közül Czakó Zsófia Szívhang című regényét már a kezünkben is tarthatjuk, és áprilisban megjelent André Ferenc kötete is Kepler horoszkópírás közben letér a pályájáról címen. Egy program igazi sikerét nem az elindítása, hanem a fenntartása jelenti, mert felelős vállalatként sem az üzletben, sem a kultúra támogatásában nem rövid távon tervezünk. A kortárs magyar irodalom támogatójaként hiszünk abban, hogy a Mastercard innovációi nemcsak a technológia jövőjét határozzák meg, hanem az elkészülő könyvek segítségével az olvasókét is.”
A kortárs magyar irodalom támogatására három éve életre hívott Mastercard - Alkotótárs ösztöndíj 2022 őszétől színházi programmal egészült ki. A rendhagyó és hiánypótló pályázat célja a feltörekvő, fiatal színészek és színházi formációk támogatása. A nyertesek használatba vehették a Jurányi inkubátorházban kialakított Mastercard - Alkotótér elnevezésű színházi labort, ahol ideális körülmények között dolgozhattak kreatív ötleteik megvalósításán. Az idei pályázattal olyan, a 2023/24-es színházi évadra tervezett progresszív produkcióit szeretnének támogatni, amelyek magas színvonalat és művészi értéket képviselnek, illetve innovatív formanyelvet tudnak alkalmazni a színpadon, vagy akár teljesen ki is tudnak lépni a hagyományos színházi terekből.
A Mastercard - Alkotótárs pályázatnak (mind a kortárs irodalmi, mind színházi téren) fontos eleme a szociális érzékenyítés és az olyan társadalmi kérdések képviselete, mint a környezetvédelem, a digitalizáció és szegénység. Ezért kifejezetten olyan projekteket keresnek, amelyeknek napjaink társadalmi kihívásait és sokszínűségét nagyfokú empátiával kezelik, valamint közösségépítő erővel is rendelkeznek. A pályamunkákat neves szakmai zsűri bírálja el, melynek tagjai Pass Andrea (író, rendező), Rozgonyi-Kulcsár Viktória (intézményvezető, Jurányi Ház), Stefanovics Angéla (színész), Schwechtje Mihály (író, filmrendező) és Tasnádi István (író, rendező).
A pályázat három nyertese négy-négy hétig ingyenesen használhatja majd a Mastercard - Alkotóteret, ami ideális környezetet biztosít az ötleteik és projektjeik megvalósításához. Ez idő alatt a FÜGE (színházi és összművészeti projektek megvalósítására létrehozott egyesület) szakmai mentorálása is a rendelkezésükre áll majd. A pályázatra 2023. június 12. 16.00 óráig pályaműveket nyújthat be minden olyan 40. életévét be nem töltött színházi alkotó vagy az általa képviselt formáció, akinek vagy aminek legalább egy, maximum öt önálló színházi munkája már bemutatásra került. Jelentkezni az alábbi linken lehetséges: http://www.fugeprodukcio.hu/palyazat/.