Péterfy Gergely: Umbria dombvidékén az ember átértékeli az életét

Péterfy Gergely: Umbria dombvidékén az ember átértékeli az életét

Umbria nemcsak azok szívét rabolja el azonnal, akik olvasták már Szerb Antal híres regényét, hanem mindenkit megbabonáz, aki szeret jókat enni, finom borokat kóstolni, nagyokat sétálni – egyszóval: élni. A Péterfy-házaspár könyvbemutatóján jártunk.

Fotók: Pengő Edit

Bakó Sára | 2024. november 18. |

„Umbria a magyar olvasó számára Olaszország legismertebb, legotthonosabb régiója, hiszen az Utas és holdvilág legszebb fejezetei játszódnak itt” – olvasható Péterfy-Novák Éva és Péterfy Gergely frissen megjelent kötetének fülszövegében. Az Élni és enni Umbriában nemcsak különleges útinaplóként, albumként és szakácskönyvként működik, hanem a két „főszereplő” – Gergely és Évuka – mindennapjaiba is betekintést nyújt.

Hogy kerül egy magyar íróházaspár Todiba?

Milyenek ott az emberek, a városok, az ételek, és mitől szebb ez a vidék, mint más olasz tájak?

Többek között ezekről faggatta a szerzőket a Felhő Café Könyvek Kiadó vezetője, Varga Edit a Széchenyi fürdő Márványtermében.

Péterfy-Novák Éva, Péterfy Gergely
Élni és enni Umbriában
Felhő Café Könyvek, 2024, 205 oldal
-

Gyógyíthatatlan szerelem

Csípős novemberi hidegből érkeztünk meg a helyszínre, de a házigazdák mindent megtettek, hogy egy órára elrepítsenek minket a napsütötte Itáliába.

Olasz sajtokkal, szalámival, borral készültek a vendégeknek,

a kivetítőn pedig szebbnél szebb fotók váltották egymást nyáralkonyi fényben tündöklő dombvidékekről, templomokról, ínycsiklandó fogásokról és persze Péterfyékről.

-

Mielőtt még kezdetét vette volna a beszélgetés, beleshettünk kicsit a kulisszák mögé: egy rövid videó következett arról, hogyan készült az album – egyébként gyönyörű – nyitó- és záróképe. A felvételen a könyv egyik hőse (Gergely) már kényelmesen ül egy szalmabálán, miközben a másik főszereplőnk (Évuka) éppen megpróbálja kisebb-nagyobb sikerrel feltornázni magát mellé.

A vicces bevezető után Varga Edit elsőként arra volt kíváncsi, hogy honnan ered az Olaszország iránti rajongás, ami arra ösztönözte a házaspárt, hogy egy egész kötetet szenteljenek Umbriának. „Kamaszkorom óta nem tudtam kigyógyulni az Utas és holdvilágból” – mondta Péterfy, aki szerint egyértelműen Szerb Antal a ludas az Itália-imádatban.

Soha nem engedte el ugyanis a gondolatot, hogy egyszer majd azon a tájon fog élni, ahol Mihály bolyongott a regényben.

A Covid-időszakban aztán rájöttek, hogy tulajdonképpen bárhol tudnak dolgozni, ahol le lehet tenni egy laptopot, és van internet – miért ne próbálhatnák meg Olaszországban?

Mi is pontosan az Umbriai Magyar Köztársaság?

Arról, hogy végül miért éppen Todira esett a választásuk, egy-egy részletet is hallhattunk a szerzők előadásában. „2020 nyarán, a covid kellős közepén, a világvége-hangulat hónapjaiban Évuka egy reggel (még az ágyban hevertünk) az ölembe nyomta a laptopját, és a képernyőre bökött. – Ezt akarom…!” – állítja Gergely szólama.

Hamar kiderült azonban, hogy a másik főhősünk nem pont így emlékszik:

„egyrészt egyáltalán nem az ágyban voltunk, hanem a dolgozóban, amikor megmutattam Gergőnek az e-mailt, és nem is azt mondtam neki, amit szerinte mondtam, mert sose ejtenék ki a számon olyasmit, hogy »ezt akarom«.” Péterfy szerint izgalmas felismerés volt, hogy ugyanazokat az eseményeket mennyire eltérően idézik fel: ez élvezetes játékká tette a négykezes írást.

-

Varga következő kérdése arra vonatkozott, hogy milyenek Umbriában az emberek, és hogyan viszonyultak hozzájuk a költözés után. Péterfy-Novák elmesélte, hogy akkoriban kezdett el hobbiból vásznakat kenni – „nem festeni, kenni!” –, aztán amikor már nem lehetett lépni a nappaliban a festékektől, kitalálta, hogy kellene neki egy külön tárolóhelyiség. Egy utcabeli férfi éppen tudott egy üresen álló üzletről, másnap már meg is kapták a kulcsot, a tulajdonos pedig csak annyit mondott, hogy használják egészséggel.

„Ez Todi” – foglalta össze.

