Werner Herzog könyvet ír a japán katonáról, aki folytatta a világháborút

Werner Herzog az európai film egyik emblematikus alakja, könyörtelen megszállottsága, játék- és dokumentumfilmjei már életében megkerülhetetlenné tették. Ezúttal két könyvet várunk tőle.

se&sa | 2021. augusztus 23. |

Két kötet is érkezik az európai film óriásától, írja a Lithub. Herzog a 2022 nyarán megjelenő The Twilight World című könyvében Onoda Hiroo japán katona életét mutatja be. Az alhadnagy maroknyi csapatával a második világháború után sem adta meg magát, és egészen 1974 márciusáig, azaz további huszonkilenc évig a Fülöp-szigeteken maradt. Ezzel ő lett a világháború egyik legtovább harcoló japán katonája (a csúcsot Nakamura Teruo tartja, akit 1974 decemberében tartóztattak le indonéz katonák). Onoda a küzdelmet csak akkor adta fel, amikor utolsó társát is megölték, ekkor tért haza Japánba. 

A második könyv egy memoár, és The Boedly Head címmel jelenik meg 2023-ban. Jörg Hensgen, a Penguin Press szerkesztője szerint a kötetben emlékezetes és megható történeteket, illetve tapasztalatokat olvashatunk a világhírű rendezőtől. 

Herzog, a megszállott - és az ő könyvei

A német Werner Herzog 1962 és 2019 között 20 játékfilmet, hét rövidfilmet és 31 dokumentumfilmet rendezett. 1982-ben Fitzcarraldo című filmje kapta a legjobb rendezésért járó díjat a cannes-i filmfesztiválon.

A film egy bizonyos ír Brian Sweeney Fitzgeraldról szól, akinek a neve kimondhatatlan az amerikai őslakosok számára, ezért Fitzcarraldónak hívatja magát. Fitzgerald arról álmodik, hogy operaházat építtet az Amazonas mélyén, amihez feltétlenül szükségesnek tűnik átvontatni egy gőzöst az esőerdőn. A film címszereplőjét sokan Herzog alteregójának tartják, és az minimum kijelenthető, hogy a rendező vonzódik a megszállott karakterekhez. A Fitzcarraldo előtt egy valós amazonasi konkvisztádorról, Lope de Aguirre-ról is filmet forgatott, mindkettőt a diagnosztizáltan pszichopata Klaus Kinskivel a főszerepben.

Nemcsak a fiktív projekt, hanem a Fitzcarraldo forgatása is elhíresült a kíméletlenségéről és őrült vállalásairól. Herzog irányítása alatt több súlyos, illetve halálos baleset is érte a felbérelt őslakosokat (ebből a szempontból elég bizarr, hogy végül díjat kapott a rendezésért).

A történet első verzióját Herzog könyvben is kiadta 1983-ban, ezzel viszont már a szintén általa írt forgatókönyv sem egyezett teljesen. 2010-ben Eroberung des Nutzlosen (kb. ‘A haszontalanok legyőzése’) című könyvében mesélt a forgatásról, és annak extremitásairól. Például, hogy amikor látták Klaus Kinski agresszív viselkedését, két őslakos főnök is felkereste Herzogot, és felajánlatta segítségét, hogy megölik a színészt. Vagy hogy hogyan bolondult meg az egyik stábtag, és ejtett foglyokat egy machetével.

A fenti példák alapján egyáltalán nem meglepő, hogy Onoda személyében Herzog ismét egy megszállottat választ a könyve tárgyául - az pedig még érdekfeszítőbb, hogy vajon mit tervez megosztani saját magáról.

Hírlevél feliratkozás



Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Harry herceg memoárt ír, és azt ígéri, nagyon őszinte lesz

Harry herceg memoárt fog kiadni, könyve 2022 vége felé fog megjelenni angolul a Penguin Random House-nál

...

