Hogyan lehet meghozni a kamaszok kedvét az olvasáshoz?

Hogyan lehet meghozni a kamaszok kedvét az olvasáshoz?

Mutier Uszáma tanárként, hátrányos helyzetű gyerekek mentoraként dolgozik, 2021-től pedig a Szívünk rajta új zsűritagja. Januárban a Zúzmaraszív című kalandregényre esett a választása, de a könyv mellett az olvasásról és az illusztrációk fontosságáról is beszélgettünk vele.

Ruff Orsolya | 2021. január 31. |

A Zúzmaraszív egy hamisítatlan kalandregény, de szerinted mivel ragadja (ragadhatja) meg igazán az olvasók figyelmét?

A történet egyik legnagyobb erőssége azon túl, hogy milyen izgalmakat tartogat a cselekménye, az maga a főszereplője, Ash. Hiába rendelkezik egy kiemelkedő tulajdonsággal, miszerint éneklésével mágikus történéseket tud előidézni, mindezt mégsem fogadja el közössége. Próbálja magában elnyomni, hogy van, amiben különbözik a többiektől, azonban kíváncsisága csak előrehajtja. Próbál magabiztosnak tűnni, de végül nem fél felvállalni gyengeségeit, tapasztalatlanságát. Szerintem ezzel nagyon sokan tudunk azonosulni. A fiatalabb, önmagukat még kereső olvasók pedig pláne.

Jamie Littler
Zúzmaraszív
Ford.: Soponyai Alexandra Bianka, Könyvmolyképző, 2020, 448 oldal
-

Ebben az esetben a könyvélményhez sokat hozzátesznek Jamie Littler illusztrációi - saját meglátásod szerint milyen az igazán jó illusztráció a gyerekirodalomban?

Szerintem nagyon fontos, hogy a kezdő olvasók figyelmét meg tudja ragadni egy-egy kötet. Ennek legjobb eszköze a látványvilág, ahogyan megjelenítik a történetben megjelenő mozzanatokat. A figyelemkeltésen túl pedig ez segíthet még jobban kialakítani a gyerekekben azt, hogy olvasáskor a történet belső képpé váljon, azaz a képzelőerejüket megdolgoztassák. Ezért is tartom a kötetek elengedhetetlen részének ezeket az illusztrációkat. A gyerekirodalomban jó illusztrációkat készítő figyelembe veszi azt, hogy pontosan melyik korosztályt célozza meg a történet, milyen főbb vonásokkal rendelkeznek a szereplők és milyen közegben teszik mindazt. Ezek megjelenítési formája alkotói stílustól függően változik. Jamie Littler ezt tökéletesen hozta a Zúzmaraszívben: leginkább szerintem a fagyos világ hangulatának megjelenítése teszi egyedivé, érdekessé.

Saját olvasásra hogyan választasz könyvet, és szerinted hogyan lehetne meghozni a kiskamasz/kamasz gyerekek olvasási kedvét - nagyjából azon korosztályét, akiknek a Zúzmaraszív is szól?

Igyekszem a már megkedvelt kategóriákba tartozó könyvek közül válogatni, lehetőség szerint mindig változatosan. Ehhez hozzájárul még a könyvek alaptörténete, ami vagy megnyer magának, vagy nem. A legelső lépcsőfok azonban a könyv borítója, ami felkeltheti az érdeklődésem. Mindezek „csillagjainak együtt állása” hozza meg azt a bizonyos érzést: egymásra találtunk a könyvvel. Természetesen még így is akadhat olyan, ami nem felel meg a várakozásaimnak. Az olvasási kedv kialakítása a kamasz korosztályban régóta foglalkoztat. Különböző projekteken keresztül tanodánkban is próbáljuk minél inkább motiválni őket az olvasásra. Tapasztalataim szerint leginkább a látványos, számukra érdekes történettel szolgáló könyvek okoznak sikert, ami aztán további könyvek megismerésére ösztökéli őket. Előbbihez szorosan hozzátartozik az illusztráció, amit a korábbiakban fejtegettem. Utóbbinál pedig nagy vonzóerő lehet az, ha már filmekből, mesékből ismert, vagy azokhoz hasonlító történeteket kínálnak nekik a könyvek. A legfontosabb viszont, hogy sosem szabad ezt erőltetni. A legtöbb tapasztalatom eddig azt mutatja, ha közvetlen környezetükben jelen vannak olvasó személyek, előbb-utóbb ők maguk is megtalálják azokat a köteteket, amik majd tovább inspirálják őket az olvasásra.

