Ferrante, Christie, Stephen King - Ezeket a könyveket olvasd el  a 2023-as bemutató előtt!

Ferrante, Christie, Stephen King - Ezeket a könyveket olvasd el a 2023-as bemutató előtt!

Idén sem lesz hiány izgalmas feldolgozásokból, mutatjuk milyen könyvadaptációk érkeznek idén a mozikba és a streaming csatornákra.

Simon Eszter | 2023. január 11. |

Elena Ferrante: A felnőttek hazug élete

Elena Ferrante
A felnőttek hazug élete
Ford.: Király Kinga Júlia, Park, 2021, 336 oldal
-

Az HBO Maxon nagy sikert aratott a Briliáns barátnőm adaptációja, a titokzatos olasz szerző új regényének adaptációját pedig ezúttal a Netflix rendelte meg. A felnőttek hazug élete január elején debütált a streaming csatornán. A hatrészes minisorozat forgatókönyvének írásában maga Elena Ferrante is részt vett. A Briliáns barátnőmhöz hasonlóan ez a történet is Nápolyban játszódik. Az 1990-es évek Olaszországát egy kamaszlány, Giovanna szemüvegén keresztül ismerjük meg. Egy nap a serdülő lány meghallja, hogy rajongásig imádott apja a nagynénjéhez, Vittoriához hasonlítja, és egyenesen csúnyának nevezi. Giovanna azonban még sosem találkozott az apja húgával, így nem is tudja pontosan, hogyan néz ki a nagynénje, akihez apja hasonlítja. Ferrante regényeihez hasonlóan A felnőttek hazug életében is bonyolult családi drámák és kapcsolatok szövik át a történetet. A sorozat főszereplői Giordana Marengo és Valeria Golino, a rendező pedig A remény útvesztőit jegyző Edoardo De Angelis. A felnőttek hazug élete a hét könyve volt nálunk.

Paolo Cognetti: Nyolc hegy

Paolo Cognetti
Nyolc hegy
Ford.: Nádor Zsófia, Jelenkor, 2022, 252 oldal
-

Az olasz szerző díjnyertes kötetét a belga rendező Felix Van Groeningen és színésznő felesége, Charlotte Vandermeersch vitte vászonra, amit a tavalyi cannes-i filmfesztiválon mutattak be. Az alkotópáros az önéletrajzi ihletésű adaptációval elnyerte a zsűri díját. A történet két fiú barátságát meséli el, akik időközben férfivá válnak. A Milánóban élő Pietro a Dolomitokban tölti a nyarakat, ahol megismerkedik a helyi pásztor unokaöccsével. Miközben Brunó bevezeti a városi fiút a természet titikaiba, a fiúk egyre több közös pontot találnak az életükben, például mindketten epedeznek apjuk elismeréséért. Az egyre mélyülő barátság mellett a hegyek varázslatos, de kegyetlen szabályai uralják a történetet. Paolo Cognetti első könyves szerzőként 2017-ben elnyerte a legrangosabb olasz irodalmi díjat, a Premio Stregát. A Nyolc hegy harminchét országban jelent meg, a film már látható a mozikban.

Stephen King: Borzalmak városa

Stephen King
Borzalmak városa
Ford.: Gercsényi Györgyi, Európa, 2019
-

King többször is hangot adott annak, hogy saját könyvei közül a Borzalmak városa az egyik kedvenc műve. Az azonos című film forgatása 2021-ben kezdődött, de a pandémia miatt a bemutató idén áprilisra tolódott. A tehetséges író, Ben Mears visszatér szülővárosába, hogy újabb könyvet írjon és döbbenten tapasztalja, hogy Jerusalem’s Lot lakói vámpírrá változtak. A megmagyarázhatatlan jelenségek a város sötét, titokzatos házához köthetők. Mears és néhány bátor helybéli felveszi a harcot a kísértetház titokzatos lakói ellen. Az 1975-ös regényből korábban már több adaptáció is készült, a forgatókönyvet ezúttal a Démonok között és az AZ-filmek írója, Gary Dauberman jegyzi és rendezi, a főszerepekben pedig Lewis Pullman, Pilou Asbaek és William Sadler lesz látható. King nemrég osztotta meg a Twitteren, hogy a Borzalmak városa dedikálásán annak idején mindössze egy ember jelent meg. 

