Werner Herzog könyvet ír a japán katonáról, aki folytatta a világháborút

Werner Herzog az európai film egyik emblematikus alakja, könyörtelen megszállottsága, játék- és dokumentumfilmjei már életében megkerülhetetlenné tették. Ezúttal két könyvet várunk tőle.

se&sa | 2021. augusztus 23. |

Két kötet is érkezik az európai film óriásától, írja a Lithub. Herzog a 2022 nyarán megjelenő The Twilight World című könyvében Onoda Hiroo japán katona életét mutatja be. Az alhadnagy maroknyi csapatával a második világháború után sem adta meg magát, és egészen 1974 márciusáig, azaz további huszonkilenc évig a Fülöp-szigeteken maradt. Ezzel ő lett a világháború egyik legtovább harcoló japán katonája (a csúcsot Nakamura Teruo tartja, akit 1974 decemberében tartóztattak le indonéz katonák). Onoda a küzdelmet csak akkor adta fel, amikor utolsó társát is megölték, ekkor tért haza Japánba. 

A második könyv egy memoár, és The Boedly Head címmel jelenik meg 2023-ban. Jörg Hensgen, a Penguin Press szerkesztője szerint a kötetben emlékezetes és megható történeteket, illetve tapasztalatokat olvashatunk a világhírű rendezőtől. 

Herzog, a megszállott - és az ő könyvei

A német Werner Herzog 1962 és 2019 között 20 játékfilmet, hét rövidfilmet és 31 dokumentumfilmet rendezett. 1982-ben Fitzcarraldo című filmje kapta a legjobb rendezésért járó díjat a cannes-i filmfesztiválon.

A film egy bizonyos ír Brian Sweeney Fitzgeraldról szól, akinek a neve kimondhatatlan az amerikai őslakosok számára, ezért Fitzcarraldónak hívatja magát. Fitzgerald arról álmodik, hogy operaházat építtet az Amazonas mélyén, amihez feltétlenül szükségesnek tűnik átvontatni egy gőzöst az esőerdőn. A film címszereplőjét sokan Herzog alteregójának tartják, és az minimum kijelenthető, hogy a rendező vonzódik a megszállott karakterekhez. A Fitzcarraldo előtt egy valós amazonasi konkvisztádorról, Lope de Aguirre-ról is filmet forgatott, mindkettőt a diagnosztizáltan pszichopata Klaus Kinskivel a főszerepben.

Nemcsak a fiktív projekt, hanem a Fitzcarraldo forgatása is elhíresült a kíméletlenségéről és őrült vállalásairól. Herzog irányítása alatt több súlyos, illetve halálos baleset is érte a felbérelt őslakosokat (ebből a szempontból elég bizarr, hogy végül díjat kapott a rendezésért).

A történet első verzióját Herzog könyvben is kiadta 1983-ban, ezzel viszont már a szintén általa írt forgatókönyv sem egyezett teljesen. 2010-ben Eroberung des Nutzlosen (kb. ‘A haszontalanok legyőzése’) című könyvében mesélt a forgatásról, és annak extremitásairól. Például, hogy amikor látták Klaus Kinski agresszív viselkedését, két őslakos főnök is felkereste Herzogot, és felajánlatta segítségét, hogy megölik a színészt. Vagy hogy hogyan bolondult meg az egyik stábtag, és ejtett foglyokat egy machetével.

A fenti példák alapján egyáltalán nem meglepő, hogy Onoda személyében Herzog ismét egy megszállottat választ a könyve tárgyául - az pedig még érdekfeszítőbb, hogy vajon mit tervez megosztani saját magáról.

Hírlevél feliratkozás



Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Harry herceg memoárt ír, és azt ígéri, nagyon őszinte lesz

Harry herceg memoárt fog kiadni, könyve 2022 vége felé fog megjelenni angolul a Penguin Random House-nál

...
Hírek

Mick Jagger és a szellemíró esete a soha el nem készülő memoárral

Barry Coleman idézte fel a Guardiannek, hogyan lett a Rolling Stones ikonikus frontembere, Mick Jagger szellemírójának a szellemírója. A rövid és megfeszített munkából végül könyv sem lett, viszont a két “borzalmas” hét emlékezetes maradt.

