Hogyan lehet meghozni a kamaszok kedvét az olvasáshoz?

Hogyan lehet meghozni a kamaszok kedvét az olvasáshoz?

Mutier Uszáma tanárként, hátrányos helyzetű gyerekek mentoraként dolgozik, 2021-től pedig a Szívünk rajta új zsűritagja. Januárban a Zúzmaraszív című kalandregényre esett a választása, de a könyv mellett az olvasásról és az illusztrációk fontosságáról is beszélgettünk vele.

Ruff Orsolya | 2021. január 31. |

A Zúzmaraszív egy hamisítatlan kalandregény, de szerinted mivel ragadja (ragadhatja) meg igazán az olvasók figyelmét?

A történet egyik legnagyobb erőssége azon túl, hogy milyen izgalmakat tartogat a cselekménye, az maga a főszereplője, Ash. Hiába rendelkezik egy kiemelkedő tulajdonsággal, miszerint éneklésével mágikus történéseket tud előidézni, mindezt mégsem fogadja el közössége. Próbálja magában elnyomni, hogy van, amiben különbözik a többiektől, azonban kíváncsisága csak előrehajtja. Próbál magabiztosnak tűnni, de végül nem fél felvállalni gyengeségeit, tapasztalatlanságát. Szerintem ezzel nagyon sokan tudunk azonosulni. A fiatalabb, önmagukat még kereső olvasók pedig pláne.

Jamie Littler
Zúzmaraszív
Ford.: Soponyai Alexandra Bianka, Könyvmolyképző, 2020, 448 oldal
-

Ebben az esetben a könyvélményhez sokat hozzátesznek Jamie Littler illusztrációi - saját meglátásod szerint milyen az igazán jó illusztráció a gyerekirodalomban?

Szerintem nagyon fontos, hogy a kezdő olvasók figyelmét meg tudja ragadni egy-egy kötet. Ennek legjobb eszköze a látványvilág, ahogyan megjelenítik a történetben megjelenő mozzanatokat. A figyelemkeltésen túl pedig ez segíthet még jobban kialakítani a gyerekekben azt, hogy olvasáskor a történet belső képpé váljon, azaz a képzelőerejüket megdolgoztassák. Ezért is tartom a kötetek elengedhetetlen részének ezeket az illusztrációkat. A gyerekirodalomban jó illusztrációkat készítő figyelembe veszi azt, hogy pontosan melyik korosztályt célozza meg a történet, milyen főbb vonásokkal rendelkeznek a szereplők és milyen közegben teszik mindazt. Ezek megjelenítési formája alkotói stílustól függően változik. Jamie Littler ezt tökéletesen hozta a Zúzmaraszívben: leginkább szerintem a fagyos világ hangulatának megjelenítése teszi egyedivé, érdekessé.

Saját olvasásra hogyan választasz könyvet, és szerinted hogyan lehetne meghozni a kiskamasz/kamasz gyerekek olvasási kedvét - nagyjából azon korosztályét, akiknek a Zúzmaraszív is szól?

Igyekszem a már megkedvelt kategóriákba tartozó könyvek közül válogatni, lehetőség szerint mindig változatosan. Ehhez hozzájárul még a könyvek alaptörténete, ami vagy megnyer magának, vagy nem. A legelső lépcsőfok azonban a könyv borítója, ami felkeltheti az érdeklődésem. Mindezek „csillagjainak együtt állása” hozza meg azt a bizonyos érzést: egymásra találtunk a könyvvel. Természetesen még így is akadhat olyan, ami nem felel meg a várakozásaimnak. Az olvasási kedv kialakítása a kamasz korosztályban régóta foglalkoztat. Különböző projekteken keresztül tanodánkban is próbáljuk minél inkább motiválni őket az olvasásra. Tapasztalataim szerint leginkább a látványos, számukra érdekes történettel szolgáló könyvek okoznak sikert, ami aztán további könyvek megismerésére ösztökéli őket. Előbbihez szorosan hozzátartozik az illusztráció, amit a korábbiakban fejtegettem. Utóbbinál pedig nagy vonzóerő lehet az, ha már filmekből, mesékből ismert, vagy azokhoz hasonlító történeteket kínálnak nekik a könyvek. A legfontosabb viszont, hogy sosem szabad ezt erőltetni. A legtöbb tapasztalatom eddig azt mutatja, ha közvetlen környezetükben jelen vannak olvasó személyek, előbb-utóbb ők maguk is megtalálják azokat a köteteket, amik majd tovább inspirálják őket az olvasásra.

Nyitókép: Facebook/Mutier Uszáma

Kapcsolódó cikkek
...
Szívünk rajta

Könyv vagy film? Segítünk választani

A Szívünk rajta könyvei közül most három olyan kötetet választottunk, melyeket akár filmen is megnézhet egy kamasz. Olvasás előtt vagy után.

...
Szívünk rajta

Szívünk rajta: januárban a Zúzmaraszív a hónap könyve

A Szívünk rajta havonta mutatja be azokat a gyerek- és ifjúsági könyveket, melyeket a program független zsűrije a legkiemelkedőbbnek talál. Január kiemelt könyve egy gyönyörűen illusztrált, fagyos kötet lett.

...
Szívünk rajta

Hogyan beszéljünk a vallásról a kicsiknek és a nagyokkal?

December a várakozás, az elmélyülés, az ünnep hónapja. A Szívünk rajta könyvei közül most három olyat választottunk, amelyek részben vagy egészben a vallás témájával foglalkoznak - akadnak köztük egészen kicsiknek és fiatal felnőtteknek szólók is.

