Szendrey Júlia nevét sokan ismerik, de a róla kialakult kép középpontjában mindig a személye állt, nem pedig a művei. Egészen az utóbbi évekig az írásainak nagy részét ki sem adták, a személyéhez pedig mindig is nagyon sok sztereotípia kötődött. Gyimesi Emese Szendrey Júlia-kutatóval a verseiről, meséiről és elbeszéléseiről beszélgettünk és azt jártuk körbe, hogy milyen is volt ő önálló alkotóként, és hogyan tekintett saját irodalmi pályájára.
A podcastben szó esett arról, hogy miként alakult a Szendrey Júlia-kép az évtizedek során, hogy milyen sztereotípiák éltek vele kapcsolatban, és hogy női alkotóként milyen lehetőségei voltak a korban, amelyben élt. Gyimesi Emese emellett mesélt arról is, hogy miként alakult Szendrey Júlia műveinek kiadása, hogy milyen érdekességeket találunk a prózai műveiben és a költészetében, és hogy miben nyilvánult meg különleges tehetsége.
Új podcast-sorozatunkban arra tettünk kísérletet, hogy visszamenőlegesen is megismerjük és feltárjuk elfeledett női szerzőink életútját, életművét. Az egyes epizódokban olyan írók, költők pályáját jártuk körbe mint Szendrey Júlia, Czóbel Minka, Karig Sára, Kádár Erzsébet, Lesznai Anna vagy Galgóczi Erzsébet. Elindult a N/ők is írtak.
Tovább olvasokHa szívesen olvasnátok még Szendrey Júliáról, ezeket a cikkeinket ajánljuk:
Szendrey Júlia a 19. századi magyar nők hiányzó történeteit mesélte el
Szendrey Júlia mert másképp gondolkodni, mint a kortársai
Szendrey Júlia nem csak Petőfi felesége volt
Szendrey Júlia írt hazafias verseket és részt vett a forradalom előkészítésében is