5 dolog, amiről jó, ha tudsz, mielőtt nézni kezded A háromtest-problémát

5 dolog, amiről jó, ha tudsz, mielőtt nézni kezded A háromtest-problémát

Elindult a Netflixen az elmúlt évtized egyik legizgalmasabb sci-fi-jének feldolgozása. Liu Ce-hszin A háromtest-probléma című regénye, illetve a folytatásaival együtt trilógiája valódi tudományos-fantasztikus nyúlüreg, amire nem árt felkészülni.

sa | 2024. március 28. |

A háromtest-probléma igazi kultkönyvvé vált az évekkel, így nem meglepő, hogy adaptáció készült belőle, az már inkább, hogy a kínai verzió végül beelőzte a Netflixet.

Liu Ce-hszin (ebben nincs teljes egyezés, mert a magyar borítón az angol átírást használják: Cixin Liu) regénye a kínai Science Fiction World magazinban jelent meg folyatatásokban 2006 folyamán. A regényt 2008-ban adták ki, és az elmúlt húsz év legsikeresebb kínai sci-fi-je lett. Kínában elnyerte a saját legnagyobb sci-fi-díjukat, Nyugaton pedig megkapta a Hugo-díjat és jelölték a Nebulára is – valamint olyan rajongókat gyűjtött magának, mint Obama.

Cixin Liu
A háromtest-probléma
Európa, 2023, 404 oldal
-

A Könyves Magazinon Gyurkó Szilvia ajánlotta az olvasók figyelmébe és azt írta róla: „Mivel sci-fi, senkit nem fog meglepni, hogy a történet a jövőben játszódik, és vannak benne földönkívüliek. Itt azonban nagyjából vége is a kiszámíthatóságnak. A könyv tele van izgalmas fordulatokkal, előre nem látható eseményekkel (amikről tényleg egy szót sem lehet elárulni).”

Az alábbiakban 5 dolgot szedtünk össze, amit érdemes tudni, mielőtt elkezded a sorozatot – de akkor is, ha már túl vagy az első epizódokon.

Vigyázat, ez egy spoileres cikk!

1. Két idősíkon játszódik

Ahogy a regény, a sorozat is folyamatosan ugrál a flashbackek, korszakok és alternatív valóságok között. Ha lineárisan megpróbáljuk lebontani a cselekményt, az a következő módon foglalható össze.

A történet az 1960-as évekbeli kínai kulturális forradalommal kezdődik. Ye Wenjie asztrofizikus szemtanúja annak, hogy apját tudományos munkássága miatt brutálisan kivégzik. A maoista állam és a tudományos felfedezések nem igazán férnek meg egymással. 

Ye-t árulónak bélyegzik és börtönbe zárják, ahol viszont egy titokzatos katonai csoport veszi fel a tagjai közé. Azt állítják, hogy a rádióhullámok erejének felhasználásával kémműholdak megrongálására dolgoznak. Valójában azonban az a céljuk, hogy a földönkívüli élet után kutassanak a világegyetemben.

A folyamatos megfigyelés és ellenőrzés alatt álló nő választ küld egy titokzatos, űrből érkező üzenetre, aminek katasztrofális hatásai lesznek térben és időben.

A jelen Londonjában egy csapat tudós találkozik egy társuk temetésén. A közös megemlékezésbe viszont aggodalom vegyül, amikor kiderül, hogy egyikük, Auggie valamiféle visszaszámláló órát hallucinál.

Annyit még érdemes tudnod, hogy az egész egy inváziós sci-fire fut ki, és Liu Ce-hszinnek sikerült igazán meglepőeket csavarni ezen a mára elkoptatott műfaji alaphelyzeten – reméljük, a sorozat is így tesz.

2. Ez egy Trónok harca-osztálytalálkozó

David Benioff és D.B. Weiss showrunnerek nevét a Trónok harcával jegyeztük meg. Ez azt is jelenti, hogy nem idegen terep nekik egy komplex világ átfogó bemutatása. 

A Trónok harcából ráadásul több színészt is átemeltek A háromtest-adaptációba: John Bradleyt (Samwell Tarly), Liam Cunninghamet (Tengerjáró Davos), Jonathan Pryce-t (Főveréb), Mark Gatisst (Tycho Nestoris).

Szintén felkérték a Trónok harca ikonikus főcímdalát is jegyző zeneszerzőjét, Ramin Djawadit, hogy ezúttal is dolgozzon velük. 

3. Kösd fel a gatyád!

Ha a Trónok harcát bonyolultnak találtad, mert folyton változik, hogy melyik szereplő éppen kihez hűséges meg kivel folytat hatalmi harcot, akkor A háromtest-probléma közben is résen kell lenned.

A fizikai kérdésekről már nem is beszélve. Mi az a syzygy? 

Egyáltalán, micsoda a háromtest probléma?

Utóbbi fogalmat két területen is használják, az egyik a kvantumfizika, a másik az égi mechanika, amit például ebben a videóban magyaráznak el:

A műsorban felbukkanó tudományos eszközökről és problémákról pedig a Netflix a saját oldalán is közzétett egy magyarázó cikket.

