Ali Smith: Tél
A tavaly megjelent Ősz után (ami az év végi top50-es listánkon az első helyet foglalta el) idén megjelent a Tél (olvass bele), amely egy furcsa, feszültségekkel teli, dickensi karácsony történetét meséli el. A könyv főszereplője Art, aki épp szakított a barátnőjével, ám nagyon frusztrálja a tudat, hogy az anyja, Sophia karácsonyra hazavárja őket. Hogy elkerülje a teljes megaláztatást, felbéreli a buszmegállóban frissen megismert Luxot, hogy kísérje el Cornwallba, és három napig játssza el a barátnő szerepét. A furcsa pár aztán egy fizikai és mentális összeomlás kellős közepén találja Sophiát. Majd bekapcsolódik a történetbe Sophia rég nem látott nővére, Iris is.
Kritikánkban ezt írtuk róla:
„Ali Smith a tél legsötétebb mélyére vezeti szereplőit, de regénye legalább ennyire szól a megújulás lehetőségéről, és arról a ciklikusságról, amely mindvégig életben tartja a reményt. Könyve egyszerre szól a kortárs brit és világpolitikáról, figurázza ki a hétköznapok parttalan és szürreális párbeszédeket (lásd a banki alkalmazottal vagy a céges robottal folytatott kommunikációt), és idézi meg Shakespare-t, Dickenst, Chaplint és Elvist.”
Ali Smith a Télben mítoszok, népmesék, Dickens, Shakespeare és a jelenkori brit politika ellentmondásos történeteit felhasználva, beépítve és kifordítva mesél széthullásról, romlásról, újjákezdésről és reményről.
(Karácsonykor archív cikkeinkből válogatunk.)
Tovább olvasokKosztolányi Dezső: Csodát nekem
Aki az 1920-as, 30-as években decembertájt betévedt a Hadik vagy a New York kávéházba, sokszor láthatott a kis márványasztaloknál a szokásosnál buzgóbban körmölő írókat, költőket. Köztük Kosztolányi Dezsőt is. A korszak legolvasottabb társasági lapjai, mint Az Est vagy a Színházi Élet év vége felé felkértek ismert művészeket, hogy írjanak a karácsonyi, szilveszteri számba. És ilyenkor nemegyszer remekművek születtek – Kosztolányi tollából is. Ezekből válogat a Csodát nekem című kötet, amelyben verseket, novellákat és kötetben korábban meg nem jelent írásokat olvashatunk.
Joszif Brodszkij: Karácsonyi versek
1962-ben, azaz huszonkét éves korában írta Joszif Brodszkij az első "karácsonyi köszöntőjét az Istenember" születésnapjára. Ő maga fogalmazott így, visszatekintve, élete vége felé, amikor már egész ciklus született ilyen költeményekből. Az a legelső költemény, a Karácsonyi románc ma már az orosz költészet rejtélyes, sokat elemzett, véglegesen talán nem is megfejthető klasszikusa. Mint ahogy sok más vers is gyakran idézett klasszikus lett: a Menekülés Egyiptomba, a Karácsonyi csillag, a Bölcsődal, a Szónoklat a kiömlött tejről. Ezeket olvashatjuk a Karácsonyi versekben, amely költészetének kvintesszenciája. A kötet most kétnyelvű kiadásban, Soproni András fordításában jelenik meg Keresztes Dóra illusztrációival.
Polcz Alaine: Karácsonyi utazás
Polcz Alaine könyve egy kalandos utazás történetét meséli el egy erdélyi temetésre a hetvenes évek egyik rideg, zimankós karácsonyán. A Karácsonyi utazás három napról szól, amelyek tele vannak boldog találkozásokkal, temetéssel, családi perpatvarral, betlehemesekkel, vonatozással Vízakna és Kolozsvár között. Polcz Alaine a groteszk világot olyan közvetlenül ábrázolja, hogy az olvasó rádöbben, a jelentéktelennek tűnő események, a véletlen találkozások, szegényes vacsorák mögött valódi emberi sorsok húzódnak, és ezekből tevődik össze egy korszak igaz története.
Közel 140 fotóval mesél Polcz Alaine életéről Szávai Géza új képaláírás-kötete. Az életed, Polcz Alaine – Asszony a hátországban egy sajátos fényképalbum, amelyben a szerző szó szerint és átvitt értelemben is a saját lencséjén keresztül mutatja be az író és pszichológus személyét és egy különleges barátság történetét.
Tovább olvasokKaren Swan: Karácsony Tiffanynál
Karen Swan hőse, Cassie túl hamar megállapodott. Az első komoly párkapcsolatában hozzáment a fiúhoz. Most, tíz évvel később romokban hever, mert megcsalták. A házasságának lőttek, se karrierje, se saját otthona. Rá kell jönnie, ki is ő valójában, és hol van a helye a világban. Ezzel kezdődik a különös, kísérleti év: Cassie elhagyja védett közegét, a vidéki Skóciát, hogy végiglátogassa három legjobb barátnőjét, akik csillogó nagyvárosokban élnek: New Yorkban, Párizsban és Londonban. Eddig mocsárvidéken élt, ahol fajdra vadásztak, haja fénytelen volt, összetapadt - Cassie most reformétrendre tér át, és tökéletes frizurát csináltat. Kipróbálja mindhárom várost, nyomába ered az életnek, amit már eleve élnie kellett volna, a férfinak, akit mindvégig szeretnie kellett volna.