Nathan Ballingrud: Szörnyvidék
Nathan Ballingrud szörnyei bennünk tanyáznak - az író szépirodalmi igényességgel tárja fel, és elképesztő társadalmi érzékenységgel jeleníti meg őket novelláskötetének lapjain. (Anti)Hősei feldolgozatlan traumáik rabjai, és ezek a belső démonok festik föl a megfoghatatlanul egyedi és rendkívül színes atmoszféráját a Szörnyvidéknek. Nem csoda, hogy megihlette a filmeseket, és a kötet elátkozott sorsaiból egész antológiasorozatra futotta. Nem tudom, mit tud nyújtani a mozgóképes változat, mivel Ballingrudot nem is annyira a történetei, mint inkább a nyelvezete, a karakterábrázolása és az arányérzéke emeli piedesztálra.
Stephen King: Az intézet
Stephen King Az intézetben visszatért A tűzgyújtó című regénye alapfelállásához, de most egészen más irányba indult el. Fókuszába ezúttal maga az intézmény kerül, amelyet megmerít egyrészt a Száll a kakukk fészkére zárt világában, másrészt az X-Men Xavier professzorának mutáns iskolájában. A végeredmény abszolút királyi, még ha a befejezést erősen túl is írta. Ennek ellenére az elmúlt időszak egyik legjobb King-regénye, amelyben az író visszatalál a komfortzónájához, a gyermeki lélekhez. Stephen Kinggel nem igazán lehet mellé lőni, a fejéből kipattant borzalmat éppoly öröm adni, mint kapni.
Mi baja Stephen Kingnek a gyerekekkel? - Könyves magazin
Stephen King új könyve, Az intézet – filmes zsargonnal élve – egy Tűzgyújtó-reboot. Az 1980-as klasszikusában egy nyolc éves kislányt rabol el a csúf, gaz állami intézmény, hogy nem mindennapi képességeit a saját céljaira kiaknázza. Az intézet ellenben magára az intézményre fókuszál, valamint arra a kérdésre keresi a választ, hogy lehet-e létjogosultsága az abúzus bármilyen formájának egy magasztos cél érdekében? Azt mondod elszörnyedve, hogy szó sem lehet róla? És ha lehetőség adódna rá, hogy Hitler életének fonala már gyerekkorában elszakadjon? Vagy a szüleié? Esetleg – biztos, ami biztos alapon - az egész családfáé?
J.D. Barker: Szíve helyén sötétség
J.D. Barker Bram Stoker Drakulájának előzményével és A negyedik majom-trilógiával lopta be magát a magyar olvasók szívébe. Dan Brownt megidéző tempójával, rutinos feszültségkezelésével és a naplóregény újra divatba hozásával tette le egyedi stílusának alapjait. Legújabb regénye mind tartalmában, mind terjedelmében tiszteletadás Stephen King előtt. Barker főhősei ismét különös sorozatgyilkosság ügyében nyomoznak, ezúttal a rejtély részét képezi egy világtól elzárt kisfiú és egy folyton el-eltűnő kislány. Barker több mint 700 oldalon vezeti össze a különböző szálakat, ám az olvasási idő nem tűnik majd többnek, mint egy pillanat. A molyok értékelései alapján 98 százalékon álló mű szó szerint olvastatja magát. Mire a végére érsz, legszívesebben kezdenéd elölről!
Beleolvasó: Szíve helyén sötétség - Könyves magazin
J. D. Barker új krimijében egy titokzatos kislány, egy sikátorban talált holttest és egy laboratóriumban nevelt kisfiú története kapcsolódik össze. A Szíve helyén sötétség mesteri alkotás, amely bekúszik az ember bőre alá. Olvass bele!
Josh Malerman: Malorie
A Malorie a Madarak a dobozban folytatása: különös lények lepték el a világot, melyekre elég rápillantani, hogy őrületbe és öngyilkosságba kergessenek bárkit. Az emberiség szemkötő és négy fal mögé kényszerül: itt neveli mostoha körülmények között túlélővé gyermekeit Malorie, aki önmagából kifordulva mindent, még az anyai érzéseit is alárendeli a túlélésnek. A folytatásban a gyerekek felcseperednek, és egyre kevésbé tolerálják anyjuk szigorú szabályrendszerét. Pedig hát szükség lesz azokra, mert ismét felkerekednek, hogy számukra ismeretlen, de anyjuk szíve számára kedves személyek nyomába eredjenek. A Malorie újabb izgalmakat tartogat a szemfedős új világban, ahol nemcsak ismeretlen, hanem nagyon is emberi szörnyetegek is leselkednek a kiszolgáltatott családra.