Nyitókép: Facebook/Mutier Uszáma

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Könyv vagy film? Segítünk választani

A Szívünk rajta könyvei közül most három olyan kötetet választottunk, melyeket akár filmen is megnézhet egy kamasz. Olvasás előtt vagy után.

...

Szívünk rajta: januárban a Zúzmaraszív a hónap könyve

A Szívünk rajta havonta mutatja be azokat a gyerek- és ifjúsági könyveket, melyeket a program független zsűrije a legkiemelkedőbbnek talál. Január kiemelt könyve egy gyönyörűen illusztrált, fagyos kötet lett.

...

Hogyan beszéljünk a vallásról a kicsiknek és a nagyokkal?

December a várakozás, az elmélyülés, az ünnep hónapja. A Szívünk rajta könyvei közül most három olyat választottunk, amelyek részben vagy egészben a vallás témájával foglalkoznak - akadnak köztük egészen kicsiknek és fiatal felnőtteknek szólók is.

Hírek
...

Most már az Amazonon múlik, mikor várható az új James Bond

...

Stephen King visszatért a X-re, csak hogy beszóljon Trumpnak

...

Jókai 200: Olvasd el az író eddig kiadatlan verseit

...

Ez a kutatás nagyban megváltoztatja, amit a halakról gondoltunk + 3 könyv

...

Szex a könyvekben: Sally Rooney felfedi a titkait

...

Kevin Spacey A brutalista sztárját is zaklatta?

Kiemeltek
...

Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?

A gyerekkorról nemcsak nosztalgikusan, hanem őszintén is lehet beszélni. Lana Bastašić Tejfogak című novelláskötete a hét könyve. 

...

„A halál nem fájhat ennyire” – Totth Benedek írása egy még el nem készült regényből

Olvasd el a részletet, ami a Könyves magazin nyomtatott különszámában jelent meg először.

...

Petőfi és Szendrey Júlia szerelme: miért választja egy finom úri kisasszony a szegény költőt?

Bizonyára sokan azt gondolják, hogy már mindent megírtak Petőfi Sándorról és Szendrey Júliáról, pedig Gyimesi Emese kötete teljesen más fényben mutatja meg ezt a kapcsolatot.

...

A feminista író, akit a fasiszták el akartak törölni, Elena Ferrante pedig újra felfedezte

Alba de Céspedes a 20. századi olasz irodalom egyik kiemelkedő alakja: küzdött a fasizmus ellen, baloldali és feminista nézeteit írásaiban sem titkolta. Börtönbe zárták, bestseller könyvét betiltották, ma pedig talán népszerűbb, mint valaha – ez pedig részben Elena Ferrante érdeme.

Szerzőink

...
Szabolcsi Alexander

A 18. századi „olvasási járvány”, ami öngyilkosságokhoz vezetett

...
bs

A spiritualitás fogja megoldani az ökológiai válságot? – Zöld könyv podcast Litkai Gergellyel

...
Borbély Zsuzsa

Egy Jókai-regényben független nő nem lehet boldog

A hét könyve
Kritika
Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?
...

Jókai Mór 200: 6 érdekesség az íróról

Jókai Mór regényeit iskoláskorunk óta olvassuk, könyvei ott vannak minden családi könyvespolcon. Bár 200 éve született, írói hagyatékával ma is foglalkozunk.