Szabados Ági a megtakarításait egy álomba fektette, megnyitotta könyvesboltját

Szabados Ági a megtakarításait egy álomba fektette, megnyitotta könyvesboltját

Az RTL Klub Híradójának műsorvezetője, Szabados Ágnes évekkel ezelőtt kezdett el olvasásnépszerűsítéssel foglalkozni, november 16-án elindult a Libertine nevű kis könyvesboltja, illetve ugyanezen a néven a kiadója. A függetlenség áráról, az álomba történő befektetésről és a piaci szabályok felrúgásáról beszélgettünk Szabados Ágival.

Fotó: Valuska Gábor

Valuska László | 2020. november 18. |

A Margit-híd budai oldalán, a Trófea mellett nyitotta meg Szabados Ági Libertine névre keresztelt könyvesboltját. Az 1899-ben átadott szecessziós hangulatú Bruck-bérház nagy rajongója vagyok évtizedek óta: busszal vagy autóval mindig itt kanyarodtunk fel a hídra a nagyszüleimtől haza felé. Ez csak azért fontos, mert ez a keskeny kis ház számomra olyan volt, mint egy elhagyott szellemház. Az utcafrontról kis lépcsőn és miniteraszon megközelíthető lakás funkcióját sem értettem mindaddig, amíg meg nem látogattuk a Libertine-t a nyitás napján. A nyitás után egy órával már pörgött az élet: valaki a kanapén olvasott, jöttek Szabados ismerősei, akikkel közös szelfit készített, az olvasóközösségének tagjai is megjelentek, a háttérben meg zajlott a munka. 

A független kis könyvesboltoknak sehol a világon nem könnyű a helyzetük, pedig olyan romantikus téma, hogy annak idején Tom Hanks és Meg Ryan szerelmét is megnehezítette A szerelem hálójában című filmben a kicsi és a nagy csatája. Könyveket online vagy a nagy kereskedelmi láncokban vásárolnak az emberek, viszont a kötődést ki lehet alakítani a kisebbeknél is, és az erős influenszerek elérésével építkezni lehet. 

A vásárlóknak ugyanis még most is szükséges a személyesség, a bizalom és az a szakmai tudás, amivel az eladók segítenek az olvasónak megtalálni a következő könyvet. 

Arany létra és a Szerb Antal utca

A Libertine pici és szerethető. Kint egy kis terasz, bent egy nappali méretű szoba található. Konkrétan tényleg olyan, mint egy könyvmoly nappalija: bal oldalon egy fotel, egy kisebb könyvespolc, a falon fotó Szabó Magdáról, két instagramnyi üzenet, egy skicc Szabados Ágiról és egy archív kép a leégett könyvtárban válogató olvasókról. A polcon írógép. Az ablaknál a kis tökök mellett egy roxfortos könyvtámasz. Jobb oldalon fekete könyvespolc a földtől a plafonig tele könyvekkel, egy arany létra és egy aranybarna kanapé, valamint egy világtérkép, amin bejelölték Márquez, Murakami vagy Szerb Antal országát. Ezen az irodalmi térképen egyébként meglepően konfliktusmentes a világ. A kassza mögött kis konyha, egy Szerb Antal utcatábla. 

"Olvasóként állok itt. Nem vagyok irodalmár vagy szakértő, de mégis nagyon érdekel a könyvek világa"

 - mondja Szabados Ági, akit az ország az RTL Klub műsorvezetőjeként ismer, és aki saját bevallása szerint megőrül a könyvtárgytól. Mi alapvetően irodalom- és olvasásnépszerűsítő közösségépítőként ismerjük, és egyébként irodalomterapeuta is. Először elindította a Nincs Időm Olvasni Kihívást (NIOK): ez a harmincezres Facebook-csoport a közös olvasás szeretete miatt szerveződött, a tagok havi kihívásokat kapnak, adott témák mentén keresnek olvasnivalókat. A járvány előtti időkben rendszeresen tartottak találkozókat is. A NIOK-ra épült rá az olvasónapló, amellyel nyomon tudod követni az éves olvasmánylistádat, kommentárjaidat, kedvenc idézeteidet. Szabados Ági elvégezte a könyvmenedzser-képzést, ahol a könykiadói szakma legjobbjaitól tanult, és közben azt érezte, hogy ez sokkal jobban érdekli. Lassan két éve indította el a Lapozz a 99-re podcastsorozatát, aminek nem meglepő módon szintén az irodalom, az olvasás a központi témája. 

