Ulickaja: Csak az orosz csapatok azonnali kivonása lehet a megoldás

Ljudmila Ulickaja világhírű orosz író interjút adott a HVG-nek, amiben beszélt a háborúról, Putyinról és Orbán Viktorról is. Azt is elmondta, hogy az oroszok és ukránok közötti viszony normalizálódásához szerinte a tárgyalás az egyetlen út. 

fk | 2022. március 10. |

Nem sokkal azután, hogy az oroszok támadást indítottak Ukrajna ellen, számos más művész mellett Ljudmila Ulickaja is üzent a világnak. Akkor drámainak nevezte az eseményeket. „Egyetlen ember és hű cinkosainak őrülete irányítja az ország sorsát. Csak találgatnunk lehet, mit írnak majd erről ötven év múlva a történelemkönyvek. Fájdalom, rettegés, szégyen – a mai napnak ezek az érzései.” – írta.

Ulickaja: A mai nap történéseiért viselt felelősségben mi, kortárs szemtanúk is osztozunk

Az orosz író üzenetében azt írta, egyetlen ember és hű cinkosainak őrülete irányítja az ország sorsát. Csak találgatnunk lehet, mit írnak majd erről ötven év múlva a történelemkönyvek. 

Tovább olvasok

Az orosz író most a HVG-nek adott interjút, amelyben hosszabban is beszélt arról, hogyan látja a háborút. Elmondta, hogy szerinte az utóbbi években egyre nyilvánvalóbban látszik, hogy Sztálin „visszatér”, és hogy Putyin nosztalgiát érez a sztálini évtizedek iránt. „Nem tudom, az oroszok valójában mit gondolnak Sztálinról. Attól tartok, hogy nem gondolkoznak sem a múltról, sem pedig a jövőről. Ha ugyanis gondolkodnának, nem választották volna meg örök időkre Putyint a »világ vezetőjének«”. Arról is beszélt, hogy meglátása szerint az oroszok sokkal jobban szeretik azt, ha alárendelhetik magukat a vezetőiknek, és teljesíthetik a felülről érkező utasításokat, és hogy megdöbbenéssel tapasztalom, hogy az utóbbi években az egész szovjet múlt iránti nosztalgia is erősödik.

Az interjúban szóba került az is, hogy az oroszok és az ukránok közötti viszony normalizálódásához a tárgyalás az egyetlen út. „Csak az orosz csapatok azonnali kivonása lehet a megoldás. Attól tartok, ehhez előbb – akár csak részlegesen is – le kell váltani a jelenlegi orosz vezetést”, még akkor is, ha „a hatalom leválthatósága nem tartozik az orosz hagyományok közé”.

Globális bojkottra szólítanak fel az ukrán könyvszakma képviselői

Több követelést is megfogalmaztak a nemzetközi kollégák, szervezetek és kiadók felé.

Tovább olvasok

A Putyinnal eddig feltűnően jó kapcsolatot ápoló Orbán Viktorról azt mondta, hogy már „át kellene adnia a helyét egy olyan új embernek, aki modernebb szemléletben gondolkodik. Pedig a magyarok valamikor az egész egykori szocialista tábornak példát mutattak, amikor mertek bátran szembeszállni a párt iránymutatásával. Meglátjuk, mit hoz a jövő, de új bátorságot kívánok mindenkinek.”

A teljes interjút az e heti HVG-ben és a hvg360-on lehet elolvasni.

Hírlevél feliratkozás

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Ulickaja: A mai nap történéseiért viselt felelősségben mi, kortárs szemtanúk is osztozunk

Az orosz író üzenetében azt írta, egyetlen ember és hű cinkosainak őrülete irányítja az ország sorsát. Csak találgatnunk lehet, mit írnak majd erről ötven év múlva a történelemkönyvek. 

...

Hidegrázós élmény Ulickaja Csak egy pestisét olvasni

Ulickaja az idén úgy döntött, leporolja 42 évvel ezelőtti forgatókönyvét, és megmutatja, milyen reakciókat vált ki az emberekből egy járvány. A valós eseményeken alapuló Csak egy pestis az egyik leghátborzongatóbb történet, amit 2020-ban olvashatunk, mégis reményt ígér. 

...

Ulickaja harmincöt évesen megírta, hogyan kezeli egy autoriter állam a járványveszélyt

Ljudmila Ulickaja új könyve arról szól, mekkora tragédiát okozhat egy rosszul viselt maszk, hogyan kezeli egy autoriter állam a járványveszélyt, és hogyan ismétli a történelem folyamatosan önmagát. Olvass bele! 

A hét könyve
Kritika
Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?
...

Jókai Mór 200: 6 érdekesség az íróról

Jókai Mór regényeit iskoláskorunk óta olvassuk, könyvei ott vannak minden családi könyvespolcon. Bár 200 éve született, írói hagyatékával ma is foglalkozunk.

...

A feminista író, akit a fasiszták el akartak törölni, Elena Ferrante pedig újra felfedezte

Alba de Céspedes a 20. századi olasz irodalom egyik kiemelkedő alakja: küzdött a fasizmus ellen, baloldali és feminista nézeteit írásaiban sem titkolta. Börtönbe zárták, bestseller könyvét betiltották, ma pedig talán népszerűbb, mint valaha – ez pedig részben Elena Ferrante érdeme.

Szerzőink

...
Szabolcsi Alexander

A 18. századi „olvasási járvány”, ami öngyilkosságokhoz vezetett

...
bs

A spiritualitás fogja megoldani az ökológiai válságot? – Zöld könyv podcast Litkai Gergellyel

...
Borbély Zsuzsa

Egy Jókai-regényben független nő nem lehet boldog

Kiemeltek
...

Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?

A gyerekkorról nemcsak nosztalgikusan, hanem őszintén is lehet beszélni. Lana Bastašić Tejfogak című novelláskötete a hét könyve. 

...

„A halál nem fájhat ennyire” – Totth Benedek írása egy még el nem készült regényből

Olvasd el a részletet, ami a Könyves magazin nyomtatott különszámában jelent meg először.

...

Petőfi és Szendrey Júlia szerelme: miért választja egy finom úri kisasszony a szegény költőt?

Bizonyára sokan azt gondolják, hogy már mindent megírtak Petőfi Sándorról és Szendrey Júliáról, pedig Gyimesi Emese kötete teljesen más fényben mutatja meg ezt a kapcsolatot.