Cixin Liu: A Háromtest-probléma

Cixin Liu
A Háromtest-probléma
Ford.: Pék Zoltán, Európa, 2021, 404 oldal
-

Az ázsiai sci-fi elnyerte a tudományos-fantasztikus regényeknek járó legrangosabb elismerést, a Hugo-díjat. Az adaptációt a Trónok harca alkotói, David Benioff és D.B. Weiss készítik, de tanácsadóként maga a szerző, Cixin Liu is közreműködik. A sorozat a Netflixen lesz látható, a megjelenés pedig tavalyról idén év elejére tolódott. A Háromtest-trilógia az emberiség és egy ismeretlen világ találkozását meséli el. A történet az 1960-as évekbe repít, miközben éppen kulturális forradalom bontakozik ki Kínában. A főszereplő egy titkos projekten dolgozik, így bukkan rá az ismeretlen civilizáció létezésére. A sorozatban Liam Cunningham, Eiza González, Benedict Wong és Jovan Adepo kelti életre a szereplőket.

Fredrik Backman: Az ember, akit Ovénak hívnak

Fredrik Backman
Az ember, akit Ovénak hívnak
Ford.: Bándi Eszter, Animus, 2020, 335 oldal
-

A svéd szerző regénye nagy sikert aratott, amely magyarul Az ember, akit Ovénak hívnak címmel jelent meg. A történetetnek már van egy korábbi svéd adaptációja, amit a magyar mozik is vetítettek, ezúttal pedig a Papírsárkányok direktora, Marc Forster rendezi a filmet (címe: Az ember, akit Ottónak hívnak), és január 12-én debütál a mozikban. A történet főhőse Ottó, a megkeseredett, rigolyás bácsi, aki szerint a munkának csak régen volt becsülete, és az emberek ma már csak arra vágynak, hogy henyélhessenek. Ottó egész életében csak egy bizonyos típusú autót hajlandó vezetni, és teljesen rendben lévőnek találja, ha minden egyes nap csak és kizárólag kolbászt vacsorázik krumplival. Az idős urat, aki különös barátságot köt új szomszédjával Tom Hanks alakítja. Korábban itt írtuk a regényről.

Agatha Christie: Halloween és halál

Agatha Christie
Halloween és halál
Ford.: Elekes Dóra, Helikon, 2022, 316 oldal
-

A Gyilkosság az Orient expresszen és a Halál a Níluson után újabb adaptáció készül Kísértetjárás Velencében címmel a krimiíró egy kevésbé ismert kötetéből. A magyarul Halloween és halál (korábban: Ellopott gyilkosság) címen megjelent, kevésbé ismert bűnügyi történetből ismét az Oscar-díjra jelölt Michael Green írta a forgatókönyvet. A történet a második világháború után Velencében játszódik halloweenkor. Poirot már visszavonult, egyszerű, nyugalmas mindennapjait éli, mégis úgy dönt, részt vesz egy halloweeni szeánszon. A kísértetjárta házban azonban gyilkosság történik, így az egykori mesterdetektív nyomozásba kezd. Poirot szerepében ezúttal is Kenneth Branaghot láthatjuk majd, a többi szereplő között lesz Jamie Dornan, Kyle Allen és Camille Cottin. A filmet ősszel kezdik vetíteni a mozik.

Louis Bayard: Azok a halványkék szemek

Louis Bayard
Azok a halványkék szemek
Ford.: Pataricza Eszter, Európa, 2022, 552 oldal
-

Bayard regényét Halványkék szemek címmel adaptálja a Netflix. A történelmi film 1830-ban játszódik egy katonai akadémián, ahol több embert is meggyilkolnak. A katonai létesítmény jóhírét azonban mindenképp meg kell őrizni, ezért felkérik Augustus Landort, a veterán detektívet, hogy kerítse kézre a tettest. A nyomozót Christian Bale alakítja, a kutatásban pedig segítségére van egy ifjú kadét, nevezetesen Edgar Allan Poe. A film január 6-tól látható a Netflixen.