A Nagy Lépés: befektetés egy álomba

Szabados Ágnes tehát influenszer, vagyis hatással van sokak életére, és ez most két másik úton erősödik: kicsi és független könyvesboltot nyitott, illetve elindította könyvkiadóját is Peller Mariann első regényével. 

“Egy konyhai üzleti modellt készítettem, amiben segített a közgazdász párom, aki a dobozon kívül is tud gondolkodni”

- eleveníti fel az első lépéseket Szabados, aki az elmúlt fél évben céget alapított, kitalálta a könyvesbolt koncepcióját, kiadókkal tárgyalt és közben egy könyvet is kiadott. A sok kockázatra csak azt mondja, hogy most kellett megpróbálnia, mert az jobban zavarná, ha ezt a lehetőséget kihagyta volna: “A megtakarításaimat egy álomba fektettem”. 

Tavasszal kezdett azon gondolkodni, hogy szeretne egy könyvesboltot. Nyáron kezdett el a könyvkiadó indításán gondolkozni, aminek előzménye, hogy olvasónaplóját saját kiadásban adja ki. Évente négy cím kiadásával számol, az ötlettől a borítón át a marketingig mindenben szeretne benne lenni, így minden könyv megkapja tőle a kellő figyelmet.

 

A nyáron kérdezte meg Peller Mariann tévést, hogy nem írna-e könyvet, ha már “a spiritualitás az élete része, ezért hátha van benne egy történet is”. Később Szabados Ági szabadúszókkal vette körbe magát, és az akkor 80 százalékos állapotban lévő kéziratot még fejlesztették, megszerkesztették, közben megtanulta, hogy milyen “egy érzékeny szerzővel” dolgozni, de a végén Peller azt mondta, hogy “kifolyt belőle a történet, igazi spirituális élmény volt”. A végeredmény: a Végtelen kísértés című regény szerelmi történet, amit a fülszöveg szerint "átjár a spiritualitás, és amely megmutatja, mi is a karmikus összefonódáson alapuló szerelem". 

A másik friss kiadvány borítóján József Attila eredeti kézirata látható: ez az Időnyerő határidőnapló, "ami válogatott irodalmi szövegeken keresztül kalauzol el egy egész éven át tartó önismereti utazásra, miközben számos praktikus funkciója van, ami elősegíti a tudatos tervezést". 

A kiadói modell szerint a saját kiadású könyvei nem kerülnek be a nagy könyvkereskedelmi láncok polcaira, a nagy, 50-55 százalékos kereskedelmi árrést kiküszöbölendő kizárólag a boltjában vagy a webshopjában vásárolható meg. 

Hány könyvhöz tud kapcsolódni Szabados Ági?

“Én is szorongok egy több ezer négyzetméteres boltban” - és ez szerinte annak köszönhető, hogy iszonyatos túltermelés van, rengeteg cím jelenik meg és az olvasó el van veszve.

Szerinte a könyves influenszervilág is azért működik ennyire, mert segít tájékozódni az olvasóknak. “Itt csak annyi könyv van, amihez tudok még kapcsolódni” - teszi hozzá Szabados, akit az évek során sokszor kerestek meg kiadók, hogy 40-50 ezer forintért ajánlja a könyveiket, de ő mindig nemet mondott, mert csak olyan könyvekkel foglalkozott, amelyekbe beleszeretett. A Libertine ebből a szempontból is izgalmas kísérleti terep, hiszen “saját ízlésem alapján válogatok könyveket”. 

A saját ízlést a könyvespolcokon próbáltam megvizsgálni: megtalálhatók a 21. Század, a Libri-csoport, az Európa, a Bookline könyvei és egy-egy címmel a Magvető (Grecsó Krisztián: Vera) és a Cser Kiadó (Maja Lunde: A méhek története) is. A polcon találkoztam Kepes András, Rubik Ernő, Péterfy-Novák Éva, Szentesi Éva, Margaret Atwood, Carlos Ruíz Zafón, Háy János, Mucsi Zoltán, Paul Auster, Dezső András és Szabó Magda könyveivel is. A lista nem teljes, és folyamatosan bővül, de csak azzal, amit Szabados Ági megszeret.

