Ha épp ebben a cipőben járunk, akkor érdemes kézbe venni az alábbi könyveket, amelyek remek támpontot jelenthetnek.
Matt Fitzgerald: The Endurance Diet
A kötet címét magyarul állóképességi diétának fordíthatnánk, és ezzel megkapjuk Matt Fitzgerald könyvének lényegét. Olyan étrendeket és módszereket ismerhetünk meg a könyvből, amivel szívósabbak, erősebbek és eredményesebbek lehetünk. Fitzgerald nem a levegőbe beszél: sporttáplálkozási szakértőként húsz évig tanulmányozta profi sportolók étrendjét, majd ezekből a tapasztalatokból állította össze művét.
Fitzgerald alapelve az, hogy bármit ehetünk, amit csak akarunk – a hangsúly a minőségen, a mennyiségen és a személyre szabott étrenden van. A szerző tehát nem tilt minket semmitől: belefér a fehérje, a szénhidrát és a zsír is. Mindenképp vegyük elő a könyvet, ha fogyni szeretnénk, sportolóként versenyre készülünk vagy egyszerűen szeretnénk tudatosabban táplálkozni.
David Epstein: The Sports Gene
Az újságíró David Epstein igazi nagyágyú az USA-ban a táplálkozástudomány területén. A „Sokoldalúság - Miért tarolnak a generalisták specializált világunkban?” című könyve például sokáig vezette a New York Times best seller listáját. A 2013-ban megjelent The Sports Gene (A sport gén) arra a kérdésre keresi a választ, hogy mitől lesz valaki élsportoló: pusztán a testi adottságok számítanak, vagy a kitartás, az étrend, valamint a gyakorlás?
Epstein könyvében profi sportolók nyújtanak betekintést a módszereikbe és a sikerük titkába. Eközben pedig arra is fény derül, hogy milyen diétát követnek, mit fogyasztanak ezek keretein belül és mitől tartják távol magukat.
Robert Cheeke & Matt Frazier: The Plant-Based Athlete
Ma már senki nem kérdőjelezi meg, hogy a növényekben is rengeteg a fehérje, a vitamin és más fontos elemek, tápanyagok. De vajon lehet növényi étrendet követve a sportvilág élére kerülni? A szerzőpáros szerint nagyon is lehet, és ennek számos bizonyítékát leírják művükben. Példaként állhat előttünk például Venus Williams vagy Novak Djokovic, akik egyáltalán nem fogyasztanak húst.
Robert Cheeke és Matt Frazier amellett érvelnek, hogy az emberi testnek nincs szüksége húsra, tojásra és tejtermékekre a csúcsteljesítményhez. Pusztán arra van szükség, hogy tudatos, átgondolt növényi étrendet kövessünk. A The Plant-Based Athlete hasznos olvasmány mindenkinek, de vegánoknak és vegetáriánusoknak egyenesen kihagyhatatlan.
Scott Jurek: Eat and Run
Scott Jurek is azok közé a táplálkozástudományi szakemberek közé tartozik, akik saját tapasztalataik alapján javasolnak diétát. Az amerikai szerző ugyanis hétszer nyerte meg az elképesztően keménynek számító, 100 mérföldes Western States Endurance Run nevű futóversenyt. Ami pedig mindezt igazán kiemelkedővé teszi, az az, hogy az eredményeit Jurek növényi alapú étrenddel érte el.
Az Eat and Run (Egyél és fuss) című könyvében bemutatja ennek hátterét, az általa használt recepteket és étrendkiegészítőket. A kötet ezen felül igazi motivációs példabeszéd, amiből bármikor inspirációt meríthetünk sporthoz, magánélethez, vagy akár karrierhez.
A hangsúly a tudatosságon van
Bármelyik szerző könyvét vesszük elő, a fő gondolat mindegyikben közös: csakis átgondolt étkezéssel, tudatos diétával lehetünk jók a sportban. Az önsanyargatás nem vezet semmire, ahogy az sem, ha lemondunk olyan fontos alapanyagokról, mint a szénhidrát vagy a fehérje.