Werner Herzog könyvet ír a japán katonáról, aki folytatta a világháborút

Werner Herzog az európai film egyik emblematikus alakja, könyörtelen megszállottsága, játék- és dokumentumfilmjei már életében megkerülhetetlenné tették. Ezúttal két könyvet várunk tőle.

se&sa | 2021. augusztus 23. |

Két kötet is érkezik az európai film óriásától, írja a Lithub. Herzog a 2022 nyarán megjelenő The Twilight World című könyvében Onoda Hiroo japán katona életét mutatja be. Az alhadnagy maroknyi csapatával a második világháború után sem adta meg magát, és egészen 1974 márciusáig, azaz további huszonkilenc évig a Fülöp-szigeteken maradt. Ezzel ő lett a világháború egyik legtovább harcoló japán katonája (a csúcsot Nakamura Teruo tartja, akit 1974 decemberében tartóztattak le indonéz katonák). Onoda a küzdelmet csak akkor adta fel, amikor utolsó társát is megölték, ekkor tért haza Japánba. 

A második könyv egy memoár, és The Boedly Head címmel jelenik meg 2023-ban. Jörg Hensgen, a Penguin Press szerkesztője szerint a kötetben emlékezetes és megható történeteket, illetve tapasztalatokat olvashatunk a világhírű rendezőtől. 

Herzog, a megszállott - és az ő könyvei

A német Werner Herzog 1962 és 2019 között 20 játékfilmet, hét rövidfilmet és 31 dokumentumfilmet rendezett. 1982-ben Fitzcarraldo című filmje kapta a legjobb rendezésért járó díjat a cannes-i filmfesztiválon.

A film egy bizonyos ír Brian Sweeney Fitzgeraldról szól, akinek a neve kimondhatatlan az amerikai őslakosok számára, ezért Fitzcarraldónak hívatja magát. Fitzgerald arról álmodik, hogy operaházat építtet az Amazonas mélyén, amihez feltétlenül szükségesnek tűnik átvontatni egy gőzöst az esőerdőn. A film címszereplőjét sokan Herzog alteregójának tartják, és az minimum kijelenthető, hogy a rendező vonzódik a megszállott karakterekhez. A Fitzcarraldo előtt egy valós amazonasi konkvisztádorról, Lope de Aguirre-ról is filmet forgatott, mindkettőt a diagnosztizáltan pszichopata Klaus Kinskivel a főszerepben.

Nemcsak a fiktív projekt, hanem a Fitzcarraldo forgatása is elhíresült a kíméletlenségéről és őrült vállalásairól. Herzog irányítása alatt több súlyos, illetve halálos baleset is érte a felbérelt őslakosokat (ebből a szempontból elég bizarr, hogy végül díjat kapott a rendezésért).

A történet első verzióját Herzog könyvben is kiadta 1983-ban, ezzel viszont már a szintén általa írt forgatókönyv sem egyezett teljesen. 2010-ben Eroberung des Nutzlosen (kb. ‘A haszontalanok legyőzése’) című könyvében mesélt a forgatásról, és annak extremitásairól. Például, hogy amikor látták Klaus Kinski agresszív viselkedését, két őslakos főnök is felkereste Herzogot, és felajánlatta segítségét, hogy megölik a színészt. Vagy hogy hogyan bolondult meg az egyik stábtag, és ejtett foglyokat egy machetével.

A fenti példák alapján egyáltalán nem meglepő, hogy Onoda személyében Herzog ismét egy megszállottat választ a könyve tárgyául - az pedig még érdekfeszítőbb, hogy vajon mit tervez megosztani saját magáról.

Hírlevél feliratkozás



Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Harry herceg memoárt ír, és azt ígéri, nagyon őszinte lesz

Harry herceg memoárt fog kiadni, könyve 2022 vége felé fog megjelenni angolul a Penguin Random House-nál

...
Hírek

Mick Jagger és a szellemíró esete a soha el nem készülő memoárral

Barry Coleman idézte fel a Guardiannek, hogyan lett a Rolling Stones ikonikus frontembere, Mick Jagger szellemírójának a szellemírója. A rövid és megfeszített munkából végül könyv sem lett, viszont a két “borzalmas” hét emlékezetes maradt.

...
Hírek

Ai Weiwei régóta várt memoárját novemberben adják ki

Idén novemberben jelenik meg Ai Weiwei memorája az Egyesült Királyságban. A címe 1000 Years of Joys and Sorrows (1000 évnyi öröm és bánat) lesz.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Ebben az EU-s országban engedélyezhetik legközelebb az eutanáziát

Újabb ország parlamentjében nyújtottak be olyan törvényjavaslatot, mely az eutanáziát lehetővé tévő gyógyszer engedélyezésére vonatkozik. Könyveket ajánlunk a hír mellé.

...
Zöld

4 könyv azoknak, aki hátat fordítanának a magánynak

Az Egyesült Államokban élő 45 és 65 év közötti emberek jóval magányosabbnak, elszigeteltebbnek érzik magukat egy friss tanulmány szerint, mint európai társaik. 4 könyvet ajánlunk a jobb társas kapcsolatokért.

...
Zöld

Zöld kiadók: Mik azok a környezetbarát betűtípusok?

A világ egyik legnagyobb kiadója, a HarperCollins több ezer fát mentett meg azzal, hogy az utóbbi pár évben apró, zöld szemléletű változtatásokat vezettek be a könyvtervezés terén.

