A szolgálólány meséje nem ér véget a sorozattal – 5 könyv, amit olvass el Margaret Atwoodtól! 

A szolgálólány meséje nem ér véget a sorozattal – 5 könyv, amit olvass el Margaret Atwoodtól! 

8 év és 6 évad után véget ért Aszolgálólány meséje sorozat. De ne csüggedjenek a Margaret Atwood-rajongók, hiszen az írónőtől még rengeteg kiváló történetet olvashatunk, amik pont olyan jók, mint Gileád története. 5 könyvet ajánlunk! 

sza | 2025. május 28. |

Megjelent az évadzáró rész is, ezzel pedig véget ért A szolgálólány meséje, de a 8 éve indult sorozat valószínűleg még sok évig meghatározó lesz, hiszen a kritikusok és a nézők is rajongtak érte. Margaret Atwood azonos című regénye 1986-ban jelent meg, és bár a sorozat több helyen újragondolta a történetet, az alap mégis az író érdeme. Ebben a listában Atwood további könyveit ajánljuk: van köztük első világháborús családtörténet, szó van bennük házasság előtti extrém szorongásról és világjárványról, és persze megannyi inspiráló és fantasztikus nőtörténet kapott helyet ezen a listán.

Testamentumok

Margaret Atwood
Testamentumok
Ford.: Csonka Ágnes, Jelenkor, 2019, 613 oldal.

Ha szeretted A Szolgálólány meséjét, akkor van egy jó hírünk: Atwood már 2019-ben megírta a folytatását, amiből állítólag szintén sorozat készül. A Testamentumok (részlet itt) 15 évvel az eredeti történet után veszi fel a fonalat.

A cselekmény három nő szemszögéből bomlik ki: a Kanadában élő Daisy, a kényszerházasság előtt álló Anges és a sorozatból is jól ismert Lydia néni sorsa kerül középpontba.

Mindeddig alulról láttuk Gilead disztópikus rendszerének működését, viszont a három karakternek köszönhetően a felsőbb körökbe is beleláthatunk. Atwood ebben a könyvben mindenre választ ad, amire az első rész rajongói annyi éven át áhítoztak. „A Testamentumok tulajdonképpen az összeomlás előtti kimerevített pillanatot rögzíti, miközben Atwood a női megszólalókon keresztül újabb és újabb rétegeket hánt le Gileádról” – írtuk a hét könyve kritikánkban.

Az ehető nő

Margaret Atwood
Az ehető nő
Ford. Csonka Ágnes, Jelenkor, 2022, 464 oldal.

Marian olyan, mint bárki más, csak egy biztonságos és hosszú életet akar magának, ehhez mindene meg is van: barátok, állás, egy megbízható élettárs.

De amikor megkérik a kezét, hirtelen valami furcsa érzés vesz erőt rajta, különös gondolatai támadnak, elmegy az étvágya, és úgy érzi, maga is lassan egy evésre szánt áruvá válik.

„A férfiak által alkotott játékszabályok közt végül arra kell stratégiát találnia, hogyan lehetséges életben maradni és nem elfogyaszthatóvá válni abban a könyörtelen fogyasztói társadalomban, ahol a nő csak egy húsdarabnak számít” – írtuk a könyvről korábban.

Atwood már első regényében olyat alkotott, ami másoknak egy egész életművön keresztül nem sikerül. Az ehető nő 1969-ben jelent meg, de akár ma is íródhatott volna, a központi téma a nők társadalmi helyzete és érvényesülése, a feminista próza egyik meghatározó alkotása.

Margaret Atwood a társadalom által megzabált nőkről mesél - Összekötve Csonka Ágnessel Margaret Atwoodról
Margaret Atwood a társadalom által megzabált nőkről mesél - Összekötve Csonka Ágnessel Margaret Atwoodról

Margaret Atwood A Szolgálólány meséjével vált világhírűvé, amelynek Testamentumok címmel tavaly folytatása is megjelent. Most pedig végre a szerző első regényét, Az ehető nőt is elolvashatjuk magyarul. Atwood munkásságáról és Az ehető nőről a kötet fordítójával, Csonka Ágnessel beszélgettünk.

Tovább olvasok

A vak bérgyilkos

Margaret Atwood
A vak bérgyilkos
Ford. Siklós Márta, Jelenkor, 2022, 824 oldal.

Atwood bizony nemcsak a sötét jövőbe enged betekintést szövegein keresztül, hanem a múltba is utat mutat. A vak bérgyilkos egy fordulatos családtörténet, amiben egy, az első világháború előtt felkapaszkodó gyáros dinasztia hanyatlását követhetjük végig.

A Chase család sorsát egyszer és mindenkorra megpecsételi a háború, a gazdasági hanyatlás és a politikai boszorkányüldözés, a rokonokat pedig felemészti a kapzsiság, szenvedély és depresszió.