Összességében jobb, ha felkészülsz arra, hogy időről időre le kell majd állítanod a lejátszást, és kikeresned a neten, hogy mit jelent az elhangzó szakkifejezés. Az tuti, hogy sokat tanulsz majd belőle.

4. Egy kicsit X-akták, egy kicsit Harmadik típusú találkozások

A sorozat egyik fontos karaktere a Benedict Wong alakította Da Shi – a színészt láthattad Marvel-filmekben és a Marco Polóban is. Da Shi volt hírszerzőtiszt olyan rejtélyes öngyilkosságok nyomába ered, amiket kiemelkedő tudósok követtek el. A már említett Cunningham pedig egy elit hírszerzési művelet titokzatos vezetője.

A potenciális rosszfiú Mike Evans (Pryce) egy olyan olajmágnás, akinek

titkos kapcsolatai vannak a bolygónkon túl.

A hőseink ezúttal egy szuperokos barátokból álló társaság tagjai, az Oxford Five, akik egy rejtély nyomába erednek. Közéjük tartozik a milliárdos vállalkozó Jack Rooney (Bradley), a nanotechnológia úttörője, Auggie Salazar (Eiza González), az elméleti fizikus Jin (Jess Hong), a fizikatanár Will (Alex Sharp) és a Watchmenből ismert Jovan Adepo, mint Saul Durand fizikai kutatóasszisztens. 

Az 1960-as években játszódó jelenetekben látható Ye-t Zine Tseng alakítja, tőle a jelenben Rosalind Chao veszi át a szerepet.

A történelmi események alternatív változatai között utazó sorozatban Mark Gatiss és Reece Shearsmith Isaac Newton és Alan Turing, Phil Wang komikus pedig Arisztotelészként tűnik fel.

5. Valószínűleg lesz második évad

Bár a folytatást még nem jelentették be hivatalosan, alapanyag lenne hozzá, hiszen Liu Ce-hszin regényét még két kötet követte: A sötét erdő 2008-ban és A halál vége 2010-ben.

(Forrás: Timeout)

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Sorozatot készít a Netflix A Háromtest-problémából

A Trónok harca alkotói fognak sorozatot készíteni Cixin Liu A Háromtest-probléma című könyvéből. 

...

A kínaiak beelőzhetik a Netflixet A Háromtest-problémával

A kínai Tencent közzétette a Cixin Liu A Háromtest-probléma című regényéből készített sorozata előzetesét. Közben a Netflix is készíti a saját verzióját, de a kínaiak a bemutatóval várhatóan beelőzik őket.

...

Mit érdemes most olvasnia egy karanténba kényszerült kamasznak?

Gyurkó Szilvia öt szuper könyvet ajánl a kényszerű szobafogságban tengődő tizenéveseknek.

Kiemeltek
...

Önmagunkba zárva élni nem azt jelenti, hogy magányosak vagyunk

A mai világban már nem arról beszélünk, hogy hogyan tudunk egymással kapcsolódni, hanem hogy egyáltalán tudunk-e. Szaniszló Judit A másik ember című kötete a hét könyve.

...

Meghalt Ferenc pápa, aki Dosztojevszkijt és A Gyűrűk Urát is szerette

Meghalt Ferenc pápa, akinek egyszerűsége és emberszeretete még a nem hívőket is inspirálta. Szenvedélyes olvasó volt, aki az irodalmat a mindennapjai és a hivatása szerves részének tekintette.

...

Hol rontottuk el? 3 könyv, ha foglalkoztat a Föld jövője

A Zöld könyv podcast könyvajánlója.

A hét könyve
Nagy
Önmagunkba zárva élni nem azt jelenti, hogy magányosak vagyunk
Önmagunkba zárva élni nem azt jelenti, hogy magányosak vagyunk

Önmagunkba zárva élni nem azt jelenti, hogy magányosak vagyunk

A mai világban már nem arról beszélünk, hogy hogyan tudunk egymással kapcsolódni, hanem hogy egyáltalán tudunk-e. Szaniszló Judit A másik ember című kötete a hét könyve.

A Föld napja: 7+1 könyvújdonság, amivel visszatalálhatunk a természethez és az egyszerűbb élethez

A Föld napja: 7+1 könyvújdonság, amivel visszatalálhatunk a természethez és az egyszerűbb élethez

A bolygónk csodálatos hely: ha egy kicsit túllátnánk a saját kis valóságunkon, észrevehetnénk, milyen intelligens növényekkel és állatokkal vagyunk körülvéve. 

Szerzőink

Szabolcsi Alexander
Szabolcsi Alexander

Önmagunkba zárva élni nem azt jelenti, hogy magányosak vagyunk

Tasi Annabella
Tasi Annabella

Selyem Zsuzsa: Romániát mindenki Drakulával azonosítja – hadd maxoljuk ki orrvérzésig

...

Puskás Panni: Muszáj lenne olyan szövegeket mutatni a fiataloknak, amihez tudnak kapcsolódni

...

Rosszabb a levegőminőség egy magyar faluban, mint egy nagyvárosban?

...

A Föld jövője a tét, de az óriáscégek máig elbagatellizálják a klímaválságot