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

7 Oscar-díjas adaptáció, amit most láthatsz a Netflixen

Tuti befutókat néznél az este? Összeszedtük, milyen Oscar-díjas adaptációkat találsz most a Netflixen: lesz közte hard boiled krimi, izgalmas animáció, szórakoztató kaland és egy kakukktojás dráma is.

...
Szórakozás

„Ivy a kedvencem” – A Csengetett, Mylord?-enciklopédia szerzőjével beszélgettünk

Mi lehet a Csengetett, Mylord? titka, amivel ennyire betalált a magyar nézőknél? A sorozatról készült enciklopédia szerzőjét, Boromisza Istvánt kérdeztük.

...
Szórakozás

5 dolog, amiről jó, ha tudsz, mielőtt nézni kezded A háromtest-problémát

Elindult a Netflixen az elmúlt évtized egyik legizgalmasabb sci-fi-jének feldolgozása. Liu Ce-hszin A háromtest-probléma című regénye, illetve a folytatásaival együtt trilógiája valódi tudományos-fantasztikus nyúlüreg, amire nem árt felkészülni.

Hírek
...
Zöld

Bíró Ada a köztévé új bemondója, csak épp nem ember

...
Hírek

A virágokért rajongó Emily Dickinson már gyerekként profi herbáriumot készített – nézegesd meg!

...
Gyerekirodalom

Mi lesz, ha kevered Tolkient a magyar népmesékkel? Ebben a regényben már ébredezik a gonosz

...
Alkotótárs

Zilahi Anna: Ebben a civilizációban az elnyomás kulturálisan kódolt a hatalmi viszonyokban 

...
Hírek

Ilyen, amikor egy Tolkien-rajongó elkészíti hazája mesebeli lényekkel teli térképét

...
Hírek

Margaret Atwood háborúellenes versében „Senki nem tér vissza”

...
Hírek

Hogy éli túl a londoni bombázást egy 18 éves lány? ‒ Itt a Stranger Things sztárjának első regénye

...
Hírek

József Attila dél-koreai fordítója szerint a magyarok irodalomszerető nép

...
Hírek

„Ő volt az utolsó, amit a jobb szemem látott” – Salman Rushdie leírta a megkéselésének pillanatát

Még több olvasnivaló
...
Podcast

Kemény Lili: Az életemet nem különösebben tartom érdekesnek

A Könyves Magazin podcastjában Kemény Lili először beszél a Nem című önéletrajzi regényéről. Hallgassátok!

...
Nagy

Ayhan Gökhan: A fal című regényben a kívülállóság markánsan képviselteti magát [ROMA IRODALOM]

A Nemzetközi Roma Nap alkalmából írók és kutatók ajánlanak olvasmányokat a roma irodalomból, melyek reflektálnak a reprezentáció kérdéseire is. Ayhan Gökhan Marlen Haushofer egyik regényéről írt.

...
Nagy

Bánhidi Lilla: Még másfél nap

„Bemegy a próbafülkébe. Levetkőzik, belebújik a farmerruhába. Tetszik magának” ‒ Bánhidi Lilla A töltőm ott maradt címmel ír tárcasorozatot a Könyvesen. Ez a második rész.

...
Podcast

Szexualitás, vagina, szülés – Ott Anna könyvajánlója [Ezt senki nem mondta!]

Ezt senki nem mondta! című podcastunk ötödik vendége Dr. Benkovics Júlia nőgyógyász volt, a beszélgetéshez könyvajánló is tartozik Ott Anna válogatásában.

...
Gyerekirodalom

Roma mesék a gyerekirodalomban – Mi történt az elmúlt években?

Hogyan jelennek meg a roma mesék, karakterek, hagyományok a gyerekeknek szóló kötetekben? Veszprémi Szilveszter költő, irodalmár négy, a közelmúltban megjelent könyvet vizsgált meg.

...
Nagy

Költészet napja – Ismerj meg 6 új verseskötetet és a szerzőiket! [2. rész]

A magyar költészet napja alkalmából készített összeállításunkban 6 frissen megjelent verskönyv szerzőjét ismerhetitek meg, és a köteteikből is mutatunk egy részletet. Kerber Balázs, Láng Orsolya és Takács Nándor válaszai és szövege.

A hét könyve
Kritika
A Kovács ikrek fergeteges családregénye sokkal többről szól, mint beszűkült parasztokról
...
Kritika

„A rendszerek változnak, a cigánypolitikájuk nem” – Zsigó Jenő a Tények és tanúk sorozatban

Zsigó Jenő a magyarországi cigány mozgalom egyik legkiemelkedőbb alakjaként évtizedeken át dolgozott a hazai közéletben. Életinterjú-kötetén keresztül egy elkötelezett, soha meg nem alkuvó ember munkásságát ismerjük meg.

...
Podcast

Ezt senki nem mondta – Szabó T. Anna és Dragomán György: Tulajdonképpen egyszerre lettünk írók és szülők

Ott Anna új podcastjában írókkal, alkotókkal beszélget a szülővé válás örömeiről, nehézségeiről és az alkotással való összefüggéseiről. A hatodik epizód vendégei Szabó T. Anna és Dragomán György.

Szerzőink

...
Kiss Imola

A Kovács ikrek fergeteges családregénye sokkal többről szól, mint beszűkült parasztokról

...
Horányi Hanna Zelma

„A rendszerek változnak, a cigánypolitikájuk nem” – Zsigó Jenő a Tények és tanúk sorozatban

...
Ayhan Gökhan

Ayhan Gökhan: A fal című regényben a kívülállóság markánsan képviselteti magát [ROMA IRODALOM]