Hírek
...
Podcast

Dezső András: Portik nélkül nem is lehetne tanítani a kilencvenes évek történelmét

...
Gyerekirodalom

Sárkányos, balatoni, pöttyös - A legújabb gyerekkönyvek közül válogattunk!

...
Szórakozás

Good Omens 2: Angyal és démon újra zűrt kavar a Mennyben, Földön, Pokolban

...
Hírek

Thomas Cromwell imakönyvét találták meg a Hever-kastélyban

...
Hírek

Melyik lesz 2023 legjobb első könyve? Már lehet nevezni a Margó-díjra

...
Könyvtavasz

Kányádi Sándor történetei a Hargita tájairól mesélnek medvékkel, rigókkal és málnaszörppel

...
Hírek

Minden harmadik ember az olvasásba menekül, ha rossz napja van

...
Hírek

Margócsy: Petőfi nem különleges, hanem normál jelenség a nagy magyar költők sorában

...
Szórakozás

Könyvhét, Wes Anderson, Hamlet és Édes Anna [PROGRAMAJÁNLÓ]

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Picasso átka nem fogott: Francoise Gilot a kortárs festészet nagyasszonyaként halt meg

Százegy évesen elhunyt Francoise Gilot francia művész, akit egy magyartól tanult festeni, túlélte Picassót és a saját jogán emelkedett a 20. századi festők legnagyobbjai közé.

...
Nagy

Tóth Krisztina: A mesterséges intelligencia soha nem helyettesítheti az emberi alkotást

Bemutatták Tóth Krisztina új, Ahonnan látni az eget című kötetét. A novellák az elmúlt öt év lenyomatai, olyan aktualitásokra reflektálnak, mint hogy milyen helyzetben vannak a melegek, hogyan írnak majd az írók a jövőben, vagy elveheti-e a művészek munkáját a mesterséges intelligencia. 

...
Nagy

Kafkánál a valóság az igazi rémálom, az élet pedig maga a reménytelenség

Franz Kafka az idegenség írója, aki a létezésben nem talál semmiféle otthonosságot – az ember létét a világban kiúttalan, elidegenedett, szorongással és félelemmel teli állapotként jeleníti meg, elsősorban a groteszk és az irónia segítségével, egy szürreális, mégis ismerős világ megteremtésével. Újraolvasó rovatunk májusi könyve Kafka talán leghíresebb műve, A per

...
Nagy

Az izlandi Dan Brownt keresték, ezért megírta első krimijét Lilja Sigurðardóttir

Lilja Sigurðardóttir az izlandi krimi fontos szerzője, Csapda című regényét most fordították magyarra. Az éppen Budapesten tartózkodó szerzőt a regény kapcsán kérdeztük többek között a skandináv krimiről, írói rutinjáról, az izlandi társadalomról, kokaincsempészetről és homoszexualitásról. 

...
Panodyssey

Borda Réka: Hová lettek a tárgyak az irodalomból? [Tárgydilemmák]

"A szépirodalom persze az ember, nem a környezet nagy kérdéseit taglalja – mindazonáltal környezetünk nemcsak hogy nem elhanyagolható, hanem sok esetben minket meghatározó dolgok összessége, amelyek funkcióval való megtöltése képes színesíteni, mélységgel megtölteni az irodalmi alkotásokat. Elvégre tárgyaink és tereink mi magunk vagyunk: nincs civilizáció, ha mi, emberek nem alakítjuk környezetünket." Borda Réka Tárgydilemmák című esszésorozatának következő részében azt vizsgálja, hogyan és miért hiányzik a materialitás irodalmunkból.

...
Nagy

A Dreherek sikertörténetét csak az államosítás tudta megakasztani

A Dreher bejáratott márkanév Magyarországon, a mögötte meghúzódó család- és cégtörténet pedig legalább annyira színes, szerteágazó és fordulatokkal teli, mint az elmúlt durván kétszáz év magyar történelme. Iglódi Csaba első regénye, a Dreher-szimfónia négy tételben meséli el az egymást követő generációk felemelkedését.

...
Zöld

Kultúránk egy része az út porából született – miért jó gyalogolni?

A francia professzor A gyaloglás filozófiája című olvasmányos könyvében a gyaloglás kultúrtörténetét és filozófiáját göngyölíti fel, és esszék sorában mutat rá arra, mi mindent nyerhetünk azzal, ha gyalogolni kezdünk. Okos, érzékeny, sokszor őrült gyaloglók példáin keresztül pedig azt is megmutatja, hogy a kultúránk nagy része az út porából született.

Szerzőink

...
Ruff Orsolya

Krusovszky új regénye egy látomásszerű jelenetből bomlott ki

...
Sándor Anna

A Felemelkedés rejtélyes hegyén a haragot valaki más plántálja belénk

...
Kolozsi Orsolya

Petri György rögeszmésen különbözni akart, radikálisan autonóm személyiség volt

A hét könyve
Kritika
A háború bennünk lakik, és túl fog élni mindannyiunkat
...
Nagy

Milbacher Róbert jobb sorsot ír nagymamájának az új regénye lapjain

Milbacher Róbert negyedik prózakötetének, a Keserű víznek az emlékezés a mestermotívuma, és a Magvető Caféban megtudhattuk, kit neveztek cseláknak a nagybajomiak, de az is kiderült, hogyan tárult fel a szerző számára a felmenői mindennapjainak Atlantisza.