Mick Jagger és a szellemíró esete a soha el nem készülő memoárral

Barry Coleman idézte fel a Guardiannek, hogyan lett a Rolling Stones ikonikus frontembere, Mick Jagger szellemírójának a szellemírója. A rövid és megfeszített munkából végül könyv sem lett, viszont a két “borzalmas” hét emlékezetes maradt.

...

Ai Weiwei régóta várt memoárját novemberben adják ki

Idén novemberben jelenik meg Ai Weiwei memorája az Egyesült Királyságban. A címe 1000 Years of Joys and Sorrows (1000 évnyi öröm és bánat) lesz.

SZÓRAKOZÁS
...

Jason Momoa elspoilerezte a Dűne harmadik részét?

Örülhetnek a Trónok harca-rajongók: Jason Momoa karaktere visszatér a Dűne harmadik részében.

...

Egy férfi a mozi helyett inkább az előre megírt halált választotta

Örkény István újabb egypercese kapott animációs feldolgozást, amiben egy anyagmozgató moziba szeretne menni, de végül egészen más történik vele.

...

Mi a szabadság? Itt a Pynchon-adaptáció hosszú előzetese!

Leonardo DiCaprio szétcsúszott hippit alakít új filmjében.

Hírek
...

Megszólalt a Trónok harca-előzménysorozat showrunnerje az adaptációt ért kritikákról

...

Bolano, Murakami, Cărtărescu – ezek a 21. század legjobb könyvei egy francia magazin szerint

...

„Az a típusú ember, akinek jó a közelében lenni” – Szirtes Tamásról könyv készült

...

Meghalt Val Kilmer, akinek arca eggyé vált Jim Morrisonéval

...

Így készül a várva várt Piszkos Fred, a kapitány animációs film

...

Jönnek a Beatles-filmek: 3 könyv, amit olvass el a zenekarról

Kiemeltek
...

Hatalmas összefogással indul az Esterházy-ház felújítása

Többen pénzadománnyal vagy fizikai munkával járulnak hozzá a felújításhoz.

...

Izgalmas könyvújdonságok a Tavaszi Margón – programajánló 2. rész

Újra Margó, újra teméredk izgalmas megjelenés! Idén tavasszal sem lesz hiány könyves újdonságokban, ezért ebben a listában összegyűjtöttük nektek, hogy április 4. és 6. között milyen bemutatók várnak rátok.

...

Provokál és megkérdőjelez: 40 éve jelent meg Jeanette Winterson megkerülhetetlen regénye

A szerzőt pünkösdista szülők nevelték, akárcsak regényének főhősét, akit a világ kegyetlenül elutasít, amikor kiderül, beleszeretett egy lányba. 

A hét könyve
Kritika
Hogyan írjon a költő arról, amire gondolni sem merünk? – Bak Róbert ALS-beteg versei a halálról
Hogyan írjon a költő arról, amire gondolni sem merünk? – Bak Róbert ALS-beteg versei a halálról

Hogyan írjon a költő arról, amire gondolni sem merünk? – Bak Róbert ALS-beteg versei a halálról

Első és utolsó versei jelentek meg Bak Róbertnek, aki az egyik legelhivatottabb olvasó, egyben súlyos beteg. Az Ameddig elhiszem című kötetének nem kicsi a tétje: a metaforikus túlélés. A hét könyve szembenéz a halállal. 

A mű, ami alatt „háromszor szakad be az asztal” – 20 éves Nádas Péter Párhuzamos történetek című regényfolyama

A mű, ami alatt „háromszor szakad be az asztal” – 20 éves Nádas Péter Párhuzamos történetek című regényfolyama

Nádas Péter gigantikus kelet-európai eposza újraírta a regény és az igazság fogalmát, miközben megmutatta, hogy a történelem nem a lapok között van, hanem a mozdulatainkban, a vágyainkban, a legmélyebb gondolataink között.

Szerzőink

vl
vl

Hogyan írjon a költő arról, amire gondolni sem merünk? – Bak Róbert ALS-beteg versei a halálról

Kolozsi Orsolya
Kolozsi Orsolya

125 éve született Szabó Lőrinc, aki nemcsak a nőkét, de végül saját szívét is összetörte