5 dolog, amiről jó, ha tudsz, mielőtt nézni kezded A háromtest-problémát

5 dolog, amiről jó, ha tudsz, mielőtt nézni kezded A háromtest-problémát

Elindult a Netflixen az elmúlt évtized egyik legizgalmasabb sci-fi-jének feldolgozása. Liu Ce-hszin A háromtest-probléma című regénye, illetve a folytatásaival együtt trilógiája valódi tudományos-fantasztikus nyúlüreg, amire nem árt felkészülni.

sa | 2024. március 28. |

A háromtest-probléma igazi kultkönyvvé vált az évekkel, így nem meglepő, hogy adaptáció készült belőle, az már inkább, hogy a kínai verzió végül beelőzte a Netflixet.

Liu Ce-hszin (ebben nincs teljes egyezés, mert a magyar borítón az angol átírást használják: Cixin Liu) regénye a kínai Science Fiction World magazinban jelent meg folyatatásokban 2006 folyamán. A regényt 2008-ban adták ki, és az elmúlt húsz év legsikeresebb kínai sci-fi-je lett. Kínában elnyerte a saját legnagyobb sci-fi-díjukat, Nyugaton pedig megkapta a Hugo-díjat és jelölték a Nebulára is – valamint olyan rajongókat gyűjtött magának, mint Obama.

Cixin Liu
A háromtest-probléma
Európa, 2023, 404 oldal
-

A Könyves Magazinon Gyurkó Szilvia ajánlotta az olvasók figyelmébe és azt írta róla: „Mivel sci-fi, senkit nem fog meglepni, hogy a történet a jövőben játszódik, és vannak benne földönkívüliek. Itt azonban nagyjából vége is a kiszámíthatóságnak. A könyv tele van izgalmas fordulatokkal, előre nem látható eseményekkel (amikről tényleg egy szót sem lehet elárulni).”

Az alábbiakban 5 dolgot szedtünk össze, amit érdemes tudni, mielőtt elkezded a sorozatot – de akkor is, ha már túl vagy az első epizódokon.

Vigyázat, ez egy spoileres cikk!

1. Két idősíkon játszódik

Ahogy a regény, a sorozat is folyamatosan ugrál a flashbackek, korszakok és alternatív valóságok között. Ha lineárisan megpróbáljuk lebontani a cselekményt, az a következő módon foglalható össze.

A történet az 1960-as évekbeli kínai kulturális forradalommal kezdődik. Ye Wenjie asztrofizikus szemtanúja annak, hogy apját tudományos munkássága miatt brutálisan kivégzik. A maoista állam és a tudományos felfedezések nem igazán férnek meg egymással. 

Ye-t árulónak bélyegzik és börtönbe zárják, ahol viszont egy titokzatos katonai csoport veszi fel a tagjai közé. Azt állítják, hogy a rádióhullámok erejének felhasználásával kémműholdak megrongálására dolgoznak. Valójában azonban az a céljuk, hogy a földönkívüli élet után kutassanak a világegyetemben.

A folyamatos megfigyelés és ellenőrzés alatt álló nő választ küld egy titokzatos, űrből érkező üzenetre, aminek katasztrofális hatásai lesznek térben és időben.

A jelen Londonjában egy csapat tudós találkozik egy társuk temetésén. A közös megemlékezésbe viszont aggodalom vegyül, amikor kiderül, hogy egyikük, Auggie valamiféle visszaszámláló órát hallucinál.

Annyit még érdemes tudnod, hogy az egész egy inváziós sci-fire fut ki, és Liu Ce-hszinnek sikerült igazán meglepőeket csavarni ezen a mára elkoptatott műfaji alaphelyzeten – reméljük, a sorozat is így tesz.

2. Ez egy Trónok harca-osztálytalálkozó

David Benioff és D.B. Weiss showrunnerek nevét a Trónok harcával jegyeztük meg. Ez azt is jelenti, hogy nem idegen terep nekik egy komplex világ átfogó bemutatása. 

