Mostantól bárki szabadon böngészheti a Verskorpuszt, ahová magyar költők verseit töltötték fel az ELTE kutatói. Palkó Gábor, az ELTE Digitális Bölcsészet Tanszék egyetemi docense a projektet ismertetve a tudas.hu-nak példaként a korpusznyelvészetet hozta fel, amely egy adott nyelvterületről összegyűjti a szövegeket, azokat különféle szempontok szerint felcímkézi, majd a nyelvi jellemzők közötti keresések révén tár fel összefüggéseket. Hasonlót akartak létrehozni a Verskorpusszal is:
"létrehozni a magyar költészet nyelvét reprezentáló szöveggyűjteményt, azt gépi úton felcímkézni, majd keresésekkel feltárni rejtett mintázatokat".
A korpuszba került versek már nem állnak szerzői jogi védelem alatt, forrásuk a a Magyar Elektronikus Könyvtár. A válogatásnál fontos szempont volt az is, hogy az adott szerző az iskolai kánonhoz tartozik-e. A magyar verskultúra szempontjából legjelentősebb életműveket igyekeztek összegyűjteni, ugyanakkor Palkó Gábor hozzátette azt is, hogy a NAT-ban szereplő költők döntő többsége férfi, és ez az aránytalanság jellemző a jelenlegi gyűjteményre: "Azt remélem, a Verskorpusz további építése lehetővé teszi majd a kánonba be nem került líra integrálását, ami hosszabb távon akár a kánon átrendeződésének alapját is képezheti".
Jelenleg 45 költő összegyűjtött versei találhatók a gyűjteményben, a Verskorpuszt ugyanakkor folyamatosan bővítik - Juhász Gyula és Radnóti Miklós a lista elején állnak.
A teljes interjúért kattintsatok IDE!