Az olvasók országa című sorozatunkban a választások előtt könyvek segítségével igyekszünk válaszokat találni az aktuális hazai közéleti kérdésekre. Érdekel minket az is, hogy a hazai szerzők hogyan látják irodalom és közélet kapcsolatát, de nem aktuál- és pártpolitikai törésvonalak mentén, hanem eggyel általánosabb nézőpontból, ezért összeállítottunk és elküldtünk nekik egy kérdéssort. A beérkezett válaszokat a következő hetekben megosztjuk a Könyves Magazinon. (Eddig Gurubi Ágnes, Nyáry Krisztián, Kukorelly Endre, Czakó Zsófia, Lackfi János, Fehér Renátó, Erdős Virág és Vida Kamilla gondolatait olvashattátok.)
Az olvasók országa című tematikus sorozatunk könyvek segítségével igyekszik körbejárni a legaktuálisabb közéleti kérdéseket a választások előtt. Interjúk, podcastek, recenziók, beszámolók, beleolvasók sorával hozunk képbe, mert hisszük, hogy a széleskörű tájékozódás is segít építeni a társadalmunkat. A sorozat többi cikkét itt találod.
Szerinted melyik a legfontosabb közéleti vers, miért?
Nem fontosak. Ventilálásra szolgálnak. A közéletnek legkevesebb két része van, és egy közéleti vers a közéletnek arra a részére van hatással, amelyik a másik ellen hergeli magát. A Majomország mindig aktuális. Minden országban aktuális.
Számodra ki tiszteletreméltó/példaértékű politikai gondolkodó/filozófus a történelemből, és miért?
José Mujica, IX. Ráma, és az izlandi miniszterelnök, aki a válság évében elküldte a népét halászni. A jó uralkodó szomorú, mert tudja, nem lehet jól uralkodni. Szerettem még a feliratot egy belgrádi gyorsétterem falán: baszd meg a hamburgert, egyél babot! Minél többet tudsz, annál kevesebbet értesz, mondta Lao-ce.
Mit ajánlanál a magyar állampolgároknak olvasni a választásokra készülve?
Használati utasítást bármilyen konyhai robotgéphez.
Melyik könyv elolvasását ajánlanád/tennéd kötelezővé a legfőbb politikai döntéshozók számára, és miért?
Hiába olvassa el, ha nem érti vagy nem érdeke érteni. Azt hallottam a városban, hogy a miniszterelnöknek van egy napja a héten, amikor olvas. Azt is hallottam, hogy többnyire a politikáról olvas, magáról olvas, a hatalomról olvas. Úgy tűnik, érti is.
Melyik fikciós állami/politikai rendszerben élnél szívesen, és miért?
Szívesen kipróbálnám a Nemzeti Együttműködés Rendszerét, ha létezne.