A szóban forgó kötet május 2-án jelenik meg, és Tolkien gyerekkorától a fájdalmas harctéri tapasztalatokon át az íróvá válásig vezet végig minket, miközben számos, korábban talán kevésbé ismert információt tudhatunk meg a fantasy irodalmat forradalmasító, ikonikus szerzőről. A Gyűrűk Ura és A hobbit alkotóját Willy Duraffourg és Giancarlo Caracuzzo párosa kelti életre a kiadvány lapjain.
Barátokkal a harctéren
Iskolás évei alatt a fiatal J. R. R. Tolkien szoros barátságokat alakított ki. Amikor ő és társai 1915-ben csatlakoztak a brit hadsereghez, a franciaországi front szörnyűségei között találták magukat, ahol állandó levelezéssel tartották egymásban a lelket.
Mindannyian részt vettek a somme-i ütközetben, amely a történelem egyik legvéresebb csatája volt.
A háború pokla kitörölhetetlen nyomot hagyott Tolkienben, és mély hatást gyakorolt irodalmi univerzumának megteremtésére is.
Regényes élete volt
Örülhetnek mostanság a rajongók, hiszen sorra érkeznek a Középfölde históriája sorozat újabb részei, és akkor a szerző világát megidéző filmekről még nem is beszéltünk. Az ő személyéről azonban nem sok szó esik, pedig bőven van mit elmesélni. A köztudatban valószínűleg csendesen éldegélő, pipázható angol professzorként szerepel, ennél azonban jóval fordulatosabb élete volt.
Az értelmetlen pusztítás, a szörnyű öldöklés, a halál közelsége olyan élményanyagot biztosított számára, amiből egész életében meríthetett.
Willy Duraffourg és Giancarlo Caracuzzo alkotópárosa ezt a hatást igyekszik a legalaposabban bemutatni a Tolkien – Fény a sötétségben című képregényben. A szerző leveleit felhasználva naplószerű részletességgel tárják elénk a katonaévek eseményeit, miközben a pályakezdő író gondolataiba is betekintést nyújtanak.
A képregény nem csupán életrajzi érdekességekkel szolgál, hanem azt az alkotói folyamatot is érzékletesen bemutatja, melynek során megformálódott az a grandiózus mitológia, amiből néhány évtized múltán kiemelkedett Középfölde árnyakkal és fényekkel teleszőtt, varázslatos világa.
(Multiverzum Kiadó)
Fotó: Wikipédia