Leigh Bardugo: Árnyék és csont

Leigh Bardugo
Árnyék és csont
Ford.: Varga Csaba Béla, Könyvmolyképző, 2014, 376 oldal
-

Az első évad tavalyelőtt debütált a Netflixen, idén márciusban pedig érkezik a folytatás. A sorozat a Grisa-trilógiát és a Hat varjút gyúrja egybe, amiben keverednek a helyszínek és a szereplők. Az eseményeket egy árva lány, Alina szemszögéből követhetjük nyomon, aki véd- és dacszövetséget köt a szintén árva Mallal. Mindkettejüket besorozzák a hadseregbe, de elsodródnak egymás mellől. Ám sem a fizikai távolság, sem a társadalmi szakadék nem szakíthatja el őket egymástól, majd megjelenik egy titokzatos harmadik fél, aki a lányban látja meg nemcsak a saját, hanem az egész nemzet boldogságának kulcsát. Az Árnyék és csont azért is izgalmas a magyar nézőknek, mert a sorozatot olyan helyszíneken forgatták, mint a szentendrei skanzen, a Festetics-kastély és a Budavári Palota. A második évad szintén nyolc epizódból fog állni, és március 16-án érkezik a Netflixre. Bardugo kötetéről korábban itt írtunk.

Suzanne Collins: Énekesmadarak és kígyók balladája

Suzanne Collins
Énekesmadarak és kígyók balladája
Ford.: Farkas Veronika, Agave, 2020, 448 oldal
-

Az előzményfilm nagyjából hatvannégy évvel az Éhezők viadala-trilógia előtt játszódik. A filmben a tizennyolc éves Snowt követhetjük nyomon, aki azt a megbízást kapja, hogy mentorálja a 12-es körzet női kiválasztottját, Lucy Grayt. A filmet ismét Francis Lawrence rendezi, Lucyt Rachel Zegler, Snowt pedig Tom Blyth alakítja. A filmet november 17-től láthatjuk a mozikban.

Andrzej Sapkowski: Vaják

Andrzej Sapkowski
Vaják - Az utolsó kívánság
Ford.: Kellermann Viktória, GABO, 2019, 346 oldal
-

A vér eredete, vagyis a négyrészes Vaják-spin off december 25-én érkezett a Netflixre, a harmadik évadot pedig nyáron mutatja be a streaming csatorna. Az új részekben még Henry Cavillt láthatjuk majd a főszerepben, de a színész bejelentette, hogy kilép a sorozatból, amit azzal magyarázott, hogy a készítők túlságosan eltérnek Sapkowski eredeti regényeitől. A harmadik évad a Shaerrawedd címet kapta, és állítólag az eddigi évadok közül ez lesz a leghűbb adaptációja az eredeti műnek.

Kapcsolódó cikkek
...
Szórakozás

Reese Witherspoon már készül, hogy újra őrületbe kergessen a Gimiboszi folytatásában

A Gimiboszi címszereplője középiskolai igazgatóhelyettesként tér vissza, aki persze a vezető pozícióra feni a fogát.

...
Szórakozás

Kritikai felkoncolás helyett a tolkieni örökséget kerestük A hatalom gyűrűiben

A Magyar Tolkien Társaság két Tolkien-kutatójával, Barna Bálinttal és Füzessy Tamással ötrészes podcastsorozatban közösen beszéltük ki, mit láttunk az első évadban. A podcastok hanganyaga most felkerült YouTube-ra is.

...
Szórakozás

Timothée Chalamet alakítja majd Bob Dylant az új életrajzi filmben

A színész alapos kutatásokat végzett Dylan életéről és a hatvanas évek folkközegéről is.

