Bár voltak előzetes kétségeink az Amazon Prime A hatalom gyűrűi-sorozatával kapcsolatban, aminek jelentős része be is igazolódott, mi inkább arra akartuk használni a Középfölde iránt újra fellobbanó érdeklődést, hogy minél több tudást megosszunk Tolkien munkásságáról.
Nemcsak az olyan hardcore részletekkel foglalkoztunk, hogy Tolkien jegyzetei szerint hányféle variációja van Celebrimbor hatalomra jutásának Eregionban, vagy pontosan hogyan folyt a balrog elleni küzdelem Khazad-dûmban. Hanem az olyan nagyobb ívű szerzői szándékra is rá akartunk mutatni, hogy például a mélyen vallásos Tolkien hogyan dolgozta ki teológiai mélységekig Arda világát, hogyan jelenik ez meg a különböző népek testtel és lélekkel kapcsolatos dilemmáiban, vagy a mágia és a másodteremtés kapcsolatában.
A Magvető jóvoltából egy részletet is tudtunk mutatni a Númenor bukása című kötetből, amibe Tolkien írásait és jegyzeteit gyűjtötték Középfölde másodkoráról.
Akár nézed A hatalom gyűrűit, akár nem, olvass egy kis Tolkient!
A podcastokban elhangzó felhívásunkra számos nagyszerű kérdés és témafelvetés érkezett, ezeket itt is köszönjük!
Az első évad kibeszélőit itt találod.
Kárhozatra születnek az ork csecsemők? [A hatalom gyűrűi-kibeszélő II/1.]
Rögtön mélyvízbe ugrottunk az első adásban, hiszen belebonyolódtunk a tolkieni koncepcióba testről és lélekről, valamint a teremtési képességről. Aztán alaposan megvitattuk azt is, hogyan és hogyan nem működik a mágia Középföldén – és miben kapcsolódik mindez a keresztény hagyományhoz.
Beszéltünk arról a bizonyos koronáról, amivel Adar végzett Sauron korábbi alakjával. Tisztáztuk, létezhetnek-e orkbabák és aggódó ork apukák, valamint, hogy mennyi alapja lehet Tolkiennál egy ork szabadságharcnak. Szóba került még Círdan és a tündék szakálla, a gyűrűk készítésének körülményei és sorrendje, valamint, hogy ezek megváltoztatásának milyen következményei lehetnek.
Ha minden mágikus és fantasztikus, épp a lényeg veszik el Tolkienból [A hatalom gyűrűi-kibeszélő II/2.]
A beszélgetésben szó esett Bombadil Tomáról (itt a részletesebb összefoglaló, amit ajánlottunk); a buckamanókról és az ősi kardokról; az entekről és az entasszonyokról. Megvitattuk a tolkieni szörnyeket és a sorozatban láthatókat; rátértünk a sasokra; a númenori kultuszokra, a politikai helyzetre meg a palantírokra is. Kicsit ez lett a Középfölde flórája és faunája epizódunk.
Sauron macskaként játszik az áldozataival, végül a Gyűrűk ejtik rabul őt [A hatalom gyűrűi-kibeszélő II/3.]
A harmadik adásában eljutottunk a hobbitokhoz és a törpökhöz – utóbbiaknál kitérünk a Hét Gyűrűre és azok hatására is. Sőt, a halhatatlan törp királyokkal kapcsolatos kérdésekre is.
Volt szó a tündék, a mágusok és Sauron hatalmának/erejének különböző használatáról. Megvitattuk, mit szóltunk ahhoz, ahogyan a sorozat Celebrimbort ábrázolta. Beszéltünk a tündék hűségéről és házasságáról. Valamint kitértünk arra is, ahogyan Tolkien a világ hanyatlásáról és az aranykorról gondolkodott.
Tolkien a Könyvesen
A Könyvesen korábban is beszélgettünk már Füzessy Tamással, a podcastet itt találod. És írtunk Tolkienről, például, hogy imádta megtréfálni a diákjait. De utánanéztünk annak is, hogyan írtak A Gyűrűk Uráról a Kádár-rendszerben Magyarországon, és azt is kikerestük, hogyan emlékezett meg Göncz Árpád a regény első fordítójáról.