Az új Anima Sound System-album első dalai, a francia filozófusnőről szóló Sweet Simone Weil és a Dosztojevszkij előtt tisztelgő Fjodor Mihajlovics után a Könyvesen debütál a Hugo Ball és a dadaisták előtt fejet hajtó Hugo & Kinga című dal, amely a táncos vagy éppen spirituális track után humort és elmélyedést adagol.
A hétvégén debütáló, DERKOVITS című lemez összes dalát előadja az
Anima Sound System szombaton, március 23-án a Magyar Zene Házában rendezendő
lemezbemutató koncertjén, ahol olyan
„agyonremixelt” dalokat is eljátszanak majd, mint a
’68 vagy a T
edd a napfényt be a számba.
De addig is, íme a Hugo & Kinga:
Akárcsak a
Fjodor Mihajlovics című dalban, a
Hugo & Kingában is közreműködik Tóth Kinga költő, akivel két dalt is rögzítettek
Priegerék az új albumra. Régi barátság és közös vallási-spirituális-avantgárd érdeklődésük is összefűzi az alkotókat,
közösek vasi gyökereik is, sőt, mint látjuk, Hugo Ball-mániájuk is.
Közismert, hogy Tóth Kinga Hugo Ballról elnevezett
támogatói díjat is kapott, Prieger pedig tervezi Hugo Ball (német avantgárd író, költő, a dadaizmus egyik vezéralakja) műveinek magyar fordítását és kiadását.
Német irodalmi-művészeti munkásságáért 2020-ban Tóth Kinga nyerte el a Hugo Ballról elnevezett támogatói díjat. Utóbbit, valamint a Hugo Ball Díjat a német avantgárd író-költő szülővárosa, Pirmasens háromévente adja át. A díjjal olyan német nyelven alkotó írókat támogatnak, akik más művészeti ágakban is tevékenykednek.
Tóth Kinga intermediális alkotó, író-költő-fordító, performer, tanár. 1983-ban született Sárváron. A Szépírók Társasága, a József Attila Kör és a Fiatal Írók Szövetségének tagja. Verseit angol, német és magyar nyelven performanszokkal, vizuális- és hanginstallációkkal mutatja be. Solitude, Móricz Zsigmond irodalmi ösztöndíjas, Hazai Attila-díjas és Margó különdíjas. Eddig nyolc kötete jelent meg különböző nyelveken.
Az új album
Az Anima-koncerteken idén a DERKOVITS című albummal, fantasztikus zenészek (Kézdy Luca hegedűs, Benkő Dávid billenytűs, Varga Nóra fuvolista-harsonás) csatlakozásával egyszerre elektronikus, másrészt jazz-funk-felállás várja a közönséget. Az Anima Sound System a kezdetektől fogva tényleg „sound system”, „hangzások és alkotók találkozóhelye”, komoly irodalmi kitekintéssel.
Dosztojevszkij és a dadaisták művészete gyerekkora óta alapélménye Priegernek, aki civilben irodalomtanár,
s aki számtalan zenés-irodalmi estet hozott már össze Pilinszky, Térey, Mészöly, Hamvas, Csokonai, Szerb Antal és mások előtt tisztelegve. S ha már orosz irodalom is terítékre került, idén Borbély László zongoraművésszel orosz irodalmi és zenés estet terveznek a közeljövőben, Dosztojevszkij, Tolsztoj, Csehov, Gogol és Rachmaninov műveiből.
Az albumról meghallgathatsz egy Bowie-feldolgozást is:
Vagy itt a Sweet Simone Weil:
És végül a Fjodor Mihajlovics: