- Magyar elmondta, hogy régen gondolkodott már a Facebook-bejegyzései tartalmán, de nem írhatta meg őket, míg Varga pozícióban volt.
- Szoros szállal kötődik a jobboldalhoz, Mádl Ferenc a keresztapja volt, Gulyás Gergely jó barátja, akivel 2002-ben Orbán mögött ültek a TF-en tartott beszédén.
- Magyar befelé mindig is kritikus volt, ezt tudták is róla. Az utolsó lökést Novák és Varga hétvégi lemondása adta neki. „Csak szép lassan elértünk egy olyan szintre, hogy azt gondolom, hogy ugyan sok minden jó irányba megy az országban, de ennek ellenére ki kell mondanom, hogy ez így nem mehet tovább.
Ha nem akarjuk, hogy a gyerekeink egy családi részvénytársaságban nőjenek fel, akkor változtatni kell.”
- Vargával bíztak benne, hogy jöhet a Fideszben egy új generáció, ami idővel átveszi az irányítást. Szerinte Varga azért lépett be a kormányba, mert Gulyás Gergely felkérte.
- Nem tudja, hogy indult a kegyelmi ügy (azóta Novákhoz közeli források megszellőztették, hogy Balog Zoltán lobbizott K. Endre kegyelméért - a szerk.), de felháborította, ahogy a Rogán-irányította jobboldali sajtó bánt Novákkal, például, ahogy Bayer Zsolt írt az elnökről. „Nekem nagyon árulkodó volt a hallgatás a botrány kirobbanása után, mindig vannak válaszok, a legritkább esetben fordul elő, hogy hallgatnak. Nyilván kényszerpályára állították a köztársasági elnököt. Mindenki tudja, hogy Rogán Antal irányítja a kormányzati kommunikációt, szerintem ezt ő se tagadja.
Az utolsó miniszteri MTI-közleményt is Rogán Antal hagyja jóvá, talán egy-két miniszter kivétel csak ez alól, mint például Gulyás vagy Szijjártó.”
- Magyar úgy tudja, Rogánék ötlete volt, hogy az elnök ne szólaljon meg, majd Orbán előállt az alkotmánymódosítással, és hagyták, hogy Novák elvigye a balhét.
- Azt már csütörtökön lehetett tudni, hogy a kormány méri a közvéleményt. Ezeket a méréseket Rogán rendeli meg, az eredményeket is ő látja először.
- Velük is megtörtént, hogy nem engedték őket nyilatkozni, például a hitelből vásárolt budai ingatlanjukról. A vásárlásról csak Orbán, Rogán és Gulyás Gergely tudott: „A Blikk aztán ezt megírta, felmerül az emberben, honnan került a Blikkhez a hír, mire mi azt az ukázt kaptuk Rogánéktól, hogy nem kommunikálunk az ügyben és kész, pedig egy normálisan indokolható ingatlanügy volt. Semmilyen ügy nem lett volna, ha ezt mi elmondhatjuk. Elég kemény katonai rend volt, az van, amit Rogán Antal mond.”
Ezután derült ki Rogán ingatlanügye, ami emiatt nem szólt akkorát.
- Nem gondolja, hogy leszámolás lenne a háttérben. Az viszont igaz, hogy Orbán potenciális utódai (Gulyás, Szijjártó, Novák, Varga) közül kettő most kiesett, és ha azt nézi, ki az, akinek nincsenek kétes ügyei, még inkább szűkül a kör. Szerinte Lázár most nincs ebben a körben.
- Általában gondatlanságból elkövetett bűncselekmények elkövetői kapnak kegyelmet. Viszont egy ilyen érzékeny ügyben szerinte történnie kell egyeztetésnek a fideszes vezetéssel. Budaházy esetében konkrétan tudja, hogy ez megtörtént.
- A válásukkor is nyomást gyakoroltak rá a kormányzattól, hogy ne legyen balhé.
- A Fidesz belső körébe szerinte jelenleg a következők tartoznak: Rogán, Gulyás, Orbán Balázs és Nagy Márton.
- Szerinte Varga soha nem akart miniszter vagy államtitkár lenni, és a visszavonulást nem is kudarcként éli meg, hanem hogy végre több időt tölthet a gyerekeivel.