A Trónok harcából ráadásul több színészt is átemeltek A háromtest-adaptációba: John Bradleyt (Samwell Tarly), Liam Cunninghamet (Tengerjáró Davos), Jonathan Pryce-t (Főveréb), Mark Gatisst (Tycho Nestoris).

Szintén felkérték a Trónok harca ikonikus főcímdalát is jegyző zeneszerzőjét, Ramin Djawadit, hogy ezúttal is dolgozzon velük. 

3. Kösd fel a gatyád!

Ha a Trónok harcát bonyolultnak találtad, mert folyton változik, hogy melyik szereplő éppen kihez hűséges meg kivel folytat hatalmi harcot, akkor A háromtest-probléma közben is résen kell lenned.

A fizikai kérdésekről már nem is beszélve. Mi az a syzygy? 

Egyáltalán, micsoda a háromtest probléma?

Utóbbi fogalmat két területen is használják, az egyik a kvantumfizika, a másik az égi mechanika, amit például ebben a videóban magyaráznak el:

A műsorban felbukkanó tudományos eszközökről és problémákról pedig a Netflix a saját oldalán is közzétett egy magyarázó cikket.

Összességében jobb, ha felkészülsz arra, hogy időről időre le kell majd állítanod a lejátszást, és kikeresned a neten, hogy mit jelent az elhangzó szakkifejezés. Az tuti, hogy sokat tanulsz majd belőle.

4. Egy kicsit X-akták, egy kicsit Harmadik típusú találkozások

A sorozat egyik fontos karaktere a Benedict Wong alakította Da Shi – a színészt láthattad Marvel-filmekben és a Marco Polóban is. Da Shi volt hírszerzőtiszt olyan rejtélyes öngyilkosságok nyomába ered, amiket kiemelkedő tudósok követtek el. A már említett Cunningham pedig egy elit hírszerzési művelet titokzatos vezetője.

A potenciális rosszfiú Mike Evans (Pryce) egy olyan olajmágnás, akinek

titkos kapcsolatai vannak a bolygónkon túl.

A hőseink ezúttal egy szuperokos barátokból álló társaság tagjai, az Oxford Five, akik egy rejtély nyomába erednek. Közéjük tartozik a milliárdos vállalkozó Jack Rooney (Bradley), a nanotechnológia úttörője, Auggie Salazar (Eiza González), az elméleti fizikus Jin (Jess Hong), a fizikatanár Will (Alex Sharp) és a Watchmenből ismert Jovan Adepo, mint Saul Durand fizikai kutatóasszisztens. 

Az 1960-as években játszódó jelenetekben látható Ye-t Zine Tseng alakítja, tőle a jelenben Rosalind Chao veszi át a szerepet.

A történelmi események alternatív változatai között utazó sorozatban Mark Gatiss és Reece Shearsmith Isaac Newton és Alan Turing, Phil Wang komikus pedig Arisztotelészként tűnik fel.

5. Valószínűleg lesz második évad

Bár a folytatást még nem jelentették be hivatalosan, alapanyag lenne hozzá, hiszen Liu Ce-hszin regényét még két kötet követte: A sötét erdő 2008-ban és A halál vége 2010-ben.

(Forrás: Timeout)

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Sorozatot készít a Netflix A Háromtest-problémából

A Trónok harca alkotói fognak sorozatot készíteni Cixin Liu A Háromtest-probléma című könyvéből. 

...
Szórakozás

A kínaiak beelőzhetik a Netflixet A Háromtest-problémával

A kínai Tencent közzétette a Cixin Liu A Háromtest-probléma című regényéből készített sorozata előzetesét. Közben a Netflix is készíti a saját verzióját, de a kínaiak a bemutatóval várhatóan beelőzik őket.

...
Gyerekirodalom

Mit érdemes most olvasnia egy karanténba kényszerült kamasznak?

Gyurkó Szilvia öt szuper könyvet ajánl a kényszerű szobafogságban tengődő tizenéveseknek.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.

...
Zöld

8 meglepő tény arról, hogyan hat az olvasás az agyadra

Hogyan hat egy jó könyv a memóriánkra? Milyen pszichés problémákkal szemben segít az olvasás? Az olvasás jótékony hatásait gyűjtöttük össze nyolc pontban.

