A podcast legújabb vendége Halász Rita volt, aki Mély levegő című regényével három éve elnyerte a legjobb első prózakötetesnek járó Margó-díjat. Az epizódban volt szó a megtartó közösségek fontosságáról, a várandósság és az írás csodáinak együttes megéléséről, valamint Halász új könyvéről is. (A sorozat korábbi epizódjainak beszélgetéseit is meghallgathatod, Tompa Andreáét itt, Tóth Krisztináét itt, Nádasdy Ádámét itt, Oltai Katáét itt, Dr. Benkovics Júliáét itt, Szabó T. Annáét és Dragomán Györgyét pedig itt találod.)
Akkor ezt csinálni kell
A korábban művészettörténészként dolgozó Halász Ritát az évek során sok minden érdekelte: a kerámiák, a festés, a tánc… és persze az írás. „Aztán valahogy szépen letisztult, és maradt az írás” – mesélte a podcast elején Ott Annának. Halász itt kiemelte, milyen fontos volt, hogy a szépírás egy megtartó közegbe juttatta: az életének ezt az új fejezetét ennek köszönhetően egyfajta megérkezésként élhette át.
Arról is beszámolt, milyen élmény volt, mikor először jelent meg írása.
„Döbbenetes eufóriát éreztem. Hogy igen, ott a szövegem”
– emlékezett vissza, majd hozzátette: „Utána viszont rögtön arra gondoltam, hogy tudod mit, akkor ezt csinálni kell. Tehát, hogy nem lehet hosszan örömködni; írni kell.”
Jó, de akkor hogy tudok írni?
Halász két kislánya óvodáskorú volt, mikor írni kezdett – a Mély levegő megjelenése óta azonban született egy kisfia is. „Ő már beleszületett abba, hogy az anyukája egy író. Így gondolok magamra, és így szeretnék élni. Benne van a fejemben még négy regény, amit meg szeretnék írni” – mesélt az életében beállt változásról. „Az írás nem lett kevésbé fontos azáltal, hogy várandós lettem. Kicsit furcsa is volt, hogy hatalmas boldogságot éreztem, de közben mindig azon gondolkoztam, hogy jó, de akkor hogyan tudok írni?”
Halász azt is megosztotta az epizódban, hogy mantrák segítségével képes egy kisgyerek mellett is dolgozni. „Az egyik ilyen mantra:
ha a kisfiam alszik, én írok.
Ez azért fontos, mert amíg nem mondtam magamnak, mi történt? Elaludt a kisbabám, és én egyből arra gondoltam, hogy mennyi mindent lehet most csinálni! Olvashatok vagy csak nézhetek magam elé, kiülhetek az erkélyre, napozhatok, ehetek, elmehetek a WC-re… Enyém a világ! És erre azt kellett mondanom, hogy nem: mert különben nem fog elkészülni a könyv.”
Szent József csúcs ember lehetett
Az epizód végén szóba került Halász készülő regénye. Az író elárulta, hogy a könyv központjában egy középkorú házaspár áll, akik kénytelenek elfogadni, hogy nem lehet gyerekük. Halász az ő történetüket a Bibliával is összeköti: a könyvben jelentős szerepet kap Mária és József alakja is.
„A művészettörténetben mindig azt látom, hogy ez a szegény József, ez olyan kis mellékszereplő. Ott van Mária, ott van a Kisjézus, József pedig valahol a háttérben alszik. Valahogy azt érzem, nem adják meg neki a kellő tiszteletet, pedig szerintem egy csúcs ember lehetett. Azt hiszem, ebből indultam ki, ezért szerettem volna az ő alakjával foglalkozni” – magyarázta.
A beszélgetést megtalálod a Könyves Magazin podcast csatornáján.
Ha megosztanád gondolataid, kérdéseid, tapaszalataid, történeted a podcast sorozatban felmerülő témákkal kapcsolatban, írj nekünk az eztsenkinemmondta@konyvesmagazin.hu e-mail címre!
Támogatott tartalom.