- Magyar szerint a bevándorlás valós probléma, de ami erre ráépült Orbán alatt, az neki is sok: „Nekem ezek a plakátok nem voltak szimpatikusak, de nem is én nyertem választásokat, hanem ez a kommunikációs csapat. A saját hatalomtechnikai szempontjukból jól csinálják.
A politika arról szól, hogy akkor tudjuk megvalósítani a programunkat, ha hatalmon vagyunk. Ez mindenhol így megy.”
- Azt többször hangsúlyozta, hogy a Fidesz egy nagy politikai gépezet, viszont a pártban szerinte sokan becsületes emberek, akik tényleg a hazájukat akarják szolgálni – és persze vannak, akiknek ez nem fontos.
- „Komolyan gondoltam, hogy a legnagyobb ellensége a magyar embereknek az apátia, és a jobboldalon is ezt érzem, tudjuk, hogy nem minden működik jól, de végül is jó irányba haladnak a dolgok. De ha tudjuk, hogy a fél ország pár család kezén van, akkor hová akarunk még hátrálni?
Nem a jogállam meg a demokrácia a lényeg, hanem hogy nem normális, hogy pár család kezén van az ország fele.
- „Ha megyek Budapesten, és megkérdezi az egyik gyerekem az autóban, hogy ez a szálloda kié, és megmondom, akkor a harmadik előtt már szólok előre, hogy ne kérdezze meg, mert ugyanazé. És ezek csak a szállodák. Mindegy, hogy ez jogszerűen alakult-e ki vagy sem, de ez nekem nem tetszik.”
- Két-három éve került be csak abba a körbe, hogy Tiborcz Istvánnal is találkozott személyesen, korábban nem volt rálátása ezekre az ügyekre. Szerinte megmagyarázhatatlan, hogy a miniszterelnök családja így meggazdagodhat.
- A hírre, hogy mérik Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter népszerűségét, azt mondta, hogy mivel ő Habony Árpád embere, ezért Rogán embere. És ha ő lenne a köztársasági elnök, az felvet kérdéseket.
- Szerinte vannak olyan fideszes politikusok, akik már nem akarták a sokadik kétharmadot, mert nem tesz jót a Fidesznek. Viszont az ellenzék annyira alkalmatlan a saját szerepe betöltésére, hogy hiába nem stabil a rendszer belülről, választáson nehezen váltható le.
- Amikor az interjú vége felé Gulyás Márton megkérdezte, Magyar fél-e, ő azt válaszolta: „Ha én lennék Rogán Antal, nagyon vigyáznék, hogy Magyar Péternek haja szála se görbüljön”. Szerinte lesznek még ügyek, amik felrázzák a közvéleményt.
Az interjút itt tudod megnézni. Az Orbán-rendszer működéséről a következő köteteket ajánljuk:
Tilo Schabert: Boston Politics
Az MCC Press és az Alapjogokért Központ gondozásában magyarul először megjelenő Boston Politics az ún. kreatív hatalomgyakorlást tanulmányozza Kevin White példáján keresztül, aki 1968 és 1984 között volt Boston polgármestere. White arról híresült el, hogy a demokratikus intézményi kereteken és rendszeren belül legteljesebben megvalósítható autokrata módon kormányzott, de közben hozzájárult a város felvirágzásához és a maffiát is kezelte. A kötet fülszövege úgy jellemzi a könyvet, mint ami “jó kiindulópont lehet az Orbán Viktor fémjelezte politikai kormányzás megértéséhez.” A kötet bemutatójáról itt írtunk.
Mi köze egy hetvenes évekbeli bostoni polgármesternek korunk Magyarországához? Miért a maffiával való kapcsolat a példa a politikai kreativitásra? Mit jelent, ha egy politikus fluid? Megjelent magyarul az Orbán Viktor titkos politikai Bibliájaként elhíresült Boston Politics - A kreatív hatalomgyakorlás művészete című könyv, a bemutatón jártunk.
