A háromtest-probléma írója Verne miatt szeretett bele a sci-fibe 

A háromtest-probléma írója Verne miatt szeretett bele a sci-fibe 

Mivel körözte le egymaga az összes többi kínai szerzőt? Mit kérdezgettek tőle, amikor az Egyesült Államokban és Európában járt? Mit gondol most az ujgurokról tett korábbi nyilatkozatáról? Interjút készített A háromtest-probléma szerzőjével a Guardian, szemléztük az érdekességeket.

sa | 2024. április 04. |

Liu Cixin (magyar átírás szerint Liu Ce-hszin) kilenc évvel azt követően, hogy Hugo-díjat kapott A háromtest-probléma című regényéért, ismét a sikerlisták élére ugrott. Az egyik ok, persze, a Netflix adaptációja, a másik, hogy a trilógiává bővülő regény nem véletlenül került fokozatosan kultikus státuszba: okos, összetett, más karakterű, mint az angolszász sci-fi, és egy nagyon is elkoptatott zsáner alaphelyzethez nyúl úgy, hogy az eredmény tele van újdonsággal, meglepetéssel és filozofálnivalóval. Itt olvasd el, mi az az 5 dolog, amit érdemes tudnod A háromtest problémáról, mielőtt nekiállsz a sorozatnak:

5 dolog, amiről jó, ha tudsz, mielőtt nézni kezded A háromtest-problémát
5 dolog, amiről jó, ha tudsz, mielőtt nézni kezded A háromtest-problémát

Elindult a Netflixen az elmúlt évtized egyik legizgalmasabb sci-fi-jének feldolgozása. Liu Ce-hszin A háromtest-probléma című regénye, illetve a folytatásaival együtt trilógiája valódi tudományos-fantasztikus nyúlüreg, amire nem árt felkészülni.

Tovább olvasok

Létezik Kínában science fiction?

Az áttörés persze neki sem ment egyszerűen, Nic Cheetham, az angol kiadója mesélte az interjú részeként azt az esetet, amikor egy londoni könyvesboltban közönségtalálkozót szerveztek. A boltban több százan vártak dedikálásra, a zömük kínai diák volt. Liút egy kínai tévéstáb kísérte, mert dokumentumfilmet forgattak róla. 

„Akkor fogtuk csak fel, mekkora név ő már Kínában. Egy rocksztár volt odaát.”

Liu tudatosan tűzte ki célul a könyvei angol megjelenését, részben, mert azt akarta, hogy a világ megtudja, hogy Kínában igenis létezik a science fiction. Ezt firtatva ugyanis sokan konkrétan neki is szegezték a kérdést, mikor az Egyesült Államokban vagy Európában járt.

Mostanra A háromtest-problémából csak angolul több mint hárommillió példány kelt el, és ezzel Liu egymaga lekörözte az eddig külföldre exportált kínai irodalmi művek össz-eladási számát. „Erre a kiadó sem számított, és én sem” – árulta el a szerző a lapnak.

-

Liu Cixin (opacity/Wikipedia)

Verne és egy életre szóló szerelem

Annyiban a kérdezőknek volt némi igazságuk, hogy Liu gyerekkorában a science fiction ritkaságnak számított Kínában, mivel a legtöbb nyugati könyvet betiltották. 

Az 1963-as születésű Liu egy szénbányász városban nőtt fel Sanhszi tartományban, és egyszer megtalálta az apja egyik könyvét egy láda mélyére rejtve. Jules Verne Utazás a Föld középpontja felé című regénye volt az – Liu titokban elolvasta, így kezdődött életre szóló szerelme a science fictionnel.

Az 1970-es évek végére a kínai gazdasági reformok aztán enyhítettek a külföldi irodalomra vonatkozó korlátozásokon. Ekkor lefordítottak pár sci-fit kínaira, aminek hatására egyre több kínai könyv született a zsánerben. 

Liu debütáló regénye az 1989-es cyberpunk, a China 2185 volt, majd ezt követte a (angol címet tudunk megadni) The Devil's Bricks 2002-ben. A háromtest probléma eredetileg folytatásokban jelent meg a kínai Science Fiction World című folyóiratban 2006-ban, majd két év múlva önálló kötetként is.

Igaz, azt Liu nem tudta megmondani, minek köszönhette A háromtest probléma-trilógia sikerét. „Nem győztek meg azok az érvek, hogy pár kutató szerint a regének segítettek a Nyugatnak megérteni Kínát. Nem hiszem, hogy a nyugati siker oka az, hogy ezek kínai science fiction regények. Inkább az a tény, hogy ezek olyan science fiction regények, 

amik az embert egészként kezelik.”

Az ujgur-nyilatkozat

Még 2016-ban tervben volt egy nagyköltségvetésű filmadaptáció A háromtest problémából, ám ebből semmi nem lett. Ám elkészült helyette egy kínai tévésorozat, ami sikerrel futott az országban.

Amikor a Netflix megkereste, Liu kifejezetten örül a globális platformnak, és annak is, hogy a Trónok harca showrunnerei veszik kézbe a projektet.

Voltak viszont kritikus pillanatok. 2020-ban öt republikánus szenátor szólította fel a Netflixet, hogy gondolja újra, biztos adaptálja-e a regényt. Az ok: Liu egy New Yorkernek adott interjúban nemcsak hogy nem ítélte el a muszlim ujgurok internálását Hszincsiang tartományban. Azt nyilatkozta: „Inkább a vasútállomásokon és az iskolákban vagdossák a holttesteket a terrortámadásokban? Mindenesetre a kormány segíti a gazdaságukat és próbálja kiemelni őket a szegénységből.”