Legjobb Könyvek Nőknek

Az egyik legnagyobb ajándék, amit egy nő kaphat, az olvasás élménye. A kifejezetten nők számára írt könyvek óriási forrást jelentenek az önismeret, az inspiráció és az élet különböző aspektusainak megértéséhez. A "legjobb női könyvek" kifejezés mögött olyan könyvek gazdag és változatos könyvtára húzódik meg, amelyek megérintik a női lélek mélységeit, és arra inspirálnak bennünket, hogy a önmagunk legjobb verzióját hozzuk elő.

Rengeteg mű ebben a témában például egyedülálló utazásra visz minket az identitás és az önkifejezés világába. Több könyv pedig egy olyan nő történetét mesélik el, aki a világ különböző részein újra felfedezi önmagát. A legjobb női könyvek azok, amelyek képesek bemutatni a nők tapasztalatainak sokszínűségét és összetettségét, ugyanakkor inspiráló és megnyugtató üzeneteket közvetítenek. Az ilyen könyvek lehetnek regények, memoárok, pszichológiai kötetek vagy önismereti útikönyvek, amelyek mind hozzájárulnak a nők életének mélyebb megértéséhez és gazdagításához. E könyvek olvasásával a nők sokat tanulhatnak önmagukról, kapcsolataikról és a világról. Megérthetik saját érzéseiket, vágyaikat és álmaikat, és megerősödhetnek abban a tudatban, hogy nincsenek egyedül az útjukon. A legjobb könyveket nemcsak élvezetes olvasni, hanem életünk társává válnak, és segítenek abban, hogy a legjobbat hozzuk ki magunkból és a világból.

Életünk során számos nehézséggel és döntéssel szembesülünk, és gyakran nehéz megérteni önmagunkat és a bennünket vezérlő érzelmeket. Ezért fontos, hogy olyan könyveket olvassunk, amelyek segítenek jobban megismerni önmagunkat. Ezek a könyvek segíthetnek feltárni olyan belső gondolatokat, érzéseket és vágyakat, amelyeket nem mindig könnyű szavakkal kifejezni. Ha jobban megértjük önmagunkat, képessé válunk arra, hogy hatékonyabban kezeljük az élet kihívásait, erősítsük a másokkal való kapcsolatainkat, és valóban teljes életet éljünk. Ezek a könyvek lehetővé teszik számunkra, hogy mélyebb szinten kapcsolódjunk saját érzéseinkhez és tapasztalatainkhoz, így segítve, hogy valóban tartalmas és boldog életet éljünk.


Finy Petra: Akkor is

A 40 éves Sára tanárnő történetét meséli el. Két gyerek, kiszámítható munka, tökéletes házasság - legalábbis a főhősnő ezt hitte. Ám egy nap a férje összecsomagol. A főhősnő sokféle érdekeltségű nő: egy túlérzékeny anya, két koraérett gyerek, barátok, akik egyben kollégák is, egy mogorva szomszéd és egy férfi, aki kómában fekszik a kórházban, és soha nem beszélt vele, csak könyveket olvasott neki. A regény stílusa könnyed, helyenként nagyon fanyar és őszinte, annak ellenére, hogy egy nehéz sorsú nő sorsát ábrázolja. Kötelező darab a könyvespolcra!


Gurubi Ágnes: Szív utcájában

A történet a nagymama életének krónikája körül forog, de a regény narrátora nem teljesen a szerző. Ági laza határvonalat húz a valóság és a fikció között, és nemcsak saját családi történetével szembesül, hanem több generáció tükre is. A fő motívum egy zsidó család menekülése és az azt követő események, de ez nem holokausztregény, hiszen egy anya és lánya felnőtté válásának története származástól függetlenül érvényes.


