Tóth Kinga elnyerte a Pompidou Központ irodalmi díját

Ahogy korábban hírt adtunk róla, idén Tóth Kingát is jelölték a Pompidou Központ kísérletező költészetet elismerő irodalmi díjára. A hétvégén ki is hirdették a nyerteseket, és a magyar költőnek ítélték a Bernhard Heidsieck-díjat.

Könyves Magazin | 2020. szeptember 20. |

A díjjal a formabontó költészetet és kísérletezést ismerik el, az irodalmi alkotások formai változatosságát: hang-, kép- és filmverseket, performanszokat, felolvasásokat, digitális alkotásokat. A díjra összesen négyen voltak esélyesek: Németországból Natalie Czech, Franciaországból Jérôme Game és Pierre Paulin, Magyarországról pedig Tóth Kinga. Vele kapcsolatban a Pompidou Központ szóvivője megemlítette, hogy magyar, német és angol nyelven ír és publikál, performanszok rendszeres résztvevője. 

Fondazione Bonotto e Centre Pompidou annunciano i vincitori del Prix Littéraire Bernard Heidsieck-Centre Pompidou 2020...

Közzétette: FONDAZIONE BONOTTO – 2020. szeptember 19., szombat

Szeptember 19-én hirdették ki, hogy a nyertes Tóth Kinga lett. A második díjat Gerhard Rühm (1930, Bécs, Ausztria), a Bonotto Alapítvány különdíját Richard Kostelanetz (1940, New York, USA) kapta.

(Fotó: Dirk Skiba)

 

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Tóth Kinga is esélyes a Pompidou Központ díjára

A kísérletező költészetet díjazza az az elismerés, amelyre összesen négy alkotót jelöltek, köztük Tóth Kingát.

...
Nagy

Tóth Kinga a Holdvilágképűekkel betartotta gyerekkori ígéretét

...
Nagy

Tóth Kinga: A betegség démonizáló hatását meg kell szüntetni

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket. 

...
Nagy

„Miért kéne egy írónak apolitikusnak lennie?” – színészek és rendezők Csurka István drámáiról

90 éve született Csurka István. Ebből az alkalomból olyan színészekkel és rendezőkkel beszélgettünk, akik szerepeltek a színdarabjaiban és/vagy rendeztek tőle valamit. Andrási Attila, Koncz Gábor és Szilágyi Tibor válaszai.

Szerzőink

...
Könyves Magazin

Ezt senki nem mondta – Oltai Kata: Úristen, örökre itt lesz

...
Sándor Anna

Kitakarja a politikus a szépírót? Elővettük Csurka István drámáit [Csurka 90]

...
Sándor Anna

Ujgur költőnek lenni önmagában politikai tett Kínában, és akkor még nem írtál memoárt

Olvass!
...
Beleolvasó

Karin Smirnoff noirjában egy temetéssel válnak csak igazán sötétté a dolgok – Olvass bele!

Titkok, erőszak és szektákhoz hasonló légkör: Karin Smirnoff könyvében egy gyászoló testvérpár küzd a szeretetért és az elfogadásért. Most elolvashatsz belőle egy részletet.

...
Beleolvasó

A Petri-díjas Rékai Anett kötete egy párkapcsolat függő játszmáit mutatja be

A kamaszkor lezárásáról és az önálló élet indulásának fázisairól szólnak a Petri-díjas Rékai Anett első kötetének szövegei. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Otthonosság és idegenség Görcsi Péter debütáló regényében – Olvass bele!

Görcsi Péter első regénye Magyarországon, Angliában és Norvégiában játszódó autofikciós fejlődésregény, tele generációs tapasztalatokkal, közéleti és személyes sorsfordulókkal. Olvass bele a regénybe!

A hét könyve
Kritika
Ujgur költőnek lenni önmagában politikai tett Kínában, és akkor még nem írtál memoárt
...
Podcast

Ezt senki nem mondta – Oltai Kata: Úristen, örökre itt lesz

Új podcastunk címe Ezt senki nem mondta!, a meghívott írókkal Ott Anna beszélget a gyereknevelés és az alkotás kapcsolatáról. A negyedik rész vendége Oltai Kata.