A történet elbeszélője a 80 éves, szívbeteg Iris Chase Griffen, aki 25 éves húga öngyilkossága után kezd bele a család múltjának elmesélésébe. Családi titkok, féltékenység, politikai érdekek és társadalmi feszültségek között lavírozhatunk, miközben a szerelmi szálat sem felejti ki az író.

Guvat és Gazella

Margaret Atwood
Guvat és Gazella
Ford. Varga Zsuzsanna, Jelenkor, 2019, 524 oldal.

A tehetősebb társadalom a modern tudomány eszközeivel teljesen összekeverte az emberek és az állatok génjeit, ezzel elszabadítva egy hatalmas járványt, és minden élőlényt furcsa hibridekké alakítottak, ők pedig bezárkóztak a jól védett városaikba. Egy férfi, aki egykoron Jimmynek nevezte magát, egy fán lakik, nem messze a tengerparttól, mindennapi feladata pedig, hogy vigyázzon a jámbor guvatákra, akiket sokan csak a tökéletes embereknek neveznek.

A férfi fejében pedig egyre ott visszhangoznak Gazella, egykori szeretője, és Guvat, a tökéletes lények létrehozójának szavai, amiktől talán sose szabadul.

A kanadai írónő MaddAddam-trilógiájának első részében megmutatta, hogy A szolgálólány meséjén is túl van még disztópia, ami pont olyan elgondolkodtató és rémisztő, mint feminista társa. Állítólag ebből is készül egy sorozat.

Margaret Atwood okosabb volt, mint bárki a Harvardon
Margaret Atwood okosabb volt, mint bárki a Harvardon

A kanadai íróról szóló dokumentumfilm bepillantást enged a szolgálólány főkötője alá: egy élet emberséggel az emberiség szolgálatában.

Tovább olvasok

Elveszve a rengetegben

Margaret Atwood
Elveszve a rengetegben
Ford. Csonka Ágnes, Jelenkor, 2025, 352 oldal.

Az író regények mellett a novella műfajában is otthon van, nemrég jelent meg az új novelláskötete Elveszve a rengetegben címmel.

Ebben megannyi abszurd, felkavaró és elgondolkodtató történetet találunk.

Orwell egy szeánszon visszatér az élők világába és interjút ad, egy nő váratlanul éticsigává változik, de a komolyabb történetek sem maradnak el, egy idős férfinek szembe kell nézni felesége hirtelen halálával, miközben az időskor egyre növekvő nyomása is szorongatja. Az érzelmek széles skáláját találjuk itt, a humortól egészen a szívfacsaró szomorúságig, miközben a társadalmi kérdésekről és mélyebb tartalmakról sem felejt el gondolkodni a kötet. A könyvből itt közöltünk részletet.

Fotó: Luis Mora / Penguin Random House

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Orwell a másvilágon is rágyújt, és cinikus – Olvass bele Margaret Atwood új novelláskötetébe!

A halott Orwell interjút ad, egy nő éticsigává változik az Elveszve a rengetegben című kötetben.

...

Margaret Atwood szerint veszélyben vannak a szavaink

A 85 éves Margaret Atwood azt mondta: a mai világ leginkább az 1930-as, 1940-es évekre emlékezteti őt. 

...

Margaret Atwood: Túl öreg vagyok már ahhoz, hogy féljek az AI-tól

„Az AI egyelőre szar költő” – mondta Margaret Atwood a mesterséges intelligenciáról egy interjúban.

Listák&könyvek
...

A legjobb sci-fi-sorozatok az Alapítványtól A háromtest-trilógiáig

...

Csernobil újra kísért: 3 könyv a közel 40 éve történt atomkatasztrófáról

...

5 regény az utazásról, hogy ne csak a térképet bújd

Olvass!
...

A legkisebb londoni lakópark és egy rejtélyes gyilkosság – Olvass bele!

Ilyen lenne A hátsó ablak, ha Agatha Christie írja meg regényben.

...

Betiltott filmeket néznek az elvtársak, miközben odakint dübörög a propaganda – Olvass bele Gárdos Péter új könyvébe!

Az elvtársak saját szemükkel védik a népet a nyugat betiltott filmjeitől. 

...

Üvöltő szelek-reboot korcsolyával – Olvass bele a Pengeélenbe!

Egy műkorcsolyázó páros története filmszerűen elmesélve!

SZÓRAKOZÁS
...

Stephen King kedvenc könyvei olyanok, akár egy kötelező olvasmánylista

Ha olvasásról van szó, King szereti a klasszikus irodalom ütőerén tartani a kezét.

...

Szörnyű családi titkokra derül fény a Wednesday 2 évadában

Augusztusban indul az új Wednesday évad.

...

Feldolgozták Stephen King legzavarbaejtőbb történetét: itt az előzetes!

Tom Hiddleston betáncol a King-univerzumba.