Nyáron talán még azok is szívesebben olvasnak fantasy irodalmat, akik egyébként nem tartoznak a zsáner rajongói közé. Ajánlunk néhány újdonságot, illetve újra megjelent kötetet, amelyek tökéletes olvasmányok strandra, hosszú vonatutakra vagy csak úgy.
Olvashatsz rendhagyó szerkezetű regényt Marabutól, megismerheted Tolkien mitológiájának bevezető történeteit, sötét romantasy-világokba juthatsz el, de arra is van ötletünk, mit olvass, ha elég volt a véres háborúkból és a romantikus jelenetekből.
J. R. R. Tolkien: Elveszett mesék könyve I.
J.R.R. Tolkien – akinek életéről képregényt is adtak ki – több mint 50 éven keresztül folyamatosan bővítette és javította saját mitológiai rendszerét. A mítosz-ciklus legismertebb darabjai – A Gyűrűk Ura, A hobbit és a posztumusz szerkesztett, A szilmarilok című gyűjtemény – mellett számos történetet tett elérhetővé az író fia és hagyatékának gondozója, Christopher Tolkien.
Az Elveszett Mesék Könyve I. 1984-ben jelent meg, és A szilmarilok mitológiaciklus legelső elbeszélésének bevezető történeteit tartalmazza. Szerepel benne a világ teremtése, a valák cselekedetei, a tündék ébredése, legnagyobb alkotásaik születése és Melko pusztító lázadása is. A magyar fordítást Tandori Dezső készítette.
Keri Lake: Anathema
Keri Lake nevét a sötét romantasy-k rajongói a Nocticadia című kötet miatt ismerik. Új könysorozata, ami a 21. Század Kiadó gondozásában fog megjelenni magyarul, egy elátkozott erdőben játszódik. A falubeliek csak Elemésztő erdőknek hívják a helyet, mert amit az erdő elvesz, azt soha nem adja vissza.
Ide csak a bűnösök mennek meghalni.
Senki nem merészkedik még csak a közelébe sem – hacsak eszét nem vesztette, vagy ha száműzték.
Maevyth Bronwicknek egy tragikus esemény miatt kell átvágnia a csontok boltívén túlra, túl a határon, ahol halandó még soha nem járt. Egy veszedelmes, sötét világba kerül, ahol sötét varázslatok, tűzokádó sárkányok, okkult jóslatok veszik körül. A Elemésztő Erdők-sorozat első része egy sötét, gótikus fantasy. Azoknak az olvasóknak ajánlják, akik szeretik a mágikus rendszereket, a lassan fellobbanó románcokat, és akiknek belefér egy kis horror is.
Marabu: Animátum - Balvégzettől nem véd varázs
Marabu (Szabó László Róbert) fanyar humorú rajzairól ismert karikaturista több képregényalbum és gyerekregény után egy rendhagyó szerkezetű, gyerekeknek és felnőtteknek is ajánlott fantasyt írt, ami történetmozaikokból, kirakósként épül fel (olvass bele!).
A képzeletbeli Animátumban egy forradalom királysággá változtatta az államformát, a békét pedig a főmágus és a varázslók veszélyeztetik azzal, hogy a saját hasznukra fordítanak mindent, és ebben egy hömpölygő varázsköd segíti őket.
A titkok szőttesének középpontjában egy mit sem sejtő macskalány áll, akinek ritka képessége az ellenállás kulcsa lehet.
A Népszavának adott interjúban a szerző azt mondta, hogy próbálta kerülni a sablonos fantasytúlzásokat, pl. nincs a köteteben sárkány, a varázslat és a mágia pedig „hétköznapian szolid”. Mert szerinte „a hétköznapiságban hatásosabb a veszély”.
L. J. Andrews: The Ever King - Öröktenger kiráya
Erik, az Örökkirályság sebhelyes arcú uralkodójának apját megölték, őt pedig a tenger mélyén verték rabláncra. Csak a bosszú élteti, de minden megváltozik, amikor az ellensége lánya akaratlanul ugyan, de eltöri az Örökkirályság láncát. Erik kegyelmet nem ismerő bosszúhadjáratra indul, amiben fel akarja használni megszabadítóját is. Elvetemült, és vissza fogja szerezni, amit elvesztett – bármi áron. Kivéve, ha beleszeret az ártatlan hercegnőbe.
L. J. Andrews egy olyan világot teremt, ahol kalózok, szirének, tündék, vikingek háborúznak, a halálos ellenségek között pedig nem meglepő módon románc szövődik.