Tompa Andrea: Haza

Főhőse olyan útra indul, amely nemcsak az otthon és a haza fogalmát tárja fel, hanem közelebb hozza őt önmagához is. A regény cselekmény helyett inkább a főhős belső útját írja le, amelyet életének és döntései megértése utal. A regényben egy nagyon találó gondolat is helyet kapott: „Elmenni lehet, de visszatérés nincs. Nincs visszatérés tehát, csak a kudarc tér vissza.” Ezek a szavak kiterjeszthetők az élet egészére. Az emberek nem tudják megváltoztatni múltbeli döntéseiket, ezért az elfogadás és a megbékélés az idő előrehaladtával egyre fontosabbá válik. Tompa Andrea regénye tehát nemcsak az otthon és a haza fogalmát járja körül, hanem a sors és a saját döntések elfogadását, valamint a visszafordíthatatlan idővel való megbékélést is. A főhősnő ezen utazása arra ösztönzi az olvasót, hogy elgondolkodjon saját életének kihívásain, és azon, hogyan lehet elfogadni azt, amin már nem lehet változtatni.


Bakos Gyöngyi: Nyolcszáz utcán járva

A regényként olvasható novellagyűjtemény egy filmkritikus önismereti, kalandos, apátlan és bátor, őszinte szexualitással teli utazása. Az olvasót nem egy, hanem több útra is elviszi, helyszínek, emberek és események váltják egymást. A szövegben a stroboszkópikusan felvillanó események mögött egy fiatal nő benyomásai, reflexiói és belső monológjai állnak, értelmezve a vadul galoppozó eseményeket.


Péntek Orsolya: Hóesés Rómában

Két nő sorsa tárul fel 1951 és 2020 között. Ebben a regényben a főszereplők alig ejtenek ki egy szót. A szavak önmagukban nem elegendőek érzéseik megértéséhez vagy közvetítéséhez. A lírai képek és benyomások azonban értelmezik az eseményeket, bár nem a megszokott racionális módon. Péntek Orsolya könyvében a hallgatag és zárkózott szereplők helyett az utcák, a tájak, sőt a kanálra ragadt lekvár íze is mesél. A regény nemcsak mesél, hanem az érzelmek és benyomások kifinomult leírásán keresztül mélyen belemerül a két nő életébe és belső világába.


Virginia Woolf: Egy saját szoba

Az irodalmi világban élő nők helyzetét elemzi a 20. század elején, kifejtve, hogy mire van szüksége a nőknek a szellemi függetlenséghez és a művészi kifejezéshez. A könyv filozofikus és történelmi utalásokkal gazdagított, ráadásul üde színfoltja az akkoriban férfiak uralta irodalmi világnak.


Chimamanda Ngozi Adichie: Mindannyian feministák vagyunk

Esszéje egy rövid, mégis hatásos mű, amely a feminizmus modern értelmezését tárgyalja, arra ösztönözve olvasóit, hogy gondolkodjanak el a nemek közötti egyenlőség fontosságán és a társadalmi szerepek átalakításának szükségességén. Adichie éleslátása és közvetlen stílusa révén képes megragadni az olvasó figyelmét, és arra készteti, hogy újragondolja a nemi szerepekkel kapcsolatos saját előítéleteit.



Margaret Atwood: A Szolgálólány meséje

Olyan jövőképet fest, ahol a nők szabadságát drasztikusan korlátozzák, és szinte teljesen az uralkodó rendszer kiszolgálóivá válnak. Atwood mélyreható karakterábrázolása és a társadalomkritikai elemek ötvözete izgalmas olvasmányt biztosít, amely elgondolkodtatja az olvasót a jelenkor társadalmi dinamikáiról és a szabadság értékéről.



Maya Angelou: Én tudom, miért szabad a madár a kalitkában

Maya Angelou önéletrajzi műve egy erőteljes és megindító történet az önazonosság kereséséről, a rasszizmus és a nemi megkülönböztetés legyőzéséről. Angelou lírai prózája és őszinte hangvételű elbeszélése a személyes küzdelmek és győzelmek univerzális történetévé varázsolja a könyvet.


A legjobb könyvek nőknek különböző perspektívákból közelítik meg a női tapasztalatokat, és kiváló olvasmányt nyújtanak azok számára, akik mélyebb betekintést szeretnének nyerni a hölgyek életét érintő kihívásokba és győzelmekbe. Minden mű más és más stílusban és hangnemben szólal meg, de közös bennük a mély emberi érzések és társadalmi kérdések iránti elkötelezettség.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

...
Zöld

A szerzetes, aki megalkotta a középkori Google Earth-öt

Fra Mauro, a velencei laikus testvér az addigi történelem legrészletesebb térképét készítette el az 1450-es években. Csettintenének rá a Google Earth tervezői is.