...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Daróczi Ágnes: A roma fiatalok oktatása nem Magyarország legelemibb érdeke?

Milyen volt elsőnek lenni? Ki és hogyan képviseli a romákat? Mi történik a romani nyelvvel? Életút-kötete kapcsán többek között ezekről is beszélgettünk Daróczi Ágnessel, a roma mozgalmak egyik úttörő alakjával.

...
Kritika

A Bálnahullás letehetetlen thriller arról, mi van, ha véletlenül lenyel egy ámbráscet

Daniel Kraus Bálnahullás című thrillerében az óceán és egy ámbráscet gyomrának hátborzongató mélyén egy kamaszfiú küzd az életben maradásért, miközben végiggondolja apjához fűződő kapcsolatát is. Lélegzetelállítóan izgalmas könyv, melyben nemcsak az óceán, de a lélek mélységei is feltárulnak.

...
Podcast

Anyaság, apaság, az érzések kavalkádja – Ott Anna könyvajánlója [Ezt senki nem mondta!]

Ezt senki nem mondta! című podcastunk hatodik adásában Szabó T. Anna és Dragomán György voltak a vendégek, a beszélgetésükhöz pedig könyvajánló is tartozik Ott Anna válogatásában.

...
Nagy

Vérfertőző, wannabe-sátán és kölyökmedve-tulajdonos – 10 érdekesség a 200 éve elhunyt Byronról

George Byron mindent megvalósított, amit egy romantikus költő ismérvének gondolunk. Halálának 200. évfordulóján tíz érdekességet gyűjtöttünk össze a lírájáról és a botrányairól.

...
Nagy

Borbély András: Rafi Lajos verse lyukat üt a világon [ROMA IRODALOM]

A Nemzetközi Roma Nap alkalmából írók és kutatók ajánlanak olvasmányokat a roma irodalomból, melyek reflektálnak a reprezentáció kérdéseire is. Borbély András költő, szerkesztő Rafi Lajos egyik versét választotta.

...
Nagy

Mivel pörgeti fel egy mentalista Camilla Läckberg új szektás krimijét?

A pszichológiát és a sötét rejtélyt kiválóan ötvöző krimi, A doboz után a héten került a boltokba A szekta, Läckberg és Fexeus közös regénytrilógiájának második része. Ez alkalomból beszélgettünk a szerzőpárossal.

A hét könyve
Kritika
Mindig van lejjebb: a trópusi pokolban a hős legjobb barátja egy háromlábú kutya
...
Podcast

Ezt senki nem mondta – Halász Rita: Már nem tudom úgy élni az életemet, hogy az írás ne legyen benne

Az Ezt senki sem mondta! podcast epizódjaiban alkotó szülők osztják meg tapasztalataikat a szülővé válás örömeiről és kihívásairól, valamint a gyermekvállalás és az alkotás kapcsolatáról. A hetedik epizódban Halász Ritát hallhattuk.

...
Beleolvasó

Az Ólomszív egy fogva tartott zsidó kisfiú történetét meséli el ‒ Olvass bele!

Zoltán Gábor Orgia című kötetéhez hasonlóan az Ólomszív is a vészkorszakban játszódik, a Városmajorban kegyetlenkedő nyilasok rémuralma alatt. Olvass bele!

Szerzőink

...
sa

Ezeket a könyveket olvasd, ha jobban meg akarod ismerni a roma irodalom gazdagságát!

...
Sándor Anna

A legújabb tündéres fantasy kellemesen borzongat, miközben ősi varázslatok mélyére húz

...
Kiss Imola

Daróczi Ágnes: A roma fiatalok oktatása nem Magyarország legelemibb érdeke?

...

A Mitágó-erdő sűrűjébe a hősök és az olvasók is belevesznek – 40 éves a modern fantasy mesterműve

...

Ezt senki nem mondta – Szabó T. Anna és Dragomán György: Azt terveztük, hogy szabad gyerekeket fogunk nevelni

...

Kemény Lili: Az életemet nem különösebben tartom érdekesnek