Az árral szemben: a függetlenség ára

A Libertine-projekt legérdekesebb része ugyanis a függetlenség, ami a könyvpiacon elég speciális dolog, mert kevés olyan kereskedelmi szektor van, ami bizományosi alapon működik. 

Ez a látszólag szárazabb rész a cikkben fontos ahhoz, hogy megértsük, mennyire bevállalós dolog, amibe Szabados belekezdett. Szóval: a kiadó nem eladja, hanem átadja a könyvét a kereskedőnek, aki mondjuk bekér 1000 példányt egy címből. Eddig nem történt pénzmozgás, a kiadó a tulajdonát bizományba adta a kereskedőnek, és innentől abban bízhat csak, hogy a kereskedő jó helyre rakja ki a boltjában és el tudja adni. A nagy verseny miatt a jó helyekért, a kiemelésekért komoly pénzeket kell fizetni. Eltelik negyedév, a kereskedő elkészíti az elszámolást, a kiadó megkapja, hogy az adott kereskedő eladott 100 példányt. A 100 példány borítóra írt árából levonnak 50-55 százalékot és elutalják a fennmaradó összeget, valamint visszaküldik a 900 példányt, mert nem tudták eladni. A kereskedő nem vállal nagy kockázatot, a kiadó meg gondolkozhat azon, mit csináljon azzal a 900 példánnyal, amit három hónap után már nehezen lehet eladni. Oké, ez egy pesszimista szcenárió volt, hogy érzékeltetni tudjam, mi ebben a szívás.

Ezzel szemben Szabados Ági nem bizományba veszi át a könyveket, hanem megvásárolja. Egy-egy címből 3-5 darabot vesz, és ezt adja tovább. Azt mondja, hogy ez indulásnál nagy költség, de ez a függetlensége ára. Ez azt jelenti, hogy kereskedőként ő kockáztat és a kiadó nem, viszont ezért lesz szuperfontos a könyvesbolt és az üzleti modell tételmondata:

“Azt fogom megvenni, amiben hiszek”.

Mert ha valamelyik könyvbe beleszeret, akkor abból lehet, hogy nemcsak 3-5 példányt fog eladni, hanem sokkal többet, mert influenszerként hat a követőire, a NIOK-közösségre. Vagyis a személyes márkaépítés visszahathat az eladásokra is. (Pontatlan a példa, de Amerikában Oprah Winfrey könyvklubja nemcsak egy könyv életét, hanem egy íróét is meg tudja változtatni, annyira erős marketingeszköz, ha egy influenszer beleszeret egy könyvbe és még kommunikációs csatornái is vannak hozzá).

Szabados Ági édesanyja kalauz, édesapja mozdonyvezető, így a vállalkozói pálya elég messze esett tőle, de belevágott. A járvány idején a könyveladások a TÁRKI felmérése szerint 20-30 százalékkal estek vissza, az online kereskedelem sokkal hangsúlyosabb lett. Szabados kockáztat, de ennek a személyes történetnek pont azért lehet sikere, mert fenntarthatónak látszik ekkora méretben: egy erős és létező közösséget épített, hatékonyak a kommunikációs csatornái, a boltnak normális a mérete. Ide eleve csak akkor térsz be, ha tudsz a titkos könyvesboltról, mert az utcáról még nem nagyon látszik, és ha Szabados valamelyik platformjáról egyszer eljössz ide, akkor az elköteleződésed miatt biztosan vásárolni fogsz. Hosszú távon érdekes, milyen gyorsan és mennyi új cím kerülhet a rendszerbe, illetve az is, hogy például a NIOK működésére hogyan hat vissza ez a könyvesbolt.

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Szabados Ági aranylétrás könyvesboltot nyit!

...
Összekötve

Szabados Ági: Aki szeret olvasni, az most nem tud unatkozni - Összekötve

Szabados Ági a zsűritagként szerzett tapasztalatai mellett mesélt a NIOK-ról, a jelenlegi helyzet mindennapjairól, az olvasói attitűdről és arról is, mit jelent számára egy jó könyv.