Péterfy hozzátette, hogy sok külföldi lakos van, írek, skótok, ausztrálok – és most már egyre több magyar is követi a példájukat. „Hirtelen az összes barátunk elkezdett minket nagyon szeretni, a gyerekek meg minden kamaszkori sérelmüket elfelejtették” – jegyezték meg viccesen, de az tény, hogy szívesen fogadnak vendégeket. A kezdeti tapogatózásból és az ismerősök kalauzolásából mára művészeti projekt lett: megalakult az Umbriai Magyar Köztársaság, melynek keretében a házaspár írótáborokat, illetve Utas és holdvilág tematikájú kirándulásokat szervez.

-

A túrára pedagógusok részére ösztöndíjas helyeket is biztosítanak a szintén általuk létrehívott Pro Arte Libera nonprofit civil szervezet jóvoltából, amely évente kétszer alkotói ösztöndíj-pályázatot is hirdet (erről bővebben itt írtunk).

„Umbria, az Umbria”

A beszélgetés végéhez közeledve a moderátor is felolvasott egy részletet, méghozzá a Folignót bemutató fejezetből. „Amikor Gergely azt javasolta, hogy nézzük meg Folignót, és ha már ott leszünk, keressük meg a kórházat, ahol Mihály eltöltötte azokat a bizonyos napjait, akkor bevallom, nem sok kedvem volt menni” – kezdi a könyvben Évuka, de aztán Gergely siet leszögezni, hogy „nyilvánvalóan elvette az eszét a sagrantinós kacsa. Merthogy egyáltalán nem így történt”.

-

És hogy miért varázslatosabb Umbria az összes olasz vidéknél?

Péterfy-Novák szerint Toscana például olyan, mintha géppel gyúrnánk tésztát. Finom, de ha ugyanazt megcsináljuk kézzel – még ha kicsit girbegurbára is sikerül –, százszor ízletesebb lesz. Az Umbria. „Ezen a vidéken az ember átértékeli az életét” – fogalmazott ugyanerről Péterfy.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Megbélyegzés, bullying, álszentség: a Péterfy házaspár alkotói ösztöndíja megosztotta az irodalmi életet

Pár napja indította el a Péterfy házaspár az Utas és holdvilág elnevezésű alkotói ösztöndíjat, máris óriási vihart kavart: hogy kerül a képbe az expolitikus Kóka János? Hogyan válik egy magánkezdeményezés politikai üggyé? 

...
Podcast

Ezt senki nem mondta – Péterfy-Novák Éva: Az írás gyógyít

Az Ezt senki nem mondta! című podcaston írók mesélnek szülővé válásuk örömeiről és nehézségeiről, valamint a gyerekvállalás és az alkotás kapcsolatáról. A nyolcadik epizód vendége Péterfy-Novák Éva volt.

...
Kritika

A lázadás és a nosztalgia regénye az Utas és holdvilág

Szerb Antal kultikus regénye, az Utas és holdvilág évtizedek óta töretlenül népszerű, de talán még sosem érződött olyan húsbavágónak, mint most, amikor a főszereplő, Mihály életválsága az egész világ válságává nőtte ki magát. Az olaszországi roadregény több mint nyolcvan évvel a megjelenése után aktuálisabbnak tűnik, mint valaha. Újraolvastuk az Utas és holdvilágot.

Olvass!
...
Beleolvasó

Olvass bele Fábián Janka új regényébe: izgalmas társasági élet alakul a szabadságharc utáni Balatonfüreden

Györöky Ilka és családja nem adja fel a reményt a szabadságharc utáni nehéz időkben sem.

...
Beleolvasó

A kártyavár összeomlik a családi titkok alatt – Olvass bele Kai Aareleid Kártyavárak című regényébe!

Egy család története a szovjet megszállás utáni Észtországban, ahogyan egy fiatal lány látta.

...
Beleolvasó

Umbria mindenki szívét elrabolja, aki szeret élni és enni – Olvass bele a Péterfy házaspár új könyvébe!

A Péterfy-házaspár könyve az olaszországi Umbria varázslatos tájaira kalauzolja az olvasót.

Kiemeltek
...
Nagy

Nosferatu egy ellopott adaptáció miatt jött létre, azóta pedig töretlenül népszerűek a vámpírok

Az első vámpír a film történetében egy illegális feldolgozásból jött létre. Azóta pedig a vámpír egy szupermetafora lett, a szexuális ébredéstől és elnyomástól kezdve egészen az idegenfóbiáig képviselik társadalmi problémáinkat. 

...
Nagy

Lovas Rozi: Egy családban gyakran előfordul, hogy improvizálni kell

A Véletlenül írtam egy könyvet mától a mozikban! A sajtóvetítés után Lovas Rozit kérdeztük az új családi filmről. 

...
Kritika

A Nobel-díjas Han Kang hőse némasággal lázad a világ erőszakos zűrzavara ellen

Elolvastuk a friss irodalmi Nobel-díjas magyarul nemrég megjelent regényét, az érzékeny és lírai Görög leckéket. 

A hét könyve
Kritika
A Nobel-díjas Han Kang hőse némasággal lázad a világ erőszakos zűrzavara ellen
...
Nagy

David Lynch, a különutas zseni: íróként is pont olyan titokzatos volt, mint rendezőként

Hogyan kapcsolódott David Lynch az irodalomhoz? Összefoglaltuk.