Az első női szerző által írt sci-fi feminista kiáltványnak is tekinthető

Az első női szerző által írt sci-fi feminista kiáltványnak is tekinthető

Margaret Cavendish The Blazing World című műve több, mint szimpla sci-fi. Olvasható disztópiaként is, abban az értelemben pedig, hogy női hősei képzelt valóságokba menekülnek a mindennapjaik elől, a nőtörténet és a feminizmus felől is izgalmas olvasatot kínál.  

vn | 2024. augusztus 25. |

Ha levesszük a polcról Ursula K. Le Guin, Octavia E. Butler vagy Margaret Atwood remekműveit, talán el is feledkezünk róla, hogy a sci-fi jó ideig többnyire a férfiaknak terepének számított. Pedig a tudományos-fantasztikus irodalom előfutárai között találjuk Margaret Cavendish The Blazing World (A lángoló világ) című művét is, ami 1666-ban jelent meg először.

A polihisztor hercegnő

Margaret Lucas Cavendish (1623–1673) filozófusként, költőként, természettudósként, valamint regény- és drámaíróként is fontosat alkotott,

mindezek mellett pedig Newcastle hercegnője volt.

Egyes írásaiban az intelligencia természetéről és jellemzőiről elmélkedik, másutt a 17. századi tudományos gondolkodás legfontosabb kérdéseivel kapcsolatban fogalmaz meg izgalmas állításokat.

Mindezen felül korának a társadalom- és politikai filozófia területén zajló fontos vitáival is foglalkozik,

különös tekintettel a cselekvés és a hatalom kérdéseire.

Monarchia az Északi-sarkon

Tulajdonképpen szőrmentén szinte minden előkerül a fentebbiek közül az 1666-ban megjelentetett The Blazing World című művében. A kötet szövevényes cselekménye egy nőt követ, aki az elrablása után az Északi-sark császárnője lesz. A főhős számos emberrel és állattal diskurál a filozófia, a vallás és a tudomány aktuális kérdéseiről,

mígnem egy metafikciós trükkel maga a szerző (Newcastle hercegnője) lesz az írnoka és a bizalmasa.

Cavendish maga is részt vett kora legkiemelkedőbb elméinek vitáiban, és mintha ezeket gondolná tovább az eredetileg a Observations upon Experimental Philosophy (vagyis Megfigyelések a kísérleti filozófiáról) című műve részeként megjelent prózában.

Az eszképista multiverzum felé

Bár a The Blazing World alaphelyzete és cselekményének helyszíne a 21. századi olvasó számára önmagában egzotikus, a kötet szereplői újabb fantasztikus világokat hoznak létre a maguk kellően fantasztikus világán belül. Ezzel Cavendish mintha megalkotná a multiverzum bétaváltozatát.

Cavendish életéről Margaret the First címmel megjelent egy történelmi regény. A szerző, Danielle Dutton ebben azt sugallja, Cavendish éppolyan nyughatatlan és sokoldalú volt, mint a The Blazing World császárnője. Könnyen lehet, hogy az író magáról mintázta az ős sci-fi protagonistáját,

akinek lépten-nyomon korának korlátaival kell megküzdenie.

Ikertörténetek

A The Blazing World ezért nemcsak sci-fi és disztópia, de egyszersmind feminista kiáltványnak is tekinthető. Emiatt a Szegény párákkal, valamint az annak kiindulási alapjául szolgáló Frankensteinnel is összeolvasható.

Már csak azért is, mert amint korábban írtuk, Jórgosz Lánthimosz tizenegy Oscarra jelölt mozija új életet lehel Mary Shelley klasszikusába, csakhogy női szemszögből beszéli el a viktoriánus díszletek között játszódó, horrorklisékből, gótikus románcok és pikareszkregények elemeiből összeöltött felnövekedéstörténetet.

Forrás: British Heritage, Lonesome Reader, Open Culture

Nyitókép: picryl.com

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Octavia E. Butler klasszikus sci-fijében az időutazás ára az egyik karod is lehet

Az 1979-ben megjelent Rokonság című sci-fi érzékenyen és eredeti módon vizsgálja a faji és nemi alapú identitás témáit. Olvass bele!

...

Alkotóházzá alakítják át a feminista sci-fi úttörőjének otthonát

Ursula K. Le Guin családja egy nonprofit szervezetnek adományozta a háromemeletes portlandi házukat. Akár kezdő szerzők is lehetőséget kaphatnak, hogy eltöltsenek pár hetet A sötétség balkeze című sci-fi szerzőjének egykori otthonában.

...

Így képzelte el a 25. századot egy 1771-es francia sci-fi

Louis-Sébastien Mercier regénye hat és fél évszázaddal küldi előre az időben főszereplőjét. Az ős-sci-fi hőse mély álomba merül egy kimerítő vita után, és 2440-ben találja magát.  

...

Puskás Panni: Az első novellámat remegve küldtem el az Élet és Irodalomnak

...

Ismernünk kell a Földet, hogy változtatni tudjunk – a Zöld könyv podcast könyvajánlója

...

Ezeket te is megteheted a Föld védelméért – Zöld könyv podcast Litkai Gergellyel

...

A feminista író, akit a fasiszták el akartak törölni, Elena Ferrante pedig újra felfedezte

Alba de Céspedes a 20. századi olasz irodalom egyik kiemelkedő alakja: küzdött a fasizmus ellen, baloldali és feminista nézeteit írásaiban sem titkolta. Börtönbe zárták, bestseller könyvét betiltották, ma pedig talán népszerűbb, mint valaha – ez pedig részben Elena Ferrante érdeme.

Szerzőink

...
Szabolcsi Alexander

A 18. századi „olvasási járvány”, ami öngyilkosságokhoz vezetett

...
bs

A spiritualitás fogja megoldani az ökológiai válságot? – Zöld könyv podcast Litkai Gergellyel

...
Borbély Zsuzsa

Egy Jókai-regényben független nő nem lehet boldog

Olvass!
...

Hogyan változik meg az életed, ha kávéházat nyitsz a háború utáni Bécsben?

Az osztrák író és színész regénye az 1966-as évek Bécsébe kalauzolja az olvasót.

...

„Harmincnégy évesen még mindig az anyja elismerésére és áldására várt” – ilyen a mérgező anya-lánya kapcsolat

Hogyan lehet felépülni abból, ha az anyánk nem jól szeretett? 

...

A gleccser sem áll a szerelem útjába a finn író-biológus könyvében – Olvass bele!

Inkeri Markkula író-biológus hőse az éghajlatváltozás következményeit tanulmányozza egy gyorsan olvadó gleccseren, amikor egy titokzatos férfival találkozik.