Körösényi András, Illés Gábor, Gyulai Attila: Az Orbán-rezsim - A plebiszciter vezérdemokrácia elmélete és gyakorlata
A könyv a Routledge kiadónál 2020 májusában The Orbán Regime: Plebiscitary Leader Democracy in the Making címmel megjelent munka javított és aktualizált, egy-egy vonatkozásban kis mértékben bővített magyar nyelvű változata. A változtatásoknál, amelyek a könyv koncepcióját és fogalmi keretét nem érintik, a szerzők három szempontot tartottak szem előtt. Először is, figyelembe vették a magyar olvasók gazdagabb kontextuális tudását, így a feldolgozott empirikus eseteket ennek megfelelően bővítették. Másodszor, kitértek a korábbi változat megírása óta történtekre, különösen a koronavírus-járvány politikai kezelésére. Harmadszor, az elsősorban külföldi olvasók számára írt angol nyelvű könyvhöz képest bővebben reflektáltak a témához kapcsolódó hazai szakirodalomra.
Rényi Pál Dániel: Győzelmi kényszer - Futball és hatalom Orbán világában
Orbán Viktor a személyes hobbijára költ milliárdokat - hangzik a gyakori vád. A szintén focista múltú Rényi Pál Dániel, a 444 újságírója viszont megfordította az ok-okozati kapcsolatot: rendhagyó és izgalmas portréjában a foci felől bontja ki Orbán politikai fejlődéstörténetét. Hogyan lesz a kisfiúból, aki a Don-kanyart megjárt nagyapjával nézi a meccseket, focista, katona, majd szakkollégista, aki a bibós focicsapatával megalapítja a rendszerváltás utáni legmeghatározóbb pártot? Miben voltak mindig mások a bibós-fideszes fiúk, mint az ellenfeleik? Egyáltalán, létezik ebben a rendszerben olyan, hogy valaki nem ellenfél? A gazdag forrásanyagból építkező Győzelmi kényszer - Futball és hatalom Orbán világában a hét könyve lett nálunk, interjúnkat a szerzővel itt olvashatod.
A könyv, ami még Orbán Viktort is érdekli - legalább is erről tanúskodik, hogy a Győzelmi kényszerből a megjelenésekor bekértek egy példányt a Karmelitába. Rényi Pál Dániel izgalmas és rendhagyó portréjában Orbán fejlődéstörténetét a focista motivációk és az öltözőkultúra felől bontja ki. Interjú.
Stefano Bottoni: A hatalom megszállottja - Orbán Viktor Magyarországa
Ez a könyv Magyarország utolsó négy évtizedét mutatja be Orbán Viktor életrajzán keresztül, aki mindenki másnál mélyebb nyomot hagyott a jelenkori magyar történelmen. 1989 óta Magyarország egyedi pályát futott be Közép-Európában: egy tökéletlenül működő, de teljes értékű demokráciát cserélt le egy folyamatosan radikalizálódó, tekintélyelvű rendszerre. Ez a mű nemcsak összehasonlító történelmi elemzés, hanem számvetés és látlelet Orbán Viktor rendszeréről és mindannyiunk felelősségéről.
G. Fodor Gábor: Az Orbán-szabály
„Az Orbán-szabály címmel tavaly jelent meg G. Fodor Gábor könyve Orbán Viktorról, a politikai termékről. A könyv vállalása nem kisebb, mint egy kanonizálható történetet bevezetni a közös gondolkodásba, olyan állítást tenni, amely Orbán konyhájából kiindulva, vagyis nagyon közelről mesél el egy rendszert. Milyennek látszik jobboldalról, az Orbán-csapat tagjának nézőpontjából a vezető? Miért volt szükséges a nyelv elfoglalása az Orbán-rendszernek és miért kellett ehhez a közösségi oldalakat, a közmédiát és a nyilvánosság tereit, vagyis a teljes kommunikációt elfoglalni? Az Orbán-szabály lépésről-lépésre magyarázza meg Orbán döntéseit, igyekszik narratívát építeni, sőt szótárat is ad a korszak megértéséhez. Az más kérdés, hogy kritikátlansága, szándékosan el nem mesélt történetei nélkül kísérletet sem tett rá a szerző, hogy egy kerek történetet mutasson, pedig az olvasók megérdemelték volna”, írtuk a kötetről cikkünkben.
Az Orbán-szabály címmel tavaly jelent meg G. Fodor Gábor könyve Orbán Viktorról, a politikai termékről. Lépésről-lépésre magyarázza meg Orbán döntéseit, igyekszik narratívát építeni, sőt szótárat is ad a korszak megértéséhez.