Októberben Kiss Judit Ágnes A csodabogár című mesekönyve lett a Szívünk rajta program kiemelt könyve. A kötet egy végtaghiányos kislány, Zsófi történetén keresztül mesél az elfogadásról, a beilleszkedésről és a barátságról. A Végtaghiányos Gyermekekért Alapítvány a kötethez kapcsolódóan több óratervet is közzétett a honlapján, így segítve a pedagógusokat az iskolai feldolgozásban.
Készült például óravázlat drámaórákra, elsősorban az első és második osztályosoknak, és alapvetően olyan gyerekeknek, akik még járatlanok a drámában. A kiindulási téma itt is az, hogy egy végtaghiányos gyerek egyedül marad, a drámacsoport pedig annak jár utána, mi lehet az oka, ha valaki nem talál barátokat. A foglalkozáson a gyerekek közösen rajzolnak, mesélnek. Fontos szempont, hogy a tanító az órán nevesítse, Zsófi végtaghiányos, és törekedjen arra, hogy megértesse a gyerekekkel a történet egyik fontos üzenetét, ami nem más, minthogy erről a helyzetről természetes legyen nyíltan beszélni. Zsófi számára ugyanis ez a természetes, amit sem titkolni, sem takargatni nem kell. Ő így él teljes életet, nem több és nem kevesebb másoknál.
A drámafoglalkozás mellett az érdeklőddők találnak olyan óravázlatot is, amely etikai szempontból elemzi ezt a helyzetet (itt is a cél a beilleszkedés elősegítése, az empátia fejlesztése), de a tanítók szervezhetnek a témában kézműves foglalkozást is, sőt, van olyan óraterv, amely kimondottan az olvasásra fókuszál (a szövegértés és az olvasási készségek fejlesztése mellett itt is természetesen fontos szerep jut az érzékenység fejlesztésének).
A Szívünk rajta független szakértői minden hónapban megneveznek egy kiemelkedő gyerekirodalmi alkotást: októberben Kiss Judit Ágnes A csodabogár című kötete lett a hónap könyve.
Tovább olvasokAz óravázlatok és a foglalkozástervek elérhetők a Végtaghiányos Gyermekekért Alapítvány honlapján, pontosabban ezek ízelítője, az érdeklődők pedig egy e-mailért cserébe a teljes anyagot ingyen letölthetik. Az óravázlatokat Peresztegi-Stiller Zsuzsanna készítette, munkáját egy érintett szülő, és fogyatékosságügyi szakemberek (Molnárné Laczkó Ildikó, Nádudvari Péter, Lévay Petra) segítették.