Tolnai Ottó halála: „A kortárs magyar irodalom legangyalibb tüneményét veszítettük el”

Március 27-én, 84 éves korában elhunyt Tolnai Ottó Kossuth- és József Attila-díjas költő, író, színműíró, műfordító, a vajdasági magyar irodalom egyik legjelentősebb alakja. A csütörtök éjszakai hírre azóta sorra reagálnak a pályatársak, kollégák, az irodalmi élet szereplői.

Sokan a számukra legtöbbet adó versét osztották meg a közösségi médiában, így tett például Korpa Tamás költő, Nyáry Krisztián vagy Fehér Renátó.

„Már eddig is klasszikus volt, mától még inkább az”

Részben ebbe a sorba illeszkedik Arató László, a Magyartanárok Egyesületének elnöke, magyar nyelv és irodalom szakos tanár, tankönyvíró is: „Elhunyt az egyik legnagyobb - tegnapig - ma élő magyar költő-író. Már eddig is klasszikus volt, mától még inkább az. És hogy tudott mesélni! Álljon itt alább egyik legszebb verse: Mi volt kérded a legszebb Dániában”

Nincs mit mondani ilyenkor. Miatta lettem olyan költő, amilyen. Az ő könyve miatt.

Árvacsáth. Amikor utoljára találkoztunk, azt mondta, írj könyet, az a fontos. Nincs ilyenkor mit mondani. De azért vannak a könyvek. A versek. Helyettünk mondjanak. Nekem ez a vers az. Árvacsáth” – írta Kollár Árpád költő, műfordító.

Szerbhorváth György író, szociológus nem verssel, hanem a Dombos Fesztre készült szöveg részletével emlékezett a szerzőre: „hogyan is idézhetném meg Tolnai Ottó emlékét most? egy írásával, ami, ha jól rémlik, vagy húsz éve volt a kishegyesi Dombos Fest megnyitója... nagyobb barátja, kérdezője, mesélője, s hallgatója, és minden utca, kátyú, kanyar, helyi megértetlen művésznek feldolgozója, tébláboló biciklisnek, bolt elő italozónak, patakpartján zöldelőnek, kertben csírázó karfiolnak értője a Vajdaságban (s másutt) senki sem volt... R.I.P”

„Soha nem hallottam tőle, hogy valakire rosszat mondott volna”

A kortárs magyar irodalom legangyalibb tüneményét veszítettük el Tolnai Ottó halálával.

Soha nem hallottam tőle, hogy valakire rosszat mondott volna, frivolat, ironikusat, fanyart igen, de rosszat soha” – írta emlékező posztjában Csuhai István kritikus, az Élet és Irodalom szerkesztője, a Jelenkor egykori főszerkesztője.

Úgy folytatta: „Személyesen is apa-gyászt élek át, 21 év van közöttünk, történetesen éppen lehetett volna az apám, és mennyire másmilyen életem lett volna az ő valóságos öleléseivel, biztatásaival, irántam sokszor és bőkezűen tanúsított szeretetével. De így is másmilyen életem lett az írásaitól, a szövegeitől, a hangjától, a beszédétől, az írói jelenlététől, és ezért különösen hálás vagyok neki. Elmondhatatlanul fog hiányozni, hogy az a sokszor hallott, sokszor hallgatott Tolnai-lemez most leáll.”

„Teljessé vált a Tolnai-féle világlexikon. Megvan, mégis hiányzik az egész.

Földi koordináták között nem földi koordináták. Ezt a képét szeretem a legjobban" – reagált a hírre Schein Gábor író, irodalomtörténész.

Weiner Sennyey Tibor egy Tolnai Ottóról szóló saját verset osztott meg a Facebookon a 2015-ben megjelent PIHIK című kötetéből:

„Ma felhívtam Ottót. Felhívtam, s ezt csak az ő stílusában mesélhetem el.
Úristen, mennyit tanultam az ő stílusából, egyáltalán a stílusról, s amikor
egyszer együtt olvastunk fel azt mondta, sármom van és én megijedtem,
mert sosem is volt addig sármom, s most féltem elkaptam valamit,
valami francia betegséget, mert fogalmam sem volt, hogy mi az a sárm. ..."

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Meghalt Tolnai Ottó

84 éves korában elhunyt Tolnai Ottó Kossuth- és József Attila-díjas költő, író, színműíró, műfordító, a vajdasági magyar irodalom egyik legjelentősebb alakja. 

...

Tolnai Ottó a végtelen padról és a fröccsöntés koráról mesélt

Végtelen padokról, fröccsöntött papucsokról és az életben maradást jelentő mesélésről is szó esett tegnap este a Margón, Tolnai Ottó Szeméremékszerek című prózafolyama legfrissebb kötetének bemutatóján. A fröccsöntés koráról Reményi József Tamás kérdezte az írót.

...

14 életrajzi adat a 80 éves Tolnai Ottóról

Július 5-én ünnepli nyolcvanadik születésnapját Tolnai Ottó Kossuth- és József Attila-díjas költő, író, színműíró, műfordító, a vajdasági magyar irodalom egyik legjelentősebb alakja. Korábban írtunk a Szeméremékszerek című regényéről, interjúztunk a Világpor és a Nem könnyű megjelenésekor, a 75. születésnapján kinyomoztuk, mi az a Palicska.

Hírek
...

Schillinger Gyöngyvér nyerte idén a Békés Pál-díjat

...

Hatalmas összefogással indul az Esterházy-ház felújítása

...

Krasznahorkai László regénye rangos irodalmi díjat kaphat Londonban

...

Mi a szabadság? Itt a Pynchon-adaptáció hosszú előzetese!

...

Ki és mikor találta ki az óraátállítást? + 3 könyv az időről

...

Ha láttad a Kamaszok Netflix-sorozatot, ez a könyv kötelező olvasmány

Kiemeltek
...

Provokál és megkérdőjelez: 40 éve jelent meg Jeanette Winterson megkerülhetetlen regénye

A szerzőt pünkösdista szülők nevelték, akárcsak regényének főhősét, akit a világ kegyetlenül elutasít, amikor kiderül, beleszeretett egy lányba. 

...

Tolnai Ottó halála: „A kortárs magyar irodalom legangyalibb tüneményét veszítettük el”

Pályatársak, kollégák emlékeznek a csütörtökön 84 éves korában elhunyt Tolnai Ottóra. 

...

Profi lektűr vagy filozófiai nagyregény? – 20 éves Spiró Fogsága

Spiró György Fogságát egyetlen év leforgása alatt hétszer kiadták, számos nyelvre lefordították. Mutatjuk, miért érdemes (újra) elővenni ezt a kötetet.

125 éve született Szabó Lőrinc, aki nemcsak a nőkét, de végül saját szívét is összetörte

125 éve született Szabó Lőrinc, aki nemcsak a nőkét, de végül saját szívét is összetörte

Közismert, hogy mozgalmas szerelmi élete volt, egyik szeretője az öngyilkosságba menekült. A költőre szerelmi lírájának emlékezetes soraival emlékezünk.  

Szerzőink

sza
sza

Izgalmas könyvújdonságok a Tavaszi Margón – programajánló 2. rész

Szabolcsi Alexander
Szabolcsi Alexander

Tolnai Ottó költészete forradalmi volt, „roppant súlyú életművet” hagyott hátra