Ai Weiwei: Ragaszkodom az emlékekhez, hogy sose felejtsem el, mit éltem át [Filmpremier]

Ai Weiwei: Ragaszkodom az emlékekhez, hogy sose felejtsem el, mit éltem át [Filmpremier]

A Margó Irodalmi Fesztivál és a Jelenkor Kiadó portugáliai otthonában kereste fel Ai Weiweit, A szabadság lehetséges című kisfilmet most a Könyvesen is megnézhetitek.

Nyitókép: Valuska Gábor

ro | 2023. július 14. |

A kínai Ai Weiwei jelenleg a világ egyik leghíresebb konceptuális művésze, nem mellesleg pedig aktivista, aki a művészetet túlélési technikaként használja. Magyarul tavaly jelent meg 1000 év öröm és bánat című memoárja (olvass bele ITT), amelynek megírásába azzal a céllal fogott bele, hogy elmondja fiának a történetét. Utóbbi elmesélhetetlen Ai Weiwei apja, Aj Csing nélkül, akit hosszú időre száműzött a kommunista párt. Nem véletlen, hogy a Margó Irodalmi Fesztivál kisfilmje (A szabadság lehetséges) is az apával indít.

A Margó stábja még az év elején kereste fel portugáliai otthonában Ai Weiweit (a művész korábban írásos interjút adott a Könyvesnek, azt ITT olvashatjátok), a kisfilm premierje a májusi Margón volt, szélesebb közönség előtt pedig most a Könyves Magazin oldalon debütál.

A beszélgetés Ai Weiwei dolgozószobájában zajlott (érdemes egy pillantást vetni hatalmas íróasztalára!), és művészetfelfogásról, a New York-i évekről, a játékszeretetéről, a börtönélményekről (2011-ben a kínai hatóságok vádemelés nélkül 81 napra börtönbe zárták) és természetesen az édesapjáról is mesélt – felidézte például, hogy az apja nagyon fiatalon, huszonévesen került börtönbe, és azt is mondta, hogy ez az időszak szerinte sorsfordító és intenzív élmény volt az apja számára, hiszen emiatt vált alkotóművészből költővé.

Ai Weiwei; Aj Csing
1000 év öröm és bánat; Elvesztett évek
Ford.: Lázár Júlia; Yu-Barta Erika, Jelenkor, 2022
-

A kisfilm tehát most a Könyvesen is megtekinthető, mi pedig kedvcsinálóként elhoztunk nektek öt erős, izgalmas részletet, ami a beszélgetés során hangzott el.

1. Börtön

„Nekem is sok mindent megtanított a börtönélet, és végül is emiatt írtam meg ebben a könyvben az emlékeimet. Az 1000 év öröm és bánat a börtönben töltött idő eredménye.”

2. Generációk

„Azután kezdtem ezekkel az emlékekkel dolgozni, miután megszületett a fiam. Azt hiszem, komolyan tartozom neki azzal, hogy miközben felnő, lehetőséget kapjon megérteni, mi történt az apjával és a nagyapjával a múltban.”

3. Emlékezet

„Szerintem az élet olyan, mintha egy óceán közepén a vízbe ugranánk. Ahhoz, hogy túléljük, valamilyen járműre, esetleg mentőmellényre van szükségünk. (…) Az emlékezet ilyesfajta járműnek tekinthető, ami megmenti az életünket. Az emlékek nagyon fontosak számomra, ragaszkodom hozzájuk, hogy sose felejtsem el, honnan jöttem és mit éltem át.”

4. Jó alkotás

„Szerintem egy jó alkotásnak lelke van. Amelyik alkotás lélekkel bír, még ha formai szempontból nem is teljesen tökéletes, attól még ereje van. De ha csak a szépen megmunkált, tetszetős forma van, annak nincs lelke, az csak szemét.”

5. Megfigyelés

„Azért figyelik meg az állampolgárokat (Kínában), mert rettegnek. Nincs törvényes joguk irányítani. És ezért félnek. Nekik mindenképpen tudniuk kell, hogy kik gyűlnek össze, miről beszélgetnek. Tudja, ők borzalmasan rettegnek. Nem hiszem, hogy nekem egyáltalán lenne bármiféle titkom. Mondtam nekik, hogy nem én vagyok az, akinek titkai vannak, hanem éppen hogy ők.”

