Prieger Zsolt: Brunszvik Teréz egyszerre volt mélyen tradicionalista és forradalmi nő

Prieger Zsolt: Brunszvik Teréz egyszerre volt mélyen tradicionalista és forradalmi nő

Prieger Zsolt Kedves Teréz! - Martonvásári levelek című könyvét a 2023-as tavaszi Margó Irodalmi Fesztiválon mutatták be. A szerzőt Ott Anna kérdezte, most a teljes beszélgetést meghallgathatod.

sa | 2023. augusztus 18. |

A kötet Teréz és Zsolt leveleiből épül fel, akik egymással szemben laknak, csak nem ugyanabban a korban - ez viszont nem lehet egy barátság akadálya. (Brunszvik) Teréz grófnő, a császárnő keresztlánya, akinek filozófiája ma is magával ragadó, mert romantikus spiritualitás és karcos társadalomkritika formálta egyedivé. Ráadásul Beethoven és Pestalozzi barátja is volt, akiknek hatása még mindig ott pulzál Martonvásáron. Erről is szól ez a nőiséghez, városhoz, élethez írott szenvedélyes levélgyűjtemény.

Prieger Zsolt
Kedves Teréz! - Martonvásári levelek
Corvina, 2023, 182 oldal
-

Prieger a beszélgetés során elmondta, hogy számára könyvet írni ugyanolyan, mint amikor dal születik a kezei közt vagy élvezi az életet - és amit nem tud megírni dalban, azt megírja könyvben. Szerinte egy város vagy falu megismerhető az irodalmon keresztül, a prefeminista Brunszvik Teréz pedig jó apropó volt Martonvásár megragadására is. A kötetben olvasható leveleket persze ő írta, de a szövegek tele vannak Brunszvik Teréz még ki nem adott, levéltárban vagy gyűjtőknél megtalálható soraival is. Hosszabban fejtegette, miért nem hajlandó széttépni magában “az univerzalizmust”, és azt is, miért fontos számára kirángatni a régi szerzőket a rájuk tapadt klisék közül. Ennek kapcsán megjegyezte, hogy nemcsak Petőfi200, hanem Csokonai250 is van idén. 

Kapcsolódó cikkek
...
Podcast

Kleinheincz Csilla: El kell fogadnunk, hogy kapcsolatban vagyunk a természet minden részével

Kleinheincz Csilla Alvilági szövedék című regényét a 2023-as tavaszi Margó Irodalmi fesztiválon mutatták be, a szerzőt Lipka Bori kérdezte. A beszélgetést most teljes egészében meghallgathatod.

...
Podcast

Meg kell dolgozni azért, hogy jól érezzük magunkat a bőrünkben

A Petrik Adrien Szemérmetlenül jól című könyvének bemutatóján készült felvételt most meghallgathatod podcastként.

...
Podcast

A külföldre költözés mindig sokszereplős történet

Balogh-Kunst Nórát Visszahoztam című első regényéről a 2023-as tavaszi Margó Irodalmi Fesztiválon Ott Anna kérdezte. A beszélgetést most teljes egészében meghallgathatod. 

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Lehet, hogy az álom az alvás lényege? – 3 könyv, amiben az álom fontos szerepet játszik

Bár sokszor nem tűnik többnek az alvás furcsa mellékhatásánál – és persze tudattalanunk kedvelt játszóterénél –, előfordulhat, hogy az álom valójában egy létszükséglet.

...
Zöld

A Mitágó-erdő sűrűjébe a hősök és az olvasók is belevesznek – 40 éves a modern fantasy mesterműve

Ősidőkben gyökerező erdők, újjászülető harcos hercegnők, apák és fiúk, az elme történetteremtő képessége, Freud és Jung, Tolkien, növényhorror és növényvakság a fantasyben, valamint az ember és a nem emberi világ szoros kapcsolata is szóba kerül a podcastban.

...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.

Még több olvasnivaló
...
Nagy

„Még mindig őrült vagyok, talán őrültebb mint valaha” – Paul Auster, az író, aki rábízta magát a véletlenre

Paul Auster életművének a teremtés, a megszállottság, az írás és az élet a legfontosabb motívumai. Összegyűjtöttük az április 30-án, 77 éves korában elhunyt szerző pályájának legfontosabb állomásait.

...
Kritika

Öröklődő traumákról és elveszett gyerekekről szól Susanne Abel sikerkönyve

Mit jelent, ha egy anyát elszakítják a gyerekétől? Hogy élhetünk teljes életet, ha nem ismerjük a családunk történetét? Ezeket a kérdéseket járja körül az El a kezekkel Gretától!, egy magával sodró regény, ami elsők között beszél a háború utáni „Barna Babák” tragédiájáról. 

...
Nagy

Jövő héten magyarérettségi – mi változik és mi várható?

A mostani végzősök azok, akik a középiskolát a Covid-járvány közepén, online oktatásban kezdték, most pedig az elsők, akiktől már az új NAT követelményeit kérik számon. Megnéztük, mire készülhetnek.

...
Nagy

Ezeket a könyveket olvasd, ha jobban meg akarod ismerni a roma irodalom gazdagságát!

A Nemzetközi Roma Nap alkalmából írókat és kutatókat kértünk meg, hogy ajánljanak olvasnivalókat a roma irodalomból. Cikkünkben most összegyűjtöttük ezeket.

...
Nagy

K. Varga Bence: Akna és kampó

„Egyetlen perc. Fent sár és csizma, lent betoncsend, torokkattanás” ‒ K. Varga Bence A csont és a csönd címmel ír tárcasorozatot a Könyvesen. Ez a második rész.

...
Kritika

A Bálnahullás letehetetlen thriller arról, mi van, ha véletlenül lenyel egy ámbráscet

Daniel Kraus Bálnahullás című thrillerében az óceán és egy ámbráscet gyomrának hátborzongató mélyén egy kamaszfiú küzd az életben maradásért, miközben végiggondolja apjához fűződő kapcsolatát is. Lélegzetelállítóan izgalmas könyv, melyben nemcsak az óceán, de a lélek mélységei is feltárulnak.

A hét könyve
Kritika
Stephen King 50 éves horrorja egy menstruáló kamaszlány miatt vált klasszikussá
...
Podcast

Hogyan készüljünk fel a magyarérettségire? (podcast)

Pár nap van hátra a 2024-es magyarérettségiig, ahol új feladatsorokkal kell megbirkózniuk a diákoknak. Segítünk eligazodni, sőt a szakértő fontos tanácsokat is ad podcastunkban! 

...
Nagy

Monumentális, melegszívű, szellemes – így emlékeztek híres írók Paul Austerre

A nagy amerikai író, Paul Auster halála az egész irodalmi világot megrendítette. Mások mellett IanMcEwan, Joyce Carol Oates és Richard Powers is megemlékezett róla, de magyar fordítóját is megkérdeztük arról, hogyan látta őt. 

Szerzőink

...
Valuska László

Hogyan készüljünk fel a magyarérettségire? (podcast)

...
Vass Norbert

„Még mindig őrült vagyok, talán őrültebb mint valaha” – Paul Auster, az író, aki rábízta magát a véletlenre

...
Könyves Magazin

Ezt senki nem mondta – Péterfy-Novák Éva: Az írás gyógyít

...

Kerber Balázs: Az olvasás az sokszor az íráshoz is inspirációt jelent (podcast)

...

Ezt senki nem mondta – Péterfy-Novák Éva: Kívülállóként néztem a fájdalmaimra

...

UFO-invázió nem lesz, de arrogáns azt gondolni, hogy egyedül vagyunk – Podcast Rab Árpád jövőkutatóval