Peter Wohllebenről azt gondolná az ember, hogy már az anyatejjel szívta magába a természet szeretetét, de az az igazság, hogy nem egy erdő kellős közepén, hanem egy nagyvárosban, az NSZK fővárosában, Bonnban látta meg a napvilágot 1964-ben. „Ettől függetlenül, vagy talán épp ezért, már hatévesen eldöntöttem, hogy természetvédő leszek” – ír korai elhatározásáról honlapján Wohlleben. Ezek után nem túl meglepő, hogy középiskolásként is főleg a biológia kötötte le, utóbb pedig erdészmérnöki végzettséget szerzett. A diplomaszerzést követően viszont nem gondtalan erdőjárás következett, hanem húsz év köztisztviselői munka a Rajna-vidék-Pfalz-i erdőgazdálkodásnál.
Saját bevallása szerint végül azért adta fel a munkáját, mert a gyakorlatba is szerette volna átültetni az ökológiai elképzeléseit. A világhírt a 2015-ben megjelent A fák titkos élete hozta meg számára, amelyet aztán még számos könyv követett. A könyvből azóta már egy azonos című mozifilm is készült, amely káprázatos képekkel vezet be az erdő világába (németül tudók előnyben, de már csak a felvételek miatt is mindenképp érdemes végignézni az előzetest):
Wohlleben több fronton is együttműködik a GEO-val, így például podcastet vezet, amelyben tudósokkal, szakértőkkel, aktivistákkal beszélget arról, hogyan lehetne jobban óvni az éghajlatot, az erdőket és a természeti sokféleséget. Szintén ebből az együttműködésből született meg a Wohllebens Welt (Wohlleben világa) című magazin, amely nagyobb riportokban, képösszeállításokban hívja fel a figyelmet a környezet csodáira. Az erdész amúgy Wershofen faluban pár éve megalapította a saját erdőakadémiáját is, ahol előadásokat, szemináriumokat tart a témában. Wohlleben szemlátomást nem vesz vissza a tempóból, és azt vallja, ha az erdővel való foglalatosság nem lenne a szakmája, akkor bizonyára a hobbija lenne.