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Ai Weiwei: Nagyon szerencsés vagyok, hogy kívülálló lettem

1000 év öröm és bánat címmel írta meg a saját és édesapja, az ismert költő életrajzát Ai Weiwei, amelyből egy férfi, egy család, egy ország sorsa tárul fel, egyúttal egy művészi-alkotói kibontakozás stációit is végigkövethetjük. Ai Weiwei jelenleg Portugáliában él, onnan adott írásos interjút a Könyves Magazinnak – az önkényuralmi rendszerek paranoiájáról, a Twitterről és a politikai korrektségről is kérdeztük.

...
Nagy

Ai Weiwei a kínai kommunisták miatt műalkotássá vált

Pár hét különbséggel láttuk Ai Weiwei kiállítását az Albertinában, majd olvastuk az 1000 év öröm és bánat című sokkoló és nagyszerű önéletrajzot. Rengeteg kép egy memoárhoz.

...
Hírek

A szabadság lehetséges - A börtönnapokról, az otthon hiányáról és apjáról mesél Ai Weiwei a Margón

Ai Weiwei a legismertebb kínai kortárs művész és aktivista, aki a saját és az apja életét 1000 év öröm és bánat című memoárjában írta meg. Jelenleg Portugáliában él, ott fogadta a Margó Irodalmi Fesztivál stábját, a róla szóló riportfilmet pedig május 11-én mutatják be a margitszigeti Kristályban.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Daniel Kehlmann szerint itt az idő, hogy megijedjünk az AI-tól

Az író a Guardiannek írt véleménycikkben hívta fel a figyelmet az AI szélsebes fejlődésének következményeire.

...
Zöld

Sokkal jobban hatnak a konteók, ha a közösség hiedelmeihez illeszkednek – Olvass bele az Emberarcú tudományba!

A különböző tudományterületek képviselőinek tanulmányaiból szerkesztett kötetben az alternatív világértelmezések, áltudományos elméletek és tudománytagadó tanok sorát járják körül. Olvass bele!

...
Zöld

3 ok, amiért a home office pszichésen megterhelő + 3 könyv segítségül

Ugyan a home office nagyobb szabadságot és autonómiát biztosíthat, olyan hátulütői vannak, amikre elsőre nem feltétlenül gondolnánk. 

Kiemeltek
...
Kritika

Sherlock Holmes, a holokauszt és egy papagáj is befért Michael Chabon nyári krimijébe

A karcsú krimi a humor és melankolikus nosztalgia elegye a legagyafúrtabb elméket is próbára tévő kódokról és a múló időről. A végső megoldás a hét könyve.

...
Nagy

Hogyan képzelték el a sárkányokat a különböző mítoszok?

Istenség vagy démon, a víz őrzője vagy lángoló szörnyeteg – a sárkány visszatérő motívum szerte a világon, feladatköre és temperamentuma azonban kultúráról kultúrára változik.

...
Nagy

Alessandro Baricco Budapesten: Az élet egyik célja, hogy elengedjük a félelmeinket

Először járt Budapesten az ünnepelt olasz író, Alessandro Baricco. A beszélgetésen sok minden szóba került a zenétől a mesterséges intelligencián és Nemecsek Ernőn át odáig, hogy régebben jobb volt-e gyereknek lenni, mint ma.

A hét könyve
Kritika
Sherlock Holmes, a holokauszt és egy papagáj is befért Michael Chabon nyári krimijébe
...
Kritika

A kapcsolatok láthatatlan tetoválásokként hagynak örök nyomot Ia Genberg regényében

A másik ember belénk ívódott nyomairól szól a svéd Ia Genberg Részletek című regénye, melynek elbeszélője az életében fontos emberek közül négyet emel ki, és mutatja be velük való múlhatatlan kapcsolatát.  

Hírek
...
Hírek

Ők a TikTok Book Awards 2024-es győztesei

...
Hírek

Donald Trump felesége is beszáll a Trump család memoárbulijába

...
Hírek

Magyar Péterről és a Tisza Pártról ír könyvet Bódis Kriszta

...
Beleolvasó

Kamala Harris első nagy beszédét igazán erősre írták, csak aztán nem azt mondta el

...
Hírek

A Büszkeség és balítélet sztárja meglepő dolgot árult el Mr. Darcy szerepéről

...
Gyerekirodalom

Eva Mendes gyerekkönyve mindazoknak szól, akik szorongtak már valaha