...
Zöld

Vajon tudod a választ 3 egyszerű kérdésre a pedofíliáról és a gyerekek elleni erőszakról?

A cikkben könyveket is találsz a Hintalovon ajánlásával!

Hírek
...
Így döntöttek ők

Nyáry Krisztián: Eszeveszett szerelem változtatta meg az életét

...
Hírek

Salman Rushdie ezt az álmot látta két nappal a merénylete előtt

...
Szórakozás

Így énekel Timothée Chalamet az új Dylan-életrajzi filmben (videó)

...
Zöld

5 könyv, amit olvass el, ha mindig ugyanúgy végződnek a párkapcsolataid

...
Hírek

Sophie Kinsella a rák egyik legagresszívabb formájával küzd

...
Gyerekirodalom

Tarolt az apa a TikTokon, aki telefon helyett könyvet adott a gyereke kezébe

...
Gyerekirodalom

Hogyan lehet elmagyarázni egy gyereknek, hogy mi a háború?

...
Nagy

5 dolog, amit nem tudtál a Száz év magányról

...
Szórakozás

Neil Gaiman: Vége a sorozatok aranykorának

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Miért hasonlítanak a roma mesék a kortárs versekre?

Hogyan mozgatnak meg egy kortárs költőt a roma mesék? Miben fedez fel hasonlóságot az archaikus történetek és generációja meghatározó irodalmi témái között? És miképpen válik a mesékből költészet? Veszprémi Szilveszter cikkében a Vijjogók munkacímű verseskötetéről mesél.

...
Nagy

Mit szeretnek az emberek a kihalt Balatonban? Ebből az albumból megtudod

Bartha Dorka kötete a Balaton-part eltűnőben lévő épített örökségét és múlhatatlanságát mutatja meg. A történész-újságíró szerzővel egy nyikorgós Csepel bringáról, fotózásról, történetek utáni kutatásról, illetve a déli part felfedezetlen értékeiről beszélgettünk.

...
Nagy

Milyen apa volt Hemingway?

A Nobel-díjas Ernest Hemingwaynek Papa volt a beceneve. De vajon hogy osztotta be az idejét, ha az írás és az apai teendők között kellett választania?

...
Nagy

Orsós Julianna: Mariella Mehr erőt kovácsolt a szenvedéséből [ROMA IRODALOM]

A Nemzetközi Roma Nap alkalmából írók és kutatók ajánlanak olvasmányokat a roma irodalomból, melyek reflektálnak a reprezentáció kérdéseire is. Orsós Julianna Mariella Mehr regényét választotta.

...
Kritika

„A rendszerek változnak, a cigánypolitikájuk nem” – Zsigó Jenő a Tények és tanúk sorozatban

Zsigó Jenő a magyarországi cigány mozgalom egyik legkiemelkedőbb alakjaként évtizedeken át dolgozott a hazai közéletben. Életinterjú-kötetén keresztül egy elkötelezett, soha meg nem alkuvó ember munkásságát ismerjük meg.

...
Nagy

Ayhan Gökhan: A fal című regényben a kívülállóság markánsan képviselteti magát [ROMA IRODALOM]

A Nemzetközi Roma Nap alkalmából írók és kutatók ajánlanak olvasmányokat a roma irodalomból, melyek reflektálnak a reprezentáció kérdéseire is. Ayhan Gökhan Marlen Haushofer egyik regényéről írt.

...

Ezt senki nem mondta – Szabó T. Anna és Dragomán György: Azt terveztük, hogy szabad gyerekeket fogunk nevelni

...

Kemény Lili: Az életemet nem különösebben tartom érdekesnek

...

Ezt senki nem mondta – Dr. Benkovics Júlia: Mi történik a nőgyógyásszal, amikor terhes lesz?