A Guardian újságírója most rákérdezett, hogy mit gondol az akkori véleményről. Liu úgy véli, hogy az íróknak meg kell adni a szabadságot, hogy kifejezzék a politikai véleményüket. Szerinte a Netflix a könyve tartalma miatt készítette az adaptációt, és ezt nem kellene összekeverni olyan dolgokkal, amiknek nincs közük hozzá.

Nézz fel az égre, legalább egy pillanatra!

És mit remél Liu, hogy mit visznek magukkal a sztoriból a nézők, illetve az olvasók?

Az író szeretné, ha felismernék a legnagyobb bizonytalanságot, amivel az emberiségnek szembe kell néznie. Két ilyet is megnevezett – igaz, ezek szorosan kapcsolódnak egymáshoz:

  • az élet lehetősége más bolygókon,
  • és a lehetőség, hogy valamikor találkozhatunk földönkívüliekkel.

„Remélem, rájönnek, hogy ez olyasmi, ami lehet, hogy nem történik meg a következő tízezer évben, de megtörténhet holnap reggel is. És amikor megtörténik, teljesen megváltozik az egész világunk és életünk. Remélem, hogy A háromtest-probléma sorozat hatására az emberek felnéznek a csillagos égre az elfoglalt, banális életükből – legalább egy pillanatra. 

(Guardian)

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

5 dolog, amiről jó, ha tudsz, mielőtt nézni kezded A háromtest-problémát

Elindult a Netflixen az elmúlt évtized egyik legizgalmasabb sci-fi-jének feldolgozása. Liu Ce-hszin A háromtest-probléma című regénye, illetve a folytatásaival együtt trilógiája valódi tudományos-fantasztikus nyúlüreg, amire nem árt felkészülni.

...

A kínaiak beelőzhetik a Netflixet A Háromtest-problémával

A kínai Tencent közzétette a Cixin Liu A Háromtest-probléma című regényéből készített sorozata előzetesét. Közben a Netflix is készíti a saját verzióját, de a kínaiak a bemutatóval várhatóan beelőzik őket.

...

Sorozatot készít a Netflix A Háromtest-problémából

A Trónok harca alkotói fognak sorozatot készíteni Cixin Liu A Háromtest-probléma című könyvéből. 

Kiemeltek
...

Meghalt Ozzy Osbourne, a Black Sabbath alapító-énekese, aki könyvekben is feltárta zűrös életét

Ozzy Osbourne a metál- és rockzene meghatározó alakja volt, több könyve is megjelent az önéletrajztól a túlélési útmutatóig. Ezekkel emlékezünk a zenészre. 

...

Závada Péter: Minden az Énről szól, az összes kütyünk neve is

Závada Péterrel beszélgettünk a Könyves Magazin podcastjéban új kötetéről, az Éngépről. Hallgassátok!

...

Dalszerzők kulisszatitkai vagy csak egy koncert? – zenei programok a Nyári Margón

Kísérőzene irodalom mellé.

A hét könyve
Kritika
"Istenről és Édesanyáról vagy jót vagy semmit" – Ongjerth Hanna: Fecskefészek
10 író, akikkel a salföldi Nyári Margón találkozhatsz

10 író, akikkel a salföldi Nyári Margón találkozhatsz

Az idei és tavalyi év nagy durranásai várnak rád a Balatonnál. 

Semmiről nem fogsz lemaradni, ha megtanulsz helyesen élni - Olvass bele Tapasztó Orsi önismereti könyvében

Semmiről nem fogsz lemaradni, ha megtanulsz helyesen élni - Olvass bele Tapasztó Orsi önismereti könyvében

Az önismeret nemcsak egy újabb feladat a teendőid között, hanem az út egy teljesebb, egészségesebb élethez. Olvass bele!

Szerzőink

chk
chk

Botrány a könyvpiacon: Átverte-e az olvasókat A tenger útja szerzője?

bzs
bzs

Fábián Janka és Szinetár Miklós a Bookline 50-es listájának legnépszerűbb szerzői júniusban

SZÓRAKOZÁS
...

Hogyan folytatódik a Trainspotting? Szervkereskedelem, pornó, felnőttkori kiégés

Irvine Welsh ikonikus története nem állt meg egy regénynél, a Trainspottingnak előzménye és számos folytatása is van. 

...

Százból csak egy maradhat: újabb Stephen King thriller érkezik a mozikba

A hosszú menetelés szerptemberben érkezik a mozikba.

...

Parti Nagy Lajos, Röhrig Géza és Spiró György is tiltakozik a Kneecap szigetes fellépése ellen

Több mint 170 művész, köztük számos író írta alá azt a Sziget Fesztivál szerevezőinek szóló petíciót.

Harari az AI-ról: Soha ne idézz meg olyan erőt, amit nem tudsz irányítani

Harari az AI-ról: Soha ne idézz meg olyan erőt, amit nem tudsz irányítani

Felejtsd el a hollywoodi képsorokat az utcákon randalírozó, fegyveres robotokról, az AI valósága sokkal veszélyesebb – figyelmeztet az izraeli történész és író Harari az új könyvében, amiből a Guardian közölt exkluzív részletet.