...
Hírek

Ai Weiwei régóta várt memoárját novemberben adják ki

Idén novemberben jelenik meg Ai Weiwei memorája az Egyesült Királyságban. A címe 1000 Years of Joys and Sorrows (1000 évnyi öröm és bánat) lesz.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

Bruce Springsteen bőrébe bújt A mackó sztárja

Várhatóan jövőre jelenik meg a Bruce Springsteen-életrajzi film Jeremy Allen White-tal. 

...
Hírek

Beyoncé édesanyja a női bölcsességről és élete hullámvölgyeiről is ír memoárjában

Tina Knowles, Beyoncé az évtizedek során saját jogán is sztárrá emelkedett édesanyja megírta eseménydús életének történetét.

...
Szórakozás

Daniel Craig bárról bárra jár a Queer előzetesében

Tabu, szenvedély, függőség, identitáskeresés: erős előzetese lett a Burroughs-regény alapján készült Queer-nek. 

Hírek
...
Beleolvasó

Amikor már kihaltnak hitték az őslakos sárkányokat, egy lány különös tojást talált – Olvass bele!

...
Hírek

Az algériai polgárháborúról szóló regény nyerte a Goncourt-díjat

...
Szórakozás

A Piszkos Fred, a kapitány előzetesében nincs hiány verekedésből

...
Hírek

Még idén megjelenik a Nobel-díjas Han Kang harmadik regénye

...
Beleolvasó

Adameșteanu főhőse egyfolytában telefonál, hogy ne legyen magányos

...
Promóció

4 könyv, ami segít a sport melletti ideális étrend összeállításában

Kiemeltek
...
Szórakozás

8 izgalmas könyvadaptáció, amit novemberben mutat be a Disney+, a Max és a Netflix

Remek feldolgozásokkal kecsegtet novemberben a Netflix és a többi streamingplatform. Mi ezeket a filmeket és sorozatokat ajánljuk a hónapban.

...
Nagy

Martyna Bunda: Ahhoz, hogy kiszabaduljunk az ördögi körből, el kell kezdenünk érezni

A lengyel íróval, Martyna Bundával az Őszi Margó alatt beszélgettünk női nézőpontról, szimbólumokról és a rejtélyes kasubokról.

...
Podcast

Háy János: A létünk és a boldogság közötti távolság nem csökken, de legalább jobbak az autók

Itt a Könyves Podcast új epizódja: 40 év verseit gyűjötte össze Háy János. Hallgassátok!

A hét könyve
Kritika
Sally Rooney új regénye megindító történet a gyászról, nem csak milleniáloknak
...
Podcast

Csak önismereti munkával lehet valakiből igazán jó vezető [Bridge Budapest x Margó]

A Margó és a Bridge Budapest Üzleti Könyvreggelijén Faludi Viktória pszichológussal és Szilágyi Gábor üzletemberrel beszélgettünk arról, miért szükséges az önismeret a mentális jólléthez az üzleti életben is. Hallgasd meg!

...
Podcast

Réz Anna: Ha sokkal többet töprengtem volna, valószínűleg kitöprengem magam a gyerekvállalásból [Podcast]

Mit vár el a társadalom egy anyától, és mit egy apától? Ott Anna Réz Annát kérdezte az Ezt senki nem mondta! podcast legújabb adásában. 

Szerzőink

...
Tasi Annabella

Sally Rooney új regénye megindító történet a gyászról, nem csak milleniáloknak

...
Ott Anna

A kiegyensúlyozott babavárástól a békés szülésig – Ott Anna könyvajánlója [Ezt senki nem mondta!]

...
Kiss Imola

Martyna Bunda: Ahhoz, hogy kiszabaduljunk az ördögi körből, el kell kezdenünk érezni