...
Nagy

Az élet legfontosabb kérdései – Szabados Ágnes

Legjobb Könyvek Nőknek

Az egyik legnagyobb ajándék, amit egy nő kaphat, az olvasás élménye. A kifejezetten nők számára írt könyvek óriási forrást jelentenek az önismeret, az inspiráció és az élet különböző aspektusainak megértéséhez. A "legjobb női könyvek" kifejezés mögött olyan könyvek gazdag és változatos könyvtára húzódik meg, amelyek megérintik a női lélek mélységeit, és arra inspirálnak bennünket, hogy a önmagunk legjobb verzióját hozzuk elő.

Rengeteg mű ebben a témában például egyedülálló utazásra visz minket az identitás és az önkifejezés világába. Több könyv pedig egy olyan nő történetét mesélik el, aki a világ különböző részein újra felfedezi önmagát. A legjobb női könyvek azok, amelyek képesek bemutatni a nők tapasztalatainak sokszínűségét és összetettségét, ugyanakkor inspiráló és megnyugtató üzeneteket közvetítenek. Az ilyen könyvek lehetnek regények, memoárok, pszichológiai kötetek vagy önismereti útikönyvek, amelyek mind hozzájárulnak a nők életének mélyebb megértéséhez és gazdagításához. E könyvek olvasásával a nők sokat tanulhatnak önmagukról, kapcsolataikról és a világról. Megérthetik saját érzéseiket, vágyaikat és álmaikat, és megerősödhetnek abban a tudatban, hogy nincsenek egyedül az útjukon. A legjobb könyveket nemcsak élvezetes olvasni, hanem életünk társává válnak, és segítenek abban, hogy a legjobbat hozzuk ki magunkból és a világból.

Életünk során számos nehézséggel és döntéssel szembesülünk, és gyakran nehéz megérteni önmagunkat és a bennünket vezérlő érzelmeket. Ezért fontos, hogy olyan könyveket olvassunk, amelyek segítenek jobban megismerni önmagunkat. Ezek a könyvek segíthetnek feltárni olyan belső gondolatokat, érzéseket és vágyakat, amelyeket nem mindig könnyű szavakkal kifejezni. Ha jobban megértjük önmagunkat, képessé válunk arra, hogy hatékonyabban kezeljük az élet kihívásait, erősítsük a másokkal való kapcsolatainkat, és valóban teljes életet éljünk. Ezek a könyvek lehetővé teszik számunkra, hogy mélyebb szinten kapcsolódjunk saját érzéseinkhez és tapasztalatainkhoz, így segítve, hogy valóban tartalmas és boldog életet éljünk.


Finy Petra: Akkor is

A 40 éves Sára tanárnő történetét meséli el. Két gyerek, kiszámítható munka, tökéletes házasság - legalábbis a főhősnő ezt hitte. Ám egy nap a férje összecsomagol. A főhősnő sokféle érdekeltségű nő: egy túlérzékeny anya, két koraérett gyerek, barátok, akik egyben kollégák is, egy mogorva szomszéd és egy férfi, aki kómában fekszik a kórházban, és soha nem beszélt vele, csak könyveket olvasott neki. A regény stílusa könnyed, helyenként nagyon fanyar és őszinte, annak ellenére, hogy egy nehéz sorsú nő sorsát ábrázolja. Kötelező darab a könyvespolcra!


Gurubi Ágnes: Szív utcájában

A történet a nagymama életének krónikája körül forog, de a regény narrátora nem teljesen a szerző. Ági laza határvonalat húz a valóság és a fikció között, és nemcsak saját családi történetével szembesül, hanem több generáció tükre is. A fő motívum egy zsidó család menekülése és az azt követő események, de ez nem holokausztregény, hiszen egy anya és lánya felnőtté válásának története származástól függetlenül érvényes.


