Két kötet is érkezik az európai film óriásától, írja a Lithub. Herzog a 2022 nyarán megjelenő The Twilight World című könyvében Onoda Hiroo japán katona életét mutatja be. Az alhadnagy maroknyi csapatával a második világháború után sem adta meg magát, és egészen 1974 márciusáig, azaz további huszonkilenc évig a Fülöp-szigeteken maradt. Ezzel ő lett a világháború egyik legtovább harcoló japán katonája (a csúcsot Nakamura Teruo tartja, akit 1974 decemberében tartóztattak le indonéz katonák). Onoda a küzdelmet csak akkor adta fel, amikor utolsó társát is megölték, ekkor tért haza Japánba.
A második könyv egy memoár, és The Boedly Head címmel jelenik meg 2023-ban. Jörg Hensgen, a Penguin Press szerkesztője szerint a kötetben emlékezetes és megható történeteket, illetve tapasztalatokat olvashatunk a világhírű rendezőtől.
Herzog, a megszállott - és az ő könyvei
A német Werner Herzog 1962 és 2019 között 20 játékfilmet, hét rövidfilmet és 31 dokumentumfilmet rendezett. 1982-ben Fitzcarraldo című filmje kapta a legjobb rendezésért járó díjat a cannes-i filmfesztiválon.
A film egy bizonyos ír Brian Sweeney Fitzgeraldról szól, akinek a neve kimondhatatlan az amerikai őslakosok számára, ezért Fitzcarraldónak hívatja magát. Fitzgerald arról álmodik, hogy operaházat építtet az Amazonas mélyén, amihez feltétlenül szükségesnek tűnik átvontatni egy gőzöst az esőerdőn. A film címszereplőjét sokan Herzog alteregójának tartják, és az minimum kijelenthető, hogy a rendező vonzódik a megszállott karakterekhez. A Fitzcarraldo előtt egy valós amazonasi konkvisztádorról, Lope de Aguirre-ról is filmet forgatott, mindkettőt a diagnosztizáltan pszichopata Klaus Kinskivel a főszerepben.
Nemcsak a fiktív projekt, hanem a Fitzcarraldo forgatása is elhíresült a kíméletlenségéről és őrült vállalásairól. Herzog irányítása alatt több súlyos, illetve halálos baleset is érte a felbérelt őslakosokat (ebből a szempontból elég bizarr, hogy végül díjat kapott a rendezésért).
A történet első verzióját Herzog könyvben is kiadta 1983-ban, ezzel viszont már a szintén általa írt forgatókönyv sem egyezett teljesen. 2010-ben Eroberung des Nutzlosen (kb. ‘A haszontalanok legyőzése’) című könyvében mesélt a forgatásról, és annak extremitásairól. Például, hogy amikor látták Klaus Kinski agresszív viselkedését, két őslakos főnök is felkereste Herzogot, és felajánlatta segítségét, hogy megölik a színészt. Vagy hogy hogyan bolondult meg az egyik stábtag, és ejtett foglyokat egy machetével.
A fenti példák alapján egyáltalán nem meglepő, hogy Onoda személyében Herzog ismét egy megszállottat választ a könyve tárgyául - az pedig még érdekfeszítőbb, hogy vajon mit tervez megosztani saját magáról.