Edith Eva Eger: Magamat is és a magyarokat is általában nagyon jó túlélőnek tartom

Edith Eva Eger: Magamat is és a magyarokat is általában nagyon jó túlélőnek tartom

Ősszel jelenik meg Edith Eva Eger új könyve, Az ajándék - 12 életmentő lecke a Libri Kiadónál. Az itthon is sikeres A döntés című könyve után valami praktikusabbal állt elő, mert ezt sokan kérték tőle, mondja Eger a Nyugati tér blognak adott interjújában.

Valuska László | 2020. július 03. |

A döntésből kiderült, hogy Edith Eva Eger mindössze tizenhat éves volt, amikor a nácik megérkeztek szülővárosába, Kassára, és szüleivel, valamint egyik nővérével együtt marhavagonokban Auschwitzba deportálták. Édesanyját és édesapját már a táborban töltött első napon elvesztette, a hírhedt náci orvos, Joseph Mengele egy karlegyintéssel a gázkamrába küldte őket. Ő és nővére, Magda rengeteg érzelmi és fizikai megpróbáltatás után, de túlélték a borzalmakat és lehetőséget kaptak arra, hogy új életet kezdjenek. A döntést azért írta, mint a Könyves Magazinnak adott interjújából kiderül, hogy a dédunokái is tudják, mit cipelnek magukkal: 

"Szeretném, ha büszkék lennének arra, hogy a túlélők, és nem az áldozatok vére folyik bennünk. És el akartam mondani nekik azt is, hogyan tudják az életüket állandó ünneppé változtatni."

Edith eva eger
Az ajándék
Libri, 2020, 400 oldal

A döntés sokak számára vált nagyon fontos könyvvé az elmúlt években, "memoárjának legfőbb üzenete, hogy mindig van választásunk: múltbeli sebeink, veszteségeink ellenére is dönthetünk a lelki szabadság és a teljes élet mellett."

"Olyan könyvet írtam, ami hasznos lehet, amikor szomorú, depressziós, haragos vagy, és segít abban, hogy semmit se cipelj magaddal, ami nem bátorít, nem tesz hozzád."

A túlélők, és nem az áldozatok vére folyik bennünk - Könyves magazin

Fotó: Jordan Engle Miért döntött úgy, hogy könyvet ír az életéről? A magyar származású Edith Eva Eger fiatalkorában tehetséges balett-táncos volt, ám karrierje derékba tört, amikor családjával együtt Auschwitzba hurcolták. Szüleit elveszítette, ő azonban nővérével együtt túlélte a borzalmakat, és azóta klinikai pszichológusként segít másoknak a traumák feldolgozásban.

Az interjúban elmondja, hogy "a magyarok évszázadokon át szenvedtek a különböző megszállások alatt, de sosem adták fel", ezért a magyarokat és önmagát is nagy túlélőnek tartja. Eger Aushwitzot megjárva jött rá arra, hogy minél többet szenved valaki, annál erősebb lesz". Eger hozzáteszi, hogy "az élet pártján állok, az a célom, hogy a teljes egészemet uralni tudjam, és ne kelljen magamon kívül álló dolgokra hagyatkoznom ahhoz, hogy önmagam lehessek."

A túlélés lényege Eger szerint a belső dialógusunk, mert tudatosítani kell magunkban, hogy senki sem tud kívülről támogatni, 

"igazából te magad irányítod a gondolkodásodat, az érzéseidet és a viselkedésedet".

Edith Eva Eger: Mindenben van valamilyen ajándék - Könyves magazin

A döntés című könyve szerzője videóban üzent az olvasóknak - szerinte minden élethelyzetben meg kell látni a lehetőséget, és ez alól a mostani sem kivétel. „Remélem, hogy az így felszabadult időt fel lehet használni arra, hogy az ember megtalálja a belső békéjét, és mindenre lehetőségként tekintsen" - üzente videójában a karanténra utalva Edith Eva Eger.

Az interjú egyik kérdésére válaszolva a Black Lives Matter kérdéskörét is érinti: amikor 1949-ben Amerikába érkezett és egy gyárban kezdett dolgozni, az egyik mosdóra azt írták, hogy színeseknek. A náci Németország, a kommunista Szovjetunió után Amerikában szembesülnie kellett azzal, hogy az előítélet ott is él. Együtt vonult 1963-ban Martin Luther Kinggel, aki egyszer megölelte, és azt mondta neki, hogy túl kell jutniuk ezen. "Nem az vagyok, amit velem tettek. Egy teljesen új életet, új kezdetet adott nekem, a túlélőnek. Képessé váltam, hogy ne nyomjam el a múltam, így fölfedezhettem, hogy Auschwitz egy lehetőség volt, hogy megismerjem a szenvedésben rejlő üzenetet "

Viktor E. Frankl eddig kiadatlan könyvéről, ami szintén megjelenik magyarul, elmondta, hogy ő szabadította fel abból a koncentrációs táborból, ami a saját elméjében létezett.

Az interjúból az is kiderül, hogy dolgozik egy szakácskönyvön a lányával, sok-sok magyar receptet is megmutatnak az olvasóknak.

A teljes interjút itt lehet elolvasni>>

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Edith Eva Eger: Mindenben van valamilyen ajándék

A döntés című könyve szerzője videóban üzent az olvasóknak - szerinte minden élethelyzetben meg kell látni a lehetőséget, és ez alól a mostani sem kivétel.

...

A túlélők, és nem az áldozatok vére folyik bennünk

...

Mengele egy karlegyintéssel a gázkamrába küldte őket

Hírek
...

Most már az Amazonon múlik, mikor várható az új James Bond

...

Stephen King visszatért a X-re, csak hogy beszóljon Trumpnak

...

Jókai 200: Olvasd el az író eddig kiadatlan verseit

...

Ez a kutatás nagyban megváltoztatja, amit a halakról gondoltunk + 3 könyv

...

Szex a könyvekben: Sally Rooney felfedi a titkait

...

Kevin Spacey A brutalista sztárját is zaklatta?

Olvass!
...

Hogyan változik meg az életed, ha kávéházat nyitsz a háború utáni Bécsben?

Az osztrák író és színész regénye az 1966-as évek Bécsébe kalauzolja az olvasót.

...

„Harmincnégy évesen még mindig az anyja elismerésére és áldására várt” – ilyen a mérgező anya-lánya kapcsolat

Hogyan lehet felépülni abból, ha az anyánk nem jól szeretett? 

...

A gleccser sem áll a szerelem útjába a finn író-biológus könyvében – Olvass bele!

Inkeri Markkula író-biológus hőse az éghajlatváltozás következményeit tanulmányozza egy gyorsan olvadó gleccseren, amikor egy titokzatos férfival találkozik.

A hét könyve
Kritika
Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?
...

Jókai Mór 200: 6 érdekesség az íróról

Jókai Mór regényeit iskoláskorunk óta olvassuk, könyvei ott vannak minden családi könyvespolcon. Bár 200 éve született, írói hagyatékával ma is foglalkozunk.