Néhány nappal ezelőtt a közismert íróházaspár tagjai, Péterfy Gergely és Péterfy-Novák Éva alkotói ösztöndíjat alapítottak Utas és holdvilág néven. A Facebook-bejegyzésben is megosztott ösztöndíjról annak honlapján lehet részletes információkat találni, de az biztos, hogy a Pro Arte Libera a terv szerint évente két Utas és holdvilág Alkotói Ösztöndíjat adományoz, márciusra és októberre az Umbriai Magyar Köztársaság Művészeti Projekt keretében.
Mit kell tudni az ösztöndíjról?
Az alkotói ösztöndíj célja, hogy a díjazott egy hónapon keresztül nyugodt körülmények között alkothasson, és ismerkedhessen az umbriai városok kultúrájával. Az ösztöndíj egy hónapra biztosítja a lakhatást, az oda- és visszautazás költségét, illetve 1000 euró költőpénzt.
Fontos kitétel, hogy az ösztöndíjra azok a magyar nyelven alkotó szerzők pályázhatnak, akiknek legalább egy, nem magánkiadásban megjelent szépirodalmi műve van, amely könyvkiadónál látott napvilágot, és kereskedelmi forgalomba került. A leendő ösztöndíjassal szemben támasztott további feltétel, hogy
nem részesül és nem részesült a Magyar Művészeti Akadémia vagy bármilyen, a NER-hez köthető szervezet, vagy (2018 decemberét követően) a Petőfi Irodalmi Múzeum ösztöndíjából.
A benyújtott pályázatokat a Pro Arte Libera “Utas és holdvilág” Alkotói Ösztöndíj kuratóriuma bírálja el, amelynek tagjai: Kuczogi Szilvia, Szabados Ágnes, Romhányi Ágnes, Szabó T. Anna, Dragomán György és Mészáros Sándor.
De miért verte ki ez többeknél is a biztosítékot?
A pályázat jó ötlet, ebben mindenki egyetért, kellenek az ehhez hasonló kezdeményezések és támogatások a kulturális szférában, az irodalmi szakmában. Ráadásul a saját pénzéből mindenki olyan címen és olyan feltételek mellett pályáztat, ahogy szeretne. Ennek ellenére a pályázati kiírás vitatott része a fent kiemelt kitétel, mely szerint csak olyan kaphatja meg az alkotáshoz szükséges ösztöndíjat, aki sem az MMA-tól, sem a PIM-től, sem más, NER-hez köthető szervezettől és intézménytől nem kap vagy kapott korábban támogatást. Többek szerint ez tovább mélyíti a hazai irodalomban azokat az árkokat, melyek már így is elég méretesek.
Kollár Árpád: A bullying a magyar irodalmi- és kulturális közeg anyanyelve
Önálló posztban reagált a hírre Kollár Árpád, – író, költő, az NKA Szépirodalmi Kollégiumának tagja, valamint a Pestext és a MISZJE igazgatója – aki, bár elismeri a kezdeményezést, úgy gondolja, hogy az abban megjelenő mintázat ismerős: a megbélyegzés. „Mégis, miért zavar néhány szó, néhány szúrás a kiírás szövegében? Azért, mert a mintázat ismerős:
megbélyegzi egy közösség az állami ösztöndíjakat elfogadó fiatalokat.
Ezt sokan nem látják, csupán annyit érzékelnek, hogy az ösztöndíj a maga szerény eszközeivel kompenzálni kívánja a létező versenyhátrányt.”
Kollár később saját költői indulása és a pályán töltött éveinek tapasztalata alapján vonja le a következtetést, mely szerint „a bullying a magyar kulturális közeg anyanyelve”. Úgy gondolja, kis energiabefektetéssel, gondosabb szövegezéssel megoldható lett volna, hogy a megbélyegző gesztus kimaradjon a pályázati felhívás szövegéből, úgy, hogy közben az eredeti cél sem sérült volna. Több eleganciát kér, és azt, hogy próbáljunk meg jobban vigyázni a fiatal alkotókra.
Jászberényi Sándor: Minden országnak olyan forradalmárai vannak, amilyet érdemel
Sokkal élesebben fogalmaz Jászberényi Sándor, író, aki szerint „az umbriai forradalmárok maguk a NER”. Bejegyzésében azt írja, hogy a házaspár tulajdonában álló Felhő Café Kft-nek valójában három tulajdonosa van: Péterfy-Novák Gergely, Péterfy-Novák Éva, és Varga Edit. Utóbbi Kóka Jánosnak a felesége, aki Jászberényi szerint azok közé a volt SZDSZ-es politikusok közé tartozik, akik rendkívül gyorsan kezdtek el közeledni a NER-hez a rendszer megszilárdulását követően. Bejegyzésében hozzáteszi, hogy Péterfyék nem említik, hogy miközben a NER ellen hangolnak, az saját cégükbe is bevásárolta magát.
Számára is hangsúlyos és szóvá is tett pont azt a kritérium, melynek megfelelve huszonéves fiatalok nem fogadhatnak el pénzt a NER-től, miközben szerinte a házaspár tagjai is abban ülnek.
A házaspár reagált Jászberényi posztjára
Mindenkinek van véleménye az ügyről
Van, aki szerint a saját pénzéből mindenki olyan ösztöndíjat hoz létre, amilyet szeretne, míg mások szerint sok tehetséges embert is kizárnak a fent már említett kitétellel. Vannak, akik nem is a konkrét problémára reagálnak, hanem arról szeretnének kulturált vitát folytatni,
hogyan vált a társadalom, és ezen belül az irodalmi élet is ilyen végletesen megosztottá.
FRISSÍTÉS: Péterfy Gergelyék el fognak gondolkodni
A Literán Vida Kamilla és Veréb Árnika fejtette ki véleményét az Utas és holdvilág alkotói ösztöndíj kiírásában foglalt követelményekről. A portál szerkesztői elküldték a publicisztikákat Péterfy Gergelynek, aki válaszában úgy fogalmazott:
„El fogunk gondolkodni, hogyan lehet a jövőben úgy megfogalmazni a kiírást, hogy senki olyat ne zárjunk ki belőle, aki méltó lenne rá.
Az idei pályázatra mindenki adja be a jelentkezését, aki szeretne eljönni!”