Tompa Andrea: Haza

Főhőse olyan útra indul, amely nemcsak az otthon és a haza fogalmát tárja fel, hanem közelebb hozza őt önmagához is. A regény cselekmény helyett inkább a főhős belső útját írja le, amelyet életének és döntései megértése utal. A regényben egy nagyon találó gondolat is helyet kapott: „Elmenni lehet, de visszatérés nincs. Nincs visszatérés tehát, csak a kudarc tér vissza.” Ezek a szavak kiterjeszthetők az élet egészére. Az emberek nem tudják megváltoztatni múltbeli döntéseiket, ezért az elfogadás és a megbékélés az idő előrehaladtával egyre fontosabbá válik. Tompa Andrea regénye tehát nemcsak az otthon és a haza fogalmát járja körül, hanem a sors és a saját döntések elfogadását, valamint a visszafordíthatatlan idővel való megbékélést is. A főhősnő ezen utazása arra ösztönzi az olvasót, hogy elgondolkodjon saját életének kihívásain, és azon, hogyan lehet elfogadni azt, amin már nem lehet változtatni.


Bakos Gyöngyi: Nyolcszáz utcán járva

A regényként olvasható novellagyűjtemény egy filmkritikus önismereti, kalandos, apátlan és bátor, őszinte szexualitással teli utazása. Az olvasót nem egy, hanem több útra is elviszi, helyszínek, emberek és események váltják egymást. A szövegben a stroboszkópikusan felvillanó események mögött egy fiatal nő benyomásai, reflexiói és belső monológjai állnak, értelmezve a vadul galoppozó eseményeket.


Péntek Orsolya: Hóesés Rómában

Két nő sorsa tárul fel 1951 és 2020 között. Ebben a regényben a főszereplők alig ejtenek ki egy szót. A szavak önmagukban nem elegendőek érzéseik megértéséhez vagy közvetítéséhez. A lírai képek és benyomások azonban értelmezik az eseményeket, bár nem a megszokott racionális módon. Péntek Orsolya könyvében a hallgatag és zárkózott szereplők helyett az utcák, a tájak, sőt a kanálra ragadt lekvár íze is mesél. A regény nemcsak mesél, hanem az érzelmek és benyomások kifinomult leírásán keresztül mélyen belemerül a két nő életébe és belső világába.


Virginia Woolf: Egy saját szoba

Az irodalmi világban élő nők helyzetét elemzi a 20. század elején, kifejtve, hogy mire van szüksége a nőknek a szellemi függetlenséghez és a művészi kifejezéshez. A könyv filozofikus és történelmi utalásokkal gazdagított, ráadásul üde színfoltja az akkoriban férfiak uralta irodalmi világnak.


Chimamanda Ngozi Adichie: Mindannyian feministák vagyunk

Esszéje egy rövid, mégis hatásos mű, amely a feminizmus modern értelmezését tárgyalja, arra ösztönözve olvasóit, hogy gondolkodjanak el a nemek közötti egyenlőség fontosságán és a társadalmi szerepek átalakításának szükségességén. Adichie éleslátása és közvetlen stílusa révén képes megragadni az olvasó figyelmét, és arra készteti, hogy újragondolja a nemi szerepekkel kapcsolatos saját előítéleteit.



Margaret Atwood: A Szolgálólány meséje

Olyan jövőképet fest, ahol a nők szabadságát drasztikusan korlátozzák, és szinte teljesen az uralkodó rendszer kiszolgálóivá válnak. Atwood mélyreható karakterábrázolása és a társadalomkritikai elemek ötvözete izgalmas olvasmányt biztosít, amely elgondolkodtatja az olvasót a jelenkor társadalmi dinamikáiról és a szabadság értékéről.



Maya Angelou: Én tudom, miért szabad a madár a kalitkában

Maya Angelou önéletrajzi műve egy erőteljes és megindító történet az önazonosság kereséséről, a rasszizmus és a nemi megkülönböztetés legyőzéséről. Angelou lírai prózája és őszinte hangvételű elbeszélése a személyes küzdelmek és győzelmek univerzális történetévé varázsolja a könyvet.


A legjobb könyvek nőknek különböző perspektívákból közelítik meg a női tapasztalatokat, és kiváló olvasmányt nyújtanak azok számára, akik mélyebb betekintést szeretnének nyerni a hölgyek életét érintő kihívásokba és győzelmekbe. Minden mű más és más stílusban és hangnemben szólal meg, de közös bennük a mély emberi érzések és társadalmi kérdések iránti elkötelezettség.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

...
Zöld

A szerzetes, aki megalkotta a középkori Google Earth-öt

Fra Mauro, a velencei laikus testvér az addigi történelem legrészletesebb térképét készítette el az 1450-es években. Csettintenének rá a Google Earth tervezői is.

