A jó könyvet nem a borító teszi, és nem is a terjedelem, tehetnénk hozzá. Egy monumentális nagyregény is lehet elhibázott, és egy alig száz oldalas kötet is bőven adhat gondolkodnivalót, kiállhatja az idő próbáját. Összeállításunkban öt olyan jól ismert könyvet gyűjtöttünk össze, melyek rövid terjedelmük ellenére kedvelt és sokat olvasott klasszikusokká váltak. Más stílus, más időszak és más mondanivaló, de közös bennük a tömörség és a rövidség. Ha nem tudod, mivel indítsd az évet, válogass közülük!
George Orwell: Állatfarm
Az 1984 szerzőjének másik híres alkotása egy szatirikus kisregény, mely olyan állatokról szól, akik a disznók vezetésével elűzik annak a farmnak a tulajdonosát, ahol élnek. Ezután maguk vezetik a gazdaságot, ami végül kemény diktatúrává válik. Az Állatfarm a sztálini Szovjetunió allegóriája. Orwell a történet fontos eseményeit a sztálini rendszer „vívmányaiból” kölcsönözte. A mű mottója szállóigévé vált: „Minden állat egyenlő, de egyes állatok egyenlőbbek a többinél.”
Ernest Hemingway: Az öreg halász és a tenger
Az amerikai író regényét nemrégiben olvastuk újra, és akkor azt írtuk, a története „egy öregember harca, győzelme, majd veresége egy olyan küzdelemben, melyet a természet erőivel és önmagával folytat.” A szikár, minimalista szöveg egyfajta rövid és közérthető, mégis magával ragadó példázat nemcsak az öregedésről, de a kitartásról, a küzdelemről és az emberi méltóságról is.
Hemingway halhatatlan figurát keltett életre az idős, kubai halász, Santiago alakjában, aki három hosszú napon át viaskodik egy hatalmas kardhallal, hogy aztán a tetemet a hazafelé vezető tengeri úton felzabálják a cápák. A példázatos történet a kitartás, a büszkeség, a küzdelem és az öregedés regénye is egyben.
Franz Kafka: Az átváltozás
A prágai szerző írása egy hihetetlen, egyszerre abszurd és groteszk fordulattal indul, főhőse, Gregor Samsa arra ébred, hogy féreggé változott. A mindennapi robotban és monotóniában megfáradt férfi családja nehezen kezeli a helyzetet, az elbeszélő viszont mindvégig valós eseményként értekezik róla. A szobája fogságában vergődő férfi története az emberi létezés különös értelmezése, mely nyomasztó, ugyanakkor nagyon elgondolkodtató olvasmány.
Fjodor Mihajlovics Dosztojevszkij: Feljegyzések az egérlyukból
A Bűn és bűnhődés előtt keletkezett kisregény főhős-elbeszélője egy negyven év körüli, nyugállományba vonult kishivatalnok, aki szánalmas kis odújából szemléli a világot és annak kegyetlenségét. A világnak ő is része, de neki csak a megaláztatás, a szenvedés és a szegénység jut, és az ő perspektíváján keresztül nagyon metsző és kritikus képet kaphatunk az emberi társadalomról és az emberről magáról.
Robert Louis Stevenson: Dr. Jekyll és Mr. Hyde különös esete
A 19. századi Londonban játszódó történet az önmagán kísérletező orvosról és az általa létrehozott második – gonosz – énjéről azon túl, hogy rendkívül izgalmas olvasmány, nagyon fontos és érdekes kérdéseket is felvet az orvosok – vagy általánosabban a tudósok és feltalálók – felelősségével, illetve az ember kettős természetével kapcsolatban. A társadalmunk alapját képző becsületes polgár és a benne szunnyadó, ösztönöktől vezérelt árnyalak, mely bármely pillanatban életre kelhet, olyan ellentmondás, melynek minden korban van aktualitása.