Beleolvasó: Malorie - Könyves magazin
Két évvel azután, hogy a Netflix megdöntötte a nézettségi rekordot a Madarak a dobozban (Bird Box) című filmmel, és hat évvel azután, hogy megjelent a film alapjául szolgáló könyv, Malorie (Sandra Bullock) története végre folytatást kapott. Az új rész húsz évvel az eredeti történet után játszódik, Malorie-nak pedig ismét egy láthatatlan ellenséggel kell szembenéznie. Olvassatok bele!
Bíró Szabolcs: Lázár evangéliuma
Bíró Szabolcs neve jól ismert a történelmi regények kedvelői közt, remek és egyben hiteles kalandregényeket írt az Anjoukról és a templomosokról. Legújabb könyve rendkívül merész és izgalmas crossover, amely a magyar történelmet vegyíti a horror műfajával. Anjou Lajos uralkodónk nem egyedül tér vissza Nápolyból a Magyar Királyságba: magával hurcol valami cudar kórságot, amely nemcsak elpusztítja, de fel is támasztja a halottakat. Bíró Szabolcs Lázár evangéliumában bizony ráereszti a zombikat a középkori Magyarországra, és kifejezetten érdekes, hogy a kor embere mit is kezd velük.
Apokrif rémlátomásban támadnak fel a középkori holtak - Könyves magazin
Kifejezetten nehéz egyedit és emlékezeteset alkotni a zombis zsánerben, de időről időre mégis felbukkannak olyan alkotások, amelyek így vagy úgy, de képesek felbolygatni az élőholtakat szerepeltető művek világát. Ennek egy jól működő receptje lehet a setting váltás, például amikor történelmi, vagy klasszikus irodalmi közegben tör ki a zombijárvány. Bíró Szabolcs is erre az útra lépett a Lázár evangéliuma című könyvében, a végeredmény pedig több, mint egy jól sikerült ujjgyakorlat.
Samantha Downing: Ő kezdte
Downing családi thrillerjei rendkívül stílusosak és összetettek. Nincs ez másként az Ő kezdtével sem, amely egy örökség körül bonyolódik: ez az, ami összehozza a családot, még akkor is, ha a rokonoknak amúgy eszük ágában sem lenne találkozni egymással. Mert hát akkor beszélgetni is kell, amelynek mindig megvan az a veszélye, hogy előbb-utóbb a felszínre hozza az eltemetett emlékeket és a szégyenteljes titkokat. A szekrényből kidőlő csontvázakat. Vagy netalántán a csomagtartóban elrejtett hullákat. Olykor egy család titkai sokkal mélyebben lappanganak: „a több generációra visszavezethető, mélyen gyökerező problémák diszfunkcionális családi viszonyokhoz vezetnek, amiket a felnövekvő nemzedékek önhibájukon kívül újra- és újratermelnek.”, írtuk korábbi cikkünkben. Az Ő kezdte rétegezettsége és meglepő fordulatai már önmagukban nagy kalandot ígérnek, fekete humora és a lapokról lesétáló karakterei csak a habot jelentik a tortán.
Samantha Downing: „Nem várhatod el a diszfunkcionális környezetben nevelkedett gyerekektől, hogy funkcionáló felnőttekké váljanak” - Könyves magazin
Samantha Downing regényeivel a krimik és thrillerek rajongói nem nyúlhatnak mellé. Bár Downing könyveiben valójában nincs semmi kirívó vagy extravagáns, ám tökéletes stílusérzékkel és némi fekete humorral fűszerezett történeteiben képes hátborzongató közelségbe hozni azokat a félelmeinket, amik bármikor bárkit utolérhetnek. Az idén megjelent Ő kezdte íróját inspirációkról és munkamódszeréről kérdeztük, de az is kiderült, miért érdekesek a családokat szerepeltető thrillerek.