...
Zöld

Vajon tudod a választ 3 egyszerű kérdésre a pedofíliáról és a gyerekek elleni erőszakról?

A cikkben könyveket is találsz a Hintalovon ajánlásával!

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Miért hasonlítanak a roma mesék a kortárs versekre?

Hogyan mozgatnak meg egy kortárs költőt a roma mesék? Miben fedez fel hasonlóságot az archaikus történetek és generációja meghatározó irodalmi témái között? És miképpen válik a mesékből költészet? Veszprémi Szilveszter cikkében a Vijjogók munkacímű verseskötetéről mesél.

...
Nagy

Mit szeretnek az emberek a kihalt Balatonban? Ebből az albumból megtudod

Bartha Dorka kötete a Balaton-part eltűnőben lévő épített örökségét és múlhatatlanságát mutatja meg. A történész-újságíró szerzővel egy nyikorgós Csepel bringáról, fotózásról, történetek utáni kutatásról, illetve a déli part felfedezetlen értékeiről beszélgettünk.

...
Nagy

Milyen apa volt Hemingway?

A Nobel-díjas Ernest Hemingwaynek Papa volt a beceneve. De vajon hogy osztotta be az idejét, ha az írás és az apai teendők között kellett választania?

...
Nagy

Orsós Julianna: Mariella Mehr erőt kovácsolt a szenvedéséből [ROMA IRODALOM]

A Nemzetközi Roma Nap alkalmából írók és kutatók ajánlanak olvasmányokat a roma irodalomból, melyek reflektálnak a reprezentáció kérdéseire is. Orsós Julianna Mariella Mehr regényét választotta.

...
Kritika

„A rendszerek változnak, a cigánypolitikájuk nem” – Zsigó Jenő a Tények és tanúk sorozatban

Zsigó Jenő a magyarországi cigány mozgalom egyik legkiemelkedőbb alakjaként évtizedeken át dolgozott a hazai közéletben. Életinterjú-kötetén keresztül egy elkötelezett, soha meg nem alkuvó ember munkásságát ismerjük meg.

...
Nagy

Ayhan Gökhan: A fal című regényben a kívülállóság markánsan képviselteti magát [ROMA IRODALOM]

A Nemzetközi Roma Nap alkalmából írók és kutatók ajánlanak olvasmányokat a roma irodalomból, melyek reflektálnak a reprezentáció kérdéseire is. Ayhan Gökhan Marlen Haushofer egyik regényéről írt.

...

Ezt senki nem mondta – Szabó T. Anna és Dragomán György: Azt terveztük, hogy szabad gyerekeket fogunk nevelni

...

Kemény Lili: Az életemet nem különösebben tartom érdekesnek

...

Ezt senki nem mondta – Dr. Benkovics Júlia: Mi történik a nőgyógyásszal, amikor terhes lesz?

A hét könyve
Kritika
A Kovács ikrek fergeteges családregénye sokkal többről szól, mint beszűkült parasztokról
...
Nagy

Mivel pörgeti fel egy mentalista Camilla Läckberg új szektás krimijét?

A pszichológiát és a sötét rejtélyt kiválóan ötvöző krimi, A doboz után a héten került a boltokba A szekta, Läckberg és Fexeus közös regénytrilógiájának második része. Ez alkalomból beszélgettünk a szerzőpárossal.

Hírek
...
Így döntöttek ők

Nyáry Krisztián: Eszeveszett szerelem változtatta meg az életét

...
Hírek

Salman Rushdie ezt az álmot látta két nappal a merénylete előtt

...
Szórakozás

Így énekel Timothée Chalamet az új Dylan-életrajzi filmben (videó)

...
Zöld

5 könyv, amit olvass el, ha mindig ugyanúgy végződnek a párkapcsolataid

...
Hírek

Sophie Kinsella a rák egyik legagresszívabb formájával küzd

...
Gyerekirodalom

Tarolt az apa a TikTokon, aki telefon helyett könyvet adott a gyereke kezébe

...
Gyerekirodalom

Hogyan lehet elmagyarázni egy gyereknek, hogy mi a háború?

...
Nagy

5 dolog, amit nem tudtál a Száz év magányról

...
Szórakozás

Neil Gaiman: Vége a sorozatok aranykorának